poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽
Posty: 329
Rejestracja: 21 lut 2012, 19:58
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: nibylandia

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: Gosieńka » 29 maja 2014, 12:20

[quote=irek] Na mnie duże wrażenie zrobiły wypowiedzi tej doktor:
https://www.youtube.com/watch?v=mG-ruzG4H-M [/quote]

Oglądnęłam ten filmik i rzeczywiście też jestem pod dużym wrażeniem całej wypowiedzi :). Na pewno bardzo dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałam i powiem szczerze temat wart zgłębienia :).

Dziękuję irek za podesłanie tego linku :).

mp3s
Początkujący ✽✽
Posty: 54
Rejestracja: 15 maja 2013, 13:55
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: mp3s » 30 maja 2014, 19:36

Hmmm... Cieszę sie, że znalazłem osobę z takim samym problemem. Oprócz częstego biegnia (4-8 x dziennie) nie mam innych objawów. Zauważyłem, że niektóre potrawy powodują, że następny dzień jest "częściej" - np cebula, czy miesa głęboko smażone. Ostatnio pożeram próbki z pikniki J-elity probiotyku Dicoflor i czuję się nadzwyczaj dobrze. Ale ze względu na niewielki okres jaki go spożywam, nie wiem czy to on mi pomógł, czy tylko zbieg okoliczności.
A zapychacze jak czekolada, banany nie pomagają mi. Za to pomaga alkohol, zwłaszcza żubrówka z sokiem jabłkowym. Pytałem nawet szefa czy mogę pić w pracy (dla zdrowia!), ale jakoś nie doczekałem się odpowiedzi ;) Moje niegdyś ulubione piwko, niestety pogarsza sprawę :/
Azatopiryna 3x1
Asamax 3x3
Pentasa 1x1
_____________
Szczęśliwy ten dom, gdzie dwa kible są ;)

Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽
Posty: 329
Rejestracja: 21 lut 2012, 19:58
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: nibylandia

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: Gosieńka » 30 maja 2014, 23:00

Hej mp3s :). Czyli przysłowiowo jedziemy na jednym wózku ;).

Ja mam podobnie piwo odpada w 100%, niestety nie da rady :(. Czerwone wino w małej ilości nie pogarsza na szczęście mojego stanu, ale póki co raczej tylko okazjonalnie po nie sięgam. Póki nie rozwikłam zagadki jak pozbyć się tych biegunek to niestety z wielkim bólem serca, ale wolę raczej unikać alkoholu pod wszelką postacią.

Co do pokarmów jakie spożywam na co dzień to jakoś nie zauważyłam, aby miało ono istotny wpływ na zachowanie mojego jelita. Przez długi czas próbowałam jeść ryż w różnych potrawach i nic to nie zmieniło. Był czas, że całkowicie zrezygnowałam z picia mleka i też nic. Żadnej poprawy, więc teraz wróciłam do picia mleka i co jakiś czas w rozsądnej ilości je piję. Wydaje mi się, że najlepiej się czuję jak jem ziemniaki, które uwielbiam zwłaszcza te młodziutkie :). Kukurydzę tą z puszki w ogóle nie trawię, więc całkowicie z niej zrezygnowałam. Z mięs to jem najczęściej kurczaka pod różną postacią (gotowanego, przysmażonego na patelni, jakiś gulasz, kotlet z piersi itp.) i oczywiście staram się spożywać ryby (łosoś norweski, filety np. z mintaja, rybka wędzona itp.). Staram się też unikać ostrych potraw, bo trochę się ich boję. Podobnie całkowicie z jadłospisu wyrzuciłam ogórki kiszone i sałatki na bazie octu. Można powiedzieć, że odżywiam się jak każdy zdrowy człowiek, ale robię to rozsądnie ;).

Dziwi mnie to, że po zjedzeniu jakiejkolwiek potrawy nic mi nie jest. Wychodzi na to, że organizm nie może sobie poradzić z przetworzeniem tego w prawidłowy sposób, czyli coś jest nie tak. Trochę pomagają mi czopki z hydrokortyzonu, które cały czas biorę. Jak czasem zdarzy mi się, że takowego nie wezmę to częstość wizyt w WC drastycznie wzrasta.

Już teraz przymierzam się do różnych badań, które mam nadzieję, że w jakimś stopniu pomogą mi rozwiązać ten problem. Najgorsze tylko, że na wyniki tych badań muszę długo czekać. Na pewno jak coś będę mieć to zamieszczę w tym wątku :).

mp3s, chciałam Cię zapytać o jedną rzecz :), a mianowicie o to jakie odcinki jelita masz chore.

irek
Początkujący ✽✽
Posty: 175
Rejestracja: 04 sty 2014, 08:22
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: irek » 31 maja 2014, 07:02

Gosieńka pisze:. Na pewno bardzo dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałam i powiem szczerze temat wart zgłębienia :). .
Mnie ,tam długo nie trzeba było przekonywać .Zamówiłem jogurtownicę ,
jak także bakterie jogurtu L+, i od kilku dni każdego dnia wypijam litr jogurtu .Jak na razie nie mam żadnych rewolucji ..
W ostatnich dniach zainteresowałem się też ziołami szwedzkimi Bitnera(te bez alkoholu).Więc każdego dnia zaparzam kłącze tataraku ,odlewam setkę i do tego dodaję dużą łyżkę ziół szwedzkich .Pięćdziesiątkę wypijam przed posiłkiem . A drugą po posiłku .I tak przy każdym posiłku.
Mam odczucia ,że ta mikstura jest ściągająca .Ale ,to ewentualnie musiałabyś sama potwierdzić.
I od kilku tygodni coś bardzo nietypowego wprowadziłem w swoim życiu.
Oto opis a poniżej filmik jak ,to można robić:
http://hipokrates2012.wordpress.com/201 ... betanskie/
https://www.youtube.com/watch?v=aJKerrgDS6E
Znajomi twierdzą że po oczach i twarzy widać zdecydowaną poprawę.i jak na razie tak się też czuję .Nie wiem czemu ,to zawdzięczać ale pewnie na zdrowie składa się wiele cegiełek.
Dalsze poszukiwania cegiełek wciąż są w toku.

Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽
Posty: 329
Rejestracja: 21 lut 2012, 19:58
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: nibylandia

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: Gosieńka » 02 cze 2014, 19:25

Cały czas szperam po necie czytając różne artykuły o florze bakteryjnej, chorobach jelit i biegunce i znalazłam coś co idealnie pasuje do mnie pod względem objawów.

Chodzi mianowicie o tzw. zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO). Bardzo często występuje on jednocześnie z IBS (takie informacje były na stronie http://www.egastroenterologia.pl/). Czy możliwe, aby występował on jednocześnie przy CU? Szukałam na necie takiej informacji, ale niestety nic nie znalazłam :(.

Objawy SIBO idealnie pasują do mnie:
- wzdęcia (mam),
- biegunka wodnista (mam) lub tłuszczowa,
- dyskomfort w nadbrzuszu (odczuwam przed tym jak pogna mnie do WC),
- nietrawienie pokarmów (z tym też mam problem - nie trawię w ogóle kukurydzy, szczypiorku, a co do innych rzeczy to nie wszystkie, ale niektóre są tylko tak jakby częściowo strawione),
- utrata masy ciała (występuje u mnie jak mnie mocniej pogna do WC, ale z tym walczę próbując dużo jeść i pijąc Nutridrinki bądź Resource).

A i teraz jeszcze zwróciłam uwagę na jedną rzecz. Co któreś wypróżnienie np. rano oddaję niewielką ilość takiego jasnego, prawie białawego stolca. Czasami występuje brązowa luźna papka (większa ilość) plus ta niewielka ilość tego jasnego stolca. Dodam, że to nie jest na pewno śluz. Czy ktoś orientuje się co to może być?

Dzisiaj wysłałam próbkę do badań do Poznania i zobaczę co wyjdzie w testach kyberstatus, kybermyk. Mam nadzieję, że nie są to pieniądze wyrzucone w błoto ;)

irek
Początkujący ✽✽
Posty: 175
Rejestracja: 04 sty 2014, 08:22
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: irek » 03 cze 2014, 07:09

Mnie też temat flory bakteryjnej bardzo zainteresował.Podkreśla się w artykułach jak bardzo ważne by ta flora była właściwa ,mówi się co ją niszczy i tak dalej.Ale zastanawia mnie dlaczego nie mówi się o diagnozie tej flory.Dlaczego lekarz w pierwszym momencie nie skieruje na badania ,które ,by wskazały jaki jest stan naszej flory jelit? I dopiero na tej podstawie można myśleć o leczeniu,a tak moim zdaniem wszystko odbywa się od du.y strony.
Chyba ,że laboratoria nie są przygotowane na taką diagnostykę.

Twoje białawe stolce według doktora Janusa świadczą o przeroście grzyba, więc twoja flora bakteryjna ledwie zipie.Tyle ,że nie doczytałem jak zdiagnozować przerost grzyba.
Mam nadzieję ,że te badania coś podpowiedzą.Ile takie badania kosztują?

Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽
Posty: 329
Rejestracja: 21 lut 2012, 19:58
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: nibylandia

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: Gosieńka » 03 cze 2014, 11:20

Co do tych testów (kyberstatus, kybermyk) to łącznie ich wykonanie w Poznaniu kosztuje 370 PLN. Niestety ale dość dużo :(. Z tego co wyczytałam to badają i bakterie z jelita grubego i cienkiego, określają ich ilość czy jest zaburzona. Wyniki odsyłają pocztą w przeciągu 10-12 dni od otrzymania próbki. Ponoć dają jeszcze jakieś zalecenia do których można się zastosować jeśli jednak ta flora jest zaburzona. Powiem szczerze, że nie wiem na ile takie wyniki będą wiarygodne, ale myślę że coś na pewno powiedzą.

Na necie wyczytałam też, że aby określić czy się ma przerost bakterii w jelicie cienkim to można wykonać wodorowy test oddechowy oparty na laktulozie. Przymierzam się do jego zrobienia tylko muszę znaleźć, gdzie można to u mnie zrobić prywatnie.

Ja jutro zarejestruję się jeszcze do mojej lekarki ogólnej i poproszę, aby mi dała skierowanie na badanie ogólne kału, moczu i badanie krwi. Zastanawiam się czy nie zrobić sobie też prywatnie u mnie w przychodni badania kału w kierunku grzybów. Miałabym wyniki z dwóch miejsc i mogłabym je porównać czy są zbieżne czy nie.

Aha, jeszcze jedna rzecz. Wczoraj przeglądałam wyniki różnych badań jakie wykonywałam odkąd zaczęłam chorować i trafiłam na ciekawą rzecz. Jak trafiłam do szpitala to leczenie metronidazolem powodowało u mnie poprawę i normalizację wypróżnień. Po zaprzestaniu kuracji objawy niestety szybko wracały pomimo brania probiotyku. Zastanawiam się czy dawka tego probiotyku nie była zbyt niska. Możliwe że po zaprzestaniu kuracji antybiotykowej te szkodliwe bakterie ponownie się zaczęły namnażać i wytępiły te dobre. To plus niewyleczony stan zapalny w jelicie grubym (który leczy się długo) mogą być przyczyną moich przewlekłych biegunek. Hmm ... a teraz mógł dojść do tego jeszcze jakiś grzyb :(.

Na razie to tylko teoria, którą mam nadzieję, potwierdzą bądź wykluczą badania.

Jeszcze zastanawiam się czy nie powinnam zrobić badań w kierunku wykluczenia celiakii i nietolerancji laktozy. No i ta nieszczęsna kolonoskopia, która mi powie jaki jest stan jelita.

Nie wiem co można by jeszcze zbadać, aby rozwiązać mój problem i ustawić dobre leczenie.

Pewnie te wszystkie badania będę robić przez cały czerwiec, a potem z tym wszystkim udam się do mojej lekarki gastroenterolożki ;)

irek
Początkujący ✽✽
Posty: 175
Rejestracja: 04 sty 2014, 08:22
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: irek » 03 cze 2014, 13:03

Myślę ,że przede wszystkim badania kału w kierunku grzybów ,pasożytów , jaj owsików.
Wymazy z gardła na grąkowiec i paciorkowce,chyba .ze nie masz jakiś problemów alergicznych,czy gardłowo oskrzelowych.Ale jak szalejesz ,to możesz ,to sprawdzić
No i dowiedziałem się ,że jest coś takiego jak antybiogram ,bo po wszystkich badaniach możliwe,że zaproponują jakieś leki.

Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽
Posty: 329
Rejestracja: 21 lut 2012, 19:58
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: nibylandia

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: Gosieńka » 03 cze 2014, 17:11

Na razie uznałam, że nie będę robić badania w kierunku pasożytów, bo podczas pobytu w szpitalu kiedyś tam dawno temu nic takiego nie wykryto, a problem z biegunkami już wtedy miałam. Później powtórzyłam badania i też nic nie było. Teraz na razie skupię się na zbadaniu tej mojej flory bakteryjnej i ogólnie tego mojego jelita.

Nurtuje mnie jeszcze jeden problem z nietrawieniem różnych pokarmów. Czy da się zbadać dlaczego tak się dzieje i czy można jakoś temu przeciwdziałać?

irek
Początkujący ✽✽
Posty: 175
Rejestracja: 04 sty 2014, 08:22
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: irek » 04 cze 2014, 12:51

Gosieńka pisze: Nurtuje mnie jeszcze jeden problem z nietrawieniem różnych pokarmów. Czy da się zbadać dlaczego tak się dzieje i czy można jakoś temu przeciwdziałać?
Znalazłem takiego bloga ,w którym kobitka trochę pisze o enzymach trawiennych:
http://www.tlustezycie.pl/2013/12/enzymy-trawienne.html

Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽
Posty: 329
Rejestracja: 21 lut 2012, 19:58
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: nibylandia

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: Gosieńka » 04 cze 2014, 18:03

Dzięki irek za linka, zaraz go przejrzę :)

Dzisiaj byłam w przychodni u lekarki pierwszego kontaktu i zdobyłam skierowanie na badanie ogólne moczu + osad oraz morfologię krwi. Niestety badania kału nie wykonują więc muszę je zrobić prywatnie :\.

Trochę mnie ta wizyta rozczarowała, moja lekarka uznała, że ten biały kał, który pojawia się co jakiś czas to nic innego jak śluz. Problem w tym, że to nie wygląda na śluz :\

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: Mamcia » 04 cze 2014, 18:42

Nie wiem co co oznacza biały kał, ale kolor bardzo zależy od diety i ilości kwasów żółciowych i ich wchłaniania, flory bakteryjnej, zakażenia pasożytniczego itp.
Druga sprawa to badanie kału. lekarz nie chciał wystawić skierowania, bo widocznie nie ma stałej umowy na ryczałt i musi płacić za każdą analizę. Badanie kału należy do podstawowego zestawu (ogólne, krew utajona, pasożyty, resztki). lekarz po prostu na tobie oszczędził.
Wiem, że jeśli mieszkasz w małej miejscowości to trudno zmienić przychodnię na taką, która jest bardziej hojna w dawaniu skierowań.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

irek
Początkujący ✽✽
Posty: 175
Rejestracja: 04 sty 2014, 08:22
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: irek » 05 cze 2014, 07:43

Zainteresowały mnie pewne badania .Poniżej artykuł
http://www.janus.net.pl/analiza_pierwia ... wlosow.htm
Czy ktoś z was robił takie badania i mógłby podzielić się jakimiś spostrzeżeniami?

Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽
Posty: 329
Rejestracja: 21 lut 2012, 19:58
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: nibylandia

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: Gosieńka » 13 cze 2014, 21:05

Pisząc biały kał mam na myśli taki bardzo jasny, ale nie przeźroczysty. Występuje albo jako domieszka do tego brązowego, albo w większej ilości sam zawsze przy którymś wypróżnieniu. Nie wiem co to może być, ale myślę, że jak zrobię te badania kału to może to trochę wyjaśni. Aha konsystencja tego jest taka sama jak tego brązowego, tyle że taka jasna.

Na razie będę robić różne badania i kompletować wyniki, może jak to zrobię to uda się wreszcie ustawić takie leczenie, aby pozbyć się tych przewlekłych biegunek :)

[ Dodano: 13-06-2014 ]
Witajcie,

Odświeżę swój wątek. Udało mi się dzisiaj zrobić kolonoskopię i może ona trochę rzuci światła na to jak rozwiązać mój problem z biegunkami.

Poniżej daję opis z badania endoskopowego:

"Jelito dobrze przygotowane do badania. Wykonano badanie jelita grubego do podstawy kątnicy uwidaczniając ujście wyrostka robaczkowego. Od linii grzebieniastej rozpoczynają się zmiany zapalne w postaci owrzodzeń, przekrwienia i rozpulchnienia śluzówki - zmiany sięgają zagięcia wątrobowego okrężnicy. Nie stwierdza się pseudopolipów ani mostków sluzówkowych. Poza tym w zakresie błony śluzowej zmian nie stwierdzono. Hausturacja ściany zniesiona. Perystatyka jelita prawidłowa".

Na wycinki hist.pat muszę czekać 14 dni, ale tak jest wszędzie ;)

Co o tym sądzicie? Co zrobić, aby wyleczyć te zmiany?

Ja obecnie biorę sulfasalazynę EN 2x3, kwas foliowy i czopki z hydrokortyzonem. Mam też wlewki Salofalk i mogę brać je zamiennie z czopkami, ale ciężko jest mi je utrzymać. Mimo to takie leczenie nie daje poprawy bo ciągle mam biegunkę z różnym nasileniem. Do mojej lekarki pewnie pójdę jak już będę mieć wyniki badań hist.pat. Ciekawa jestem co wy o tym sądzicie :)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: Mamcia » 13 cze 2014, 21:26

Zmiany do zagięcia wątrobowego to zajęte 2/3 jelita. Tam czopki nie działają, a dawka sutfy nie jest maksymalna, To w przeliczeniu na mesalazynę poniżej 1,5 grama. Statystycznie za mało aby utrzymać remisję. Nie wiem jak długo bierzesz leki?
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”