Leczenie szpitalne, WYPRAWKA SZPITALNA

Kiedy jelita idą pod nóż.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Leczenie szpitalne, WYPRAWKA SZPITALNA

Post autor: obyty.z.cu » 03 sty 2015, 20:06

Wkrótce znów pójdę do szpitala,czeka mnie następna operacja.
Przy tej okazji trzeba się przygotować do tego,czyli co i jak ,o czym nie zapomnieć .
No i jak to jest w szpitalu.
Ja wcześniej opracowałem sobie taką ściągę,może by i innym przydała się taka podpowiedź do wykorzystania,a może i mi ktoś podpowie...
Tę wyprawkę mam wydrukowaną i czeka na ..kolejne pakowanie.
No i czas w szpitalu ma też swoje prawa,warto je przypomnieć,aby jakoś ten szpital w miarę dobrze przeżyć :wink:
***************************************************************************

WYPRAWKA SZPITALNA

1.Dokumenty
-skierowanie do szpitala

-zestawienie opisy chorób z opisami badań -uaktualnione (wydruk z folderu leczenie-bardzo pomocne przy przyjęciu i wywiadzie w szpitalu=wszystko w jednym)- kto nie ma tak-to wszystkie potrzebne dokumenty leczenia
-zestawienie aktualnych leków
-wypisy szpitalne (ksero)
-potrzebne wyniki badań innych wg zapotrzebowania np. zdjęcia RTG czy CD z badań rezonansów,TK itp.

2.Leki – zapas na potrzebny okres (10 dni,jeśli ktoś dowiezie później),wg listy j.w. plus konieczne przeciwbólowe,kilka plastrów,to co używamy.
1 pojemnik z wszystkim aby się nie gubiło.

3.Dodatki medyczne -czyli to co potrzebujemy dodatkowo,u mnie obsługa stomii czyli osobna saszetka a w niej worki,płytki,pasta,gaziki,nożyczki do wycinania w woreczkach-płytce,nożyczki do włosów odrastających przy stomii,lusterko ,osobny nożyk do golenia,mydło Biały Jeleń + gąbka do mycia przy stomii (takie malutkie,kosmetyczne),dodatkowy plaster Viscoplast + nożyczki,dodatkowe gaziki jałowe,mały ręcznik tylko do stomii,worki na zużyte worki stomijne (np.stare reklamówki ),z 2 paczki chusteczek higienicznych i 1 "mokrych" do ..mycia rąk.Suszarka to indywidualnie...
Nie można liczyć tylko na obsługę szpitala,z tym jest różnie,niektóre pielęgniarki zrobią wszystko by nic nie robić przy stomii.Papier toalet.do oczyszczenia worka przy spuszczaniu zawartości.
Po natrysku też samemu nieraz trzeba zmienić.

4.Saszetka osobista -czyli nasze wszystkie przybory,warto w niej mieć taką "kartę" z zawartością-ułatwia przy pakowaniu żeby nic nie zapomnieć.Cała higiena,ale i nitka z igła i ze 2 guziki,jakieś niezbędniki itd.typu ołówek i gumka do krzyżówek .
Warto w niej mieć kilka monet na ...choćby TV czy inne potrzeby,albo i kilka banknotów małych-przydadzą się gdy poprosimy kogoś o coś z ...kiosku czy bufetu.
Stopery do uszu-naprawdę czasami potrzebne.

5.Media – podstawa czyli – OKULARY- plus telefon+ładowarka,słuchawki,radio,komputer+osprzęt,nośniki USB z filmami czy tematami do pracy,zeszyt i długopis aby zapisać coś-choćby z kart chorego na obchodach.
KSIĄŻKA lub prasa,bo coś trzeba robić gdy nie można netu albo radia słuchać.Na kartce spis telefonów minimum.

6.Sztućce – czyli komplet + dodatkowy ostry nóż,szklanka + dodatkowy kubek plastykowy,tacka mała lub talerzyk.Papier toaletowy biały bezzapachowy-idealne chusteczki,serwetki czy do wc gdy zabraknie.

7.Spanie – czyli Jasiek,płaszcz kąpielowy,piżamy minimum 2,ręcznik duży i średni,kapcie do chodzenia i drugie pod natrysk.

8.Rzeczy – na zmianę,czyli majtki+skarpety po kilka na zmianę,koszulki z krótkim i z długim rękawem.Bluza ciepła typu polar lub sweter,spodnie do chodzenia-dresowe.
Tu wszystko zależy od możliwości szafek w sali czy dostępu do szatni itd.

8.Jedzenie
– czyli kawa+mleko do niej w kartoniku,kilka torebek herbaty,herbatniki,biszkopty,czekolada gorzka,"grześki" , - wszystko zależy od dostępu do kiosku lub bufetu,dostępu do lodówki na oddziale,diety obowiązującej i ...spodziewanych gości.

9.INNE wg potrzeb i bez których nie umiemy żyć.Warto jednak pamiętać o innych chorych i nie brać czegoś co będzie innym przeszkadzać.

10.Usiąść i pomyśleć co jeszcze...... i odłożyć niepotrzebne !!
Nie zabierać cennych rzeczy,tylko kłopot z nimi .


11.Przed szpitalem załatw wszystko aby o tym nie myśleć co zostało nie załatwione.

12.Odwiedź fryzjera-nigdy nie wiadomo jak długo będziesz w szpitalu.
*********************************************************************
Inni pacjenci to też ludzie ze swoimi problemami,nie narzucajmy się i nie przeszkadzajmy im sami i ..swoimi gośćmi.
Nie wszyscy chcą oglądać TV ,a już najgorszy to hałas,czy głośne radio czy TV.
Rozmawiając przez telefon nie przeszkadzaj innym ,nie wszyscy chcą to słuchać.Do telefonu się mówi -> nie krzyczy !
Niektórzy potrzebują intymności,czasem więc warto się odwrócić i nie patrzeć ,a nie komentować na głos.
Nie wszyscy chcą rozmawiać o chorobach,więc bez "zachęty" lepiej unikać takich tematów.
Nikt nie jest idealny ... i nie wszyscy chcą słuchać czy rozmawiać.
Czasem warto zapytać niż działać,nie wszyscy potrafią też poprosić o pomoc.
Ostatnio zmieniony 19 mar 2017, 19:04 przez obyty.z.cu, łącznie zmieniany 2 razy.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Leczenie szpitalne, WYPRAWKA SZPITALNA

Post autor: Mamcia » 03 sty 2015, 21:44

Super pomocnik.
i jeszcze tragarz, który to wszystko zaniesie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Anonymous_13ece955

Re: Leczenie szpitalne, WYPRAWKA SZPITALNA

Post autor: Anonymous_13ece955 » 03 sty 2015, 22:11

Mamcia pisze:i jeszcze tragarz, który to wszystko zaniesie.
mój odwieczny problem :roll:

Awatar użytkownika
audrey923
Początkujący ✽✽
Posty: 124
Rejestracja: 16 mar 2014, 13:01
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3city

Re: Leczenie szpitalne, WYPRAWKA SZPITALNA

Post autor: audrey923 » 03 sty 2015, 22:25

Super przewodnik - teź niedługo idę do szpitala, na pewno się przyda. Dzięki ! ;)
10.02.2014 - diagnoza CD.
25.05.2014 - perforacja jelita -> resekcja 26 cm jelita cienkiego i wyłonienie ileostomii.
18.02.2015 - odtworzenie ciągłości przewodu pokarmowego.
8.07.2016 - "Brak cech wznowy" :D

2 g Pentasa
100 mg Azathioprine

Źle już było, teraz musi być tylko lepiej.

Anonymous_13ece955

Re: Leczenie szpitalne, WYPRAWKA SZPITALNA

Post autor: Anonymous_13ece955 » 03 sty 2015, 23:04

ja idę pojutrze, zaraz zweryfikuję :mrgreen:

dobra robota, obyty.z.cu, :*

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: Leczenie szpitalne, WYPRAWKA SZPITALNA

Post autor: kalka_96 » 03 sty 2015, 23:18

Anonymous_13ece955 pisze: Mamcia napisał/a:
i jeszcze tragarz, który to wszystko zaniesie.


mój odwieczny problem
muszę Ci się przecież zrewanżować, więc jak tylko będę w Wawie to pomogę. zawsze. :wink:

Anonymous_13ece955

Re: Leczenie szpitalne, WYPRAWKA SZPITALNA

Post autor: Anonymous_13ece955 » 04 sty 2015, 00:14

kalka_96, Ty tam leż i odpoczywaj z mr PEG'iem :mrgreen:

właśnie się pakuję,
na chwilę obecną dodam do listy reklamówki na zużytą bieliznę i ubranka, słuchawki, ręcznik papierowy, chusteczki 'mokre', żel dezynfekujący do rąk.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Leczenie szpitalne, WYPRAWKA SZPITALNA

Post autor: obyty.z.cu » 04 sty 2015, 13:44

Mamcia pisze:i jeszcze tragarz, który to wszystko zaniesie.
wbrew pozorom dobrze przemyślane pakowanie to jedna większa torba (którą można złożyć do mniejszych rozmiarów ) plus druga płócienna (taka zakupowa też składana) .
Tylko nie zapomnieć, że dokumenty będą najwcześniej potrzebne czyli gdzieś na wierzchu.
Kiedy idziemy planowo do szpitala mamy czas żeby zapoznać się z warunkami - osobiście lub choćby w necie ze strony szpitala czy użytkowników .Wtedy pomoże to w planowaniu pakowania,bo np. wodę w butelkach ,które wszyscy potrzebują kupuje się w sklepiku a nie nosi.Czajniki też są wszędzie.
W wielu szpitalach ręczniki papierowe czy środki dezynfekcyjne i mydło to standard,więc po co je zabierać.
....no tak...kiedyś dawno dawno temu zabrałem nawet czajnik i TV mały,ale to było dawno...i były mistrzostwa świata....
choć w małych powiatowych szpitalach jest różnie.

Z drugiej strony to i przygotowanie się do wywiadu przy przyjęciu.Często robią je rezydenci a przecież wielu idzie do szpitala z skierowaniem np. od profesora,ordynatora itd.,więc traktują ten wywiad trochę...luzacko i lekceważąco.Później to się mści,bo w karcie pacjenta będzie to co zapisze "przyjmujący" a nie to co wie "kierujący".Podobnie z lekami,wielu nie pamięta "na szybko" co bierze albo co brał,a później problem bo tego nie zapisana,a niekiedy odstawienie takich leków to wielki problem.Anestezjolog też "pracuje" na wywiadzie,więc trzeba byc gotowy na to,najlepiej ze spisanymi danymi na kartkach.

O i jeszcze jedna uwaga - jedzenie,czasem to naprawdę aż śmieszne,pełne torby jakiś chipsów czy wędlin .Dobrze jeśli zapakowane hermetycznie,ale różnie to bywa,po jednym dniu w ciepłej szafce to wszystko do wyrzucenia.

Odwiedziny- to historia cała - gdyby tak ludzie odwiedzający umieli się dogadać i co do godziny i wymieniania się.Czasem wszyscy naraz ,wtedy chory ma tylko z tym problem a i inni ... :mad:
Odwiedziny są potrzebne,ale ...nawet nie wiem jak to napisać..."taktowne" !! odpowiednie do miejsca.
W kościele nikt się głośno nie śmieje,a szpital to dla chorych właśnie taka "świątynia odnowy ".Dobrze żeby odwiedzający do tego się dostosowali.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Leczenie szpitalne, WYPRAWKA SZPITALNA

Post autor: obyty.z.cu » 05 sty 2015, 17:46

mój wydruk do pakowania
WYPRAWKA SZPITALNA

1.Dokumenty -skierowanie do szpitala
-zestawienie opisy chorób z opisami badań (uaktualnione)
-zestawienie aktualnych leków
-wypisy szpitalne (ksero)
-potrzebne wyniki badań innych wg zapotrzebowania,np.RTG czy CD z badań rezonansów,TK itp.

2.Leki – zapas (10 dni,jeśli ktoś dowiezie później),Tramal,paraceamol,kilka plastrów,
maść Belogent i druga,Tribiotic,to co używamy,przecinak tabletek.
1 pojemnik z wszystkim aby się nie gubiło.

3.Dodatki medyczne - obsługa stomii - saszetka -worki,płytki,pasta,gaziki,nożyczki do wycinania w woreczkach-płytce,nożyczki do włosów odrastających przy stomii,lusterko ,osobny nożyk do golenia,mydło Biały Jeleń + gąbka do mycia przy stomii ,dodatkowy plaster Viscoplast + nożyczki,dodatkowe gaziki jałowe,mały ręcznik tylko do stomii,worki na zużyte worki stomijne (np.stare reklamówki ),z 2 paczki chusteczek higienicznych i 1 "mokrych" do ..mycia rąk.Suszarka ...
Papier toalet.do oczyszczenia worku przy spuszczaniu zawartości.

4.Saszetka osobista - wszystkie przybory,z "karty" z zawartością-maszynka i żel do golenia,woda toaletowa, szczotka-grzebień,gąbka,mydło,pasty,chusteczki
mokre,odświeżacz do ust,szampon do włosów,papier toalet.,krem-balsam,
kilka monet na ...choćby TV i kilka banknotów małych-Stopery do uszu.
- przejrzyj szafkę ! co zostało.

5.Media – podstawa czyli – OKULARY- plus telefon+ładowarka,,słuchawki ,radio,komputer+osprzęt,nośniki USB z filmami
KSIĄŻKA lub prasa,-kartka z PIN do telef.,Na kartce spis telefonów minimum.

6.Sztućce – czyli komplet + dodatkowy ostry nóż,szklanka + dodatkowy kubek plastykowy,tacka mała lub talerzyk.Papier toaletowy biały bezzapachowy

7.Spanie – Jasiek,płaszcz kąpielowy,piżamy minimum 2,ręcznik duży i średni,kapcie do chodzenia i drugie pod natrysk.

8.Rzeczy – na zmianę,czyli majtki+skarpety po kilka na zmianę,koszulki z krótkim i z długim rękawem.Bluza ciepła typu polar lub sweter,spodnie do chodzenia-dresowe.

8.Jedzenie – czyli kawa+mleko do niej w kartoniku,herbata,herbatniki,biszkopty,
,czekolada gorzka,"grześki",banany,żółty ser,(pojemnik na nie)

9.INNE-zapas do auta (wieszaki,woda,rzeczy) zostaw kartę płatnicze w domu-dowód oddać..

10.Usiąść i pomyśleć co jeszcze...... i odłożyć niepotrzebne !!
Ostatnio zmieniony 19 mar 2017, 19:15 przez obyty.z.cu, łącznie zmieniany 1 raz.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Leczenie szpitalne, WYPRAWKA SZPITALNA

Post autor: chrzanovy » 05 sty 2015, 18:24

13. Nastaw się pozytywnie do nowej przygody szpitalnej.
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Leczenie szpitalne, WYPRAWKA SZPITALNA

Post autor: alate » 08 kwie 2015, 12:57

obyty.z.cu pisze: najgorszy to hałas,czy głośne radio czy TV.
Rozmawiając przez telefon nie przeszkadzaj innym ,nie wszyscy chcą to słuchać.Do telefonu się mówi nie krzyczy !
no czemu ja z takimi ludźmi nigdy nie leżę?????
Najgorsze są jednak dla mnie te tabuny odwiedzających, koczują godzinami w sali, chociaż osoba do której przyszli jest sprawna i mogą wyjść z nią na korytarz, czy do kafejki, głośno rozmawiają, prowadzą nieskrępowane rozmowy z komórek, i do głowy im nie przyjdzie, że są w szpitalu, wśród ludzi chorych, którzy może potrzebują ciszy i odpoczynku...
czasem z rozrzewnieniem wspominam czasy, gdy odwiedzający mieli zakaz wstępu na oddziały, a odwiedziny były raz czy dwa w tygodniu
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Leczenie szpitalne, WYPRAWKA SZPITALNA

Post autor: obyty.z.cu » 19 mar 2017, 19:14

no to muszę dodać w wyprawce szpitalnym w pkt.5 -MEDIA -> Na kartce spis telefonów minimum.
Tak się złożyło, że telefon nie działał, a ja nie pamiętałem potrzebnych telefonów i tak sobie przypomniałem jak to było w szpitalu po operacjach. Człowiek nie kontaktował, ledwie imiona sobie przypomniałem, a numery to..długo sobie musiałem PIN do telefonu przypominać, czyli trzeba mieć na kartce ściągę z numerami minimum .Nazwałem to alarmowe, czyli do rodziny i co kto jeszcze musi mieć pod ręką,
Właśnie moja mama idzie do szpitala i też ją wyposaże w taki spis.Bo jeśli jej wysiądzie telefon, albo z innego powodu kogoś poprosi by w jej imieniu przedzwonił do kogoś, to będą potrzebne numery.
Tego nikt nie ukradnie, a telefon czasami tak.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Leczenie szpitalne, WYPRAWKA SZPITALNA

Post autor: Tubisia » 20 mar 2017, 13:39

Obyty ogólnie istnieje specjalny system oznaczania numerów telefonów dla ratowników - przed takim numerem ważnej dla Ciebie osoby umieszczasz ICE (in case of emergency - w razie wypadku), część polskich ratowników już jest obeznana z systemem, ale warto pomóc we wdrażaniu - to tak w ramach ciekawostki. https://pl.wikipedia.org/wiki/In_case_of_emergency Tak wygląda taka karta pisana.
A do listy dodałabym jeszcze taką zafoliowana kartę z grupą krwi (ze stemplami Laboratorium) - zawsze mniej badań :p Ja zabieram zawsze dodatkową ściereczkę na stolik obok łóżka - nie ma syfu, a i łatwo można sprzątnąć. I rozgałęziacz do gniazdka - to jak masz kilka rzeczy do podłączenia. Co do niektórych punktów - jeśli leżymy w szpitalu, w którym jest sklepik, nie ma sensu pakować wałówki, lepiej wziąć wtedy więcej bielizny czy dodatkowe ubrania i przed samym wejściem na oddział dokonać stosownych zakupów, zwłaszcza, że 1 doba jest "lżejsza" i można sobie pochodzić swobodniej.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Leczenie szpitalne, WYPRAWKA SZPITALNA

Post autor: Anette28 » 20 mar 2017, 17:59

ICE jest międzynarodowe, dlatego ja mam przy trzech telefonach w komórce zapisane NP. ICE Mama
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Leczenie szpitalne, WYPRAWKA SZPITALNA

Post autor: obyty.z.cu » 20 mar 2017, 18:14

Tubisia pisze: ogólnie istnieje specjalny system oznaczania numerów telefonów dla ratowników - przed takim numerem ważnej dla Ciebie osoby umieszczasz ICE (in case of emergency - w razie wypadku), część polskich ratowników już jest obeznana z systemem, ale warto pomóc we wdrażaniu - to tak w ramach ciekawostki.
A do listy dodałabym jeszcze taką zafoliowana kartę z grupą krwi (ze stemplami Laboratorium) - zawsze mniej badań
a to musze zmienić w telefonie, dotychas mam wpisane w telefonie w spisie numerów A alarmowy i ...nr ..Ale jeśli jest te ICE to ok., czas zmienić.
A grupę krwi mam zawsze w dokumentacji medycznej i to się przydaje.Pod jednym warunkiem, że uznają w szpitalu, a nie wszędzie uznają inne niż swoje.
W Poznaniu pomimo wypisów szpitalnych od nich i tak za każdym razem oznaczali swoje przed operacjami. W Lesznie tez uznają tylko swoje...takie życie.
W innych szpitalach = tych małych uznają papier, w dużych różnie.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leczenie operacyjne”