Resekcja krętniczo-kątnicza - kiedy i jaki sport?

Kiedy jelita idą pod nóż.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
piekarsm
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2016, 22:44
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Resekcja krętniczo-kątnicza - kiedy i jaki sport?

Post autor: piekarsm » 08 maja 2017, 22:33

Witam, 27 marca miałem operację usunięcia kawałka jelita (resekcja krętniczo-kątnicza). W domu jestem od miesiąca a dwa tygodnie temu zostały zdjęte szwy.

Mam parę pytań odnośnie Waszych doświadczeń:
1. Jak pielęgnowaliście bliznę po operacji? Czym smarowaliscie, pryskaliście? (ja narazie tylko Octanisept)

2. Jak z rozpoczęciem aktywności fizycznej bardziej intensywnej niż spacery ;-) od jakiego momentu można spróbować jazdy na rowerze, basenu, zajęć fitnes czy też delikatnie siłowni? (ostatnio strasznie ciągnie mnie do rowerów)

3. Jakie sa Wasze doświadczenia z dalszym leczeniem farmkologicznym po takiej operacji? Jakie są standardy? Czy i kiedy odstawia sie leki? (obecny e kończę Entocort, a pozostaje Azatiopryna (1x2 tab/dzien) i Salofalk (2x3 tab/dzień)

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Resekcja krętniczo-kątnicza - kiedy i jaki sport?

Post autor: chrzanovy » 08 maja 2017, 23:05

Hej miałem tą samą operację. Pamiętaj że każdy jest inny także ewentualnie moge dać sugestie . Ja robiłem spacery najpierw do ulicy potem do przystanku potem do sklepu itd. Co pare dni zwiekszalem bezpiecznie dystans i w koncu się wyprostowałem po szwach. Kiedy? no po jakims pewnie czasie okolo 2 tyg od wyjscia ze szpitala. Blizne mylem szarym mydlem i niczym innym. Nie dzwigaj nic, ale spokojnie mozna spacerowac czy rowerowac jak ci sie juz blizna zrosnie . Nie ma jednej drogi co do leczenia, jedni lekarze wycofują leki całkiem na jakis czas inni nie to i to ma swoje zalety i wady. U mnie wydaje mi sie ze to byl błąd lekarza ze wyłączyl mi wszystkie leki na 3 mc. Crohn sie rozlazł i nic to nie dało.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Resekcja krętniczo-kątnicza - kiedy i jaki sport?

Post autor: Orzelek » 09 maja 2017, 00:15

Minęło 6 tygodni od operacji. Gdyby mnie to dotyczyło to aktywność fizyczną podjąłbym jakieś 3 miesiące po operacji. A ewentualną siłownię to najwcześniej pół roku po operacji.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Resekcja krętniczo-kątnicza - kiedy i jaki sport?

Post autor: Jacekx » 09 maja 2017, 08:48

Orzelek pisze:Minęło 6 tygodni od operacji. Gdyby mnie to dotyczyło to aktywność fizyczną podjąłbym jakieś 3 miesiące po operacji. A ewentualną siłownię to najwcześniej pół roku po operacji.
Miałem co prawda tylko przepuklinę brzuszną ale to w pobliżu jelit choć właściwie kosmetyka bo przepuklina pępkowa...
Też jak Chrzanovy i Orzelek doradzam spokój choć tego samego dnia po zabiegu miałem 100 m korytarz szpitalnego ale w pasie przepuklinowym ( pooperacyjnym) i jest OK. Chyba następnego dnia choć bolało to przeszedłem 1,5 km .
Ja to ciut samowolnie zrobiłem bo według pielęgniarki szpitalnej z Oddziału Chirurgicznego miałem polegiwać.
Zrobiłem to jednak w wersji bezpiecznej czyli na raty gdy bolało mocno to robiłem odpoczynki ( było ich chyba co najmniej 3 ). Miałem też w zapasie opcję przerwania spaceru gdyby ból się nasilał. :idea:

Pas myślę jeśli lekarz chirurg nie zaleci inaczej to jest Ok zresztą pas była to sugestia Obytego.Z.CU ale ja miałem też takie zalecenie na wypisie ze szpitala .
Miałem 2 wskazania:
wypis lekarski pas 3 miesiące a wypis pielęgniarski nawet 6 miesięcy.

Sorry myślę wypytaj się swojego chirurga co do dawkowania wysiłku... najlepiej tego co operację wykonał.
Ja od czasu mojego zbiegu pas przepuklinowy noszę dalej ( choć zrosło się ślicznie i mój brzuszek może podobać się dziewczynom) szczególnie gdy mam wykonać x wysiłek bądź idę na długie dreptu, dreptu zawsze od 11 km w górę a właściwie przy każdym spacerze ponad 1h.

Jeszcze takie info ponad 1/2 roku goją powłoki brzuszne - informację tą uzyskałem od mojej Mamy po operacji woreczka żółciowego a konkretnie od jej chirurga . Moja Mama miała chyba wtedy ponad 60 lat a na dziś prawie 85 lat ( kończy w połowie maja).

Tak też 1/2 roku sugeruje duży wysiłek Orzelek.

poniżej moje linki z czasu mojego zabiegu

http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?f=133&t=18242
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?f=39&t=18204

JonasWeber
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 13 gru 2021, 14:16
Choroba: niesklasyfikowane NZJ u partnera
województwo: śląskie

Re: Resekcja krętniczo-kątnicza - kiedy i jaki sport?

Post autor: JonasWeber » 13 gru 2021, 14:23

Dzień dobry przepraszam za pisanie w starym temacie, chciałem tylko podziękować za odpowiedzi, mam podobną sytuację. Szukałem chociaż trochę informacji o powrocie do zdrowia po operacji.
Automaty do gier hazardowych online https://www.slotozilla.com/pl/ to najbardziej znane gry, w które można grać w klubie. Tego rodzaju maszyny są wykorzystywane do tworzenia nieregularnych liczb, w celu uzyskania przez gracza szansy na wygraną częściej niż nie, o ile oczywiście są produkowane pasujące liczby arbitralne.

bernicehallb
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 12 maja 2022, 16:29
Choroba: nie ustalono
województwo: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Resekcja krętniczo-kątnicza - kiedy i jaki sport?

Post autor: bernicehallb » 12 maja 2022, 16:33

Sprawdź, czy twoi potencjalni bukmacherzy posiadają niezbędne pozwolenia na prowadzenie zakładów wzajemnych przez internet na terytorium RP. Za nielegalne urządzanie zakładów sportowych, grożą konsekwencje prawne, ale co ciekawe, również klienci takich podmiotów mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności prawnej! Dlatego tak ważne jest korzystanie z wyłącznie legalnych firm bukmacherskich. Pod tym linkiem znajdziesz listę podmiotów, które uzyskały zezwolenie Ministra Finansów na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie zakładów wzajemnych online.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leczenie operacyjne”