Kalprotektyna po antybiotyku

Wszystko co nie pasuje do innych merytorycznych działów.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zwege
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 05 paź 2017, 14:16
Choroba: CD
województwo: pomorskie
miasto: Gdańsk

Kalprotektyna po antybiotyku

Post autor: zwege » 11 paź 2019, 10:03

Witam wszystkich.

Półtora tygodnia temu miałem usuwaną ósemkę chirurgicznie. Został przepisany mi antybiotyk, który brałem około 4 dni. Po antybiotykoterapii zaczął boleć mnie brzuch, miałem skurczę i dodatkowo w kale pojawiły się liczne pasma śluzu. Tydzień po zabiegu zrobiłem kalprotektynę, której wynik wynosił 118 ug/g.

Czy taki wynik może mieć związek z przyjmowaniem antybiotyków, wyrwaniu zęba, czy raczej spodziewać się zaostrzenia nieswoistego zapalenia jelit?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kalprotektyna po antybiotyku

Post autor: Orzelek » 12 paź 2019, 00:12

Według mnie wynik może być sfałszowany przez tą antybiotykoterapię, która wpływa negatywnie na jelita (być może stąd te bóle). A jeśli brałeś klindamycynę (np. Dalacin) często używaną w stomatologii, to ona lubi ryć jelita. Mnie po upływie pół godziny od zażycia tego leku doustnie, bardzo bolał brzuch.

Odczekałbym jakiś czas (miesiąc?, dwa miesiące?, ale jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia) i zrobił ponownie badanie poziomu kalprotektyny. Chociaż wiem, że tanie nie jest.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

zwege
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 05 paź 2017, 14:16
Choroba: CD
województwo: pomorskie
miasto: Gdańsk

Re: Kalprotektyna po antybiotyku

Post autor: zwege » 12 paź 2019, 12:56

Ja akurat brałem Augumentin, bo na Dalacin jestem uczulony (zapalenie przełyku po pół godziny od zażycia), ale myślę, że jeśli chodzi o wpływ na jelita to wygląda to niestety podobnie. Spróbuje tak jak mówisz - miesiąc i zrobię ponownie, zobaczymy co z tego się urodzi.

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kalprotektyna po antybiotyku

Post autor: Orzelek » 13 paź 2019, 14:21

Ja bym jednak dla pewności poczekał do (powiedzmy) początku grudnia. Chyba, że potrzebujesz wyniku na już, to rzeczywiście można wstrzymać się z badaniem z miesięczną przerwą.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

zwege
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 05 paź 2017, 14:16
Choroba: CD
województwo: pomorskie
miasto: Gdańsk

Re: Kalprotektyna po antybiotyku

Post autor: zwege » 13 paź 2019, 15:16

Bardziej chyba boję się tego, że jak zrobię na początku grudnia to będzie już 500 albo i więcej. Problem w tym, że dręczy mnie również IBS i nawet przy remisji miałem bóle, biegunki itp. więc sytuacja u mnie jest o tyle zagadkowa, że jedynie kalprotektyna powie czy mam szybko reagować czy nie. Chyba, że kalprotektyna tak szybko nie wzrasta, wtedy muszę ogarnąć swoją panikę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o NZJ”