Skutek nietolerancji mesalaminy?

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kaybykats
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 11 gru 2021, 06:38
Choroba: nie ustalono
województwo: śląskie

Skutek nietolerancji mesalaminy?

Post autor: kaybykats » 11 gru 2021, 08:18

Cześć! Krótkie wprowadzenie, zanim przejdę do tego, co chcę powiedzieć: mam 26 lat, mam chorobę Leśniowskiego-Crohna od 16 roku życia. Na szczęście moje objawy zawsze były pod kontrolą. Mam 1-2 płomienie rocznie , które budezonid zwykle zajmuje się w ciągu kilku tygodni. Kiedy po raz pierwszy zdiagnozowano u mnie 10 lat temu, przepisano mi mesalaminę (Apriso). Brałem ten lek przez około 5 lat. Wyszedłem z tego w wieku 21 lat, czułem się świetnie, żeniłem się i pomyślałem do cholery, nie chcę być na zawsze na lekach. Cóż, dobrze sobie radziłem do około roku temu w 2020 roku, kiedy zacząłem dostawać te okropne płomienie w moim żołądku i okrężnicy. Mój GI był nieugięty, że wracam do mesalaminy, aby kontrolować stany zapalne i zapobiegać wszelkim komplikacjom. Spróbowałam apriso i od razu musiałam odejść z powodu nietolerancji (straszna biegunka, która ustąpiła jak tylko odstawiłam apriso)

W każdym razie szybko do sierpnia 2021. Poszedłem na coroczną kolonoskopię i znaleźli sporo mikroskopijnego zapalenia. Mój GI powiedział, że muszę przejść jakiś rodzaj leczenia, aby zapobiec rakowi itp.

Powiedziała, żeby spróbować lialdy, że jest trochę inna niż apriso i może działać lepiej.

W każdym razie długo czekałem na uruchomienie lialdy, bo się bałem, ale dwa tygodnie temu zebrałem się na odwagę. Zły pomysł. Mój GI kazał mi brać dwa dziennie, ale postanowiłem zacząć od jednego. Tolerowałem to dobrze przez wszystkie trzy dni, potem czwartego dnia byłem w toalecie 6-7 razy dziennie z ostrymi skurczami brzucha i miałem też zaostrzenie trądziku (nie jestem pewien, czy to było spokrewnione).

Piątego dnia poczułem się, jakbym umierał i postanowiłem odstawić leki. Rzeczywiście, w ciągu kilku dni biegunka ustąpiła. Jednak wiele rzeczy pozostało ze mną lub pogorszyło się:

nadal odczuwam dość złe skurcze brzucha

teraz bardzo zaparcia (choć bez biegunki)

bolesne oddawanie moczu i dość silny ból miednicy po oddaniu stolca

letarg (bez gorączki lub czegokolwiek)

zaostrzenie trądziku jest nadal absolutnie okropne

W każdym razie martwię się, że nietolerancja mesalaminy doprowadziła do czegoś znacznie gorszego, ale nie wiem co. Czuję, że coś jest nie tak w moim brzuchu, ale nie wiem, jak to wytłumaczyć...

Czy ktoś inny doświadczył czegoś podobnego? Widziałem wiele wątków na temat osób doświadczających nietolerancji mesalaminy, ale moje pytanie brzmi, czy ta nietolerancja doprowadziła do jakichkolwiek poważnych komplikacji? Martwię się, że mogłem mieć zapalenie uchyłków (nigdy wcześniej nie miałem pojęcia, jakie będą objawy), ale mogłem też po prostu przemyśleć... Każdy wgląd byłby pomocny, z góry dziękuję :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”