Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Dyskusje dotyczące starań o orzeczenie o niepełnosprawności.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Post autor: patkaas » 31 lip 2017, 10:57

Czy jeśli posiadam stopień to mam obowiązek zgłoszenia tego pracodawcy? Przechodzę właśnie na uop i mam wątpliwości czy chcę... Generalnie w pracy nie wiedzą i nie wiem czy chcę żeby wiedzieli. Mam lekki stopień, który w przyszłym roku i tak wygasa. Jakiejś dużej korzyści w pracy z tego ja nie będę mieć, jedynie pracodawca dostanie trochę kasy ;)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Post autor: obyty.z.cu » 31 lip 2017, 16:55

nie ma obowiązku, to Ty decydujesz o tym. Inna sprawa z lekarzem medycyny pracy..tu też nie musisz mówić sama, ale jak zapyta to ..?
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Post autor: patkaas » 31 lip 2017, 19:08

Lekarzowi raczej powiem o chorobie, aczkolwiek na zaświadczeniu to przecież napisane nie będzie?
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Post autor: alate » 02 sie 2017, 21:00

nie, lekarz wpisze Ci tylko w kartę chorobę przewlekłą
Crohn ? Z tym da się żyć !

sylweczka
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 10 lis 2017, 20:23
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie

Re: Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Post autor: sylweczka » 12 lis 2017, 17:36

Witam wszystkich serdecznie,
jestem tu nowa.
Mam do Was, jako bardziej zaprawionych w bojach pytanie.

Obecnie będę chciała złożyć wniosek o komisję- pierwszy raz. W 2009r rozpoznanu u mnie CU - pobyt w szpitalu (jedyny) cały czas leczę się u gastologa kolonoskopie co 3-lata. Obecnie zaqaostrzenie. Leczona byłam sterydami(2x), ale nieskutecznie i do tej pory cały czas była immunosupresja + asamax 3x2+ pentasa czopki w zaostrzeniu.
Jako, że nie miałam pojęcia, że to może mi się kiedyś przydać - nie mam pojęcia, gdzie mam orginał badania wycinków z 2009r w którym stwierdzono, że mam CU. Posiadam tylko ksero tego wyniku- myślicie, że to przyjmą?
Czy do dokumentów, które dostarczacie komisji dołączacie wyniki badań krwi, kartę leczenia od lekarza pierwszego kontaktu?? U innych lekarzy leczyłam się sporadycznie i kartotek jako takich nie posiadam. U alergologa nie byłam 2 lata- czy jest sens dawać kopię karty? u ortopedy byłam raz - następna wizyta dopiero w marcu?
Podpowiedzcie mi proszę jak to wygląda. Muszę koniecznie zmienić pracę, bo obecnie już nie wyrabiam ( brak dostępu do toalety i chodzenie w ....wiecie o co chodzi).
Za 2 tyg. będę widziała się z moim gastro i będzie wypełniał wniosek.

A jeszcze jedno- czy przyznawać się komisji że będę brać udział w projekcie badawczym nad nowym lekiem na CU? to opiszę chyba w innym wątku. Pomożecie?

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Post autor: Tubisia » 12 lis 2017, 18:58

Po pierwsze musisz mieć oryginały do wglądu w Urzędzie, jeśli ich nie masz, możesz poprosić o odpis ośrodek, w którym wykonano badanie. Gastrolog dodatkowo może Ci wydać zaświadczenie o tym, że jesteś chora na CU (kod choroby + leki, które bierzesz). O tym, że bierzesz udział w badaniu klinicznym jak najbardziej możesz powiedzieć - dajesz tym znak, że standardowe leczenie zawiodło i jest "źle". Ogólnie zasada jest taka, że daje się te "najgorsze" wyniki, wypisy. Jeśli chodzi o innych specjalistów, to jeśli masz jakieś dodatkowe choroby to dobrze jest mieć od każdego zaświadczenie o każdej chorobie (kod + leki). Zaświadczenia można donieść w dniu komisji (plus ksero). Zaświadczenie od lekarza, który opisuje Twój stan we wniosku jest ważne 30 dni (musisz w ciągu tych 30 dni złożyć wniosek o komisję). Ten jedyny wypis masz w oryginale?
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Post autor: obyty.z.cu » 12 lis 2017, 20:31

Tubisia pisze:Po pierwsze musisz mieć oryginały do wglądu w Urzędzie, jeśli ich nie masz, możesz poprosić o odpis ośrodek, w którym wykonano badanie. Gastrolog dodatkowo może Ci wydać zaświadczenie o tym, że jesteś chora na CU (kod choroby + leki, które bierzesz).
można i tak, ale tu do stwierdzenia choroby wystarcza Opinia Specjalisty do lekarza POZ którą wystawia gastroenterolog z diagnoza i leczeniem. Opis hispatu to albo jest albo nie ma. Pewnie w wypisie szpitalnym jest także opis z CU więc spoko.
No i podstawowa sprawa, na komisji mają stwierdzić niepełnosprawność i jego stopień, a nie sprawdzać diagnozy...Czyli musisz się przygotować na rozmowy w tym kierunku, pokazać że ten stan zapalny nie pozwala Tobie pracować na danym stanowisku, że masz szansę zmienić prace na odpowiedniejszą do tego stanu, ale wymagany jest stopień niepełnosprawności.
A z dokumentacji to spokojnie pobierz ksero kartotek od lekarzy, nawet jak dawno nie byłaś.Pokażesz ,że leczysz się od dawna, że te choroby są przewlekłe, że to "wszystko Ciebie przerasta ;) "..itd...No i wniosek może wypełnić albo gastro, albo rodzinny. Obojętnie, ale weź od drugiego także Opinie (na druku) .Dobrze by było by rodzinny opisał wszystkie Twoje problemy, w końcu to on Ciebie leczy i zna Twoje problemy, Twoje choroby itd...
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

sylweczka
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 10 lis 2017, 20:23
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie

Re: Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Post autor: sylweczka » 28 lis 2017, 12:52

Dziękuję za odpowiedzi. Dzisiaj byłam u gastrologa. Jutro będę składać wniosek w urzędzie o orzeczenie. Boję się trochę jak ta komisja wygląda i czy dostanę orzeczenie.
Jeszcze jedno pytanie. Przyznali Wam orzeczenie od razu czy musieliście się odwoływać?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Post autor: obyty.z.cu » 28 lis 2017, 14:05

sylweczka pisze: Boję się trochę jak ta komisja wygląda i czy dostanę orzeczenie.
Jeszcze jedno pytanie. Przyznali Wam orzeczenie od razu czy musieliście się odwoływać?
Komisja to kilka niezależnych "rozmów" , pierwszy i najważniejszy to lekarz..tu poczyta, popisze, zapyta...Warto byś pamiętała, że tu trzeba wykazać tę niepełnosprawność, w czym przeszkadza w życiu, pracy, szkole itd...że wizyty w wc odrywają od pracy, że trudno dojechać do pracy, że psychika od tego siada i nie pozwala wychodzić z domu że..itd..Później będzie też wywiad "środowiskowy", a tu podobnie, tu też liczyć się będą te punkty w wniosku które zaznaczysz (10 pkt w wniosku) o co wnioskujesz ..lepiej o więcej niż za mało, np. dofinansowania do czegoś, jakieś szkolenia kursy,sanatoria, itd...Będzie też pewnie jakiś psycholog czy socjolog..W każdej komisji jest inaczej. Najważniejszy lekarz. Grupę pewnie jakąś dostaniesz, im wyższy stopień tym lepiej.
Zawsze możesz się odwołać , ale nie martw się na zapas, tylko odpowiednio przygotuj się.
Tu jest fajnie opisane , może pozwoli Ci coś więcej wyjaśnic temat http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/6 ... 23.11.2017
Zapewne każdy, kto po raz pierwszy otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności zastanawiał się, co wynika z rozmaitych umieszczonych tam zapisów. Na co mają wpływ? Na co należy zwracać szczególną uwagę? Spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Orzeczenie o stopniu niepelnosprawności

Post autor: Brawurka » 18 kwie 2020, 18:03

Właśnie dostałam orzeczenie po komisji zaocznej. Jestem miło zaskoczone, bo orzekał mnie dziad, co mnie ostatnim razem zastraszał i Wam pisałam o tym. Niestety nie dołożyli mi literki R, a według dokumentacji powinni, ale tak to jest jak orzeka lekarz medycyny pracy :/
Ale nie narzekam, jest dobrze :D
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

GoniaK
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 14 maja 2022, 13:42
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: mazowieckie

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności - pierwszy stopień

Post autor: GoniaK » 14 maja 2022, 13:55

Jestem tu nowa na tym forum a potrzebuję podpowiedzi doświadczonych osób.
Mój ojciec ma stomię która wyłoniła się z przetoki jelitowej. Dostał umiarkowany stopień niepełnosprawności, ale żeby nie mieć limitu na worki stomijne jest potrzebny pierwszy stopień. Możecie mi podpowiedzieć jaką dokumentację jeszcze dodatkowo zebrać (a mam całą chirurgiczną z pobytów jego w szpitalach), albo jak wypełnić wniosek żeby taki stopień dostać?
Będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc w tej sprawie bo ja jestem "zielona"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Orzecznictwo PCPR”