Czy to Crohn ?

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ilmola
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 01 lis 2020, 12:09
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: pomorskie

Czy to Crohn ?

Post autor: ilmola » 03 sty 2021, 07:54

Witam wszystkich zmagających się z chorobami jelit i życzę zdrowia w nowym roku.

Jestem Rafał, mam 35 lat. 2-3 miesiące temu dostałem bólu w dolnym prawym kwadrancie brzucha, okolice wyrostka robaczkowego, może bliżej okolic pęcherza. Przez parę dni były to ból + wzdęcia + gorączka (do 38,7) pojawiające się wieczorem na godzinę, dwie i potem wracało do normy. Żadnych innych objawów jak często wypróżnianie, krew w kale itd. Potem pojawił się ból podczas oddawania moczu i faktycznie myślałem, że to może pęcherz...
Lekarz rodzinna przez teleporadę powiedziała, że to pewnie pęcherz, zapisała leki - Cipronex na 5 dni. Dała też badania na morfologie na crp, ob, krew z wymazem i mocz.
CRP 26
OB 27
nieznacznie podwyższone monocyty

wszystko inne w normie.
Kuracja nie za dużo dała, znowu teleporada i znowu zmiana antybiotyku. Postanowiłem, że muszę się umowić z lekarzem na prawdziwy wywiad lekarski, a nie zgaduj-zgadula. Umówiłem się prywatnie w Clinica Medica w Gdyni z panią internistką. Po przeprowadzeniu wywiadu ustnego, wywiad palpacyjny : pilnie, od zaraz wykonać USG jamy brzusznej, mocny opór w okolicy wyrostka...
Tego samego dnia jadę na USG. Lekarz robi USG i zatrzymał się dłużej w okolicach, gdzie miałem bóle.
,,Czy ma Pan biegunki'' ?
- Nie.
,,To moze być choroba Crohna...''
Nic mi to nie mówiło, więc nawet nie zareagowałem. Kiedyś coś tam czytałem, że jakaś dieta, leki i będzie za chwile dobrze. Tak myślałem...
OPIS BADANIA :
Duża ilość gazu w jelitach. W prawym dole biodrowym widoczna pętla jelita cienkiego o pogrubiałej do 8 mm na długości ok 8 cm i pogrubiała do 9mm ściana kątnicy ze wzmożonym oraz odczyten zapalnym w krezce.

Zacząłem sobie czytać w internecie o tej Chorobie i zdębiałem z szoku i małego przerażenia ! Co się dzieje ?!!!
Wrocilem z wynikiem badania do pani internistki i powiedziala, że to moze być choroba Crohna, ale się umówić z gastronenterologiem i wykonać kolejne badania.
Zleciła kolejne badanie CRP - wyszło prawie 110 a w morfologii nieznacznie obniżone MPV, limfocyty i lekko podwyższone monocyty
Poszedlem z tymi wynikami do gastroenterologa dr Skibińskiego, który zobaczył CRP i powiedział, że najpierw 3 tygodnie Cipronex, a dopiero potem kolonoskopia, bo w stanie zapalnym jelita może mi zrobić krzywdę. Za 3 tygodnie wrócić z CRP, jak w normie - umawiamy się na badanie.
Od razu zaczałem studiować chorobę, diety SCD, protokoły AiP, jakie leki, jakie leczenie. Nie wiem kiedy ostatnio w tak krótkim czasie stałem się w czymś dobrze obeznany :)
Mija 3 tygodnie. Waga spada o 5,6 kg bo jem 2 razy dziennie i same banany, rosoły, żeby nie obciążać tego jelita. Wynik CRP <1
Ide do doktora, bada mnie jeszcze palpacyjnie w okolicach tego stanu zapalnego, ale nic nie boli, nie wyczuwa żadnego oporu. Mówie mu, ze chce kolonoskopie, ale bez znieczulenia, na co on mówi, że nie wykonan tego badania bez znieczulenia, bo ja tego nie wytrzymam. OK, niech będzie ze znieczuleniem.
Idę się umówić i czas oczekiwania prawie 3 miesiące - prywatnie !
W rejestracji Pani mówi, że można jeszcze u doktora Bartelika za miesiąc, ale bez znieczulenia. Zgadzam się. Zobaczymy z czym to się je. Jeżeli mam tą chorobę, to i tak czekają mnie liczne kolonka, więc zobaczę czy jestem w stanie to wytrzymać.
Robie kolejne CRP, po miesiącu od odstawieniu Cipronex : CRP <1 , krew w normie, żadnych biegunek, normalny stolec, czasami coś tam jakby mrowi, zakuje (trudno to nazwać bólem) w tym miejscu, gdzie kątnica, kręte, ale nie wiem czy to przypadkiem nie przewrażliwienie.
Zaczynam mieć nadzieje, że to był chwilowy stan zapalny i przeszło.
Ide na kolonoskopie do dr Bartelika. Słyszałem dużo dobrych opinii o tym lekarzu. Starszy Pan, już chyba powinien być na emeryturze :) ?
Patrzy na wyniki USG i mówi, że dlaczego ja najpierw nie zrobilem sobie badania kolprotektyny w kale? To bardzo czułe, nieinwazyjne badanie, które określa czy jest stan zapalny jelit i dopiero potem robić kolonoskopię...
Dobrze wiedzieć. Poprzedni gastro nawet nie wspomniał o takim badaniu . Czytałem dzięki temu forum o tym badaniu, ale nie będę podważał kompetencji lekarza, dlatego nawet tamtemu nie wspominałem.
Badanie całkiem ,,przyjemne'' poza zakrętami. Niestety badania nie udało się ukończyć, bo za słabo mnie przeczyściło i dr nie mógł dostać się za zagiecie wątrobowe, bo zalegała treść kałowa uniemożliwiająca zobaczenie światła jelita. Próbował chyba z 40 minut, ale w końcu stwierdził, ze nie będzie mi już męczył jelita.
Powiedział, że to co zbadał, udało się zbadać jest OK, bez zmian.
Znowu powiedział, ze mam sobie zrobić ilościowo kalprotektynę w kalę i jeżeli jest w normie, to badanie powtórzyć za 8-10 tygodni i jak znowu będzie w normie, to dać sobie spokój z kolonoskopią.
Jak powiedział tak zrobiłem.
Wynik Kalprotektyny : 10,4 ug/g Interpretacja wyniku:
<50 prawidłowe
50 - 120 graniczne
>120 podwyższone
metoda CLIA, aparat Liaison, DiaSorin


I teraz sam nie wiem .... martwić się, czy narazie przestać się nakręcać i zaczekać na kolejne badanie i jak będzie w normie, to dać sobie spokój, czy jednak udać się powtórnie na kolonoskopie ? Co wy na to ?

Dziękuje za radę.

Dorota1973
Początkujący ✽✽
Posty: 255
Rejestracja: 05 lut 2019, 20:55
Choroba: CD u dziecka
województwo: warmińsko-mazurskie
miasto: Kętrzyn

Re: Czy to Crohn ?

Post autor: Dorota1973 » 03 sty 2021, 08:54

Przestań się nakręcać. Powtórz badania.
Życzę Ci żeby to był fałszywy alarm.
Mój syn niestety jest na to chory. Ma 17 lat. Wiemy od dwóch lat. Z chorobą powoli się oswoiliśmy. Łatwo nie było

ilmola
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 01 lis 2020, 12:09
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: pomorskie

Re: Czy to Crohn ?

Post autor: ilmola » 19 wrz 2021, 14:56

Witam po przerwie.
Po roku przerwy powróciły charakterystyczne bóle brzucha w prawym dole biodrowym. Chyba troszkę wyżej nad kątnicą i promieniuje pod watrobę i za biodro. Ból utrzymuje się od 3 dni. To raczej taki ból kolkowy. Kiedy siedzę, leże to nie czuje żadnego bólu, ale kiedy się ruszam, no to daje o sobie znać.
Zrobiłem sobie szybko CRP i morfologie krwi. CRP <1 i morfologia w normie. Lekko podwyższone neutrocyty, ale to chyba dlatego że jestem lekko podziębiony.
Gorączki brak (wtedy miałem 38,5) i kupa normalna - jak zawsze.
Teraz nie wiem co robić ? Umówić się z gastro, żeby znowu katował mnie cipronexem przez miesiąc i na kolonoskopie (wtedy miałem crp 115), czy cierpliwie czekać ?
A dr zapewniał mnie, że jeżeli kalprotektyna będzie w normie, to mam dać sobie spokój z dalszymi badaniami...
Kurcze a już się cieszyłem, że jestem zdrowy i tylko najadłem się strachu :/
Pozdrawiam wszystkim toczących bitwę o własne zdrowie - największe bogactwo w życiu.

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Czy to Crohn ?

Post autor: romek » 20 wrz 2021, 10:39

Jeszcze raz kalprotektyna. A potem do gastro - tylko dobrego

ilmola
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 01 lis 2020, 12:09
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: pomorskie

Re: Czy to Crohn ?

Post autor: ilmola » 24 wrz 2021, 06:02

Wynik ilościowy Kalprotektyny w kale - 76
Rok temu miałem - 10
Nie wiem co o tym myśleć. Niby trochę podwyższony (norma 50), ale w opracowaniach medycznych czytałem, że taki wynik kalprotektyny raczej wyklucza IBD, ewentualnie wynik do powtórzenia za 8 tygodni.
Ponowna CRP, OB, morfologia (hemoglobina 15) w normie. Krew utajona ok. Amintrasferazy wątrobowe też ok.
Bóle w prawym dole biodrowym minęły po 4,5 dniach bez stosowania leków.
Co o tym myślicie ?
Chyba pozostaje mi czekać na kolonoskopie i wyniki :/

JM2003
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 24 wrz 2021, 14:51
Choroba: nie ustalono
województwo: wielkopolskie
Kontakt:

Re: Czy to Crohn ?

Post autor: JM2003 » 24 wrz 2021, 14:54

Tak jak wcześniej wspomniano - nie ma co się nakręcać. Strach jest zrozumiały, szczególnie, że są tego znaki, ale nic nie jest jeszcze przesądzone. Trzeba poczekać na właściwą diagnozę i wtedy będzie wiadomo co dalej. Na razie spróbuj zająć się czymś innym do tego czasu żeby o tym tyle nie myśleć. Wierzę, że będzie dobrze :)

Pway
Debiutant ✽
Posty: 11
Rejestracja: 06 wrz 2020, 18:25
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
miasto: Katowice

Re: Czy to Crohn ?

Post autor: Pway » 07 paź 2021, 18:57

Hej.
Mam trochę podobnie jak ty, tyle ze kolonoskopia powinna być z pobraniem wycinków, bez tego nieda sie zrobić pełnego rozpoznania. Bole brzucha to mogą być nerwobóle. Lepiej sie konsultować z dwoma gastro.

ilmola
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 01 lis 2020, 12:09
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: pomorskie

Re: Czy to Crohn ?

Post autor: ilmola » 19 paź 2021, 11:38

Kolonoskopia u dr Bartelika (Gdynia) 12 listopada.
Narazie się wyciszyło i nie boli, ale często mam wrażenie takiego ucisku pod prawym żebrem, czasami coś lekko zakłuje.
Zastanawiam się czy to przypadkiem nie IBS. Brałem przez 2 tygodnie debretin i był spokój. Ostatnio często pobolowewają, takie jakby skurcze, mam przed wypróżnieniem. Po wypróznieniu jest już OK.
Zobaczymy. Często też gdy leże i dotykam prawej strony brzucha, to jest taki jakby bardziej napompowany, przy ucisku nie boli (gazy ?)
Generalnie jest przygotowany na wszystko. :) Dobrze by było usłyszeć, że to nie jakieś IBD, ale jak będzie, to trudno. Jak mówi mój znajomy lekarz radiolog : Z TYM DA SIĘ ŻYĆ :)
Pozdrawiam.

ilmola
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 01 lis 2020, 12:09
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: pomorskie

Re: Czy to Crohn ?

Post autor: ilmola » 01 gru 2021, 05:46

Witajcie po przerwie.
Wczoraj miałem kolonoskopie bez znieczulenia po raz drugi.
Pierwsza bez powodzenia - słabe przygotowanie.
Druga. po roku....
Jelito grube o gładkiej śluzówce bez zmian.
Kątnica OK. (był tam stan zapalny)
I kiedy mielismy się dostać do zastawki Bauchina i jelita krętego i poznać prawdę..... padła mu kamera !!!!!!!!!
Mam jakiegoś pecha.
Cieszy mnie fakt, że jelito grube jest oK i że kątnica jest w porządku, bo rok temu był w kątnicy stan zapalny i była pogrubiona do 8-9 mm. Częściowy sukces.
Także za jakiś czas czeka mnie powtórka. Chociaż jak mysle o piciu fortransu, to robi mi się słabo, chociaż i tak dużo lepszy w smaku jak Moviprep ! Myślałem, że badanie się nie wypowiedzie, bo nawet rano wypróżnialem kawę z fusami (kolor i kawałki kału), a mówił, że jelito przygotowane dobrze 2/2/3 w skali.
Doktor powiedział, że jak nie mam objawów, to narazie dajemy sobie spokój, a jak będe miał jakieś bóle brzucha z prawej strony (moje jedyne objawy i to skąpe, pojawiające się co kilka dni), to mam lecieć robić kalprotektynę w kale i jak będzie w okolicach 120-150, to wrócić do niego i powtórzymy badanie. Przy ostatnich niepokojących objawach miałem kalpro w ilości 74.
Trwamy w niepewności dalej....
Co o tym myślicie ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”