Czy to może być Crohn?

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Sentyment
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 10 mar 2022, 08:40
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie

Czy to może być Crohn?

Post autor: Sentyment » 10 mar 2022, 08:51

Hej. Mam 27 lat i około miesiąc temu zauważyłam krew na papierze podczas wypróżniania. Pierw poszłam do internisty, który stwierdził hemoroidy i przypisał mi czopki i tabletki na wzmocnienie naczyń krwionośnych, ale po 2 tyg poprawy nie bylo, więc zapisałam się do proktologa. Ta stwierdzila stan zapalny w odbytnicy i dala skierowanie na kolonoskopię. Do kolono musialam zrobić badania: morfologię, elektrolity (Na, K), APTT, INR, HBs Ab i glukoza. Wszystko w normie (jedynie MCHC delikatnie podwyższone (o 0,2 G/dl). Po kolonoskopi dostalam info, że to na 99% Crohn ale że czekamy jeszcze na wyniki badania histopatologicznego wycinków (w trzech miejscach stan zapalny) i żadnych innych dodatkowych skierowań na badania itd.

Czy po samej kolonoskopii bez tych wszystkich dodatkowych badań można stwierdzić tą chorobę? Nadal jedynym objawem, który mam jest krwawienie tylko przy wypróżnianiu/parciu(teraz mam też biegunkę po Fortransie, ale wcześniej mi nie dokuczały) i jakoś nie pasuje mi to do schematu, który jest wszędzie opisywany…

Sentyment
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 10 mar 2022, 08:40
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie

Re: Czy to może być Crohn?

Post autor: Sentyment » 10 mar 2022, 09:07

Dodam jeszcze, że dostałam leki: Pentasa w tabletkach i czopkach. Myślicie, że powinnam je brać przed postawioną diagnozą czy raczej zrobić najpierw dodatkowe badania i dopiero brać się za leki?

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Czy to może być Crohn?

Post autor: romek » 10 mar 2022, 12:02

Crohn ma bardzo różne postacie. Skoro lekarz stwierdził, że na 99% to crohn to leki zdecydowanie brać.
Z tym, że proktolog to nie jest dobry specjalista przy NZJ. Tylko gastrolog, i to nie każdy. Musi być taki, który się specjalizuje w NZJ

Dorota1973
Początkujący ✽✽
Posty: 255
Rejestracja: 05 lut 2019, 20:55
Choroba: CD u dziecka
województwo: warmińsko-mazurskie
miasto: Kętrzyn

Re: Czy to może być Crohn?

Post autor: Dorota1973 » 10 mar 2022, 17:13

Mój syn nie miał żadnych z klasycznych objawów crohna. Pojawiły mu się afty z buzi, spadła waga i był coraz bardziej blady plus podwyższone crp. Pediatra skierował na krew utajoną. Gdy ten wynik był trzy razy pozytywny kolejny lekarz to był gastroenterolog. Dalej gastro i kolonoskopia.
Rozpoznanie to crohn. To było trzy temu. Miał wtedy 15 lat.
I to jest właśnie przykład że to choroba która nie zawsze ma przebieg klasyczny.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”