Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
luxor1289
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 22 lis 2014, 17:07
Choroba: inna choroba jelita
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Tczew

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: luxor1289 » 18 lut 2015, 09:42

Cześć,

odkopię trochę temat.
Czy zauważyliście jakiś wpływ diety w przypadku kolagenowego zapalenia na nasilenie objawów? Jestem cały czas na diecie bezglutenowej i bez laktozy i jest dosyć dobrze lecz zastanawiam się czy powrócić poźniej do produktów glutenowych?

Obecnie biorę encoroton 30mg 3 tydzien ( najpierw tydzien brałem 40mg) + asamax 2-2-2 + kreon 1-1-1 + debutir 1-0-1 i poprawa jest zdecydowana. Niestety ale bywają jeszcze stolce nie do końca uformowane jednak na szczęście nie są wodniste.

Pytanie do osób mających remisję: czy w tym czasie wszystkie wypróżnienia były normalnie uformowane? Po jakim czasie brania leków uzyskaliście pełną remisję? Tzn taką w której zapalenie nie dawało o sobie znać w żadnej postaci? :roll:

Piotrek1234
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 09 mar 2018, 16:51
Choroba: kolagenowe zap. j.
województwo: małopolskie
miasto: Kraków

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: Piotrek1234 » 14 mar 2018, 11:51

Witam mam pytanie, czy przy kolagenowym zapaleniu jelita, może występować okresowo swędzenie i pieczenie odbytu ?

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: Noelia » 15 mar 2018, 02:56

Piotrek1234 pisze:
14 mar 2018, 11:51
Witam mam pytanie, czy przy kolagenowym zapaleniu jelita, może występować okresowo swędzenie i pieczenie odbytu ?
Pieczenie to dosyć częsta dolegliwość towarzysząca wszystkim NZJ, zwłaszcza przy nasilonych biegunkach.
Gdy są wodniste, ostre i "kwaśne", a przy tym wiele razy na dobę, to trudno uniknąć podrażnień.
W każdym razie u męża była to niestety nieprzyjemna "norma" w zaostrzeniu.
Najlepiej pomagała maść Lidoposterin (ze znieczulającą lidokainą - niestety jest na receptę), Sudocrem, Linomag oraz nasiadówki z szałwii, rumianku i kory dębu.
Zamiast zwykłego, suchego papieru - specjalne, wilgotne chusteczki z łagodzącymi dodatkami (np. alantoiną).

Swędzenie akurat go ominęło, ale przejrzyj te wątki - może znajdziesz jakieś rady dla siebie:
Szczelina odbytu a swędzenia
swędzenie okolic odbytu
Podrazniony.. zad (tyłek się znaczy) ;-)
mokry odbyt
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Piotrek1234
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 09 mar 2018, 16:51
Choroba: kolagenowe zap. j.
województwo: małopolskie
miasto: Kraków

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: Piotrek1234 » 17 mar 2018, 11:02

Dzięki wielkie za pomoc 😉

Piotrek1234
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 09 mar 2018, 16:51
Choroba: kolagenowe zap. j.
województwo: małopolskie
miasto: Kraków

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: Piotrek1234 » 19 mar 2018, 13:31

Witam ponownie,w zeszłym roku miałem robiona kolonoskopie i w badaniu histopatologicznym rozpoznano kolagenowe zapalenie jelita, po ty. Czasie przez jakiś czas brałem asamax, kilka razy występowały u mnie silne bóle w okolicy dolnego podbrzusza , niestety leki rozkurczowe pomagały w bardzo małym stopniu, teraz z powrotem biorę asamax i odczuwan lekki ból i dyskomfort w prawym podbrzuszu, i tutaj moje pytanie czy kolagenowe zapalenie jelita może byc błędnie rozpoznane lub zmienić się w chorobę crohna. Proszę o odpowiedź .

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: Noelia » 30 mar 2018, 05:54

Piotrek1234 pisze:
19 mar 2018, 13:31
i tutaj moje pytanie czy kolagenowe zapalenie jelita może byc błędnie rozpoznane lub zmienić się w chorobę crohna.
Jedna choroba jelit nie może się nagle przekształcić w drugą, może być najwyżej błędnie zdiagnozowana.
Ale skoro patomorfolog jednoznacznie stwierdził, że to zapalenie kolagenowe, to jest bardzo mało prawdopodobne, żeby był to Crohn.
Dopilnuj, żeby pobierali wycinki hist-pat podczas każdej endoskopii, jaką będziesz miał w przyszłości (kolono, sigmo czy rekto) - zobaczysz, czy to rozpoznanie się potwierdza.

A jeszcze odnośnie tego pieczenia -> jeśli to, co poprzednio napisałam, nie pomoże, to nie ma co zwlekać z wizytą u proktologa, bo pieczenie może być pierwszym objawem szczeliny odbytu - nieciekawa, bolesna sprawa i niełatwa do leczenia.
Nie dopisałam tam też, że mąż używa do mycia aktywnej pianki oczyszczającej Proktis-M - bardzo dobry produkt, świetnie się u niego sprawdza, taki must-have.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”