Broszura-informator co i jak: OPERACJA

Kiedy jelita idą pod nóż.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Broszura-informator co i jak: OPERACJA

Post autor: Orzelek » 30 sie 2017, 15:07

Jak ktoś po operacji nie jest w stanie w miarę szybko zacząć chodzić, warto upomnieć się u lekarza o zastrzyki przeciwzakrzepowe.

Co do stomii. Jeśli operacja jest planowa, wcześniej warto wyznaczyć miejsce wyłanianej stomii.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Broszura-informator co i jak: OPERACJA

Post autor: Tubisia » 30 sie 2017, 16:33

Przy wypisie warto poprosić o przebieg operacji, tj. dokładnie wypisany każdy krok, który robił chirurg, jakie szwy założył, co działo się na sali pooperacyjnej. Ułatwi to pracę następnemu chirurgowi, jeśli zdecydujemy się na innego, gdy zajdzie potrzeba kolejnej operacji.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Broszura-informator co i jak: OPERACJA

Post autor: Noelia » 07 wrz 2017, 18:13

"Bo niestety niezależnie od leczenia 7 na 10 osób chorych na NZJ w pewnym momencie swojego życia potrzebuje operacji." - to zdanie z opisu nowego działu "Operacja".
A skąd są te dane, te liczby :?: Jakiś konkretny artykuł :?:
Pytam z ciekawości, bo 7/10 to jest wg mnie bardzo dużo i zaskoczyło mnie to :shock:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Broszura-informator co i jak: OPERACJA

Post autor: Tubisia » 07 wrz 2017, 18:38

Pewno ze statystyk z USA, ale szczerze powiedziawszy, patrząc po znajomych chorych coś w tym jest...
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Broszura-informator co i jak: OPERACJA

Post autor: Anette28 » 08 wrz 2017, 10:47

Mam ten artykuł w domu, ale nie jest z USA. Trzeba wziąć pod uwagę, że leczenie chirurgiczne to nie tylko pełna operacja, ale także zabiegi typu usunięcie polipa czy zamknięcie przetok, mówimy tu ogólnie o całym NZJ.
Jak zauważyła Tubisia, gdzie się człowiek nie obróci to ktoś miał leczenie chirurgiczne.
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
eliszka
Początkujący ✽✽
Posty: 442
Rejestracja: 10 sie 2015, 21:31
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Broszura-informator co i jak: OPERACJA

Post autor: eliszka » 09 wrz 2017, 21:52

Pandziaak pisze:U mnie po pierwszej operacji nikt nie poinformował, że będę mieć:
- rurkę przez nos do żołądka
- dreny na dodatek dwa
- cewnik
- nie wspomnę o rysunkach na stomię, standardowo
i wkłucia centralnego do szyi
jak się obudziłam przeżyłam szok, czułam się strasznie i w szoku,
O tym powinien wiedzieć każdy i być poinformowany, że takie coś może (nie musi) być założone.
Ja czułam dokładnie to samo. Może dla lekarza i pielęgniarki jest to oczywista oczywistość, ale dla kogoś, kto pierwszy raz kładzie się na stół to mega zaskoczenie.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Broszura-informator co i jak: OPERACJA

Post autor: Tubisia » 10 wrz 2017, 11:07

Dobra temat zamykam, bo nam się tu niepotrzebny bajzel zrobi, a to mają być konkrety.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Broszura-informator co i jak: OPERACJA

Post autor: Baby » 10 wrz 2017, 16:39

Przed operacją należy w razie konieczności zaszczepić się albo doszczepić przeciwko WZW B. Należy odstawić leki zmniejszające krzepliwość. Osoby leczące się z powodu chorób przewlekłych powinny odbyć konsultacje ze specjalistami i mieć stosowane zaświadczenia i zalecenia. W przypadku niedoczynności kory nadnerczy operacja odbywa się w obstawie sterydowej więc niezbędne jest rozpisanie dawkowania Hydrocortisonum przez endokrynologa. Niezbędne jest także wykonanie badań nie wcześniej niż 2 tygodnie przed operacją (morfologia, potas, sód, koagulogram, EKG). Należy mieć przy sobie oryginalny wynik grupy krwi oraz wynik badania RTG klatki piersiowej nie późniejszy niż sprzed 2 lat.

Do szpitala wziąć ze sobą:
- leki jakie zażywamy na stałe, ew. glukometr i paski, okulary i inne niezbędne rzeczy,
- małą torbę podręczną i reklamówkę w którą pakujemy ciuchy idąc na blok operacyjny,
- dokumentację medyczną – najlepiej oryginał do wglądu i kopię dla lekarza,
- wypisać wszystkie leki i środki na jakie jest się uczulonym i dać listę lekarzowi oraz pielęgniarką,
- dowód osobisty,
- skierowanie do szpitala,
- wyniki badań,
- bieliznę, ew. majtki poporodowe i podkłady,
- piżamę rozpinaną a dla kobiet polecam koszule rozpinaną najlepiej 2-3 sztuki, szlafrok,
- wygodne kapcie z nie ślizgającą się podeszwą, łatwe w zakładaniu,
- klapki pod prysznic,
- przypory toaletowe,
- maszynkę do golenia,
- chusteczki do higieny intymnej, chusteczki dla dzieci do mycia ciała, papier toaletowy miękki,
- krem na odparzenia, zasypkę niemowlęcą, maść przeciwbólową - przydaje się na ból pleców,
- kocyk, podusię i wałek który przypada się pod plecy czy nogi po operacji,
- nie zabieramy cennych rzeczy - nikt ich nie będzie za nas pilnował.

Poza tym wypełniając dokumentację należy wskazać osobę do kontaktu i podać jej dane. Wziąć także nr telefonu na salę pooperacyjną aby móc uzyskać informację o przebiegu operacji - często osoba wskazana do kontaktu otrzymuje krótką informację - nie raz nawet pytają co przekazać np. mężowi :) Poinformować najbliższych kto jest naszym lekarzem prowadzącym 

Jeśli jest możliwość - a być powinna, poprosić o rozmowę z lekarzem w obecności członka rodziny lub opiekuna i wypytać o wszystkie nurtujące nas kwestie dotyczące samej operacji, jej przebiegu, okresu rekonwalescencji - dobrze jest wypisać je sobie na kartce aby o niczym nie zapomnieć.

W sytuacji, gdy istnieje ryzyko wyłonienia stomii lub gdy operacja wyłonienia stomii jest planowana powinno się prosić o konsultację z pielęgniarką stomijną, która razem z lekarzem wyznaczy nam najlepsze miejsce na wyłonienie stomii.

Ważne aby pamiętać, że pacjent ma prawo do życia bez bólu więc jak po operacji będziecie odczuwać nawet lekki ból to znak, że lek przestaje działać i należy prosić o kolejną dawkę. Nie zaleca się doprowadzania do sytuacji gdzie ból jest nie do zniesienia, gdyż zanim podadzą nam kolejną dawkę leku, zanim zacznie działać możecie bardzo źle to znieść. Ponad to zarówno na sali pooperacyjnej jak i ogólnej do póki nie wstajecie powinniście mieć codziennie robioną toaletę przez personel. Pościel powinna być zmieniana raz dziennie bo po operacji człowiek bardzo się poci.

Nie należy jeść i pić nic na co lekarz nie wyraził zgody. Nie robimy nic na własną rękę. Najlepiej wstać w pierwszej dobie po operacji jeśli się da. Czym szybciej się "uruchomimy" tym mniejsze ryzyko zrostów i szybciej się do siebie dochodzi. Oczywiście najlepiej prosić o pomoc pielęgniarkę albo rehabilitanta - nic nie robimy samemu. Aby wstawanie z łóżka było wygodniejsze można prosić o drabinkę po której łatwiej się wspinać - montuje się do oparcia łóżka które znajduje się w nogach.

Dobrze aby osoba która z nami mieszka i się nami będzie opiekowała była przy zmianie opatrunku i zapoznała się co i jak należy zrobić aby mogła nam pomóc w domu.

Niekiedy lekarze zalecają pasy pooperacyjne. Dwa razy nosiłam je dopiero po zdjęciu szwów a raz założono mi go zaraz po operacji więc to chyba kwestia rodzaju zabiegu. Pas nosimy kilka godzin dziennie i tylko jak chodzimy - w pozycji leżącej zdejmujemy. Nie używamy pasa za długo bo osłabia mięśnie. W przypadku problemów z krążeniem często do operacji zakładane są pończochy uciskowe.

W dniu wypisu powinniśmy otrzymać od lekarza wypis z zaleceniami, receptę na leki, L4, na prośbę opis operacji. Jeśli nie zostanie nam wydany możemy później złożyć wniosek do archiwum i wyciągnąć odpis.
Po zdjęciu szwów - termin wyznacza lekarz i wygojeniu się rany można używać preparaty zmniejszające blizny. Czym szybciej tym lepsze efekty.

Do aktywności fizycznej tj. cięższych ćwiczeń wracamy dopiero po 6 miesiącach aby nie nabawić się przepukliny.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Zablokowany

Wróć do „Leczenie operacyjne”