Badania przed diagnozą-zbieramy materiał

Nie mam diagnozy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
masterdark
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 24 wrz 2018, 14:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Re: Badania przed diagnozą-zbieramy materiał

Post autor: masterdark » 29 maja 2019, 06:37

Ja póki co miałem podstawowe badanie krwi, usg brzucha i kolonoskopię z pobraniem dziesięciu wycinków. No i była jeszcze gastroskopia, ale to kilka lat temu.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Badania przed diagnozą-zbieramy materiał

Post autor: Noelia » 11 cze 2019, 12:08

U męża zaczęło się od sporej ilości krwi.
Pierwsze badania to te zlecone i zrobione przez rodzinną (internistkę), czyli podstawowe oznaczenia (morfologia, OB, CRP, HGB, żelazo, próby wątrobowe itd.), badanie/osłuchiwanie brzucha (gdzie już stwierdziła jakieś nieprawidłowości), per rectum (i tu od razu mu powiedziała, że krew nie pochodzi z jakichś "niegroźnych" hemoroidów, tylko problem jest poważniejszy).
Badania z krwi wskazywały na mega stan zapalny (bardzo podwyższone CRP, OB, leukocyty, płytki krwi) oraz anemię.

Potem kolonoskopia (skierowanie na cito, więc udało się dosyć szybko) - gastro zdiagnozowała CU na podstawie samego obrazu, a po kilkunastu dniach potwierdziły to wyniki wycinków hist-pat.
Lekarka miała tylko wątpliwości co do aft na śluzówce, więc po jakimś czasie zleciła rektoskopię bez przygotowania (tylko głodówka przed) - okazało się, że te afty w obrazie kolonki były spowodowane środkami przeczyszczającymi.
Miał też różne posiewy kału w kierunku zakażeń, bakterii (np. Clostridium oraz ich toksyn A/B) itd.
Oraz USG - "zwykłe" brzucha + przez odbyt.

W szpitalu miał tomografię z 3 rodzajami kontrastu (dożylnie, do picia i wlewka).

Po diagnozie jako badania kontrolne - kalprotektyna ilościowo, krew utajona w kale, badania z krwi i moczu.
Endoskopie kontrolne - rektoskopia oraz sigmoidoskopia.
W remisji objawowej miał pełną kolonkę kontrolną, która potwierdziła remisję endoskopową oraz mikroskopową (bo prawidłowe wycinki hist-pat).
Teraz w zaostrzeniu miał sigmo FSS, czyli tę tzw. "krótką kolono" - żeby zobaczyć faktyczny stan jelita, bez podrażnienia czyszczeniem (bez picia Fortransu).

Ze względu na objawy ze strony żołądka i ogólnie nadbrzusza (nie wiadomo było, czy od wątroby, czy trzustki, czy dwunastnicy, czy od czego) miał gastroskopię, badanie EUS (endoskopowe USG "od wewnątrz" - w praktyce podobne do gastroskopii) oraz enteroklizę RM (badanie obrazowe jelita cienkiego, kontrast podawany sondą przez nos do dwunastnicy).

Trochę tego było, szok :shock:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Badania przed diagnozą-zbieramy materiał

Post autor: Noelia » 11 cze 2019, 16:47

A, jeszcze zapomniałam tam dodać, że ze względu na wydłużone pętle esicy oraz poprzecznicy mąż miał zlecony wlew kontrastowy (barytowy) RTG do jelita grubego - żeby ocenić budowę oraz ułożenie okrężnicy, ew. przewężenia, uchyłki itp.
Ale koniec końców miał tę wspomnianą TK z 3 kontrastami, tj. do wypicia (paskudztwo, no ale trudno ;)), wenflon (dziwne wrażenie gorąca i pieczenia) i wlewka doodbytnicza (tu niezbędne były pieluchomajtki na czas badania).

I w trakcie gastroskopii miał pobierane wycinki również z dwunastnicy - m. in. w celu oceny kosmków jelitowych (to badanie w kierunku celiakii, ale CD też może mieć wpływ na kosmki).
Podczas kolonoskopii również miał pobraną biopsję z jelita cienkiego - z ileum terminale, czyli z końcówki jelita krętego - jest to typowa lokalizacja Crohna.

Ogólnie wycinki z wszelkich endoskopii są mega istotne, bo nie wszystkie choroby da się zdiagnozować "na oko" endoskopu - niektóre widać dopiero pod mikroskopem (np. MZJG).
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

BlackRose
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 03 sie 2017, 22:29
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: Badania przed diagnozą-zbieramy materiał

Post autor: BlackRose » 14 cze 2019, 14:10

Noelia pisze:
11 cze 2019, 12:08
Trochę tego było, szok :shock:
no maskara z ilością tych badań a najgorsze to , ze u nas chorych to do końca życia tak będzie 🙁

JaskaJot
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 21 sie 2019, 08:54
Choroba: CD u rodzica
województwo: opolskie
miasto: Opole
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Badania przed diagnozą-zbieramy materiał

Post autor: JaskaJot » 21 sie 2019, 09:10

BlackRose pisze:
29 maja 2019, 01:17
Ja miałam kolonoskopię i gastroskopię, enterografie TK, pasaż jelit rtg, Usg zwyczajne i przez odbyt, regularnie badania krwi, kalprotektyna ale to rzadko bo drogie, krew utajona w stolcu
Mój tata - lat 58 - przebył bardzo podobną drogę. zobaczymy co jeszcze wykryją bo trochę już nie mam siły, ale diagnoza jest. Dodam że forum to kopalnia wiedzy i w tym tygodniu chyba przeczytam cale :D
Z chorobą się nie dyskutuje, z chorobą się żyje.

Polecam zaprzyjaźnioną firmę (pomogli tacie) https://www.dezynfekcja24.com/

Annyy
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 26 mar 2019, 13:48
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
miasto: Jersey

Re: Badania przed diagnozą-zbieramy materiał

Post autor: Annyy » 13 wrz 2019, 14:11

Niewiem czy to się przyda .Ja przed chorobą miałam krew badana i wszystko ok .Teraz badaja mi co 3 miesiące dlatego że przyjmuje Mercaptopurine i wyniki też mam ok

Tomek78
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 17 paź 2019, 21:10
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
miasto: Zst

Re: Badania przed diagnozą-zbieramy materiał

Post autor: Tomek78 » 17 paź 2019, 21:39

Ja od poltorej roku mialem wiekszosc z ww badan kolo 3razy, ale dodatkowo testy alergiczne na 40 typow alergenow, i badanie hiv

Alex1992
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 03 lis 2019, 14:49
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie

Re: Badania przed diagnozą-zbieramy materiał

Post autor: Alex1992 » 03 lis 2019, 15:02

Cześć
Mam 27lat. Od jakiegoś czasu dostrzegłam krew w stolcu, pózniej doszły wzdęcia, utrata wagi, osłabienie i biegunki. Miałam zlecona krew (anemia i bardzo mało białych krwine) mocz (super) ginekologicznie super. CA125 i CRP, OB i prolaktyna OK. Skierowano mnie ba kolonoskopię z podejrzeniem wrzodziejacego zapalenia jelita grubego. Niestety na kolonoskopii przy znieczuleniu dożylnym okazało soe ze na 40cm odcinku jelita mam parędziesiąt polipów. Z powodu ogromnego bolu przerwano kolonoskopię pobierając materiał do badań histopatologicznych. Zalecono mi zrobienie pełnej kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym i poszukania kliniki która sie mna zajmie. Doktor podejrzewa porowatość rodzinna z tym ze w mojej rodzinie nikt nie miał problemów z jelitami (lub o tym nie wiedza) w srode idę na kolonoskopię pełna a za tydzien mam dostać wyniki histopatologiczne.

mpiaseczek1a
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 20 lis 2019, 23:22
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: małopolskie

Re: Badania przed diagnozą-zbieramy materiał

Post autor: mpiaseczek1a » 20 lis 2019, 23:25

To ja jeszcze dodam, że warto sprawdzić obecność bakterii Yersinia, która powoduje stan zapalny w jelicie

Alex1992
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 03 lis 2019, 14:49
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie

Re: Badania przed diagnozą-zbieramy materiał

Post autor: Alex1992 » 25 lis 2019, 10:02

Dziekuje a polecisz mi jakaś klinikę?
Z jakim jelitowym problemem ty sie borykasz?
U mnie druga kolonoskopia pokazała ze polipów jes my ponad 100z
Umówiłam sie do poznania i mam nadzieje ze trafie na dobrego lekarza.

Lukasz lukasz82
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 30 sie 2018, 21:12
Choroba: nie ustalono
województwo: wielkopolskie
miasto: Poznań

Re: Badania przed diagnozą-zbieramy materiał

Post autor: Lukasz lukasz82 » 05 sty 2020, 23:17

Osobiście nie polecam szpitala na Szwajcarskiej w Poznaniu oraz Bamberski Dwór obie placówki kiepskie bo mimo próśb nie pobrali wycinków do badania his-pat

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Badania przed diagnozą-zbieramy materiał

Post autor: obyty.z.cu » 06 lut 2020, 15:22

kolonoskopię może zlecić lekarz rodzinny, a to podstawowe badanie
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

masterdark
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 24 wrz 2018, 14:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Re: Badania przed diagnozą-zbieramy materiał

Post autor: masterdark » 09 lut 2020, 21:11

Anonymous_43e0f65f pisze:
05 lut 2020, 13:41
gdzie wam się udaje na szybko zebrać badania? mam wrażenie że u nas trzeba miesięcy na ich skompletowanie
Gdzieniegdzie trzeba i lat na zrobienie pełnego kompletu na NFZ

ROBSON7810
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 21 lut 2020, 19:12
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
miasto: Jelcz Laskowice

Re: Badania przed diagnozą-zbieramy materiał

Post autor: ROBSON7810 » 28 lut 2020, 17:05

Witam
Tak biorąc od początku to u mnie można podzielić na kilka etapów ale:

Podstawowe (które mam raczej zawsze):
- Kolonoskopia (co dwa lata max - bywa co pół roku)
- Gastroskopia
- USG
- TK (jeśli wynik potrzebny na cito)
- Enterografia MR
- Rezonans MR

Poza tym:
- badania pasożytnicze (po powrocie z Chin - przywra chińska, ameba, tasiemiec itp)
- próby wątrobowe - ze względu na WZW B - ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, ChE
- Standardowo morfologia, CRP, OB, Kreatynina
- Witamina D oraz żelazo - raz/dwa razy do roku (lub każdorazowo podczas "wizyt" w szpitalu na Gastro)
Anonymous_43e0f65f pisze:
05 lut 2020, 13:41
gdzie wam się udaje na szybko zebrać badania? mam wrażenie że u nas trzeba miesięcy na ich skompletowanie
Gorąco polecam USK Wrocław na Borowskiej - szzcególnie starać się o prowadzącego (Agata Mulak, Wojciech Pisarek lub Maciej Pleskacz - dokładnie w tej kolejności :) )

heccto
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 03 wrz 2017, 11:56
Choroba: CU
województwo: podlaskie

Re: Badania przed diagnozą-zbieramy materiał

Post autor: heccto » 04 mar 2020, 08:40

Cześć, na które bakterie w kale powinienem zrobić badania przed rozpoczęciem kuracji encortonem, żeby biedy nie narobić?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Izba Przyjęć - Nie Mam Diagnozy”