WZJG - diagnoza, remisja

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kahras
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 02 lut 2024, 19:05
Choroba: CU
województwo: śląskie
miasto: Tychy

WZJG - diagnoza, remisja

Post autor: kahras » 03 lut 2024, 01:33

Witam!
Mam pytanie dot. diagnozy przy WZJG i ew. remisji - jak zły dział to sorrki ale nie wiedziałem gdzie mogę zadać te pytania.

Pierwsze pytanie mam dot. diagnozy.
Ogólnie sytuacja wygląda tak że w wrześniu byłem na wakacjach w Turcji i chwilę po jak wróciłem zacząłem miewać objawy jakieś krew + biegunko podobne wizyty w WC. (Wizyty były raz/2 razy na dzień max)

Przez 2 miesiące włóczyłem się po lekarzach miałem robione badanie krwi (morfologia z płytkami krwi, CRP) które wyszło dobrze, miałem na krew utajoną w kale - to niestety była. Lekarz nie stwierdził hemoroidów, podejrzewał jakąś małą szczelinkę odbytu.

Wkońcu na samym końcu listopada zrobiłem kolanoskopie i wyniki wycinków były takie:
W esicy z ogniskowym, nieznacznym zaburzeniem architektoniki gruczołów oraz średnio nasilonym naciekiem zapalnym złożonym głównie z limfocytów i plazmocytow z domieszką granulocytów obojetochlonnych i kwasochłonnych wskazująca ogniskowa aktywność w obrębie nabłonka gruczołowego (głównie w powierzchownych warstwach blaszki właściwej) z ropniami okolokryptowymi. Widoczne jest ogniskowe odsunięcie gruczołów od blaszki mięśniowej śluzówki.

W odbytnicy z ogniskowym, zaburzeniem architektoniki gruczołów oraz intesywnym naciekiem zapalnym złożonym głównie z limfocytów i plazmocytow z domieszką granulocytów obojetochlonnych i kwasochłonnych wskazująca ogniskowa aktywność w obrębie nabłonka gruczołowego (głównie w powierzchownych warstwach blaszki właściwej) z ropniami około kryptowymi i kryptowymi. Widoczne jest ogniskowe odsunięcie gruczołów od blaszki mięśniowej śluzówki.
Do tego miałem badanie krwi( morfologie z rozmazem, ALT, AST, GGTP, bilburina całkowita, białko CRP, glukoza, mocznik, kreatynina, TSH, żelazo, sód, potas, witamina D, kwas foliowy, przeciwciała CMV)
I miałem wszystko dobrze tylko niedobór kwasu foliowego i witaminy D.


Ogólnie jak dostałem taką diagnozę to popadłem w chwilową depresję - ale już się ogólnie z tym tak pogodziłem chociaż i tak chciałbym by to wszystko okazało się błędną diagnozą ;(

Jak odebrałem wyniki to naczytałem się w internecie i starałem się jeść rzeczy lekkostrawne to krwi już nie było,stolec był taki biegunkowaty ale nie do końca.(raz dziennie)
I tydzień później po wynikach Lekarz przepisał mi Pentase 5g dziennie (biorę już równy tydzień) ale nie czuje się jakoś inaczej, wszystko jest tak jak było.

I mam pytania:
1. Czy na podstawie tych badań można określić w 100% WZJG? Jest też szansa że to jakieś pasożyty złapałem w Turcji czy cokolwiek i się utrzymuje to tak już kilka miesięcy? Jak tak to powiedzcie jakie badania mógłbym jeszcze wykonać pod tym kątem - o ile jest taka opcja.

2. Jakby to jednak było WZJG to jak rozpoznać remisję? Bo teraz nie czuję się źle ogólnie wogole brzuch mnie nie bolał na przestrzeni ostatnich lat a chciałbym wybrać się na siłownię i chciałbym zwiększyć posiłki i testowac nowe produkty.


Pozdrawiam!

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: WZJG - diagnoza, remisja

Post autor: romek » 03 lut 2024, 13:24

Jak ja rozbiłem kolonki, to w opisie zawsze było zaznaczone: "obraz odpowiada WZJG, Mayo ileś tam" lub coś podobnego. Mayo - to jest skala zaawansowania WZJG.
Poza tym zrób koniecznie badanie kalprotektyny w kale. To pokazuje czy jest, i ew. jak duży stan zapalny w jelicie.
Koniecznie bierz dobre probiotyki, i może spróbuj enterol. To są grzyby polecane przy zatruciach.
Ale przede wszystkim znajdź dobrego gastro, specjalizującego się w NZJ. I niech on decyduje

kahras
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 02 lut 2024, 19:05
Choroba: CU
województwo: śląskie
miasto: Tychy

Re: WZJG - diagnoza, remisja

Post autor: kahras » 03 lut 2024, 14:31

Właśnie mi też pisze że odpowiada lecz czy to faktycznie musi być to? Może być opcja taka że jakąś bakterię w Turcji złapałem i mnie tak to trzyma?
Jak tak to jest jakieś możliwe badanie by to sprawdzić?
Bo ja wykonałem sam kolanoskopie a mój gastrolog tylko badania krwi mi zlecił te co powyżej wypisałem i dał diagnozę.

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 238
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Re: WZJG - diagnoza, remisja

Post autor: mari » 03 lut 2024, 22:10

Jeżeli w wyniku z histopat. nie jest jednoznacznie wpisane rozpoznanie to zdarza się że dopiero z kolejnej kolonoskopii będzie wiadomo co jest ,ale jeżeli jest wpisane że obraz odpowiada CU to lekarz kiedy otrzymałam diagnozę powiedział że tu błędu nie ma i raczej tak jest . Kolonoskopię robiłam w kilku placówkach Mayo podali tylko w jednej, wysoka kalprotektyna tylko to potwierdziła.

kahras
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 02 lut 2024, 19:05
Choroba: CU
województwo: śląskie
miasto: Tychy

Re: WZJG - diagnoza, remisja

Post autor: kahras » 03 lut 2024, 22:32

Wlasnie na wynikach badań pisze ze "wskazuje", nie było żadnej skali - jedynie co lekarz powiedział że jest "łagodny rzut albo nawet bardzo łagodny" i pytałem o kolanoskopie kontrolna to powiedział że dopiero za 8 lat.

A jak to by nie było WZJG to co to może być? Cron albo coś innego?

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: WZJG - diagnoza, remisja

Post autor: atabe » 04 lut 2024, 11:35

Ciesz się, że masz łagodne objawy, inni nie wychodzą z łazienki. Jedyny błąd to Pentasa. Przy CU stosuje się Asamax ,bo działa na jelito grube, Pentasa przy CD, bo działa w jelicie cienkim. Możesz zrobić kał na pasożyty i w kierunku yersinia-taka bakteria dająca podobne objawy, ale nie sądzę, że to coś zmieni

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: WZJG - diagnoza, remisja

Post autor: romek » 04 lut 2024, 12:38

I koniecznie badanie kalprotektyny w kale

kahras
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 02 lut 2024, 19:05
Choroba: CU
województwo: śląskie
miasto: Tychy

Re: WZJG - diagnoza, remisja

Post autor: kahras » 05 lut 2024, 09:38

Okej to poogarniam to :/ dziękuję za odpowiedzi!

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 238
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Re: WZJG - diagnoza, remisja

Post autor: mari » 06 lut 2024, 15:04

Mimo to że w CU wskazany jest Asamax ja również miałam zleconą Pentazę granulat w saszetkach lepiej się wchłaniała przy bardzo nasilonym stanie zapalnym jedyny minus to niestety wysoka cena nawet z refundacją i bardzo słaba dostępność w aptekach.

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”