Jelita "zaorane" przez 1 antybiotyk?

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Pway
Debiutant ✽
Posty: 11
Rejestracja: 06 wrz 2020, 18:25
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
miasto: Katowice

Jelita "zaorane" przez 1 antybiotyk?

Post autor: Pway » 06 wrz 2020, 20:05

Cześć.

Byłem sobie zdrowym facetem ;)

Wziałem antybiotyk clindamycyne z powodu zabiegu dentystycznego w maju.

Dwa tyg po tym ostra biegunka (CRP40) , leczona xifaxanem z nawrotami po tygodniu.
Dopiero po miesiącu(cały czas probiotyki + enterol ) i 3 seriami xifaxanu co tydzień - spokój z biegunkami.
Kalprotektyna po 2 xifaxanie była 184 , po 3 xifaxanie i jakis 3tygodniach kalprotektyna spadła do 35 - więc można uznać stan zapalny za zlikwidowany.


Usg poprawne x3 , enterografia RM jelit też (ale bez wlewu do jelit tylko kontrast do picia)

Od czerca biorę codziennie maślan sodu, vivomix, i jestem na diecie lekko strawnej.

Obecnie moje wyniki wątroby po miesiącu braniu heparegenu pogorszły się z 80 na 90, odwiedziłem hepatologa i dostałem hepa merz 3000 na miesiąc i znów kontrola.
Trochę mnie to dziwi że jelita jako tako zaleczone to znowu wątroba obrywa.

Obecnie:
Zostało mi przelewanie w brzuchu po każdym położeniu się a szczególnie wieczorem i w nocy.
I lekkie bóle przy noszeniu cięższych rzeczy,ale też same od siebie.

Ogólnie moje pytanie jest takie - czy mogę jakoś przyspieszyć regenerację jelit? Ile to będzie trwać? Już trwa 3miesiące... na ile sie mam nastawić - rok?
Czy warto coś jeszcze zbadać? Nie czuję się zdrowo z moim obecnym stanem jelit - gastrolodzy sami niewiedzą czy to wycieta flora ,czy nadwrażliwość na antybiotyk, czy może przypadek....





Niepoprawne wyniki

Kod: Zaznacz cały

ALT	89,8	H	U/L	0	55	17.08.2020
AST	34,8	H	U/L	5	34	17.08.2020
ALT	92	H	U/L	3	50	14.08.2020
ALT	79,8	H	U/L	3	50	14.07.2020
ALT	81	H	U/L	3	50	23.06.2020
Kalprotektyna ilościowo	184,65	H	ug/g	> 120 ug/g - wynik pozytywny	dodatni	22.06.2020
ALT	53,4	H	U/L	3	50	03.06.2020
CRP, ilościowo	6	H	mg/L	0	5	28.05.2020
CRP, ilościowo	36,4	H	mg/L	0	5	24.05.2020
Alfa-1 Antytrypsyna	0,8	L	g/L	0,9	2	14.08.2020
Alfa1 - globuliny	2.7	L	%	2.9	4.9	14.08.2020
Ceruloplazmina	15	L	mg/dL	20	60	23.06.2020


Poprawne wyniki

Kod: Zaznacz cały

HCV przeciwciała
HBs antygen
Cytomegalowrius IgG
Cytomegalowrius IgM
EBV IgM
ALP
GGTP
HIV Ag/Ab
Koronawirus anty-SARS-CoV-2 IgG
Kalprotektyna ilościowo
CRP, ilościowo
Odczyn Biernackiego (OB)
Amylaza
Cholesterol całkowity
Cholesterol HDL
Cholesterol LDL
Cholesterol nie- HDL
CRP, ilościowo
Ferrytyna
Glukoza
HAV przeciwciała IgM
HBs antygen
HCV przeciwciała
Helicobacter pylori IgG
Immunoglobulina IgA
Kreatynina
Lipaza
Mononukleoza zakaźna
PSA antygen gruczołu krokowego
Test Combi (ANA, AMA, ASMA, LKM) met.IFT
TIBC
Transglutaminaza tkankowa IgA
TSH
Żelazo
Kał na krew utajoną
Kał na obecność G.lamblia (Ag)
Kał na pasożyty
Clostridium difficile kał x2
ALP
AST
Bilirubina całkowita
CRP, ilościowo
GGTP
Kreatynina
Kwas moczowy
Mocznik
Odczyn Biernackiego (OB)
Clostridium difficile kał
IgE całkowite
Odczyn Biernackiego (OB)
Witamina D3 metabolit (OH)
Posiew kału bakteriologiczny x4

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Jelita "zaorane" przez 1 antybiotyk?

Post autor: Orzelek » 06 wrz 2020, 23:46

Klindamycyna potrafi przeorać jelita, o czym przekonałem się w 2002 roku. Objawy: ból brzucha po około 30 minutach po zażyciu leku.

Na którymś z wykładów podczas Dni Edukacji prelegent powołał się na badania, że przy jednotygodniowej kuracji antybiotykami, flora jelitowa powraca do stanu równowagi mniej więcej po roku czasu.

Moim zdaniem powinieneś kontynuować zażywanie maślanu i probiotyków.

Niestety, nie doradzę niczego odnośnie wątroby, bo nie mam wiedzy w tym temacie.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Pway
Debiutant ✽
Posty: 11
Rejestracja: 06 wrz 2020, 18:25
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
miasto: Katowice

Re: Jelita "zaorane" przez 1 antybiotyk?

Post autor: Pway » 07 wrz 2020, 08:16

Jasne, dziękuję za odpowiedź.
gastrolog powiedział ze mam brać probiotyki do skutku, maslan tez zamierzam bo przeciez nie zaszkodzi.
Co do wątroby to mam ustalone ze biore hepamerz przez miesiac i kontrola, i jak wyniki niespadna to beda sterydy... ale raczej spadna z tego co czytałem. Tylko zastanawia mnie ze jak jelita zaleczylem to nagle wyniki wątroby lecą w gore lekko. Noi kiedy to przelewanie wkoncu zniknie...

pompea
Początkujący ✽✽
Posty: 50
Rejestracja: 03 sty 2010, 12:31
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jelita "zaorane" przez 1 antybiotyk?

Post autor: pompea » 27 wrz 2020, 14:30

Klindamycyna jest antybiotykiem, który najczęściej jest odpowiedzialny za wywołanie rzekomobłoniatego zapalenia jelit. To choroba wywoływania przez rozrost bakterii z rodzaju Clostridium. Diagnozują to większe laboratoria- test na obecność toksyny A i B Clostridium z próbki kału. Rzekomobłoniaste zapalenie jelit leczy się antybiotykami- lekiem pierwszego wyboru jest metronidazol. Xifaxan też działa na Clostridium , ale może być za słaby. Jeżeli ciągle masz dolegliwości, radzę Ci zrobić test.

Pway
Debiutant ✽
Posty: 11
Rejestracja: 06 wrz 2020, 18:25
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
miasto: Katowice

Re: Jelita "zaorane" przez 1 antybiotyk?

Post autor: Pway » 27 wrz 2020, 14:34

Dzięki za odpowiedź, ale w moich wynikach jest napisane że robiłem clostriudium test dwa razy dla pewności ;)

Dzięki za odpowiedź, ale w moich wynikach jest napisane że robiłem clostriudium test dwa razy dla pewności ;)
Obecnie tylko dieta i przelewanie w brzuchu mi doskwiera , oraz wyniki wątroby są pod kontrolą.

Nancy
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 18 kwie 2022, 20:16
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: świętokrzyskie
miasto: Kielce

Re: Jelita "zaorane" przez 1 antybiotyk?

Post autor: Nancy » 18 kwie 2022, 22:32

Czytam i czytam i jest to prawie moja historia. W styczniu usunęłam zdrowy ząb, bo miałam stan zapalny dziąsła, który nie reagował na sterydy podawane miejscowo. Dostałam Clindamycin MIP 600 (nie miałam pojęcia, co to za zło), choć prosiłam o antybiotyk łagodny dla jelit... zdarzyło mi się jakieś 16 lat temu, że po antybiotyku miałam zapalenie jelit, dostałam wtedy metronidazol, ale okazało się, że jestem na niego uczulona i pani dr gastroenterolog kazała odstawić. I tak sobie żyłam do końca stycznia, gdy zaczęłam brać Clindamycin... Zaczęło się po ok. półtora miesiąca po zakończeniu antybiotykoterapii. Śluz w kale, bóle brzucha. Ogólnie od urodzenia mam zaparcia. I teraz też nie miałam żadnych biegunek, ale martwiłam się, bo w śluzie zauważyłam dosłownie dwie maluteńkie nitki krwi. Pani dr bardzo dokładnie i delikatnie zbadała mi palpacyjnie brzuch i kazała sobie zrobić badanie na clostridium. Wyszło pozytywnie, ale bez toksyn. Dostałam skierowanie do szpitala, gdzie na izbie p. dr mnie wyśmiała, że ja mam pewnie tylko jelito drażliwe. Ale pokazałam wynik na Clostridium i zleciła powtórzenie. Wyszła i bakteria i toksyny A+B. Otrzymałam na wynos wankomycynę na 14 dni. Leczenie zakończyłam ok. miesiąc temu, brałam 20 dni vivomixx i maślan sodu(biorę nadal) i wszystko jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki minęło, zaczęłam się normalnie wypróżniać, jak rzadko kiedy wcześniej, ale po dwóch tygodniach znów pojawił się przezroczysty śluz. Wpadłam w panikę, że mam nawrót clostridium. Pojechałam na SOR, gdzie lekarz powiedział, że po leczeniu wankomycyną na pewno nie mam bakterii a to, że mam śluz, to nawet rok tak mogę mieć. Kazał brać enterol 2x dziennie po 2 przez tydzień i kolejny tydzień 1x1. Jeść dużo jogurtów. Miałam skierowanie z poradni chorób zakaźnych na tę bakterię, poszłam zrobić badanie, na miejscu się dowiedziałam, że przychodnia nieczynna przez tydzień, bo się przeprowadzają. Znów zrobiłam badanie prywatnie. Wyniki negatywne. Uffff. Ale śluz i zaparcia nadal są. W zależności, co zjem jest lepiej lub gorzej. Jem mało, wręcz bardzo mało, nie jestem osłabiona, czy apatyczna ale też nie jestem wulkanem energii. W brzuchu czasem mi się przelewa. Raczej nie boli. Chudnę. W ciągu ostatniego tygodnia ok. kilogram, ostatnie 2 miesiące to 5kg mniej. Jutro idę na rezonans magnetyczny jamy brzusznej. Wyniki krwii i moczu rewelacja, nic nie wykazują, a ja nie funkcjonuję, jak powinnam. Już nie wiem, czy to po Clindamycin tak mnie zaorało, a Clostridium "pomogło", czy mam jelito drażliwe a do tego jestem WWO. Kiedy moja pani dr z POZ dowiedziała się, że miałam leczenie Clindamycin, złapała się za głowę, powiedziała, że tego się już od dawna nie stosuje, bo rozwala jelita... Dlaczego stomatolodzy zapisują taki antybiotyk, kiedy dobrze wiedzą, jakie szkody robią? Mam zrobić kolonoskopię 4. maja 22... Czy ktoś z Was robił po zakażeniu clostridium? Bardzo się boję, bo kilkanaście lat temu zemdlałam z bólu po 25 cm.

Pway
Debiutant ✽
Posty: 11
Rejestracja: 06 wrz 2020, 18:25
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie
miasto: Katowice

Re: Jelita "zaorane" przez 1 antybiotyk?

Post autor: Pway » 18 kwie 2022, 22:43

Nancy pisze:
18 kwie 2022, 22:32
Czytam i czytam i jest to prawie moja historia.
"Fajnie że ktoś się odezewał"
Miałem kolonoskopię też, nic strasznego , tylko trzeba wziąść w sedacji i nic się nie pamięta.
Nie chce Cie smucić ale moje leczenie trwało prawie 2lata ,był problem z wątrobą cały czas - którego nie miałem przed wspaniałą clindamycyną.
I nadal nie odzyskałem sprawności jelit jak przed antybiotykiem. :smutny:
Badałaś wątrobę z krwi?
Clindamycyna jest przepisywana bo z punktu dentystycznego działa najlepiej,ale fakt kazdy lekarz z którym gadałem to powiedział że to się często zdarza :mad:
Co do twoich problemów to ja monitoruje stan jelit badaniem kalprotektyny w kale (około 150zł), niema innego miernika poza kolonoskopią.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”