Rok po operacji

Kiedy jelita idą pod nóż.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kasia_Rz
Początkujący ✽✽
Posty: 65
Rejestracja: 13 lis 2012, 18:28
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław
Lokalizacja: Wrocław

Rok po operacji

Post autor: Kasia_Rz » 08 cze 2016, 08:43

Rok temu miałam usunięty kawałek jelita cienkiego. Było wszystko ok, jedyny lek który mi przepisano to Pentasę.
Teraz już mam podwyższone crp i nie wiadomo czy kolejny kawałek zachorował.

Czy po operacji dostawaliście jakieś leki i czy ktoś z was już w tak krótkim czasie miał znów problemy z jelitami?

I czy crp w naszej chorobie zawsze jest podwyższone czy jak jest remisja to nie powinno być podwyższone?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Rok po operacji

Post autor: chrzanovy » 08 cze 2016, 09:39

ja niegdy nie mialem podwyzszonego crp i jest to bardzo różnie. Powinnas zrobic kolonke i sporawdzic, a jak są zmiany to pewnie trzeba zwiekszyc dawke pentasy albo wprowadzic takze azatropine jako minimum. Jak juz sie zorientowalem na swoim przypadku są 2 szkoly po operacji - jedni lekarze wyłączają leki zupełnie na jakis czas a drudzy kontunuują. Pytalem oto Pani Profesor i nie ma jednoznacznej drogi, obje mają zalety i wady.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
alex0101
Początkujący ✽✽
Posty: 281
Rejestracja: 18 maja 2014, 23:33
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Rok po operacji

Post autor: alex0101 » 08 cze 2016, 10:16

Mnie po operacji wyłączyli całkowicie leki. Remisja trwała jednak tylko kilka miesięcy. Co do crp to zawsze skacze jak coś się dzieje.

Awatar użytkownika
Kinia87
Aktywny ✽✽✽
Posty: 659
Rejestracja: 30 wrz 2014, 19:33
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: R....

Re: Rok po operacji

Post autor: Kinia87 » 08 cze 2016, 13:42

U mnie po operacji gastro i proktolog kazali odłożyć leki...po 3 miesiącach na wizycie kontrolnej dostałam zje*** z góry na dół czemu nie biorę leków :neutral:
Ogólnie wszelkie badanio-wyniki wychodzą śpiewająco choć łapie od miesiąca jelitówki
Od 16 lat szczęśliwa posiadaczka Crohna :kox:
Od 9 lat szczęśliwa posiadaczka remisji :wielbie:
Od 9 lat nierozerwalny związek ze stomią

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Rok po operacji

Post autor: atabe » 08 cze 2016, 18:19

Ja po operacji dostałam tylko Azathioprine/150mg,teraz100mg/. Remisja 8 lat :roll:

Kasia_Rz
Początkujący ✽✽
Posty: 65
Rejestracja: 13 lis 2012, 18:28
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
miasto: Wrocław
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rok po operacji

Post autor: Kasia_Rz » 09 cze 2016, 10:01

Dziękuję Wam za odpowiedź. Otóż to nie ma jednoznacznego postępowania i przyznam, że ja czasem już nie wiem co robić :)

Sądziłam, że moja remisja też potrwa długo, ale chyba sama jestem sobie winna, bo po operacji żyłam w ciągłym stresie i chyba się "doigrałam" Jestem wściekła na siebie. Czekam na wyniki badań, ale jak się okażę, że znów się coś dzieje to się chyba załamię...a miało być dobrze :)

Ja nie dostałam leków prócz pentasy ze względu na to, że planowałam ciążę po operacji. W tej kwestii też nie wiem czy można brać np. imuran? Pewnie jedni uznają, że tak inni, że nie

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rok po operacji

Post autor: Mamcia » 10 cze 2016, 18:39

Są zalecenia i tak. mesalalzayna nie przedłuża remisji (chyba, że znowu coś się zmieniło) , a wskazania do przyjmowania AZA po operacji CD zależy od wielu rzeczy - historii choroby, umiejscowienia zmian. Wiele osób po usunięciu okolicy K-k ma wieloletnią remisję bez leków.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Iga_s
Debiutant ✽
Posty: 14
Rejestracja: 13 kwie 2016, 20:33
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Rok po operacji

Post autor: Iga_s » 28 gru 2016, 17:54

Mamcia pisze:Są zalecenia i tak. mesalalzayna nie przedłuża remisji (chyba, że znowu coś się zmieniło) , a wskazania do przyjmowania AZA po operacji CD zależy od wielu rzeczy - historii choroby, umiejscowienia zmian. Wiele osób po usunięciu okolicy K-k ma wieloletnią remisję bez leków.
Mamcia... A Wy bierzecie leki po tej resekcji?? Bo ja Azy juz nie moge po zapaleniu trzustki, sterydy odpadaja bo trombofilia i jestem po zakrzepicy. Pentasa odpada bo nie toleruje. Lekarka mowila tylko, ze po operacji bede brala asamax...
po ostrym zapaleniu trzustki (AZA), z osteopenią, trombofilią (czynnik V Leiden), po zakrzepicy żyły głębokiej podkolanowej, zatorze i zawale płuca, w styczniu 2017r. resekcja kątnicy.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rok po operacji

Post autor: Mamcia » 01 sty 2017, 20:46

Asamax to mesalazyna i wg wytycznych jej branie nie przedłuża remisji. Często po operacji remisja jest długa i bez leków, ale jak zawsze zależy to od farta.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Rok po operacji

Post autor: Brawurka » 02 sty 2017, 12:55

Kinia87 pisze:U mnie po operacji gastro i proktolog kazali odłożyć leki...po 3 miesiącach na wizycie kontrolnej dostałam zje*** z góry na dół czemu nie biorę leków :neutral:
Ogólnie wszelkie badanio-wyniki wychodzą śpiewająco choć łapie od miesiąca jelitówki
U mnie było tak samo. Gastro kazał mi odstawić Mesalazynę, bo operacja (ten w szpitalu na oddziale), a moja gastro prowadząca aż się spieniła i kazała z powrotem brać :wink:
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Rok po operacji

Post autor: Tubisia » 02 sty 2017, 14:06

Kasia_Rz, po operacji dostałam bodajże na 1,5 miesiąca metronidazol, pentasę, sterydy i azę.

chrzanovy, ano dokładnie. Każdy swoje rzecze, a ty człowieku się zastanawiaj samemu co robić.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leczenie operacyjne”