CU i nietypowe objawy, prosze o pomoc w diagnozie

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nemo
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 19 lip 2021, 14:13
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
miasto: Bydgoszcz

CU i nietypowe objawy, prosze o pomoc w diagnozie

Post autor: nemo » 19 lip 2021, 15:01

Witam wszystkich,

Prosze o pomoc w diagnozie, bo nie wiem czy moj CU jest taki nietypowy, czy to jest cos innego.

5 lat temu po opizodach kilku tygodniowych biegunek (bez krwi) spadlem z wagi 15 kg (85 -> 70) i tak zostalo do dzis.
W badanaich krwi wszystko bylo poprawne (OB, CRP, hemoglobina, morfologia, gastroskopia, celiakia, lamblie, pasozyty, sibo, itp.).
Kolonoskopi nie zdazylem wykonac, bo biegunki ustaly.
Jedyny problem od tamtego czasu, to byl wielki brzuch po zjedzeniu czegokolwiek i nagla nietolerancja fruktozy i laktozy.
Przez dlugi czas myslem, ze ten brzuch to wzdecia, ale to jest jedzenie, ktore sie tak dlugo trawi, bo oni nie mam gazow, ani leki typu Ulgix nic nie pomagaja.

Rok temu nagle dostalem biegunek z krwia i po trafieniu do szpitala, wyszedlem z rozpoznaniem CU.
Niestety, kolonoskopia byla zrobiona tylko do polowy przez zle przygotowanie i w histo-pad jest napisane, ze "obraz moze odpowiadac CU".
Wypuszczono mnie z Encorton, Asamax i AZA, ktora musialem przestacc brac ze wzgledu na podwyrzszone proby watrobowe.

W tej chwili jestem tylko na Asamax 500 2 x 4, czopkach i wlewkach.
2-3 razy dziennie mam luzne wyproznienia, bez krwi, kalprotektyna 49, CRP 0.1, OB 8, morfologia ok. Wyniki znowu wygladaja w miare normalnie.

Wszystko bylo by dobrze, gdyby nie to, ze cokolwiek zjem to moj brzuch nadal robi sie jak balon i jedzenie stoi mi na jelitach ponizej pepka.
Mam duze problemy, zeby zjesc odpowiednia ilosc kalori i nie tracic na wadze.
Jem glownie platki kukurydziane, ziemniaki, ryz, troche miesa i jajek, do tego pol kostki masla i glukoza zamiast cukru. Prawie zero owocow i warzyw, bo nie trawia sie dobrze i jeszcze pogarszaja "wzdecia".
Caly dzien spedzam w domu, jedyny wysilek to wieczorny spacer, a waga nie rosnie.
Moj gastrolog twierdzi, ze to IBS i faszeruje mnie lekami typu Tribux, ktore nic nie pomagaja, jedzenie jak sie wolno trawilo, tak sie wolno trawi. W dodatku, to zle trawienie postepuje, musze jesc coraz wieksze ilosci tluszczu i cukru, zeby trzymac kalorie.
Czy ktokolwiek mial podobne problemy z spowolnionym trawieniem ?
Mysle, ze celiakia (wykluczona - nie mam nawet odpowiednich genow) lub Crohn moglby dawac takie objawy ?

nemo
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 19 lip 2021, 14:13
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
miasto: Bydgoszcz

Re: CU i nietypowe objawy, prosze o pomoc w diagnozie

Post autor: nemo » 20 lip 2021, 13:13

Probowalem juz diety ketogenicznej czyli calkiem bez weglowodanow, ale efekt byt ten sam, jedzenie stoi w brzuchu i sie bardzo bardzo wolno trawi. Chyba bylo nawet gorzej, bo mieso jest dla mnie jeszcze ciezej strawne niz ryz czy makaron.

Ciezko to wyjasnic i zrozumiec komus, kto tego nie doswiadczyl, ale to tak jak by trawienie spowonilo o 80%. Jesz cos np. bulke z szynka, maslem i pomidorem. Spodziewasz sie, ze za 1-2 godziny bedziesz glodny i zjesz obiad, a tu zonk, pare godzin pozniej nadal ta bulka sie nie przetrawila. To jest jak uderzenie w sciane, ktorej sie nie spodziewasz.

Ten problem nasilil sie przy ostatnim zaostrzeniu CU i wtedy moglem jesc tylko raz dziennie, bo tak wolno sie wszystko trawilo.
Na sterydach troche przeszlo, bo jadlem 4 duze posilki dziennie i przybralem na wadze 5 kg, ale jak sie steryd skonczyl to zaczelo wracac i waga poszla w dol. Wyglada wiec jak by to bylo polaczone, ale czemu to nie mija, skoro po wynikach OB i CRP zaostrzenia juz nie ma ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”