3 tygodnie po operacji.

Kiedy jelita idą pod nóż.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rysiek
Debiutant ✽
Posty: 10
Rejestracja: 27 mar 2018, 12:39
Choroba: CU
województwo: łódzkie

3 tygodnie po operacji.

Post autor: rysiek » 06 kwie 2018, 11:37

Siemanko.
Jestem 3 tygodnie po operacji usunięcia jelita grubego całego. Ile dochodziliscie po takiej operacji? Chodzi mi o chodzenie np. dużo chodziliście po takiej operacji? Ja trochę pochodzę i ciągnie tam coś w środku. Jak u Was z dietą? co jecie? ile czasu minie zanim wróce do pełnej sprawności???
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: 3 tygodnie po operacji.

Post autor: obyty.z.cu » 06 kwie 2018, 15:43

tu opisywałem jak to u mnie było viewtopic.php?f=36&t=16004&start=60.
Ale dodam, że u mnie na stole operacyjnym były duże problemy, potem OIOM, później sala pooperacyjna i po ponad 3 dobach dopiero powrót do życia na sali. Do domu po chyba 14 dniach,ale u mnie były współistniejące choroby.
rysiek pisze:
06 kwie 2018, 11:37
Ile dochodziliscie po takiej operacji? Chodzi mi o chodzenie np. dużo chodziliście po takiej operacji? Ja trochę pochodzę i ciągnie tam coś w środku
im więcej w ruchu, oczywiście spokojnie, żadnych szaleństw, tym szybciej się dochodzi do siebie. To że coś ciągnie, to i blizna, i zrosty, a przede wszystkim jelita musza się na nowo ułożyć, pewnie więc wszystkie te elementy na to się składa.
Oczywiście pas stomijny bardzo pomaga w tym "dochodzeniu" do normalności, ale on też wszystko asekuruje. Pas na dzień, spanie bez niego. Mam nadzieję że masz taki ;)
No i żadnego dźwigania, tu naprawdę trzeba wyluzować. W ten sposób, takie delikatne postępy dadzą efekt, że po 3 miesiącach to już można prawie wszystko.
rysiek pisze:
06 kwie 2018, 11:37
Jak u Was z dietą? co jecie? ile czasu minie zanim wróce do pełnej sprawności???
Po miesiącu to już można dużo, ale oczywiście odpowiedzialnie. Żadnych gazowanych, żadnych warzyw na wzdęcia, ja cukru nie używam, bo od niego też fermentacja i wzdęcia. O widzisz, przy stomii to trzeba dużo więcej solić, bo duzo tracimy sodu właśnie przez nią. W sumie to i po 2 miesiącach tez prawie wszystko jadłem, ale, tu uwaga: -> żadnych orzechów, bardzo mało i dobrze pogryzionych posiłków z duża ilością błonnika nierozpuszczalnego, (celuloza, włóknik = np. pomarańcza, cytrusy itd). Tu chodzi o to , by nie "przytkać sobie stomii, bo wtedy jest duży kłopot.
Tak więc mało ograniczeń w diecie, ale "odpowiedzialnie" i z umiarem.
No i uważaj na wagę. Człowiek sobie zaczyna pozwalać, a waga zaczyna iść w górę szybko. Po pół roku to swobodnie i 10 kg przyrostu i niby je się "oszczędnie" ;)
Najwięcej mi pasowały tarty, serniki , oj szybko przybywało na wadze.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

rysiek
Debiutant ✽
Posty: 10
Rejestracja: 27 mar 2018, 12:39
Choroba: CU
województwo: łódzkie

Re: 3 tygodnie po operacji.

Post autor: rysiek » 06 kwie 2018, 20:34

Nie mam pasa stomijnego. Nikt mi o tym w szpitalu nie powiedział dopiero niedawno przeczytałem że coś takiego jest i nie wiem czy jest sens kupować taki pas po 3 tygodniach skoro daje rade bez pasa.

Dziękuję Ci obyty za odpowiedź :)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: 3 tygodnie po operacji.

Post autor: obyty.z.cu » 06 kwie 2018, 20:57

pas "Pani Teresa" kosztuje ok 70 zł. Na refundację może przepisać tylko chirurg, więc jeśli już , to lepiej go kupić od razu. No i ochraniają , także worek ;) http://www.sklep.pani-teresa.com.pl/cms ... y-stomijne
A czy potrzebny ?...cóż, ja nabawiłem się przepukliny od uporczywego kaszlu i teraz worek mi odstaje pod ubraniem, czyli od razu zwraca uwagę.
Ten pas jest naprawde ok., warto nawet na te 2 -3 miesiące, szczególne uważaj przy podnoszeniu czegoś.
Czasem to takie spontaniczne działanie, a efekty mogą pozostać na długo.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leczenie operacyjne”