Dziwny kolor kału

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
FreeQ
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 10 cze 2021, 16:41
Choroba: nie ustalono
województwo: zachodniopomorskie
miasto: Koszalin

Dziwny kolor kału

Post autor: FreeQ » 10 cze 2021, 17:27

Witam serdecznie szanowne grono forumowiczów. Chciałbym uprzejmie prosić o poradę/podpowiedzi w moim problemie :smutny: .

Wszystko zaczęło się ponad rok temu jakoś miesiąc przed tą przeklęta sytuacją Covid'ową. Moje dziecko podczas zabawy włożyło mi palec w oko i doszło, jak diagnoza mówi, do zaćmy urazowej. Musiałem więc poddać się operacji/zabiegowi wstawienia soczewki. Niestety do samego zabiegu nie byłem świadomy że taki zabieg wykonuję się na "żywca". Sumarycznie skończyło się na dość stresującej sytuacji w dniu zabiegu. Oczywiście po samym zabiegu okazało się że nie było wcale tak źle, ale kto by wiedział. Tego samego dnia wróciłem do domu i jakoś 2 dni po zabiegu zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Przelewania szczególnie wieczorem, gazy ale że tak napiszę bezzapachowe głównie, uczucie zatykania w żołądku, kolki spowodowane zatrzymaniem się gazów odcinach krętych jelit(tutaj pomagała pozycja lewa boczna). I jak dla mnie największe zdziwienie zmiana barwy stolca na żółty jakby bardziej tluszczowy gliniany. I taka sytuacją koloru stolca utrzymuje się do dzisiaj. Sama konsystencja jest różna, ale nie są to typowe zaparcia czy biegunki, ale pasaż jelit czasem widać przyśpiesza ponieważ widać resztki pokarmu, szczególnie po zjedzeniu błonnika typu buraczki itp.

Pierwsze co poszedłem do rodzinnego lekarza on dał skierowanie na USG jamy brzusznej, próby wątrobowe, profil trzustkowy, pełna morfologia, żelazo OB, CRP. Wszystkie badania wykonałem i okazały się w należytej normie, USG jamy brzusznej nic nie wykazało poza gazami w jelitach.

Potem zaczęła się epidemia i zacząłem szukać na własną rękę. Badania kału na pasożyty x3 wysyłane do laboratorium weterynaryjnego i nic. Badanie kału na krew utajoną x2 też nic. Przeciwciała na celiakie i też nic. Powtórzyłem badania z krwi(wątroba, trzustka, morfologia) dalej nic. Badania antygenu z kału na helicobacter pylori x2 dały znikome liczby i też nic. Łącznie też 3 razy robiłem badanie na kalprotektyne(w różnych odstępach) kiedy wydawało mi się że forma stolca jest inna i wynik nigdy nie wyszedł więcej niż 27.

Na dzień dzisiejszy zażywam jedynie probiotyk Sanprobi Super Formuła. Pasaż jelit jakby trochę się unormował, ale gazy są dalej, przelewanie w żołądku się zmniejszyło, a uczucie zatykania zniknęło. Ale kolor stolca jak był dalej jest żółtej barwy. Sam też zmieniłem dietę, staram się unikać smażonego jedzenia, mleka, piję głównie wodę i kompletnie odstawiłam słodkości. Dzięki temu w ciągu roku spadło mi 10kg(przynajmniej tyle dobrego :) ).

Kiedy dostałem się w końcu do gastrologa i mnie zbadał, zobaczył moje wyniki powiedział że nie ma potrzeby kierować mnie na badania endoskopowe(?) i postawił diagnozę IBS. Nie twierdzę że tak nie jest, jednak nie wiem jaki związek może mieć IBS z zmianą koloru stolca.... rozumiem konsystencja. Ale żółty gliniany stolec nie wydaję mi się by miał związek z IBS.

Chciałbym prosić o jakąś poradę. Dodam tylko że czekam na wyniki mikroflory jelitowej, może ona coś wniesie.

Pozdrawiam.

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 474
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Dziwny kolor kału

Post autor: romek » 10 cze 2021, 22:13

A czy jesz dużo marchewki? Ja też przez długi czas miałem jasnożółty, gliniasty stolec. Próby wątrobowe i inne badania były ok. Przeczytałem w internecie, że marchewka może dać taki kolor, a ja jadłem jej mnóstwo, bo było to właściwie jedyne warzywo jakie mogłem jeść. I rzeczywiście jak przestałem jeść marchew, to kolor się zmienił

FreeQ
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 10 cze 2021, 16:41
Choroba: nie ustalono
województwo: zachodniopomorskie
miasto: Koszalin

Re: Dziwny kolor kału

Post autor: FreeQ » 11 cze 2021, 11:07

Właśnie nie. Ogólnie jem ją sporadycznie. Częściej jem buraczki wtedy barwa zmienia kolor na lekko czerwonawy. Niby gastrolog powiedział że póki stolec nie jest biały albo prawie czarny nie powinienem się przejmować. Ale jak rozmawiałem z rodzinnym powiedział że pierwsze słyszy by IBS mógł być powodem zmiany koloru w stolcu.

Nancy
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 18 kwie 2022, 20:16
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: świętokrzyskie
miasto: Kielce

Re: Dziwny kolor kału

Post autor: Nancy » 18 kwie 2022, 20:47

A może zrób badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”