Mój przypadek - Leczenie miejscowe CU.

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
WznowaColitisowa
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2019, 22:23
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Mój przypadek - Leczenie miejscowe CU.

Post autor: WznowaColitisowa » 11 lut 2019, 11:03

Witam!
Mam 33 lata i z chorobą borykam się od 7 miesiecy.
Objawy: wzdęcia, śluz, krew- z poporodowej szczeliny odbytu, bez biegunki, bez bólu brzucha.
W kolonoskopii zmiany obejmowały odcinek o długości 6 cm.- nie było owrzodzeń.
Histopatologciznie rozpoznano Colitis.
Zapisano mi w sierpniu Pentaze w czopkach 1x1 dobę oraz we wrześniu Budenofalk na 8 tygodni, który zakonczylam go w polowie grudnia ubieglego roku, wtedy tez w FSS stwierdzono remisję. Jednak od zakonczenia stosowania Budenofalku odczuwalam pieczenie okolic odbytu i bol w podbrzuszu po wyproznieniu- proktolog stwierdzil podraznienie sluzowki odbytu lekami- zapisał maści i jest poprawa. Nadal odczuwam delikatny ból po wyprożnieniu oraz od 2 tygodni obserwuje coraz wieksza ilość sluzu w stolcu, bez krwi, bez biegunki.Wnioskuję, że po odstawieniu sterydu utrzymuje sie stan zapalny. Mój lekarz jest niedostepny - bedzie za dwa miesiace. Czy macie namiary na dobrych specjalistów w Warszawie, teraz jestem u dr Kaniewskiej, niestety nie ma jej. Nie lecze sie na NfZ z powodu terminów. Czy są jeszcze jakieś znane Wam sposoby leczenia miejscowego? Będę wdzięczna za każda wskazówkę.

Pozdrawiam!

tytuł tematu edytowany zg, z reg.
Anette

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Mój przypadek- Jak sobie pomóc.

Post autor: romek » 11 lut 2019, 13:03

Gdy czekałem 8 miesięcy na lekarza na NFZ na Wołowskiej, to leczyłem się prywatnie w Polskiej Fundacji Gastro....na Waryńskiego - tel. 22 825 62 99. Jest tam kilku lekarzy. Ich plusem jest to, że przyjmują prawie codziennie - czyli krótkie terminy, a w razie "alarmu" można dzwonić i się konsultować. Ja chodziłem do profesora Tomeckiego - 230 zł :smutny: Niestety trochę kasy tam zostawiłem.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Mój przypadek - Jak sobie pomóc? Leczenie miejscowe CU.

Post autor: Noelia » 11 lut 2019, 13:36

Witaj na Forum :roll:
WznowaColitisowa pisze:
11 lut 2019, 11:03
Czy są jeszcze jakieś znane Wam sposoby leczenia miejscowego?
Steryd hydrokortyzon - czopki (recepturowe, czyli robione w aptece na podstawie przepisu na recepcie) lub wlewki (recepturowe albo wykonywane z proszku do kroplówek Corhydron).
Leki recepturowe są na ryczałt (R), czyli groszowe sprawy.
Z kolei Corhydron (gotowy lek dostępny w aptece na receptę) jest niestety pełnopłatny i dosyć drogi.
Hydrokortyzon podawany miejscowo był u męża bardzo skuteczny w zaostrzeniu, w szpitalu robili mu takie wlewki w postaci "doodbytniczych kroplówek" ;) z Corhydronu, a w domu robił sobie sam (recepturowe w 100 ml buteleczkach albo "rozrabiane na bieżąco" z Corhydronu) strzykawką 100 ml połączoną z długim, cienkim cewnikiem urologicznym albo specjalną kanką (wszystkie tego typu "sprzęty" można kupić w każdej aptece).
O wlewkach z hydrokortyzonem pisałam więcej m. in. w tym temacie: Wlewki z Hydrocortyzonem
Np. w tym poście: link
Jednak u Ciebie najlepiej sprawdziłyby się czopki recepturowe z hydrokortyzonem, bo czopki działają w pełnej dawce właśnie w odbytnicy - a z tego, co piszesz, wynika, że tylko w odbytnicy miałaś/masz zmiany zapalne.

A na szczelinę odbytu czopki UniGel Procto, mężowi bardzo pomogły.
Przyspieszają gojenie wszelkich ran i uszkodzeń śluzówki.
Warto wypróbować, są bez recepty.
Dodatkowo robił nasiadówki z kory dębu, rumianku i szałwii.

Stosował także czopki robione z metronidazolem - pisałam o tym w wątku o metronidazolu, tutaj: link
Również okazały się skuteczne.
Gotowych czopków z metronidazolem niestety nie ma, jedynie takie recepturowe (wykonywane w aptece).
WznowaColitisowa pisze:
11 lut 2019, 11:03
Czy macie namiary na dobrych specjalistów w Warszawie
Zerknij tutaj: Lekarze - mazowieckie

Sprecyzowałam tytuł i przeniosłam do odpowiedniego działu dla chorych już zdiagnozowanych, czyli CuDaczny Oddział.

Pozdrawiam :)
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

WznowaColitisowa
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2019, 22:23
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Re: Mój przypadek - Jak sobie pomóc? Leczenie miejscowe CU.

Post autor: WznowaColitisowa » 11 lut 2019, 17:57

Dziękuję za podnoszącą na duchu odpowiedź, udało mi sie zapisać do dr Maciejewskiej na czwartek. :)

BlackRose
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 03 sie 2017, 22:29
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: Mój przypadek - Leczenie miejscowe CU.

Post autor: BlackRose » 11 lut 2019, 22:22

A ta wspomniana w pierwszym poście pianka Budenofalk to na jakie odcinki jelita działa, dokąd sięga?? Tak samo jak wlewki? Czy jak czopki?

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Mój przypadek - Leczenie miejscowe CU.

Post autor: Noelia » 11 lut 2019, 22:41

BlackRose pisze:
11 lut 2019, 22:22
A ta wspomniana w pierwszym poście pianka Budenofalk to na jakie odcinki jelita działa, dokąd sięga?? Tak samo jak wlewki? Czy jak czopki?
Tak pomiędzy czopkami a wlewkami - załączam rysunek.

Jest tak jak na tym rysunku - tzn. czopki działają w odbytnicy, pianki w odbytnicy oraz w esicy, a wlewki w odbytnicy, esicy oraz zstępnicy (prawidłowo podane sięgają aż do końca zstępnicy, czyli do zagięcia śledzionowego).

Jest to również zgodne z opisem na ulotce pianki Budenofalk:
Budenofalk, 2 mg/dawkę, pianka doodbytnicza
Budesonidum
Co to jest Budenofalk i w jakim celu się go stosuje
Budenofalk w postaci pianki doodbytniczej zawiera jako substancję czynną budezonid.
Lek ten należy do grupy miejscowo działających steroidów stosowanych w leczeniu chorób zapalnych jelit.
Wskazany jest w leczeniu czynnego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ograniczonego do odbytnicy i esicy.
Załączniki
images.png
images.png (6.04 KiB) Przejrzano 5210 razy
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”