Bóle brzucha a wyniki badań

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
hglox
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2021, 21:29
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: podkarpackie

Bóle brzucha a wyniki badań

Post autor: hglox » 11 lut 2021, 21:35

Początkiem stycznia zauważyłem lekkie/uczucie jakbym miał coś powiększonego pod prawym żebrem. Oprócz tego kał był barwy zielonej/żółtej. Jakieś 3 tygodnie temu zaczęły pojawiać się luźne stolce i ból w nadbrzuszu: takie tępe pojedyncze ukłucia, nie jakieś mocne, najczęściej pojawiające się podczas odpoczynku. Teraz z czasem bóle minęły, luźne stolce pojawiają się co kilka dni, w ciągu dnia czasami oddaje stolec 3 razy, cały czas jest gorączka - od 37 do 38.5 *C. Od grudnia miałem kilka stresujących epizodów.

Badania jakie wykonałem:
- Badanie krwi (pakiet wątrobowy i pakiet trzustkowy, 19.01), większość wyników była prawidłowa oprócz: - Bilirubina całkowita jest ponad normę, 2,07 mg/dl (normy 0,20 - 1,20) - Albumina w surowicy jest na granicy normy, 5,2 g/dl (normy 3,5 — 5,2).
- Badanie krwi związane z WZW B i C (20.01) i wyniki wyszły prawidłowe: - HCV - p/c przeciw HCV (WZW typu C), 0,06 s/co (>=1,0 obecne) - HBc - p/c przeciw HBc total (WZW typu B), 0,04 s/co (>= 1,0 obecne).
- USG jamy brzusznej (19.01), na USG nie wyszło nic niepokojącego - wszystkie organy były prawidłowych rozmiarów, brak jakichkolwiek zmian ogniskowych.
- Gastroskopia (03.02): Brak zmian makroskopowych w przełyku, - Żołądek o podatnych na rozdymanie ścianach zawiera treść czystą, - Błona śluzowa żołądka bez zmian makroskopowych, - Odźwiernik kształtny drożny, - Opuszka i część pozaopuszkowa dwunastnicy bez zmian makroskopowych, - Test ureazowy ujemny.
- Badanie ogólne moczu (02.02) - stwierdzono pojedyncze bakterie.
- 2 Badania ogólne kału (03.02 i 05.02) W 1 badaniu krwi wykryto Ascaris Lumbricoides (glista ludzka), w drugim badaniu nie wykryto glisty, wykryto jednak Erytrocyty oraz nieliczne bakterie.
- 3 badania na krew utajoną w kale (03.02, 05.02 i 08.02) - stwierdzono obecność krwi utajonej w pierwszym badaniu (36 ng/ml) oraz w drugim badaniu (wynik dodatni). W badaniu 08.02 w warunkach domowych z testu z apteki nie wykryto krwi utajonej.
- Kalprotektyna w kale (ilościowo) 331,30 μg/g (<50,00 - zakres prawidłowy),
- Morfologia krwi, OB i CRP - podwyższone: Odczyn Biernackiego (C59) ↑ 29 mm/h (prawidłowo < 12,0), Białko C-reaktywne (CRP) - ilościowe (I81) ↑ 25,2 mg/l (prawidłowo < 5,0), obniżone Limfocyty (19,9 % 20,0 — 45,0), podwyższone monocyty (9,0 % 3,0 — 8,0), podwyższone Bazocyty (1,6 % 0,0 — 1,0), podwyższone Neutrocyty (6,51 10^9/L 2,5 — 5,0).

Po konsultacji z gastrologiem, otrzymałem następujące leki:
- Zentel tabletki do rozgryzania i żucia | 0,4 g | 1 tabl (przyjęta 09.02).
- VIVOMIXX 112 20 kapsułek (2 dziennie).
- Hasco Gastrobutin IBS 30 tabletek (2 dziennie).

Otrzymałem również skierowanie CITO na kolonoskopię - mam ją 8 marca.

Rok temu w marcu miałem problemy z jelitami - wzdęcia, bóle brzucha i spora ilość gazów w zależności od tego co jadłem. Po badaniach stwierdzono zespół jelita drażliwego, miałem wykonane wtedy:
- Badanie mikroskopowe kału (negatywne: obecny śluz, obecne ziarna skrobi), - Krew utajona w kale (nie stwierdzono),
- Kalprotektyna w kale, < 16,10 μg/g (<50,00 - zakres prawidłowy),
- Testy obciążenia glukozą (wszystkie wyniki wyszły prawidłowe),
- Kolonoskopia (Okolica odbytu i badanie per rectum bez zmian. Kolonoskop wprowadzono do kątnicy. Przygotowanie jelita dobre. Kątnica , z ujściem wyrostka robaczkowego i zastawka Bauchina prawidłowa. Śluzówka jelita grubego bez zmian endoskopowych),
- USG jamy brzusznej (wszystko wyszło prawidłowo).

Proszę o analizę oraz informację, co może być przyczyną - martwi mnie ta wysoka kalprotektyna oraz utrzymująca się gorączka.

Pozdrawiam.

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Bóle brzucha a wyniki badań

Post autor: atabe » 14 lut 2021, 16:12

Podwyższona kalprotektyna i CRP świadczą o stanie zapalnym. Także krew w kale . Przypilnuj żeby podczas kolonoskopii pobrano wycinki. Mam nadzieję ,że wkrótce otrzymasz konkretną diagnozę

hglox
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2021, 21:29
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: podkarpackie

Re: Bóle brzucha a wyniki badań

Post autor: hglox » 23 lut 2021, 07:55

Wszystkie objawy ogólnie mi ustały odkąd stosuję Vivomixx oraz Gastrobutin. Miałem wykonaną kolonoskopię wczoraj 22.02 - zwolnił się termin w tamtym tygodniu i zdecydowałem się zrobić wcześniej. W jelicie grubym wszystko wyszło ok. Wprowadzono kolonoskop do końcowego (20cm) odcinka jelita krętego - obecny obrzęk śluzówki z aftowatymi nadżerkami - pobrano wycinki, wyniki będą za 3 tygodnie. Jestem już pewien, że z wyników wyjdzie, że to Crohn - chyba, że coś innego może powodować takie zmiany w jelicie cienkim.

hglox
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2021, 21:29
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: podkarpackie

Re: Bóle brzucha a wyniki badań

Post autor: hglox » 08 mar 2021, 18:50

Otrzymałem informacje na temat badanego wycinka: oedema focalis mucosae intestini tenui (ogniskowy obrzęk błony śluzowej jelita cienkiego). Nic więcej nie było napisane. Badać się dalej? OB spadło mi z 29 do 2, CRP z 25.2 do 0.7, kalprotektyna z 331,30 do 13, krew utajona w kale ujemna, morfologia wszystko prawidłowo.

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Bóle brzucha a wyniki badań

Post autor: atabe » 11 mar 2021, 17:53

Cieszę się ,że czujesz się lepiej i wyniki ok. Skonsultuj z lekarzem wynik wycinka, czy trzeba coś jeszcze na ten obrzęk. Jest możliwe ,że jeśli wyniki się poprawiły to jest ok, ale niech lekarz zdecyduje

hglox
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2021, 21:29
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: podkarpackie

Re: Bóle brzucha a wyniki badań

Post autor: hglox » 12 mar 2021, 15:32

Dostałem Xifaxan na 7 dni, według gastroenterologa nie jest to Crohn, a jeżeli jest to w bardzo lekkiej formie. Mówił, żeby obserwować organizm i jak coś będzie się pogarszało lub objawy wrócą to żeby zrobić Enterografie MR.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”