poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽
Posty: 329
Rejestracja: 21 lut 2012, 19:58
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: nibylandia

poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: Gosieńka » 04 maja 2014, 10:26

Witajcie,

Również i ja zwrócę się do Was o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Otóż mam cały czas problem z biegunkami. Występują głównie rano, czasem kilka razy wybudzam się dodatkowo w nocy (jak jest troszkę gorzej). Stolce są bardzo luźne, praktycznie wodniste i tak codziennie, niezależnie od tego co zjem. Problem ciągnie się od miesięcy raz jest odrobinę lepiej, raz jest troszkę gorzej. Zastanawiam się co zrobić, aby stolec był uformowany, a nie wodnisty. Nie wiem też co zrobić, aby unormowała się ilość wypróżnień.

Leczę się według mnie u dobrej lekarki. Stwierdzony mam raczej lekki przebieg CU, bo nic poza biegunkami innego złego się nie dzieje. Objawy są jednak trochę uciążliwe i męczące na dłuższą metę, bo uniemożliwiają normalne życie.

Obecnie biorę asamax 2x3 + czopki z hydrokortyzonem. Poprawa jest słabo widoczna. Jak do biegunek dochodziła krew to jeszcze brałam metypred 16 mg, ale on tylko pomagał w zlikwidowaniu krwi. Biegunki jak były tak były, może w trochę mniejszej ilości.

Nie wiem co w tej sytuacji zrobić, najpewniej będę musiała się jeszcze raz wybrać do lekarki. Chciałabym jednak wcześniej poznać wasze opinie, może ktoś z Was miał podobny problem i udało mu się go rozwiązać. Będę wdzięczna za wszystkie odpowiedzi :).

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: kalka_96 » 04 maja 2014, 10:52

kiedy miałaś ostatnią kolonoskopię?
żeby zagęścić stolec to może dołącz do diety jakieś zapychające pokarmy, białą bułkę, banany, ryż, kakao o ile ci nie szkodzi...
niektórzy też mimo remisji choroby jelit mają wodniste stolce, bez stanu zapalnego itp, po prostu taki ich urok :wink:
wiem, jak jest to uciążliwe, ale może trzeba powtórzyć badania, sprawdzić ob, crp, może jakiś rezonans czy aby na pewno ustawione leczenie jest dobre, może trzeba coś zmienić?
są jeszcze preparaty i leki zagęszczające stolec, nie wiem czy można je brać przy nzj.
przy tych biegunkach dobrze byłoby żebyś łykała jakiś probiotyk, bo biegunka strasznie niszczy florę, próbowałaś enterol?

Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽
Posty: 329
Rejestracja: 21 lut 2012, 19:58
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: nibylandia

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: Gosieńka » 04 maja 2014, 11:32

Miałam robioną tylko sigmoidoskopię 2 razy i to dość dawno temu. Stan zapalny na 100% jest w końcówce jelita, dalej nie dało się sprawdzić ze względu na silne dolegliwości bólowe. Wtedy też byłam w kiepskim stanie, silne krwawienia z jelita, ogólnie było źle.

Niedawno jak byłam u mojej gastrolog to wzięłam skierowanie na kolonoskopię, także jest w planach jej zrobienie. Co do jedzenia to nie zaobserwowałam, aby mi coś konkretnie szkodziło. Te biegunki to są takie trochę dziwne, bo jak zjem to nic się nie dzieje, nie biegam i wszystko jest w porządku. Problem pojawia się gdy to się już wszystko przetrawi. Martwi mnie, że nie mogę iść zwyczajnie tylko raz do WC, a jak co do czego przyjdzie to gnam wiele razy :smutny: . Też mnie martwi druga rzecz biorę leki i poprawa jest słabo widoczna. Wiem, że trzeba dużo cierpliwości, aby jelito się wygoiło, a stan zapalny zniknął, ale trochę to za długo trwa i wydaje mi się, że coś jest nie tak.

Probiotyku od dawna nie łykałam żadnego, nie widziałam poprawy przy ich stosowaniu, ale masz rację może czas wrócić do nich.

Przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz nie każdą rzecz trawię np. szczypiorku czy kukurydzy. Może to nie mieć jednak większego znaczenia, choć nie wiem.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: Mamcia » 04 maja 2014, 16:29

Moim zdaniem powinnaś zrobić kolonoskopię. To co masz nie jest objawem IBS, bo ten nie wybudza w nocy. Możesz masz przerost flory bakteryjnej, tu pomoc może ograniczenie cukrów, może też być, że miany zapalne sięgają dalej i czopki nie są efektywne. Może wystarczy dodać wlewki z mesalazyny.
Dopilnuj aby pobrali ci wycinki i ze zdrowych i zmienionych części jelita.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽
Posty: 329
Rejestracja: 21 lut 2012, 19:58
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: nibylandia

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: Gosieńka » 04 maja 2014, 16:47

Dziękuję Mamciu za odpowiedź :). W takim razie możliwie szybko zrobię kolonoskopię i zobaczę jak to tam od środka wygląda.

Awatar użytkownika
Mimi2
Aktywny ✽✽✽
Posty: 778
Rejestracja: 24 lip 2012, 16:32
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Rsko
Kontakt:

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: Mimi2 » 04 maja 2014, 18:00

Gosieńka, a brałaś SanprobiIBS? Wg mnie to bardzo dobry probiotyk. Jak po antybiotyku dorwały mnie nasilone biegunki to stolec szybko powrócił do normy. Dobry jest też Dicoflor i Enterol. Z tymi 3 probiotykami mam bardzo dobre doświadczenia, jeżeli chodzi o powrót konsystencji stolca do normy.
K55.2 Angiodysplazje jelita grubego&dolichocolon
Waga 54kg Wzrost 166cm stan: remisja :)
Łykam probiotyka i nic się flaka nie tyka!

Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽
Posty: 329
Rejestracja: 21 lut 2012, 19:58
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: nibylandia

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: Gosieńka » 23 maja 2014, 20:44

Mimi2, żadnego z tych trzech probiotyków nie brałam tylko kiedyś Trilac - ale tamten nic mi raczej nie pomógł, przynajmniej ja poprawy nie zauważyłam. Spróbuję z którymś z tych trzech pozostałych i zobaczę co będzie :). Może akurat coś pomoże. Dzięki!

[ Dodano: 23-05-2014 ]
Odświeżę swój temat. Niestety dalej męczę się z porannymi biegunkami :/ Czasem w ciągu dnia idę raz czy dwa razy jeszcze dodatkowo. Zaczęłam łykać probioset dwa razy dziennie, ale efektów jeszcze żadnych nie widzę. Troszkę pomagają czopki z hydrokortyzonem. Jak ostatnio byłam u mojej lekarki to poprosiłam ją o przepisanie mi wlewek Salofalk, ale ciężko mi je wieczorem utrzymać, także trudno ocenić czy w ogóle pomagają.

Kolonoskopię najwcześniej mogę zrobić w sierpniu, bo wtedy są wolne terminy. Chyba że zdecyduję się prywatnie to wtedy w czerwcu byłaby pewnie taka możliwość.

Zastanawiam się nad zrobieniem prywatnie dwóch testów: KyberStatus (ilościowa i jakościowa diagnostyka mikroflory jelitowej) i KyberMyk (ilościowa i jakościowa diagnostyka występowania grzybów w przewodzie pokarmowym). Czy ktoś z Was robił te testy? Wydaje mi się, że wyniki tych testów mogły by mi pomóc w znalezieniu przyczyny tych moich biegunek.

Prawda jest taka, że jakby udało mi się pozbyć tych biegunek to wtedy mogłabym funkcjonować jak praktycznie zdrowy człowiek bo to jedyny objaw mojego CU. Sęk w tym, że za nic w świecie nie mogę się pozbyć tej dolegliwości :cry: Ciągle myślę co tu zrobić, aby było lepiej.

irek
Początkujący ✽✽
Posty: 175
Rejestracja: 04 sty 2014, 08:22
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: irek » 24 maja 2014, 07:01

Gosieńka pisze: Ciągle myślę co tu zrobić, aby było lepiej.
Pewnie jet kilka spraw,ale na początek proponuję się zapoznać z wypowiedziami profesora Aleksandra Ożarowskiego :
http://hipokrates2012.wordpress.com/201 ... zarowskim/
Moim zdaniem ,ta choroba jest kapryśna ,ale do opanowania bez leków.

Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽
Posty: 329
Rejestracja: 21 lut 2012, 19:58
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: nibylandia

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: Gosieńka » 24 maja 2014, 09:50

irek pisze:Moim zdaniem ,ta choroba jest kapryśna ,ale do opanowania bez leków.
Bez leków raczej u mnie było by znacznie gorzej. Teraz biorę sulfasalazynę 2x3, kwas foliowy, czopki i jak się uda to te wlewki. Powiem szczerze czasem zdarzało mi się zapomnieć wziąć sulfasalazynę o jakiejś porze dnia i wtedy biegunka jeszcze bardziej się nasilała. Podobnie jak nie wezmę czopka na noc to jest masakra. Od razu nieprzespana noc bo ciągle mnie wybudza i pędem do WC. W moim przypadku leki coś tam pomagają, ale za mało. Bez nich na pewno nie mogę funkcjonować.

Zapomniałam jeszcze dopisać, że oprócz biegunek objawem towarzyszącym są wzdęcia. Zawsze mam wzdęty brzuch, czasem mniej, czasem bardziej.

irek
Początkujący ✽✽
Posty: 175
Rejestracja: 04 sty 2014, 08:22
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: irek » 24 maja 2014, 15:33

Gosieńka pisze: Bez leków raczej u mnie było by znacznie gorzej.
Jeszce nie przeczytałem żeby po odrzuceniu leków ,było komuś na początku lepiej.Sytuacja się normuje po jakimś czasie.Ale żeby dojrzeć do takiej decyzji ,to najpierw trzeba poczytać.
Wcześniej było o suplementacji ,teraz przykład odżywiania .Czy dostrzegasz w twoim sposobie żywienia ,a w niżej podanym jakieś różnice?(Pytanie raczej retoryczne ,Chodzi o to by poszukiwać,porownywać,by znaleźć swoją drogę do wyzdrowienia)
http://zdrowiejzscd.blog.pl/category/ty ... dieta-scd/

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: obyty.z.cu » 24 maja 2014, 19:08

irek pisze:Jeszce nie przeczytałem żeby po odrzuceniu leków ,było komuś na początku lepiej.Sytuacja się normuje po jakimś czasie.Ale żeby dojrzeć do takiej decyzji ,to najpierw trzeba poczytać.
jak się czyta takie teksty to...brak słów.
Ostatnio znachor w Nowym Sączy tak tłumaczył rodzicom zmarłego dziecka,jak odstawią normalne jedzenie i lekarza,a będą się stosowali do jego zaleceń to będzie ok.
Dziecko zmarło,znachor w areszcie,a rodzice....brak słów.

irek, pisząc takie teksty,musisz mieć świadomość,że możesz komuś zrobić krzywdę.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: Mamcia » 24 maja 2014, 19:35

Obie choroby mają swój naturalny przebieg z okresami remisji i zaostrzeń. Z tego powodu wiele osób twierdzi, że jakieś cudowne środki im pomogły. Takie informacje mogą zweryfikować tylko badania kliniczne. Nie twierdzę, że mikrobiota nie ma znaczenie, ma ogromne o czym wiemy z rożnych badań, ale protestuję przeciw namawianiu do odstawiania leków, bo jak napisał obyty to może zaszkodzić tym, którzy uwierzą.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

irek
Początkujący ✽✽
Posty: 175
Rejestracja: 04 sty 2014, 08:22
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: irek » 25 maja 2014, 06:57

obyty.z.cu pisze: irek, pisząc takie teksty,musisz mieć świadomość,że możesz komuś zrobić krzywdę.
Mówiąc szczerze nie spojrzałem na , to tak.Więc może wyjaśnię .Pisząc na tym forum chciałem zachęcić do zmiany stylu życia nastawienia ,a przede wszystkim odżywiania.Osobiście uważam, ,że należy dać szansę holonistycznemu trybowi życia.To jaką drogę wybierzemy powinno zostać osobistą decyzją każdego człowieka.Uważam że przeżycia osób na forum mogą nam w tym pomóc .Uświadamiam sobie w czym zrobiłem błąd .Otóż powinienem pisać ,że mnie coś pomogło ,a nie sugerować komuś,że powinien,tak zrobić.Więc za taki ton wszystkich chcę przeprosić.

Awatar użytkownika
Gosieńka
Początkujący ✽✽
Posty: 329
Rejestracja: 21 lut 2012, 19:58
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: nibylandia

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: Gosieńka » 25 maja 2014, 09:40

Jeżeli chodzi o mój styl odżywiania to raczej prowadzę teraz zdrowy tryb życia. Unikam fast foodów, co do czekolady i innych słodkości to raczej też w ostatnich miesiącach rzadziej po nie sięgam, choć czasem raz czy dwa razy w tygodniu zjem coś słodkiego (nie jest to jednak regułą). Co do diety to staram się jeść wszystko co mi nie szkodzi. Jem raczej to co każdy zdrowy człowiek, unikam bardzo pikantnych potraw, wszystkiego tego co by mogło zaszkodzić jelitom. Biegunki najczęściej pojawiają się rano (największe nasilenie), czasem kilka razy mnie wybudzi w nocy. Nigdy nie zdarzyło się odkąd choruję aby tuż po jedzeniu mnie pognało do WC.

irek, co do jedzenia jogurtów z dużą ilością pozytywnych bakterii masz raczej rację. Wszystkie moje kłopoty zaczęły się od antybiotyku (Dalacin C), który przyjmowałam. Wtedy tuż po jego zażywaniu pojawiła się u mnie najpierw duża ilość śluzu, szybkie chudnięcie, nic nie mogłam jeść, źle się czułam, potem pojawiła się krew. Trafiłam w ciągu miesiąca trzy razy do szpitala. Najpierw na oddział zakaźny, nic tam nie znaleźli u mnie, zrobili podstawowe badania, podleczyli i wypuścili do domu. Później nawrót, znów szpital, podleczenie, powrót do domu i dopiero za trzecim razem, gdy trafiłam na oddział Gastroenterologii zdiagnozowano u mnie CU. Na pewno pojawienie się u mnie choroby nie było spowodowane tylko i wyłącznie antybiotykiem, bo wtedy bardzo dużo pracowałam i robiłam jednocześnie doktorat. Towarzyszyło mi dużo stresu w tym czasie i raczej nie jadłam regularnie bo nie zawsze to było możliwe. Po prostu, gdy wykonywałam jakieś analizy to nie mogłam odejść od aparatu bo wszystko musi być zrobione w jednym czasie i była to raczej praca na akord, a próbek do badań miałam masakrycznie dużo :(. No a w labie jest bezwzględny zakaz jedzenia, bo przecież tam się korzysta z różnych chemikaliów i trzeba zachować maksymalnie środki ostrożności.

Tak więc zachorowałam, czynnikiem zapalnym był antybiotyk, ale ciągle wydaje mi się, że jest dla mnie nadzieja no bo nigdy poza biegunkami czy biegunkami z krwią oraz wzdęciami nic mi innego nie dolegało. Teoretycznie jak ich się pozbędę będę czuła się jak zdrowa osoba, tylko będę musiała kontrolować stan jelita i przyjmować leki, a to dla mnie nie jest jakiś wielki problem.

Jutro bądź we wtorek wyślę próbkę do badań do Poznania i zrobię te dwa testy, o których wcześniej pisałam. Wynik otrzymam najpóźniej po 10 dniach roboczych. Zobaczę czy to coś bardziej wyjaśni moją sytuację. Ja raczej spodziewam się, że ta moja mikroflora będzie zaburzona i wyjdą tam jakieś odstępstwa od normy. Wtedy już będę chociaż częściowo wiedziała na czym stoję. W planach mam zrobienie kolonoskopii, ona też dużo mi powie o stanie mojego jelita. Myślę też o zrobieniu badania ogólnego kału, moczu i badania krwi. Nie wiem czy oprócz takich badań można coś więcej zrobić, aby dostarczyć maksimum informacji o moim stanie zdrowia mojej lekarce. Jeśli macie pomysły na jakieś inne badania, które mogłabym wykonać, a które mogły by pomóc w ustawieniu jeszcze lepszego leczenia to bardzo proszę dajcie znać :).

irek
Początkujący ✽✽
Posty: 175
Rejestracja: 04 sty 2014, 08:22
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Piotrków Tryb

Re: poranne biegunki, luźne stolce - jak temu zaradzić?

Post autor: irek » 29 maja 2014, 10:07

[quote="Gosieńka"
irek, co do jedzenia jogurtów z dużą ilością pozytywnych bakterii masz raczej rację. .[/quote]

Na mnie duże wrażenie zrobiły wypowiedzi tej doktor:
https://www.youtube.com/watch?v=mG-ruzG4H-M

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”