Biegunka 15x na dobę

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ChiliTequili
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 26 sie 2021, 22:42
Choroba: nie ustalono
województwo: lubelskie
miasto: Puławy

Biegunka 15x na dobę

Post autor: ChiliTequili » 26 sie 2021, 22:56

Hej.
Całe życie miałam zaparcia. Lekarze kazali jeść śliwki i olewali temat.
A w 2016r. miałam pierwszy rzut biegunki i dostałam diagnozę mikroskopowego zapalenia jelita. Leki typu Asamax nic nie dawały nawet w maksymalnej dawce. Jakoś się uspokoiło samo po 2 latach.
W 2019r. drugi mocny rzut choroby i po szeregu badań, dostałam diagnozę IBS. Później pół roku spokoju i od grudnia 2020r. aż do teraz mam po kilkanaście biegunek dziennie.
Lekarz chyba już myśli, że udaję, bo kolonoskopie ok, gastroskopie ok, celiakii nie ma. Odstawiałam gluten, laktozę i inne rzeczy i nic. W tamtym roku miałam wycinane polipy i gruczolaka z jelit.
Nie wiem co robić, chudnę, jedzenie wręcz przelatuje przeze mnie, czasem nie skończę jeść, a już mam parcie na stolec (jeśli można płynną treść nazwać stolcem)
Polećcie lekarza, który poważnie podejdzie do moich dolegliwości, albo jakąś klinikę, może być w całej Polsce. Już mi obojętne, chcę diagnozy... Dodam, że popuszczam nieświadomie w nocy, bo nie mogę oddać gazów bez płynnej "treści"

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Biegunka 15x na dobę

Post autor: Noelia » 27 sie 2021, 08:08

ChiliTequili pisze:
26 sie 2021, 22:56
A w 2016r. miałam pierwszy rzut biegunki i dostałam diagnozę mikroskopowego zapalenia jelita. Leki typu Asamax nic nie dawały nawet w maksymalnej dawce. Jakoś się uspokoiło samo po 2 latach.
Diagnoza mikroskopowego zapalenia jelita grubego (MZJG) może paść jedynie na podstawie histopatologicznego badania wycinków z kolonoskopii pod mikroskopem.
To choroba nieuleczana, przewlekła, ma okresy zaostrzeń i remisji, tak samo jak NZJ (Crohn i WZJG).
Skoro raz usłyszałaś taką diagnozę, to znaczy, że nadal chorujesz na MZJG, a cyt. "jakoś się uspokoiło samo po 2 latach" oznacza po prostu wejście w remisję.
Asamax Ci nie pomagał, ponieważ mesalazyna nie jest skuteczna w tej chorobie.
Oficjalne rekomendacje i aktualne wytyczne z 2020 oraz 2021 nie zalecają mesalazyny w MZJG.
Tutaj wszystko wyjaśnione + przejrzyj też bibliografię pod artykułem: Mikroskopowe zapalenie jelita grubego (MZJG) - najważniejsze informacje i aktualne wytyczne leczenia
Natomiast IBS (ZJD) diagnozuje się z wykluczenia - jeśli w badaniach endoskopowych, obrazowych i laboratoryjnych nie uda się postawić innego konkretnego rozpoznania, a objawy nadal dokuczają.
Choroba czynnościowa (ZJD) może też współistnieć z zapalną (jak mikroskopowe zapalenie jelita).
Warto by zbadać ilościowo poziom kalprotektyny w kale - to marker stanu zapalnego w jelicie.
ChiliTequili pisze:
26 sie 2021, 22:56
Polećcie lekarza, który poważnie podejdzie do moich dolegliwości, albo jakąś klinikę, może być w całej Polsce.
Z doświadczenia najbliższych mi osób po stokroć polecam prof. Edera, prof. Dobrowolską oraz dr Marię Wiśniewską-Jarosińską (wszelkie dane kontaktowe w linkach).
Pozdrawiam, trzymaj się, oby się poprawiło szybko :roll:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”