Opis histpat

Mam diagnozę, opisuję mój przypadek.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Chichotlosu
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 12 maja 2022, 07:22
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie
miasto: Koszalin

Opis histpat

Post autor: Chichotlosu » 07 lip 2022, 17:05

Witam,
W oczekiwaniu na wizytę u gastrologa, z kolon.raczej crohn.

Poniżej histpat, jedna gastrolog w biegu spojrzała i mówi,że CU raczej.

Jak myślicie,CU czy CD?

Cieńkie: Fragmenty obrzękniętej i ogniskowo przekrwionej błony śluzowej jelita cieńkiego o zachowanej architektonice kosmków z widocznym ogniskowo w blaszce właściwej małego stopnia przewlekłym aktywnym naciekiem zapalnym.

Prawa okrężnica: fragmenty błony śluzowej jelita grubego o zachowanej architektonice krypt z widocznym w blaszce właściwej ogniskowym zwiększeniem liczby limfocytów i plazmacytów, bez cech aktywnego zapalenia oraz bez migracji limfocytów do nabłonka pokrewnego.

Lewa okrężnica: fragmenty błony śluzowej jelita grubego z małego stopnia zaburzeniem architektoniki krypt z przewlekłym aktywnym naciekiem zapalnym małego i średniego stopnia z wnikaniem granulocytów obojętnochłonnych w obręb nabłonka krypt (cryptitis) oraz formowaniem się mikroropni krypt i ogniskami reaktywnej limfoplazji.

Odbytnica: fragmenty owrzodziałej błony śluzowej jelita grubego z umiarkowamym zaburzeniem architektoniki krypt oraz zaburzeniem wydzielania śluzu w stanie średnio nasilonego przewlekłego aktywnego zapalenia z wnikaniem granulocytów obojętnochłonnych w obręb nabłonka krypt (cryptitis)oraz formowaniem się mikroropni krypt i ogniskami reaktywnej limfoplazji, oraz widocznymi obszarami ziarninowania. Ziarniniaków nie stwierdzono.

Całość przemawia za rozpoznaniem choroby z kręgu IBD, zmiany zapalne najbardziej nasilone w wycinkach z odbytnicy.

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 859
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Opis histpat

Post autor: atabe » 08 lip 2022, 12:54

CU atakuje tylko jelito grube , a CD może być wszędzie

Chichotlosu
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 12 maja 2022, 07:22
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie
miasto: Koszalin

Re: Opis histpat

Post autor: Chichotlosu » 09 lip 2022, 11:24

Tak, mikroropnie krypt, cryptitis nie charakterystyczne dla CU?

ODPOWIEDZ

Wróć do „CuDaczny Oddział - Mam Diagnozę”