Dziwny ból brzucha z lewej strony

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
WojtekZ
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 27 mar 2018, 20:42
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Dziwny ból brzucha z lewej strony

Post autor: WojtekZ » 27 mar 2018, 20:58

Witam,
Leczę się na WZJG do ok pół roku. Zaczęło się klasycznie. Biegunka, krew w stolcu. Na szczęście dosyć łagodny przebieg. Dostałem leczenie Asamaxem i Pentasą. Po jakimś czasie ustało. Lekarz pozwolił mi odstawić Pentasę, ale Asamax brałem wciąż w zmniejszonych dawkach. Ostatnio miałem dosyć łagodną remisję. Lekarz kazał mi zwiększyć Asamax. Teraz jest ok. Rano latam do toalety 3, 4 razy. Ale potem jest spokój na resztę dnia. Pojawił się jednak dziwny ból z lewej strony. Towarzyszy mi on większość dnia. Nasila się jak jestem w pracy (czynnikiem nasilającym jest pewnie stres). Skąd się bierze ten ból? Mam się bać? Co z tym zrobić?
Załączniki
z22888555IE,Perforacja-pojawia-sie--kiedy-dochodzi-do-zniszcze.jpg
z22888555IE,Perforacja-pojawia-sie--kiedy-dochodzi-do-zniszcze.jpg (60.59 KiB) Przejrzano 18011 razy

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Dziwny ból brzucha z lewej strony

Post autor: obyty.z.cu » 27 mar 2018, 22:52

WojtekZ pisze:
27 mar 2018, 20:58
Leczę się na WZJG do ok pół roku...
Dostałem leczenie Asamaxem i Pentasą. Po jakimś czasie ustało. Lekarz pozwolił mi odstawić Pentasę, ale Asamax brałem wciąż w zmniejszonych dawkach.
Asamax rozumiem tabletki, a Pentasa czopki ?
czy odwrotnie ?
Czopki Salofalku to też mesalazyna , czyli to samo jak czopki Pentasy, ale za to lepiej wyprofilowane więc łatwiejsze w aplikacji.
Najczęściej CU zaczyna się w odbytnicy (prawie zawsze), stąd leczy się tabletkami asamax, bo on rozpuszcza się właśnie w jelicie grubym. No i "od dołu" czopkami, miejscowo, a jeśli zmiany są głębiej to idą wlewki Salofalku (4g/60 ml).
Ten ból o którym piszesz, to właśnie najpewniej od zmian w jelicie, taka opcja chorowania lewostronna.
WojtekZ pisze:
27 mar 2018, 20:58
Towarzyszy mi on większość dnia. Nasila się jak jestem w pracy (czynnikiem nasilającym jest pewnie stres). Skąd się bierze ten ból? Mam się bać? Co z tym zrobić?
CU to choroba psychosomatyczna, czyli stres, nerwy często właśnie są "uaktywniające" problem w jelicie. Tu ważna jest dobra perystaltyka jelita, a w jelitach jest 50 % naszych "nerwów", czyli "drugi mózg" !
No i odpowiednia dieta, jedzenie odpowiednie DO AKTUALANEGO STANU JELIT.
Warto więc przemyśleć co i kiedy i jak jesz, to też częsta przyczyna zaostrzeń.
WojtekZ pisze:
27 mar 2018, 20:58
Ostatnio miałem dosyć łagodną remisję.
remisja oznacza że nie masz objawów, a Ty pewnie piszesz o zaostrzeniu ?

No i nie piszesz jakie dawki leku masz, a to ważne, w zaostrzeniu podnosimy dawki asamaxu . Piszesz że leczysz się na CU (WZJG), więc zmień w profilu na te oznaczenie choroby. Chyba że nie masz diagnozy.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Dziwny ból brzucha z lewej strony

Post autor: Noelia » 28 mar 2018, 03:44

WojtekZ pisze:
27 mar 2018, 20:58
Pojawił się jednak dziwny ból z lewej strony. Towarzyszy mi on większość dnia.
Męża zawsze najbardziej bolało po lewej stronie, bo w tej połowie okrężnicy miał największe zmiany zapalne (zazwyczaj tak jest w CU - im bliżej odbytnicy, tym bardziej nasilone zapalenie).
Poza tym mogą tak promieniować bóle z innych narządów, np. nerek - mąż miał kilka razy kolkę nerkową właśnie w lewej nerce i lewym moczowodzie (ma kamicę szczawianową - jedno z powikłań pozajelitowych CU).
W tej okolicy jest też dwunastnica (może wrzody?), trzustka (może zapalenie?) oraz śledziona.
Przydałyby się odpowiednie badania.
A pomagają Ci leki rozkurczowe (np. No-Spa, Buscopan) czy nie dają rady :?:
WojtekZ pisze:
27 mar 2018, 20:58
czynnikiem nasilającym jest pewnie stres
Stresu nie da się uniknąć przy dzisiejszym, zawrotnym tempie życia - musisz znaleźć swój własny sposób na odreagowanie nerwów z pracy i na relaks.
obyty.z.cu pisze:
27 mar 2018, 22:52
Najczęściej CU zaczyna się w odbytnicy (prawie zawsze), stąd leczy się tabletkami asamax, bo on rozpuszcza się właśnie w jelicie grubym. No i "od dołu" czopkami, miejscowo, a jeśli zmiany są głębiej to idą wlewki Salofalku (4g/60 ml).
Dokładnie :tak: - najskuteczniejsze leczenie CU to leczenie skojarzone, czyli połączenie leków doustnych i doodbytniczych - poczytaj tutaj:
Wytyczne ECCO-EFCCA dla pacjentów chorujących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

WojtekZ
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 27 mar 2018, 20:42
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Re: Dziwny ból brzucha z lewej strony

Post autor: WojtekZ » 28 mar 2018, 20:01

Dziękuję za odpowiedzi. Obawiam się trochę tego bólu w boku. Może to jest właśnie lewostronna postać WZJG. Jak do tej pory mam zdiagnozowaną "normalną" postać WZJG. Może powinienem zrobić kolonoskopie. Jak do tej pory miałem robioną tylko rektoskopie. Dziwne jest to, że niedawno robiłem sobie badania krwi i Białko CRP lateks wyszło ujemne. Czyli ogólnie w organizmie nie ma stanu zapalnego. Pozostałe wyniki też w normie.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Dziwny ból brzucha z lewej strony

Post autor: obyty.z.cu » 28 mar 2018, 20:32

WojtekZ pisze:
28 mar 2018, 20:01
Jak do tej pory mam zdiagnozowaną "normalną" postać WZJG. Może powinienem zrobić kolonoskopie. Jak do tej pory miałem robioną tylko rektoskopie.
CU to "wredna" i podstępna choroba. Zaczyna od dołu i pnie się do góry..albo i nie. Ważne żeby robić badania kontrolne, bez kolonoskopii to jest leczenie "na oko", czyli bez sensu.
Jak gra w pokera, albo się uda albo nie.
Temat w tym, że jak teraz odpuścisz badania, to później już się tego nie naprawi, bo choroba będzie postępować, czyli zajmować całe jelito.
Nie wiem co wg Ciebie oznacza"normalną" postać CU.
Temat w tym, że w rektoskopii oglądano mały wycinek jelita (do 25 cm), więc nie wiadomo co jest dalej. Postać lewostronna, oznacza, że na razie masz w tej części zmiany, ale jeśli ich się nie zahamuje, to CU obejmie całe jelito !!
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Dziwny ból brzucha z lewej strony

Post autor: Noelia » 28 mar 2018, 23:31

WojtekZ pisze:
28 mar 2018, 20:01
Dziwne jest to, że niedawno robiłem sobie badania krwi i Białko CRP lateks wyszło ujemne. Czyli ogólnie w organizmie nie ma stanu zapalnego. Pozostałe wyniki też w normie.
Oznaczenia laboratoryjne z krwi nie są wystarczające, żeby ocenić, czy jest aktywny stan zapalny, czy nie.
Badanie samej krwi nie daje pełnej informacji o stanie jelita - można mieć prawidłowe CRP, OB, morfologię, żelazo i inne wskaźniki, a CU podstępnie szaleje.
Dobrym biomarkerem stanu zapalnego w jelicie jest kalprotektyna.
Oznacza się ilościowo jej stężenie w kale i w ten sposób monitoruje się skuteczność leczenia.
Stopniowe obniżanie się poziomu kalprotektyny wskazuje na gojenie się śluzówki.
Powinno się też robić regularnie test na krew utajoną w kale (skierowanie może wystawić lekarz rodzinny).

Ale żadne z tych badań nie zastąpi pełnej kolonoskopii, to jest absolutna podstawa w naszych chorobach.
Po samej rektoskopii można zdiagnozować CU - gdy wycinki hist-pat dadzą taką jednoznaczną odpowiedź.
Ale nie wiesz, jak daleko sięgają te zmiany zapalne.
WojtekZ pisze:
28 mar 2018, 20:01
Może to jest właśnie lewostronna postać WZJG. Jak do tej pory mam zdiagnozowaną "normalną" postać WZJG.
W tych europejskich wytycznych, które wyżej linkowałam, masz podział na różne postaci CU - tzn. zapalenie odbytnicy, lewostronne zapalenie oraz rozległe zapalenie całego jelita grubego -> każdą z tych postaci powinno się leczyć w sposób skojarzony, czyli doustnie + miejscowo "od dołu" ;)
Poza tym poczytaj Poradniki i Kwartalniki - tam również znajdziesz te informacje.
WojtekZ pisze:
28 mar 2018, 20:01
Może powinienem zrobić kolonoskopie. Jak do tej pory miałem robioną tylko rektoskopie.
Nie ma co zwlekać z tą kolonoskopią.
Sama rektoskopia nie wystarczy do pełnej diagnozy.
Mogę Cię pocieszyć, że wg mojego męża kolonka jest o wiele bardziej przyjazna i łatwiejsza do przeżycia niż rektoskopia.

Oczywiście do tego czasu nadal powinieneś przyjmować leki, czyli ten Asamax plus czopki (skoro rektoskopia wykazała zajęcie odbytnicy).
W CU mesalazynę bierze się stale, nawet w remisji - jest to chemoprewencja raka jelita grubego.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

WojtekZ
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 27 mar 2018, 20:42
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Re: Dziwny ból brzucha z lewej strony

Post autor: WojtekZ » 30 mar 2018, 21:53

Chyba faktycznie zrobię sobie tą kolonoskopię. Szkoda, że lekarz od razu nie kazał mi jej wykonać tylko zlecił zrobienie rektoskopi. Wszystko byłoby ok gdyby nie ten ból w boku po lewej stronie.
A mam jeszcze jedno pytanie. Czy przyjmowanie Asamaxu nawet po 4 tabletki rano i wieczorem (czyli 4g) nie zniszczy mi nerek czy wątroby?
A może ten ból po lewej stronie to żołądek?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Dziwny ból brzucha z lewej strony

Post autor: obyty.z.cu » 31 mar 2018, 10:57

WojtekZ pisze:
30 mar 2018, 21:53
Czy przyjmowanie Asamaxu nawet po 4 tabletki rano i wieczorem (czyli 4g) nie zniszczy mi nerek czy wątroby?
A może ten ból po lewej stronie to żołądek?
ten ból to nie sądzę, że od żołądka. Inny temat, że lekarze często przepisują leki z grupy IPP jako osłonowe na żołądek. Szczególnie przy sterydach.
Te leki obniżają kwasy w żołądku (czyli i dalej w jelicie zmniejsza kwasowość).
To zaś jest potrzebne, gdy uszkodzona jest śluzówka .Tu w żołądku często bakteria Helicobacter pylori działa w miejscu zmienionym, bez tej osłony naturalnej śluzówki, czyli kwas działa na wrażliwe odsłonięty żołądek czy miejsce takie w jelicie, a wtedy ten ból.

Asamax działa leczniczo, ale powinniśmy robić kontrolne badania krwi, morfologii , ale i próby wątrobowe itd..
Tu jak w ulotce, lek ma leczyć, a osłonowo trzeba działać na innych "frontach",
czyli wspomagać lub uzupełnić braki suplementami.
Warto więc wesprzeć czymś tę wątrobę, coś z ostropestu, coś z rodzaju Hepasil czy Liv52 (dużo tego jest).


Podstawą do wszystkiego są badania, bez nich "na oko" to nic się nie stosuje.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

WojtekZ
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 27 mar 2018, 20:42
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Re: Dziwny ból brzucha z lewej strony

Post autor: WojtekZ » 03 kwie 2018, 21:08

Trochę się martwię. Ostatnio mam taki ciemny stolec, ołówkowy, 3, 4 razy z rana. Potem spokój na resztę dnia. Mam cortiment przepisany od lekarza jakiś czas temu. Leżał w szufladzie bo miałem zacząć go używać jak mi się pogorszy. Co myślicie żeby zacząć go brać? Oczywiście + asamax w tabletkach. Pentase w czopkach nie brałem jakiś czas bo nie miałem krwi w stolcu ale chyba też do niej wrócę. Za tydzień widzę się z lekarzem. Mam też umówioną kolonoskopię. Termin pod koniec czerwca hehe. No i ból w brzuchu nie ustaje. :(

BlackRose
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 03 sie 2017, 22:29
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: Dziwny ból brzucha z lewej strony

Post autor: BlackRose » 04 kwie 2018, 00:25

W Crohnie ołówkowe stolce mogą świadczyć o przewężeniu. Ale w CU chyba nie ma zwężeń?
Ten Cortiment to może zacznij brać, skoro się pogorszyło. Ja tez brałam budezonid, tylko ten dla CD- czyli Entocort. Pomógł :)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Dziwny ból brzucha z lewej strony

Post autor: obyty.z.cu » 04 kwie 2018, 10:04

BlackRose pisze:
04 kwie 2018, 00:25
Ale w CU chyba nie ma zwężeń?
są przy większych zmianach. Ale więcej pewnie będzie zbliznowaceń, zwłóknień,czyli miejsc nieelastycznych po zagojnych stanach zapalnych, nadżerkach itp. Może być też temat pseudopolipów .
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

WojtekZ
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 27 mar 2018, 20:42
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Re: Dziwny ból brzucha z lewej strony

Post autor: WojtekZ » 08 kwie 2018, 18:49

A może ten ból to coś z nerką po lewej stronie Podobno asamax działa niekorzystnie na nerki

Awatar użytkownika
Miras
Debiutant ✽
Posty: 10
Rejestracja: 16 mar 2018, 04:53
Choroba: CU
województwo: lubuskie
miasto: Sulęcin

Re: Dziwny ból brzucha z lewej strony

Post autor: Miras » 09 kwie 2018, 06:43

Proponowałbym nie zwlekać tylko do lekarza i badania i wyniki usg itp. choroby się nieprzeczeka ,

WojtekZ
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 27 mar 2018, 20:42
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław

Re: Dziwny ból brzucha z lewej strony

Post autor: WojtekZ » 10 kwie 2018, 08:39

Dobra sprawa wygląda tak, będę miał robione usg, kalprotektynę i kolonoskopię. Najgorzej, że mam dosyć odległy termin na kolonoskopie. Ale lekarz zobowiązał się coś przyspieszyć sprawę. Trzymajcie kciuki. Ból dalej nie ustępuje. Boję się ze to rak :(

Dansa
Początkujący ✽✽
Posty: 75
Rejestracja: 30 cze 2016, 10:45
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: Dziwny ból brzucha z lewej strony

Post autor: Dansa » 10 kwie 2018, 09:25

Spytaj lekarza czy nie da rady zrobić kolonki z pobytem w szpitalu -ja tak miałam, położył mnie na oddział i zrobił badanie Było dużo szybciej

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”