Rodzinna polipowatość jelita grubego

Kiedy jelita idą pod nóż.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
aneta2194

Rodzinna polipowatość jelita grubego

Post autor: aneta2194 » 19 lis 2014, 18:58

WitaM :)
Ostatnio zmieniony 22 sty 2015, 08:01 przez aneta2194, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
asmilky
Początkujący ✽✽
Posty: 268
Rejestracja: 07 wrz 2014, 12:41
Choroba: polipowatość rodzinna
województwo: pomorskie
Lokalizacja: GDAŃSK-LUBLIN

Re: Rodzinna polipowatość jelita grubego

Post autor: asmilky » 19 lis 2014, 20:47

Witaj :)
Rozumiem twoje przeprazenie , 1,5roku temu przechodzilam to samo...
mam usuniete cale jelito grube(tzn zostawili mi ok 6cm tylko), poniewaz tak jak Ty mialam polipowatosc rodzinna(czy mialas robione badanie genetyczne?) i setki polipow z tendencja do zlosliwienia wiec u mnie niebylo wyboru , musialam sie zdecydowac na usuniecie jelitka.
Po operacji poczatkowo mialam wyloniona stomie przez 5 miesiecy, na poczatku niemoglam sie przelamac by na nia spojrzec, dotknac, ale pozniej to juz 12minut bylo by zmienic worek i... polubilam moja "kryśke" tak nazwalam moja stomie hihihi
Podczas operacji kiedy usunieto mi jelitko, wylonili owa stomie, a w srodku zrobili mi zbiornik, tzw sztuczny odbyt, stomie po to wylaniaja, by odbarczyc ten zbiornik, by w srodku wszystko sie zregenerowalo. Po 5miesiacach przeszlam druga operacje schowania stomii. Zyje sobie prawie jak kiedys z tym ze czesciej kupe robie :)
Z perspektywy czasu wiem ze zycie ze stomia niebylo tragiczne, do wszystkiego sie czlowiek przyzwyczai, nikt nawet z obcych niemogl uwierzyc ze pod ubraniem mam woreczek, ze niemam jelitka, ludziki normalnie ze stomia pracuja, cwicza, jezdza na nartach i jest git. Wiem ze pewnie niemozesz w to uwierzyc, młoda jestes ale to nie wyrok :)
Musisz pogadac z lekarzami co w Twoim przypadku jest dla Ciebie najlepsze i poddac sie temu bo lepiej zyc ze stomia lub ze sztucznym odbytem niz wcale :)
ps. w razie pytan jak jest po operacji, etc sluze pomoca, pisz smialo :)
20.03.2014r. laparoskopowa pankolektomia. Zespolenie kretniczo-odbytnicze J-pouch. Ileostomia petlowa odbarczajaca.Drenaz jamy otrzewnej.
Wyciecie wyrostka robaczkowego-nowotwor neuroendokrynny.
21.08.2014r. zamkniecie ileostomii petlowej, zespolenie
jelito cienkie-jelito cienkie. Obie operacje MSWiA Warszawa.
16.12.2015-usunięcie 4desmoidów - Szpital Wojewódzki Gdańsk.
28.12.2016-usunięcie 1desmoidu - Szpital Wojewódzki Gdańsk

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rodzinna polipowatość jelita grubego

Post autor: Mamcia » 19 lis 2014, 21:16

Operacja usunięcie jelita cię nie minie, a ponieważ masz polipy w odbytnicy to ją też trzeba wyciąć i wykonać proktokolektomię odtwórczą, czyli jak asmilky wykonać z jelita cienkiego zbiornik jelitowy. Zazwyczaj ma on kształt litery j i nazywany jest j-pauch. O tym na forum jest sporo napisane. Operacja może przebiega w dwóch etapach, albo w jednym, a nawet laparoskopowo. O tym musisz porozmawiać ze swoim lekarzem, ale najpierw poczytaj, aby wiedzieć o co pytać.
Ostatnio zmieniony 27 gru 2014, 21:19 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

aneta2194

Re: Rodzinna polipowatość jelita grubego

Post autor: aneta2194 » 27 gru 2014, 15:39

Post do usunięcia. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
asmilky
Początkujący ✽✽
Posty: 268
Rejestracja: 07 wrz 2014, 12:41
Choroba: polipowatość rodzinna
województwo: pomorskie
Lokalizacja: GDAŃSK-LUBLIN

Re: Rodzinna polipowatość jelita grubego

Post autor: asmilky » 27 gru 2014, 15:41

szkoda :smutny:
20.03.2014r. laparoskopowa pankolektomia. Zespolenie kretniczo-odbytnicze J-pouch. Ileostomia petlowa odbarczajaca.Drenaz jamy otrzewnej.
Wyciecie wyrostka robaczkowego-nowotwor neuroendokrynny.
21.08.2014r. zamkniecie ileostomii petlowej, zespolenie
jelito cienkie-jelito cienkie. Obie operacje MSWiA Warszawa.
16.12.2015-usunięcie 4desmoidów - Szpital Wojewódzki Gdańsk.
28.12.2016-usunięcie 1desmoidu - Szpital Wojewódzki Gdańsk

ODPOWIEDZ

Wróć do „Leczenie operacyjne”