Resekcja i usunięcie zastawki Bauchina

Kiedy jelita idą pod nóż.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kalina
Debiutant ✽
Posty: 15
Rejestracja: 03 mar 2016, 13:43
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: małe

Resekcja i usunięcie zastawki Bauchina

Post autor: kalina » 18 lis 2017, 17:01

Hej, czy ktoś z Was miał może resekcję częściową jelita krętego razem z zastawką? Czy po niej częściej chodzicie do toalety, macie biegunki? Boję się tego, zwłaszcza że obecnie nie mam problemu z biegunkami a lekarz sugeruje operację z powodu zwężenia :( Pomóżcie proszę :smutny:

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Resekcja i usunięcie zastawki Bauchina

Post autor: Tubisia » 18 lis 2017, 18:32

Resekcja jelita krętego to zawsze usunięcie zastawki Bauchina. Praktycznie każda osoba z CD, którą znam ma ją usuniętą. Lepiej zrobić operację, bo zwężenie może się jeszcze gorzej skończyć. A z luźniejszym stolcem da radę żyć to raz, dwa konsystencję stolca można regulować odpowiednim pokarmem. A pisze to osoba z usuniętą zastawką i zwężeniem.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

kalina
Debiutant ✽
Posty: 15
Rejestracja: 03 mar 2016, 13:43
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: małe

Re: Resekcja i usunięcie zastawki Bauchina

Post autor: kalina » 18 lis 2017, 19:01

Dziękuję bardzo za odpowiedź :) a ile razy na dobę teraz chodzisz do toalety po operacji i jaką długość jelita miałaś usuwaną? Tej duzej ilosci wypróżnien na dobę się boję :(

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Resekcja i usunięcie zastawki Bauchina

Post autor: Tubisia » 18 lis 2017, 19:42

To nie ma tak, że powiem Ci ile razy chodzę i Ty będziesz chodzić tyle samo - każdy chorobę przechodzi inaczej i nikt Ci tu nie da gwarancji, że będzie dobrze czy źle, nawet lekarz. A odpowiadając ile biegam razy: 5 - 10, usunięto mi łącznie bodajże 30 cm jelit (w tym kawałek grubego, kręte z zastawką i kawałek cienkiego), usunięto zwężenie i opracowano przetokę esiczo - kątniczą kończącą się 15 cm od odbytu.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

kalina
Debiutant ✽
Posty: 15
Rejestracja: 03 mar 2016, 13:43
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: małe

Re: Resekcja i usunięcie zastawki Bauchina

Post autor: kalina » 18 lis 2017, 19:52

Pewnie, rozumiem że każdego organizm reaguje inaczej, pytam się orientacyjnie :) A jak dawno miałaś operację? I czy przed nią chodziłaś do toalety częściej czy rzadziej? I czy mogłabym mieć kilka pytań odnośnie operacji np. na priw? Bo szczerze mówiąc ciężko mi znaleźć jakieś informacje :)

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Resekcja i usunięcie zastawki Bauchina

Post autor: Tubisia » 18 lis 2017, 22:26

Informacje są tu na Forum, tylko trzeba czytać każdy temat - nie zakładamy nowego o tym samym temacie. Resekcja jelita krętego, zastawki Bauchina i wyrostka to hemikolektomia prawostronna.
viewtopic.php?f=133&t=16922
viewtopic.php?f=133&t=19890
W tych tematach zaś masz najważniejsze informacje do przygotowania przed operacją.
kalina pisze:A jak dawno miałaś operację? I czy przed nią chodziłaś do toalety częściej czy rzadziej?
1 sierpnia 2012r - pół roku po diagnozie (znaczy jak łaskawie stwierdzono na piśmie co mi jest), bieganie do toalety było z różną ilością razy dziennie, bardziej był ból po prawej stronie z podejrzeniami zapalenia wyrostka i straszliwa anemia oraz omdlenie. - i naszym super lekarzom zajęło 11 lat podanie nazwy choroby.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

kalina
Debiutant ✽
Posty: 15
Rejestracja: 03 mar 2016, 13:43
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: małe

Re: Resekcja i usunięcie zastawki Bauchina

Post autor: kalina » 18 lis 2017, 22:46

Widziałam te linki, miałam nawet odezwać się w jednym ale był już zamknięty, a mianowicie czy po operacji laparoskopowej również jest zakładane dojście centralne, nosi się pas pooperacyjny, w jakim czasie po operacji wprowadza się dietę doustną, jakie są blizny itd. :)

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Resekcja i usunięcie zastawki Bauchina

Post autor: Tubisia » 18 lis 2017, 23:29

Laparoskopia to nadal operacja. To nie jest tak jak w TV małe cięcie - muszą Ci w jakiś sposób wyjąć wycięte jelito, to raz, dwa i tak wyjmują całe flaki, by sprawdzić wszystko i ułożyć je poprawnie, a więc cięcie na minimum 15 cm lub 2-3 cięcia po 5-6 cm i jedno większe. Do każdej operacji na jamie brzusznej zakłada się centralkę, bo podczas operacji podaje się dużo rzeczy. Naprawdę proponuję przeczytanie tematów w dziale "Leczenie operacyjne" - powielasz pytania, na które są już napisane odpowiedzi - trzeba tylko poświęcić czas na znalezienie i przeczytanie ich.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Bizonik
Moderator
Posty: 984
Rejestracja: 30 mar 2016, 14:17
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Resekcja i usunięcie zastawki Bauchina

Post autor: Bizonik » 19 lis 2017, 19:43

Tubisia tu się z Tobą nie zgodzę. Miałem dwie operacje brzuszne. Pierwsza usunięcie ropnia zaotrzewnowego, cięcie jakieś 20 cm i nie było centralnego. Kolejna operacja to hemikolektomia prawostronna usuneli 40 cm jelita grubego, zastawkę bauchina oraz metr jelita cienkiego. Cieńcie około 25 cm plus 3 otwory na dreny. Centralki też nie było. Więc wkłucie centralne nie zawsze jest.
W pierwszym przypadku w 4 dobie po operacji kazali założyć pas przepuklinowy. W drugim dopiero po 2 tygodniach i niestety był już za późno, po miesiącu wywaliło przepukline w bliźnie.
Teraz wiem że pas jest potrzebny ale z głową noszony ale bardzo ważna jest rehabilitacja mięśni brzucha. Jest masa ćwiczeń wzmacniających i trzeba je robić od pierwszego dnia po operacji.
Najlepszy gust muzyczny i koloryt w Kwietniu 2016
Jeden z najlepszych gustów muzycznych w lipcu, sierpniu i październiku 2016

Moja pasja moją pracą, moja praca moją pasją:)
http://blog.aquamagic.nazwa.pl

Www.wedkarskiemazowsze.pl

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Resekcja i usunięcie zastawki Bauchina

Post autor: Tubisia » 19 lis 2017, 20:55

Bizonik pisze:Post przez Bizonik » dzisiaj, o 20:43
Tubisia tu się z Tobą nie zgodzę. Miałem dwie operacje brzuszne. Pierwsza usunięcie ropnia zaotrzewnowego, cięcie jakieś 20 cm i nie było centralnego. Kolejna operacja to hemikolektomia prawostronna usuneli 40 cm jelita grubego, zastawkę bauchina oraz metr jelita cienkiego. Cieńcie około 25 cm plus 3 otwory na dreny. Centralki też nie było. Więc wkłucie centralne nie zawsze jest.
Poprawnym określeniem by było, że to co sobie umyśli chirurg to zrobi. W sumie ciekawe jest czemu nie miałeś - może zapomnieli albo masz nie zniszczone żyły :grin: Co do cięć - 2-3 mniejsze plus jedna duża (ilość cm pewno zależna o brzucha :wink: ): 2 na laparoskop i jedna na dren plus duża na wyjęcie usuniętego jelita, dające możliwość widzenia pola jamy brzusznej.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

dajda5
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 05 lip 2007, 09:20
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
miasto: staszów
Lokalizacja: RYTWIANY

Re: Resekcja i usunięcie zastawki Bauchina

Post autor: dajda5 » 10 lis 2019, 11:37

Witam , czytam o operacji i mnie to też czeka bo mam zwężenia przy zastawce . Ale nie wiem gdzie się jej poddać czy np. w swoim szpitalu i znajomego chirurga czy macie jakieś szpitale godne polecenia .
dajda5

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leczenie operacyjne”