Resekcja jelita cienkiego ?!!!

Kiedy jelita idą pod nóż.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
look84

Resekcja jelita cienkiego ?!!!

Post autor: look84 » 25 sty 2015, 22:44

Czy jest mozliwosc resekcji jelita cienkiego,zastawki Bauchina (przewężonych,nieodwracalnie zmienionych zapalnie fragmentów,fragmentu !? Nie chodzi o cale jelito cienkie) BEZ WYŁANIANIA STOMII czy istnieją w Polsce nie NFZ owskie prywatne kliniki zajmujace sie resekcja jelita cienkiego ,grubego ich ewentualną plastyką ? Czy zalezy to od fachowosci operujacego chirurga czy innej rady nie ma :?:
Ostatnio zmieniony 31 sty 2015, 08:08 przez look84, łącznie zmieniany 17 razy.

Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Posty: 1479
Rejestracja: 22 sty 2009, 17:20
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Re: Resekcja jelita cienkiego ?!!!

Post autor: izo.sim » 25 sty 2015, 23:07

Jeżeli pytasz o usunięcie całego jelita cienkiego to nie wiem. Jeżeli chodzi o usunięcie kawałka, mój syn miał usunięty bez stomii. Konieczność wyłonienia stomii pewnie zależy od stanu jelita - tak myślę jako laik.
https://marcinsim.wordpress.com/

02.05.2011 - 25.01.2012 HUMIRA
REMICADE:
05.06.2012, 19.06.2012, 16.07.2012,
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:
I. 6.01.2012 uchyłek Meckela
II. 10.02.2012 resekcja ileo-cekalna
III. 27.04.2012 resekcja zespolenia z II operacji i wstępnicy

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Resekcja jelita cienkiego ?!!!

Post autor: chrzanovy » 25 sty 2015, 23:15

Ja miałem stomie przy resekcji ale taki byl wybór lekarza. Zalezy co i jak. Jaki stan itd. Tez spotkałem innych którzy stomii nie musieli mieć. Trzymaj sie
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

look84

Re: Resekcja jelita cienkiego ?!!!

Post autor: look84 » 26 sty 2015, 16:34

:oops:
Ostatnio zmieniony 31 sty 2015, 08:09 przez look84, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kaskaaa1502
Aktywny ✽✽✽
Posty: 622
Rejestracja: 13 maja 2014, 19:50
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Resekcja jelita cienkiego ?!!!

Post autor: kaskaaa1502 » 26 sty 2015, 16:42

możemy sobie gdybać, ale to lekarz decyduje czy jest konieczne wyłonienie stomii czy nie. zgadzam sie z izo.sim, że to chyba przedewszystkim zależy od tego w jakim stanie jest jelito. jeżeli jelito jest w złym stanie i nie bedzie innego wyjścia to nawet najlepszy specjalista nie bedzie w stanie nie wyłonic stomii. to co piszę to tylko takie moje przemyslenia, bo w moim przypadku temat jakiejkolwiek operacji jeszcze sie nie pojawil.
A jak się przewrócę, to się podniosę. A jak się nie podniosę to sobie poleżę i ...uj :P

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3130
Rejestracja: 02 lut 2011, 16:33
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Reda

Re: Resekcja jelita cienkiego ?!!!

Post autor: deth » 26 sty 2015, 16:44

Jakos widze brak zainteresowania...
nikt nie widzi, że edytowałeś pierszwy post

Mi zoperowali bez wyłonienia stomi. Wycięto połowe grubego, zastawkę i kawałek cienkiego, była też plastyka z powodu licznych przetok miedzyjelitowych.To już 5 lat od operacji, jest ok.

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Posty: 4274
Rejestracja: 06 sie 2006, 12:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: Resekcja jelita cienkiego ?!!!

Post autor: Raysha » 26 sty 2015, 16:48

Znam osoby, które miały fragmenty jelita cienkiego bez wyłaniania stomii.
Znam też osoby, które miały operacje i jak ja obudziły się z stomią.

Miałam jelito cienkie w stanie zgnilizny, było źle, przewężenia. Do tego miałam problemy z odbytem - szczelina i jakiś stan zapalny. W związku z tym by odbarczyć jelito grube zdecydowano się na wyłonienie stomii. Usunięcie niektórych fragmentów jelita, zwłaszcza Zastawki Bauchina (fagment łączący jelito cienkie z grubym) może (ale nie musi) skutkować biegunkami, dlatego gdy masz zespolone cienkie z grubym, gdy grube jest zaatakowane chorobą może być... no ciężko, gdy kał przechodzi.

Słyszałam, że lepiej się nie operować w MSWiA, bo jest dużo powikłań. Mnie polecano Prof. Dzikiego (bodajże) z Łodzi. Słyszałam dobre opinie.

Co do małego odzewu na post - radziłabym po prostu używać znaków interpunkcyjnych co ułatwia czytanie, bo niektórzy zniechęcają się od razu widząc jeden ciąg słów i jest to nieczytelne. Ponadto nadużywanie znaków też zniechęca do rozczytywania się co autor miał na myśli (vide "?" oraz "!")


Pozdrawiam sąsiadka z sali nr 2 ;)

Awatar użytkownika
izo.sim
Doświadczony ❃
Posty: 1479
Rejestracja: 22 sty 2009, 17:20
Choroba: CD u dziecka
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Re: Resekcja jelita cienkiego ?!!!

Post autor: izo.sim » 26 sty 2015, 17:27

ŁukaszCk84 pisze:aktualnie przyjmuje leki sterydowe i immunosupresje(nie mialem wczesniej do czynienia z tymi lekami) od jakis 12 dni
Leki immunosupresyjne zaczynają działać dopiero po ok. 3 miesiącach, więc weź sobie na wstrzymanie :wink:
ŁukaszCk84 pisze:Enteroklizy nie da sie zrobic bo mam chirurgicznie zrobioną petle omijajacą tzn. zolodek -jelito czcze , jak obejrzec tego "cieniasa" zeby zobaczyc co w trawie piszczy ?
Enteroskopię dwubalonową można zrobić od dołu - mojemu synowi obejrzano w ten sposób dość długi odcinek jelita cienkiego (chyba ze 2 metry, albo więcej)], a przy okazji zakładano klipsy hemostatyczne, bo było aktywne krwawienie (w szpitalu MSW w Warszawie).
ŁukaszCk84 pisze:Zastanawia Mnie poprostu fakt czy jezeli bede mial konieczna resekcje fragmetow jelita cienkiego ze wzgledu na liczne przewezenia spowodowone owrzodzeniami i licznymi stanami zapalnymi, to jakie mozliwosci techniczne ma chirurg na zrobienie tego jak najmniej szkodliwie
Te przewężenia spowodowane owrzodzeniami i stanem zapalnym czasem po leczeniu znikają. Inna sprawa, jak owrzodzenia są zwłókniałe - te nie znikną.
Zanim Cię potną, jest jeszcze leczenie biologiczne. A jak cięcie będzie konieczne, niestety nie masz wpływu na to czy będzie stomia, czy nie - jak wcześniej napisałam, często dopiero po otwarciu brzucha tak naprawdę widać, w jakim stanie są jelita.
https://marcinsim.wordpress.com/

02.05.2011 - 25.01.2012 HUMIRA
REMICADE:
05.06.2012, 19.06.2012, 16.07.2012,
11.09.2012, 6.11.2012, 2.01.2013, 27.02.2013 po kilku minutach odłączony z powodu reakcji alergicznej czyli wykluczenie z programu lekowego

Operacje Marcina:
I. 6.01.2012 uchyłek Meckela
II. 10.02.2012 resekcja ileo-cekalna
III. 27.04.2012 resekcja zespolenia z II operacji i wstępnicy

look84

Re: Resekcja jelita cienkiego ?!!!

Post autor: look84 » 26 sty 2015, 18:33

:wink:
Ostatnio zmieniony 31 sty 2015, 08:10 przez look84, łącznie zmieniany 1 raz.

look84

Re: Resekcja jelita cienkiego ?!!!

Post autor: look84 » 26 sty 2015, 18:39

deth gdzie sie operowałeś kto Cię że tak to określe uszczęśliwił bo z Tego co piszesz wyszło super ?

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3130
Rejestracja: 02 lut 2011, 16:33
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Reda

Re: Resekcja jelita cienkiego ?!!!

Post autor: deth » 26 sty 2015, 19:43

Operował mnie dr Babicki w MSWiA w Gdańsku.

Anonymous_13ece955

Re: Resekcja jelita cienkiego ?!!!

Post autor: Anonymous_13ece955 » 26 sty 2015, 19:47

ŁukaszCk84 pisze:to Moj pierwszy post w zyciu na dotykowym wyswietlaczu nie umiem sie jeszcze polapac ale relaks "naumiem" sie :)
znam ból z tymi dotykalcami :twisted:

dobre podejście, niedługo będziesz szaleć na forum jak rusała wodna :kox:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Resekcja jelita cienkiego ?!!!

Post autor: Mamcia » 26 sty 2015, 19:49

Poprzednicy piszą mądrze, bo nigdy nic nie wiadomo z czym po operacji się człowiek obudzi. Co do rożnych klinik i liczby powikłań, to u nas brak statystyk, bo nikt ich nie prowadzi uwzględniając trudność przypadków.
To co jest ważne, aby operacja odbywała się w trybie planowym. Nie zawsze jest to możliwe, bo czasem lekarze, a częściej chorzy zbyt długo zwlekają.
To czy stomia jest konieczna, czy nie okazuje się z reguły po otwarciu brzucha, albo jak się stara to jelito posklejać, a ono rozpada się w rękach jak stara zbutwiała szmata.
Czyli lecz się z nadzieją, że przyniesie to pożądany skutek.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

look84

Re: Resekcja jelita cienkiego ?!!!

Post autor: look84 » 26 sty 2015, 20:22

:wink:
Ostatnio zmieniony 31 sty 2015, 08:11 przez look84, łącznie zmieniany 1 raz.

katson
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 27 sty 2015, 08:32
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łowicz

Re: Resekcja jelita cienkiego ?!!!

Post autor: katson » 27 sty 2015, 09:50

Łukasz, ja jestem po dwóch operacjach resekcji jelita. Najpier tylko 20cm cienkiego w 2001 roku potem w 2007 roku już trochę więcej bo poszło i pół metra grubego i 30cm cienkiego ;)
Obie operacje u prof. Dzikiego w Łodzi. Zero powikłań.
Z mojego doświadczenia mogę śmiało powiedzieć, że operacja nie jest taka straszna ;) Da się przeżyć ;)
Więc głowa do góry ;)

Martwi mnie tylko to co mówi Raysha
Raysha pisze: Słyszałam, że lepiej się nie operować w MSWiA, bo jest dużo powikłań. Mnie polecano Prof. Dzikiego (bodajże) z Łodzi. Słyszałam dobre opinie.

bo jakiś rok temu zmieniłam lekarza i zaczęłam swoj aprzygodę właśnie z MSWiA w Warszawie ze względu na specjalny oddział dla jelitowców... W sumie leżałam w nim tylko raz kilka dni i było ok. Macie jakieś złe opinie na temat tego oddziału?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leczenie operacyjne”