Pasy pooperacyjne ( przepuklinowe) jak nosić i kiedy nosić

Kiedy jelita idą pod nóż.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Pasy pooperacyjne ( przepuklinowe) jak nosić i kiedy nosić

Post autor: Jacekx » 08 kwie 2016, 14:18

Zaczynam nowy temat jestem po drobnym w sumie zabiegu chirurgicznym przepukliny pępkowej.


Tu pojawił się problem.
Szpital zadysponował mi noszenie pasa pooperacyjnego ( mam dwie informacje od 3 do 6 miesięcy po zabiegu: tzn wskazówki : lekarską i pielęgniarską) - pierwsze założenie miałem na sali operacyjnej ( na opatrunek) w sumie nosiłem go bez przerwy przez 1 i 1/2 dnia do pierwszej zmiany opatrunku.
Drugie założenie miałem na drugi dzień po operacji przed wyjściem ze szpitala.
Zakładam więc , że pierwsze dwa założenia na sali i po pierwszej zmianie opatrunku były fachowe - robiły to pielęgniarki pod okiem chirurga.

Zdjęcie szwów miałem 2 tygodnie po zabiegu czyli ponad 20 razy wykonałem sam zmianę pasa ( zdjęcie i założenie po kąpieli i) specjalnie nie zastanawiając się.

Spotkałem w sprzedaży, w moim osiedlowym sklepie medycznym 4 rodzaje pasów pooperacyjnych ( przepuklinowych) :

a) takie sylwetkowe dla kobiet zamiast dawnych gorsetów "szeroka guma" tak jakby stebnowana gumka 24 cm szeroka na brązowej tkaninie koloru ciała.
Długość określana jest sylwetką i ja mam np XXL. Zapinana na rzepy - są 3 pozycje założenia rzepa.

b) pas przepuklinowy na kremowym podkładzie zapinany na rzepy.
Tak jakby szeroka "gumka" ale z solidnych linek gumowych każda w oplocie nici tak jakby 3 moduły połączone 2 cm paskami poprzecznymi z grubej tkaniny: 2 moduły na brzuch długości 9 cm a jeden pod plecy 34 cm. Przy swych końcach krótkie moduły są zakończone pasami grubego płótna po 10 cm każdy z naszytymi rzepami.
Pas taki kupujemy na wymiar tzn. trzeba sprzedawcy podać szerokość w pasie i biodrach.
Mój rozmiar był dla takiego trochę starszego pana 95 cm pas i 100 cm biodra.

c) pas trochę lżejszy bardziej materiałowy ( mniej gumy kolor tkaniny biały biały - przypominający dawne gorsety ) parę zł droższy niż poprzednie (a i b pasy ponad 30 zł) kupowany na sylwetkę- moja byłaby (XXL ale takiego rozmiaru nie mieli :wink: )

d) pas pooperacyjny na receptę od chirurga cena bez refundacji około 150 zł z jakimiś dodatkowymi wzmocnieniami ( nie oglądałem - cena dla polskiego emeryta trochę :smutny: zaporowa)

Ja nabyłem i używam pasy typu a) i b) i używam je na zmianę bo co jakiś czas taki pas wyprać .

Pojawiło się jednak pytanie u mnie po jakimś czasie jak je używać ... czy sobie nie szkodzę sposobem założenia pasa .
Chodzi mi np. o to czy rzepa zapinać na brzuchu w okolicy pępka czy z boku na biodrze ?

Proszę też w tym temacie o inne rady używania pasa w zależności od rodzaju zbiegu...
W necie znalazłem taki link a pasie bardzo ogólny na portalu chirurgicznym:

http://zapytaj.echirurgia.pl/pyt2349.htm

Pozdrawiam Fajnie by były gdyby do porady czy podpowiedzi zgłosiły się osoby które stosowały takie pasy w przeszłości...

Ps. Zbliżony temat znalazłem też na forum ale po napisaniu tego posta wyszukiwarka trochę słaba bądź źle zdałem pytanie :smutny:

link printview.php?t=14313&start=0

w sumie po przeczytaniu tego wcześniejszego posta mam wniosek Temat potraktowano trochę niechlujnie bo i lekarze chirurdzy do niego kiedyś nie podchodzili z należytą uwagą.
Dziś to się zmieniło ( Przynajmniej w porządnym szpitalu w Gdańsku . W szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku- Oliwie pacjent przy kwalifikacji do zbiegu dostaje pisemną instrukcję dla pacjenta przed zabiegiem - Pisze tam... pacjent powinien nabyć pas pooperacyjny i z nim na zabieg do szpitala się pojawić) .

Pasy pomagają znacznie bo zabezpieczają przed puszczeniem szwów oraz wtórną przepukliną pooperacyjną a poza tym z doświadczenia wiem, że mniej boli: gdy katar, kaszel czy kichnięcie ( ale to już moja uwaga doświadczalnie wyprowadzona)
Znalazłem w necie - przez internet kupowane pasy są pewnie tańsze ?

https://www.google.pl/webhp?sourceid=ch ... epuklinowe
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2016, 14:30 przez Jacekx, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Pasy pooperacyjne ( przepuklinowe) jak nosić i kiedy nosić

Post autor: obyty.z.cu » 08 kwie 2016, 15:36

po każdej operacji trzeba nosic pas pooperacyjny, specjalistyczny od początku,zaraz po operacji, nawet jeszcze nie wstając.
Po jakimś czasie pas zdejmujemy do spania (po wygojeniu ran), a gdzieś po 3 miesiącach odstawiamy, chyba że będziemy coś przenosić, czyli tak do 6 mcy.jakiś wysiłek itp..
Ja mam z tej firmy http://www.sklep.pani-teresa.com.pl/pas ... a-p25.html . beżowy. Tam są i inne np. http://www.sklep.pani-teresa.com.pl/pas ... 4,0,1.html
Chirurg przestrzegał mnie przed tanimi kiepskiej jakości pasami. No i pas musi być dopasowany , tu nie ma, że taki mam, to taki będę nosił. Musi być odpowiedni rozmiarem i rodzajem w zalezności od operacji, no powiedzmy...
Nie stosowanie pasów to nieodpowiedzialność i tu nie ma zmiłuj czy brawury.
Od tego zalezy jak w ogóle i jak szybko będzie się goić rana pooperacyjna.
Muszę przyznac, że nie wiem jak to jest po laparoskopii.
Mi wytworzyła się przepuklina przy stomii, tragedii nie ma, ale...no nieładnie .
Tyle, że to akurat wynika z innych powodów..jak to przy stomii.
Stron w necie z ofertami jest dużo, choćby http://www.irmed.com.pl/index.php?optio ... 3c6a277817
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pasy pooperacyjne ( przepuklinowe) jak nosić i kiedy nosić

Post autor: Jacekx » 08 kwie 2016, 23:16

Obyty.Z.CU ja miałem klasycznie likwidowaną przepuklinę z wszyciem siatki czyli skalpelem a nie laparoskopowo.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leczenie operacyjne”