Proszę o poradę w uzyskaniu II stopnia niepełnosprawności .

Dyskusje dotyczące starań o orzeczenie o niepełnosprawności.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
anusia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 850
Rejestracja: 29 sty 2010, 16:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: tomaszów lubelski
Kontakt:

Proszę o poradę w uzyskaniu II stopnia niepełnosprawności .

Post autor: anusia » 24 sty 2012, 21:24

Chciałabym zapytać bardziej doświadczonych forumowiczów o uzyskanie umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. W chwili obecnej posiadam lekki stopień jeszcze do lipca ,lecz moim zdaniem mój stan zdrowia pogorszył się od wydania ostatniej decyzji .Wyniki kolonoskopi mam z kwietnia 2010 r.,kiedy wystąpiło ostanie zaostrzenie ,wtedy też dostałam humirę i było cudownie aż do mniej więcej października 2011.W maju 2011 przyjęłam ostatnią dawkę humiry kilka miesięcy spokoju i znowu zaczyna się psuć :cry: Od listopada poranne bóle brzucha coraz częstsze ,teraz budzę się rano z bólem ,wizyta w wc 6-10 razy w ciągu ok godziny ,ogólnie później w ciągu dnia spokój ,sporadycznie jeszcze nieraz wizyta w wc do 3 razy ,wzdęcia , niepełne wypróżnienia .Badania krwi póki co dobre , ostanie robiłam na początku grudnia ,niedługo na pewno do powtórki przy okazji wizyty u gastrologa.W ciągu tych ostatnich dwóch lat miałam również problemy ginekologiczne ,podejrzenie endometriozy,tylko nie wiem czy to wystarczy ,by móc się ubiegać o wyższy stopień , czy np nie będę musiała ponownie wykonać kolonoskopi ?
imuran ,asamax ,kontracept
HUMIRO OBYŚ JUŻ NIGDY NIE BYŁA MI POTRZEBNA !Znów będziesz ze mną :) Jesteśmy razem od 18 marca (ja i humira )

Awatar użytkownika
anusia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 850
Rejestracja: 29 sty 2010, 16:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: tomaszów lubelski
Kontakt:

Re: Proszę o poradę w uzyskaniu II stopnia niepełnosprawności .

Post autor: anusia » 24 sty 2012, 22:16

Jak byłam na tej komisji ostatnio (to również po raz pierwszy w życiu) to wniosek miałam wypisany dobrze przez gastrologa , tylko ,że badała mnie pani radiolog :wink: mogłam się odwołać ale , wtedy czułam się dobrze ,była humira ,więc tak zostało.Mam pytanie czy może to być kilka zaświadczeń od różnych lekarzy np gastrolog oczywiście ,ginekolog ,reumatolog czy tylko jeden główny lekarz prowadzący wypełnia mi taki 1 wniosek ?
imuran ,asamax ,kontracept
HUMIRO OBYŚ JUŻ NIGDY NIE BYŁA MI POTRZEBNA !Znów będziesz ze mną :) Jesteśmy razem od 18 marca (ja i humira )

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Proszę o poradę w uzyskaniu II stopnia niepełnosprawności .

Post autor: obyty.z.cu » 25 sty 2012, 16:03

anusia pisze:Mam pytanie czy może to być kilka zaświadczeń od różnych lekarzy
Wniosek wypisuje jeden lekarz,może rodzinny lub "choroby głównej",do wniosku załączasz wszystkie posiadane opinie od lekarzy u których się leczysz.
Na decyzji wpisane też będa różne nr niepełnosprawności (nie więcej jak 3).
To,że jest się aktualnie w remisji w chorobie przewlekłej,wcale nie musi być jakimś przeciwwskazaniem,to po prostu kolejny etap w leczeniu i tyle.
Liczy się to,że jest się przewlekle chorym,stale pod kontrolą lekarza itd.(można pokazać ksero z dokumentacji w przychodni historii leczenia).
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
anusia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 850
Rejestracja: 29 sty 2010, 16:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: tomaszów lubelski
Kontakt:

Re: Proszę o poradę w uzyskaniu II stopnia niepełnosprawności .

Post autor: anusia » 25 sty 2012, 18:54

[cytat usunięty na prośbę użytkownika]
Na razie na humirę pewnie nie mam co liczyć ,jak zacznę biegać do wc 30 razy ,schudnę i CRP urośnie do rozmiarów 125 tak jak przy ostatnim zaostrzeniu ,to może wtedy :neutral: za jakąś chwilę zrobię ponownie badania i skontaktuję się ze swoim lekarzem.
Ogólnie nie jest jeszcze tak tragicznie ,lepiej żeby nie było , ale te poranne wybryki mojej fabryki dają się we znaki ,mój schemat codzienny :wstaję rano ,do 10 min łazienka , kilka razy , zbieram się do pracy ,dziecko do przedszkola po drodze zaprowadzić ,ubieram buty ,kurtkę ,i w tył zwrot , znowu rozbieranie bo brzuch boli :wc:,za chwilę wyjdę z domu , kilka metrów ,i dalej nie wiem czy mam wracać , czy dojdę w jednym kawałku czy się pogubię po drodze :cry: i tak codziennie .

[ Dodano: 25-01-2012 ]
obyty.z.cu pisze:To,że jest się aktualnie w remisji w chorobie przewlekłej,wcale nie musi być jakimś przeciwwskazaniem,to po prostu kolejny etap w leczeniu i tyle.
obyty.z.cu, no właśnie nie wiem jak nazwać mój stan obecny ,chyba remisja to nie jest , bo była kiedy zapomniałam co to znaczy ból brzucha i biegunka :?:

[ Dodano: 25-01-2012 ]
Żabusia, obyty.z.cu, justynapawlowska155, dziękuję za szybką odpowiedź :roll:
imuran ,asamax ,kontracept
HUMIRO OBYŚ JUŻ NIGDY NIE BYŁA MI POTRZEBNA !Znów będziesz ze mną :) Jesteśmy razem od 18 marca (ja i humira )

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Proszę o poradę w uzyskaniu II stopnia niepełnosprawności .

Post autor: obyty.z.cu » 26 sty 2012, 09:21

justynapawlowska155 pisze:po odwołniu zadecydowały rokowania jakie napisał ni mój lekarz
no właśnie,zabrakło mi tego słowa : rokowania :wink: :razz:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Ala
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 28 sty 2007, 12:58
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Proszę o poradę w uzyskaniu II stopnia niepełnosprawności .

Post autor: Ala » 15 cze 2012, 21:58

Mam III stopień.Napiszcie, jakie dodatkowe ulgi można uzyskać przy II stopniu.Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Proszę o poradę w uzyskaniu II stopnia niepełnosprawności .

Post autor: Orzelek » 16 cze 2012, 12:50

Wszystkich ulg i zwolnień nie jestem w stanie wymienić. Opiszę po krótce te związane z kwestiami podatkowymi i prawem pracy.

1. Zwrot kosztów związanych z zatrudnieniem bezrobotnego niepełnosprawnego. Pracodawca, który zatrudni taką osobę przez minimum 36 miesięcy i poniesie z tego tytułu koszty na adaptację zakładu pracy do jej potrzeb moze otrzymać zwrot tych kosztów.

2. Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy. Pracodawca, który zatrudni taką osobę przez minimum 36 miesięcy i poniesie z tego tytułu koszty moze otrzymać zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy do wysokości 15krotnego przeciętnego wynagrodzenia.

2. Dofinansowanie wynagrodzeń niepełnopsrawnych pracowników. O tę formę pomocy mogą ubiegać się pracodawcy będący Zakładami Pracy Chronionej i pracodawcy z tzw. otwartego rynku pracy zatrudniającymi co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągają wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych 6% lub
zatrudniającymi poniżej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć 90% faktycznie poniesionych miesięcznych kosztów pracy, a w przypadku pracodawcy wykonującego działalnośc gospodarczą w rozumieniu przepisów o pomocy publicznej - 75% kosztów.

3. Czas pracy - Dotyczy osób ze stopniem umiarkowanym i znacznym. Od tego roku nastąpiła zmiana. Obecnie czas pracy niepełnosprawnych jest zrównany z czasem pracy osób pełnosprawnych. (8 godzin/dobę, 40 godzin/tydzień). ALE Jeżeli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad niepełnosprawnym, wyda zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy, wówczas czas pracy wynosi 7 godzin/dobę, 35 godzin/tydzień.

4. Zwolnienie od pracy. Pracownik o umiarkowanym lub znacznym stopniu ma prawo do zwolnienia z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze do 21 dni roboczych:
- w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym nie częściej niż raz w roku
- w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych, jeśli czynności te nie mogą byćwykonane poza godzinami pracy.
Łączny wymiar urlopu dodatkowego i zwolnienia z pracy w celu uczestnictwa w turnusie nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.

5. Ulga rehabilitacyjna - art. 26 ust. 1 pkt 6 w związku z art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym . Obejmuje ona m.in. wydatki na leki ( w wysokości będącej różnicą między faktycznie zapłaconą kwotą a 100 zł w danym miesiącu np. koszt leków w maju wynosi 320 zł, to kwota ulgi 320 zł-100 zł = 220 zł; trzeba mieć zaświadczenie od lekarza specjalisty stwierdzające, że osoba niepełnosprawna musi zażywać te leki stale lub czasowo); zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń ułatwiających wykonanie czynności życiowych z wyjątkiem sprzętu AGD; używanie samochodu osobowego będącego własnością osoby niepełnosprawnej ze stopniem umiarkownym lub znacznym w celu przewozu na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

6. Zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych - osoby nabywające na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe, zaliczone, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu
niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.

Szczegóły znajdziecie w ustawie o rehabilitacji zawodowej i zatrudnianiu osób niepełnoprawnych oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
anusia
Aktywny ✽✽✽
Posty: 850
Rejestracja: 29 sty 2010, 16:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: tomaszów lubelski
Kontakt:

Re: Proszę o poradę w uzyskaniu II stopnia niepełnosprawności .

Post autor: anusia » 16 cze 2012, 15:01

A może ktoś przybliżyć mi taką sytuację :względnie proszę o poradę bo o tych wszystkich przepisach nie mam szczerze zielonego pojęcia :w tej chwili mam stpopień lekki ,w lipcu komisja moooże się uda umiarkowany (fajnie by było ),chciałabym kupić sobie jakieś auto ,i jakie mam szanse na dofinansowanie do niego ,i gdzie się o nie ubiegać ,dopytywać :?:Dziękuje z góry za pomoc ,może ktoś już korzystał z takiej pomocy ,zupełnie nie wiem jak się do tego zabrać ,i dopiero teraz zaczynam myśleć ,że to orzeczenie może się do czegoś przydać :roll:
imuran ,asamax ,kontracept
HUMIRO OBYŚ JUŻ NIGDY NIE BYŁA MI POTRZEBNA !Znów będziesz ze mną :) Jesteśmy razem od 18 marca (ja i humira )

Ala
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 28 sty 2007, 12:58
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Proszę o poradę w uzyskaniu II stopnia niepełnosprawności .

Post autor: Ala » 16 cze 2012, 20:00

Orzelek,serdecznie dziękuję za pomoc :roll: Ciekawa jestem,czy prawo do zwolnienia z pracy w wymiarze 21 dni,które dotyczy turnusu rehabilitacyjnego,odnosi się również do pobytu w sanatorium,które trwa 21 dni?Jak narazie jeżdżę do sanatorium w ramach urlopu wypoczynkowego.
Orzelku,jeżeli wiesz coś dokładniej na ten temat,to poproszę o odpowiedź lub kogoś kto może wie.
Pozdrawiam Wszystkich :wink:

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Proszę o poradę w uzyskaniu II stopnia niepełnosprawności .

Post autor: Orzelek » 18 cze 2012, 00:09

Hm. Szczerze mówiąć nie wiem jaka jest różnica między turnusem rehabilitacyjnym, a pobytem w sanatorium. Z tych obu stron: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1829
http://pajeczno.pcpr.pl/publikacje/642, ... nice_.html wynika, że są to odmienne pojęcia. A skoro tak jest, to wg wykładni lteralnej, zwolnienie z pracy obejmuje tylko turnus. Ale jakby zastosować wykładnię celowościową- czyli, że pobyt i turnus spełniają te same funkcje, to zwolnienie na czas pobytu w sanatorium może również mieć zastosowanie. Z drugiej strony - na jedno i drugie kieruje przecież lekarz. Problem polega na tym, że ja nigdy nie byłem ani na turnusie ani w sanatorium, dlatego nie czuję się na siłach, aby twierdzic, że moja opinia jest na 100% prawidłowa.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃
Posty: 1489
Rejestracja: 09 paź 2010, 14:02
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
Lokalizacja: ......

Re: Proszę o poradę w uzyskaniu II stopnia niepełnosprawności .

Post autor: taloca » 18 cze 2012, 07:09

Jest różnica między turnusem rehabilitacyjnym, a sanatorium. Nie ma żadnej wykładni celowościowej ;) to nie dotyczy sanatorium.
Należy jednocześnie podkreślić, że art. 20 ust. 1 pkt 1 ustawy o rehabilitacji (…) daje prawo do korzystania ze zwolnienia w wymiarze 21 dni roboczych, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jednak tylko w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Osoby skierowane do sanatorium przez lekarza NFZ nie mogą więc z takiego zwolnienia korzystać.
źródło: http://www.niepelnosprawni.gov.pl/upraw ... -zwolnien/
Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę jeśli zdecydowałeś, że idziesz na szczyt.

Ala
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 28 sty 2007, 12:58
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Proszę o poradę w uzyskaniu II stopnia niepełnosprawności .

Post autor: Ala » 18 cze 2012, 07:13

Dziękuję za odpowiedź. Narazie jeszcze nie mam II stopnia, we wrześniu mam komisję,może dostanę umiarkowany to wtedy będę drążyć temat.Jest dla mnie istotny, sanatorium zabiera mi lwią część urlopu.Kiedyś podobno jeździło się w ramach zwolnienia lekarskiego, to znaczy, że traktowane jest jako dalszy ciąg leczenia.Niestety u nas jest wiele niespójnych przepisów, także nigdy nic nie wiadomo,Nadal będę śledzić ten temat,Pozdrawiam :wink:

Awatar użytkownika
taloca
Doświadczony ❃
Posty: 1489
Rejestracja: 09 paź 2010, 14:02
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
Lokalizacja: ......

Re: Proszę o poradę w uzyskaniu II stopnia niepełnosprawności .

Post autor: taloca » 18 cze 2012, 07:27

anusia pisze:chciałabym kupić sobie jakieś auto ,i jakie mam szanse na dofinansowanie
Nie wiem jak to wygląda teraz, ale kiedyś był taki program z tym, że nie dotyczył on nas bo trzeba było mieć niepełnosprawność orzeczoną z powodu dysfunkcji narządu ruchu. Nie jestem pewna, ale chyba coś słyszałam, że ten program i tak został zawieszony już dość dawno temu.
Ala pisze: we wrześniu mam komisję,może dostanę umiarkowany to wtedy będę drążyć temat.Jest dla mnie istotny, sanatorium zabiera mi lwią część urlopu
obawiam się, że i tak nic nie wskórasz bo tak jak już pisałam w moim poprzednim poście to nie dotyczy sanatorium
Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę jeśli zdecydowałeś, że idziesz na szczyt.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Proszę o poradę w uzyskaniu II stopnia niepełnosprawności .

Post autor: obyty.z.cu » 18 cze 2012, 17:15

Ala pisze:Jest dla mnie istotny, sanatorium zabiera mi lwią część urlopu.Kiedyś podobno jeździło się w ramach zwolnienia lekarskiego, to znaczy, że traktowane jest jako dalszy ciąg leczenia.
taloca pisze:Jest różnica między turnusem rehabilitacyjnym, a sanatorium. Nie ma żadnej wykładni celowościowej to nie dotyczy sanatorium.
No właśnie,ja jednak dodałbym do tego tematu,żeby korzystać z turnusów rehabilitacyjnych ZUS.
Szybciej się na nie dostaje niż do sanatorium i nie trzeba korzystać z urlopu.
Wcale nie jest trudno dostać się na taki turnus,a skierowanie można uzyskać na wiele sposobów.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=420
Kto pokrywa koszty rehabilitacji
Pełny koszt rehabilitacji uwzględniający w szczególności koszty leczenia, zakwaterowania i żywienia pokrywa ZUS. Koszty dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego z miejsca zamieszkania i z powrotem Zakład refunduje do wysokości ceny biletu najtańszego środka komunikacji publicznej.
Jak uzyskać skierowanie na rehabilitację leczniczą
Podstawą skierowania ubezpieczonego lub rencisty do ośrodka rehabilitacyjnego jest orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej wydane przez lekarza orzecznika ZUS.
Orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej lekarz orzecznik ZUS może wydać:

•na wniosek lekarza prowadzącego leczenie, przy czym wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej może być sporządzony na dowolnym formularzu (wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS)
•podczas kontroli zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy
•przy ustalaniu uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego
•podczas orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych
Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej może wystawić każdy lekarz prowadzący leczenie, a osoba, której ten wniosek dotyczy, składa go w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Jeżeli lekarz orzecznik ZUS wyda orzeczenie o potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej, osoba zainteresowana otrzymuje zawiadomienie o skierowaniu do ośrodka rehabilitacyjnego.
czyli wystarczy wniosek od lekarza przedstawić w zus i czekać.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo PCPR”