Czy to Crohn? nie wiem co mi jest

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
21mw
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 11 lip 2015, 11:21
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: kr

Czy to Crohn? nie wiem co mi jest

Post autor: 21mw » 28 cze 2021, 10:56

Witam .
Początkiem 2015 miałam okresowo np raz w miesiącu biegunkę , kruczenia w brzuchu codziennie . Lekarz zlecił mi usg , tk brzucha gastroskopię. Wszystko w porządku. Uspokojna wynikami badań dałam sobie spokój na jakiś czas. Zrobiłam na własną rękę prywatnie kolonoskopie . Lekarz nie był przekonany co do konieczności tego badania . Wyniki nadżerki aftowe , nacieki zapalne i również na granicy kątnicy ropień. Wyniki - nieswoiste zapalenie jelit prawdopodobnie Crohn.
Nie mogłam uwierzyć bo właściwie nic nie pasowało do objawów. Zero gorączki , krwi ani wycieńczających biegunek. Lekarz podejrzewał Yerisinie - przepisał mi kuracje metronidazolem oraz Asamax 3x2. Asamax nie pomaga mi nie widzę różnicy czy go biorę czy nie - jest tak samo.W 2016 kolejna kolonoskopia takie same wyniki- stan zapalny dalej obraz niejednoznaczny. Zapisał Pentase - tu również nie widzę jakiejś dużej poprawy - dalej mam kruczenia i robi mi się niedobrze . W 2018 i w 2019 roku powtórzone kolonoskopie - ozdrowienie żadnego stanu zapalnego na całym odcinku jelita grubego. Na dzień dzisiejszy czuje się beznadziejnie ale biegunek nie mam . Ogólne rozbicie ,bóle mięsni stawów , kruczenie , przelewanie , ból brzucha na wysokości pępka promieniujący do pleców , częste migreny z aurą , kłopoty z oczami codziennie mi łzawią pieką podpuchnięte i czerwone i duży światłowstręt . Powtórzono mi trzy miesiące temu gastro i kolonoskopie - czysto bez zmian . Kalprotektyna 35 , CRP i OB jak zawsze w normie
Także wszystko wychodzi bardzo dobrze a ja się czuje coraz gorzej . Jestem strasznie zmęczona senna, czuję rozbicie , osłabiona ,otępienie ,bóle mieśni stawów , łzawiące i piękące oczy - miałam rezonans głowy i oczodołów , rtg płuc , usg ginekologiczne , Morfologia w normie nieznacznie hematokryt obniżony mam 35, ferrytyna 15 , żelazo 50
Od kilku lat mam ciągle białę plamki na paznokciach stosowałam już wiele mulitiwitamin , żelazo cynk , kompleks B i one nie znikają pojawiają się nowe . Byłam u dermatologa nie stwierdził uszkodzeń płytki , powiedział że to widocznie niedobory. Nie mam już sił chodzę od lekarza do lekarza i dalej nie wiem co mi jest i wszystko naraz mi wysiada
Czy to możliwe że np crohn jest u mnie tylko w jelicie cienkim a jesli tak to jakie wykonać badania żeby to zlokalizować

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Czy to Crohn? nie wiem co mi jest

Post autor: atabe » 29 cze 2021, 16:11

Bardzo możliwe, że tylko w cienkim. Trzeba zrobić tomografię komputerową z opcją jelitową/przez sondę wypełniane są jelita płynem/ albo rezonans magnetyczny . Przy Crohn'ie nie zawsze są biegunki, dobrze też zrobić badanie na krew utajoną. A czy przy kolonoskopii były pobrane wycinki ? niedobory mogą występować ,bo jelito nie wchłania prawidłowo .

Jlys
Debiutant ✽
Posty: 10
Rejestracja: 23 cze 2021, 21:36
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: mazowieckie
miasto: Waw

Re: Czy to Crohn? nie wiem co mi jest

Post autor: Jlys » 29 cze 2021, 16:54

atabe pisze:
29 cze 2021, 16:11
Bardzo możliwe, że tylko w cienkim. Trzeba zrobić tomografię komputerową z opcją jelitową/przez sondę wypełniane są jelita płynem/ albo rezonans magnetyczny . Przy Crohn'ie nie zawsze są biegunki, dobrze też zrobić badanie na krew utajoną. A czy przy kolonoskopii były pobrane wycinki ? niedobory mogą występować ,bo jelito nie wchłania prawidłowo .
Przepraszam, ze się wtrącę w wątek.
Jeśli krew utajona jest ujemna a kalprotektyna w kale w normie to nadal może być crohn? Ja zakładałam wątek ze w ciągu 3 miesięcy miałam kilka wodnistych wyproznien po za tym sa normalne ale cały czas mi burczy w brzuchu.byłam u 4 gastrologów i każdy mówi, ze to na pewno nie crohn.jeśli chodzi o ewentualne niedobory to badałam tylko b12- jest wysoko w normie (518 norma do 700 o ile dobrze pamietam) mam żelazo lekko poniżej normy ale to od lat bo tez choruje na nowotwór.

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Czy to Crohn? nie wiem co mi jest

Post autor: atabe » 01 lip 2021, 16:18

Myślę , że jest to prawdopodobne . Ja nigdy nie miałam żadnych objawów i wyniki jak zdrowy chłop /chociaż baba jestem ;) /

Jlys
Debiutant ✽
Posty: 10
Rejestracja: 23 cze 2021, 21:36
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: mazowieckie
miasto: Waw

Re: Czy to Crohn? nie wiem co mi jest

Post autor: Jlys » 01 lip 2021, 16:27

Skoro nie było żadnych objawów to jak wykryto chorobę? Skoro człowiek zdrowy to raczej oprócz okresowych badań oprócz morfologii czy usg brzucha nie wykonuje? Jak doszło do wykrycia choroby?

Jlys
Debiutant ✽
Posty: 10
Rejestracja: 23 cze 2021, 21:36
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: mazowieckie
miasto: Waw

Re: Czy to Crohn? nie wiem co mi jest

Post autor: Jlys » 01 lip 2021, 17:06

Jlys pisze:
01 lip 2021, 16:27
Skoro nie było żadnych objawów to jak wykryto chorobę? Skoro człowiek zdrowy to raczej oprócz okresowych badań oprócz morfologii czy usg brzucha nie wykonuje? Jak doszło do wykrycia choroby?
Tzn ze bez powodu robiła pani kalprotektyne, krew utajona j inne badania? Bo rozumiem, ze nie po samej morfologii pisze Pani ze były super badania. Wiaodmo, ze morfologia nie pokaże wielu chorób, ja sama choruje od 15 lat na raka zoladka( jestem po resekcji) i od strony żołądka nie miałam objawów ale często mdlałam, schudłam i nie miałam na nic siły- tu morfologia już pokazała, ze jest złe ale wiadomo, ze nie przy każdej chorobie tak jest. Gdybym nie miała żadnych objawów nie zrobiłabym nawet morfologii a tym bardziej badań kalu itp

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Czy to Crohn? nie wiem co mi jest

Post autor: atabe » 03 lip 2021, 16:43

Nie robiłam badań w kierunku NZJ. Po prostu zaczęłam wymiotować bardzo często, najpierw było spadanie z wagi, ale że starałam się schudnąć, nie zwróciłam na to uwagi. Gdy przyszły wymioty zrobiłam gastroskopię i okazało się, że mam zamknięty żołądek przez crohn ' a. No i została do wyboru tylko operacja. Teraz już wiem, że muszę co jakiś czas robić kontrolną gastro, bo innych objawów może nie być

Jlys
Debiutant ✽
Posty: 10
Rejestracja: 23 cze 2021, 21:36
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: mazowieckie
miasto: Waw

Re: Czy to Crohn? nie wiem co mi jest

Post autor: Jlys » 04 lip 2021, 11:48

Wiec były jakieś objawy ze strony układu pokarmowego,a gdyby były zrobion badani to tez nie wiadomo czy wyszłyby dobrze ;) o to mi chodziło….

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Czy to Crohn? nie wiem co mi jest

Post autor: atabe » 04 lip 2021, 18:26

No były , ale już za późno ,żeby zadziałać. Już był zamknięty żołądek, gdy pojawiły się wymioty . Wyniki mam zawsze świetne, nawet przed i po operacji i utracie wagi o 15 kg , były bardzo dobre. Dlatego z jednej strony fajnie ,że nie ma się żadnych uciążliwości związanych z chorobą, typu biegunka , zaparcia ,czy ból . Ale jeśli coś się zadzieje , a znów bez objawów , to pozostaje tylko skalpel ...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”