Dzień Edukacji 09.01.2016

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Dzień Edukacji 09.01.2016

Post autor: patkaas » 10 sty 2016, 16:40

Oto krótka relacja z Dnia Edukacji w Krakowie. Za filmik dziękujemy alex0101 :)

https://www.youtube.com/watch?v=cCSxTcMKHwU

Obrazek
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

kalka_96
Znawca ❃❃
Posty: 2119
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:08
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: K-w

Re: Dzień Edukacji 09.01.2016

Post autor: kalka_96 » 10 sty 2016, 17:59

alex0101 dziękujemy! :)
Ja niestety nie dałam rady przybyć. :smutny:
Także czekam na jakieś relacje uczestników

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Dzień Edukacji 09.01.2016

Post autor: patkaas » 10 sty 2016, 18:57

Było bardzo przyjemnie, wyremontowana aula w Prokocimiu bardzo efektowna. Z wykładów najbardziej podobał mi się wykład dr Agnieszki Kozioł-Kozakowskiej "Wiesz co jesz?". Piramida żywienia przedstawiona w konkretnych produktach w korelacji z NZJ. Miło było oczywiście spotkać również znajome twarze i porozmawiać choć chwilę :roll:
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
alex0101
Początkujący ✽✽
Posty: 281
Rejestracja: 18 maja 2014, 23:33
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Dzień Edukacji 09.01.2016

Post autor: alex0101 » 10 sty 2016, 20:16

To jeszcze trzy grosze ode mnie tym razem pisemnie :D Wiem, wiem macie mnie dość, więc już nie napiszę ani jednego słowa haha...

Obawiałam się czy uda mi się odnaleźć drogę i trafić do celu, którym była aula jednak okazało się, że już od samego wejścia witały mnie rozwieszone dookoła kartki z informacjami gdzie mam się udać. Tutaj również ukłony w stronę Patrycji, która była tak miła i po mnie wyszła, dziękuję aniele :) Przyłączyło się do nas jeszcze dwóch panów, których również zaprowadziłyśmy do celu. Gdy tylko wyjechaliśmy na górę od razu ogarnęła nas CuDaczna atmosfera. Nie dało się nie zauważyć pięknego stolika po brzegi wypełnionego ulotkami i wszelkimi możliwymi akcesoriami związanymi z J-Elitą. Jedna z pań handlowała nawet koszulkami, niestety okazało się, że zostały jedynie same duże rozmiary i transakcja nie doszła do skutku. Można było jednak oprócz tego poczytać najnowszy numer J-elity oraz porozmawiać z przemiłymi uczestniczkami stowarzyszenia. Dziewczyny - piątka dla Was za pomoc innymi, kierowanie ich do celu i nieustanny uśmiech na twarzy :) Wydaje mi się, że nie jestem osamotniona w tej opinii - organizacja naprawdę rewelacja.
Wszystko zaczęło się o 10 więc szybko pobiegłyśmy na salę i zajęłyśmy „honorowe” miejsca w pierwszym rzędzie :) wykładem rozpoczynającym i otwierającym było przemówienie doktor Małgorzaty Zwolińskiej-Wcisło. Podczas wykładu pani profesor poruszyła temat diety dzieci z Afryki i Florencji, podkreślając, że dieta dzieci z Afryki jest o wiele lepsza niż nasza. Profesor poruszała również temat modnej ostatnio i zaciekle promowanej przez celebrytów diety bezglutenowej, która, jak przekonywała nie jest wskazana dla wszystkich i wbrew pozorom taka zdrowa jakby się mogło wydawać. Wspominała również o dysbiozie i chorobach autoimmunologicznych jakie ona w efekcie wywołuje m.in zespół jelita nadwrażliwego, raka jelita grubego, alergie pokarmowe czy też cukrzycę typu II. Poruszony został również temat diety Fodmap, wykluczającej pokarmy takie jak np pszenica, jogurty, jabłka, szparagi, miękkie sery, orzechy czy też mleko. Na koniec wspomniała również o pozytywnym wpływie probiotyków na nasz organizm oraz przedstawiła nam probiotyki nowej generacji.
Następny wykład miał nam udzielić odpowiedzi na temat nieswoistych zapaleń jelit i został poprowadzony przez doktor Małgorzatę Sładek. Na samym początku zostało zostało postawione pytanie o przyczynę NZJ. Doktor Sładek podkreślała również, że diagnoza może ulec zmianie w czasie choroby z WZJG na Crohna, IBD-U na Crohna lub IBD-U na WZJG. Dowiedzieliśmy się również jak często występują NZJ - w USA jest 1600000 chorych na IBD z czego 80000 -140 000 chorych to osoby poniżej 18 roku życia. Jeżeli zaś chodzi o nasz krajowy rejestr jest on nieobowiązkowy i obejmuje 95 ośrodków i 6192 pacjentów. Szacowana zachorowalność to 1 tys - 5,6 tys na rok. Poruszone zostały również czynniki mające wpływ na NZJ - palenie papierosów, które przy Crohnie nasila objawy i zwiększa ryzyko powikłań oraz przy WZJG gdzie jest ono czynnikiem ochronnym. Nasze ryzyko zwiększa również nasza rasa - kaukaska oraz żydzi aszkenazyjscy, wiek jest obojętny jednak szczyt zachorowań wydaje się przypadać na osoby w wieku 25-35. Jeżeli choroba pojawia się w późniejszym wieku, przeważnie ma ona słabszy przebieg. Występowanie rodzinne jest tutaj kolejnym czynnikiem, zwiększa się ono i krewnych 1-wszego stopnia przy WZJG wynosi od 1,5% do 5%, a przy Crohnie od 5% do 8%. Co do miejsca zamieszkania i warunków socjoekonomicznych zachorowania zdarzają się najczęściej w krajach rozwiniętych o wysokim statusie ekonomicznym.
Następnie doktor Sładek poruszała temat stowarzyszenia J-elita i 10-lecia działalności. Wymieniała liczne zasługi, przedstawiała magazyn, wydawnictwa książkowe, wszystkie wydarzenia organizowane w ubiegłych latach oraz turnusy wyjazdowe. Gorąco zachęcała przy tym wszystkim chorych by zapisali się do stowarzyszenia, dziękowała również jego uczestnikom za wzajemne wspieranie się i podtrzymywanie na duchu, w nie łatwiej chorobie.
Podczas krótkiej przerwy mieliśmy okazję nieco odetchnąć i skosztować mini-poczęstunku który dla nas przygotowano. Niestety nie byłam w stanie niczego zjeść z powodu swoich alergii ale dziewczyny zachwalały, że naprawdę im smakowało. Wydaje mi się, że musiało być naprawdę pyszne, skoro zaledwie kilka minut od otwarcia bufetu, nie pozostało w nim zupełnie nic.
Najedzeni i z pełnymi brzuchami udaliśmy się na wykład pani dietetyk - doktor Agnieszki Kozioł-Kozakowskiej, która opowiadała nam co powinniśmy jeść przy naszych chorobach i na co powinniśmy uważać. Szczególnie mocno w głowie utkwiło mi to, że otręby pszenne posiadają aż 42,4 zawartości błonnika co wysuwa je na pierwsze miejsce w porównaniu z innymi produktami, które posiadają jego śladowe ilości. Pani Kozioł-Kozakowska poinformowała nas bowiem, że za bardzo dobre źródło błonnika uważa się produkt, który posiada w sobie 6 g błonnika w 100 g. Przykładowo - jedna kromka chleba razowego żytniego zawiera go 2,8 g. Pod koniec pojawiło się wiele pytań co jedynie pokazywało, że wykład wzbudził zainteresowanie.
Po wszystkim czekał na nas ogromny obiad, ponownie pięknie zaserwowany. Patrząc na westchnięcia ludzi dookoła i relację moich kochanych uczestniczek J-elity jestem pewna, że nikogo nie bolał później brzuch i wszystkim smakowało :) Możecie zobaczyć te uśmiechnięte twarze pod koniec filmu. Jeszcze raz dziękuję za zorganizowanie czegoś takiego i ten jeden dzień w roku, gdzie możemy się czegoś nowego dowiedzieć, spotkać przemiłych ludzi no i oczywiście najeść :D

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Dzień Edukacji 09.01.2016

Post autor: Orzelek » 10 sty 2016, 23:55

Dziękuję Wam za możliwość uczestnictwa w Małopolskich Dniach Edukacji :roll:

W tym roku tematyka bardziej "jedzeniowa" . Szkoda tylko, że tematy były wykładane w pośpiechu. Może w kolejnych edycjach warto byłoby zmniejszyć ilość tematów :?:

Bardzo dobra szarlotka :eat: i gulasz (ale to już z opinii dziewczyn) .

Alex0101 :brawo: Masz talent ! Piękna relacja zarówno filmowa jak i opisowa :roll: Naprawdę fajnie zrobione :tak:


Buziaki dla Magdy, Asi i Patrycji :* :roll:
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dzień Edukacji 09.01.2016

Post autor: Baby » 11 sty 2016, 00:27

Wspaniała relacja wspaniały film :) Brawo kochani jak zwykle mega wysoki poziom :)
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

grzes727
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 23 paź 2015, 08:43
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Dzień Edukacji 09.01.2016

Post autor: grzes727 » 12 sty 2016, 20:22

Czy koleżanki mogłyby podpowiedzieć z czym był ten gulasz? :wink:

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Dzień Edukacji 09.01.2016

Post autor: patkaas » 12 sty 2016, 20:35

Był kurczak, była marchewka i kilka innych warzyw. Jednym słowem, pychota! :mrgreen:
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Dzień Edukacji 09.01.2016

Post autor: alate » 13 sty 2016, 10:49

noooo :brawo:
a jedzonko wygląda tak pysznie, że ma się ochotę zaraz monitor polizać :mrgreen:
Crohn ? Z tym da się żyć !

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dzień Edukacji 09.01.2016

Post autor: Mamcia » 13 sty 2016, 19:19

alex0101 - czy mogę wykorzystać twoją relację do kolejnego kwartalnika??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
polomski
Debiutant ✽
Posty: 27
Rejestracja: 01 gru 2011, 12:35
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Wołkowyja
Kontakt:

Re: Dzień Edukacji 09.01.2016

Post autor: polomski » 13 sty 2016, 21:21

Naprawdę udane dni edukacji. Gratulacje dla organizatorów.

Wzorem innych oddziałów - wystartował fanpage J-elity Małopolska.
Zapraszam do odwiedzania oraz do współpracy w jego prowadzeniu.

Pozdrawiam

https://web.facebook.com/Malopolska.Jelita/
Ostatnio zmieniony 14 sty 2016, 11:12 przez polomski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
alex0101
Początkujący ✽✽
Posty: 281
Rejestracja: 18 maja 2014, 23:33
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Dzień Edukacji 09.01.2016

Post autor: alex0101 » 13 sty 2016, 22:04

Mamcia pisze:alex0101 - czy mogę wykorzystać twoją relację do kolejnego kwartalnika??
Oczywiście :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „małopolskie”