Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
genus
Początkujący ✽✽
Posty: 378
Rejestracja: 26 lis 2007, 10:04
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Poznan

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: genus » 23 paź 2010, 12:06

zoha3110 pisze:Od 3 miesięcy jestem na ściśłej diecie
Co masz na mysli, piszac o scislej diecie? Probowalas leczenia zywieniowego? Ograniczenia dietetyczne w cu to tylko na jak najkrotszy czas zaostrzenia,wazne jest by jak najszybciej rozszerzac jadlospis - taka dieta nie nadaje sie na stosowanie przez 3 miesiace,konieczne jest uzupelnienie preparatami zywieniowymi.

zoha3110
Początkujący ✽✽
Posty: 59
Rejestracja: 22 paź 2010, 17:04
Choroba: kolagenowe zap. j.
województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: zoha3110 » 23 paź 2010, 14:36

Nie próbowałam leczenia żywieniowego. Dostałam od lekarza ulotke informującą o produktach których należy unikać i sposobach przyrządzania potraw które się zaleca podczas leczenia. Nie jem nic smażonego, żadnego jedzenia w knajpach, obiady przygotowuje w parowarze a na śniadanie i kolacje jem zwykłe kanapaki z białego pieczywa i z jakąś chudą wędliną. Napisałam ściśła bo w zasadzie od 2-3 miesięcy jem codziennie prawie to samo. Nie jem zwykłych domowych obiadów bo większość rzeczy jest smażona lub z dodatkiem tłustych sosów. Na zupy też nieciekawie reagowałam.
Aktualnie biorę: Asamax 500: 3x3

genus
Początkujący ✽✽
Posty: 378
Rejestracja: 26 lis 2007, 10:04
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Poznan

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: genus » 23 paź 2010, 17:55

No okej, bez smazonego mozna przezyc. Ale wazne, by nie wylaczac jakichs grup produktow, np dostarczac tluszcze w innej formie niz z patelni:-)
Przy mikroskopowym zapaleniu i tak dieta ma mniejszy wplyw na jelito niz przy cu czy cd, nalezy tez o tym pamietac i starac sie jesc jak najszerszy jadlospis. nie trzymac sie scisle ulotek, bo tak naprawde nikt z gory nie moze zakladac, ze szkodzi akurat np. schabowy. przeczytaj poradniki zywieniowe na stronie j-elity - dieta docelowa nie powinna odbiegac od "normalnej",a na domowe obiady tez jest tam miejsce:-)

zoha3110
Początkujący ✽✽
Posty: 59
Rejestracja: 22 paź 2010, 17:04
Choroba: kolagenowe zap. j.
województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: zoha3110 » 24 paź 2010, 16:37

Dziękuję - postaram się urozmaicić jadłospis :) Mam jeszcze pytanko. Z Twojego profilu dowiedziałam się, że bierzesz pentase i osiągnęłaś remisję. Możesz mi napisać ile czasu brałaś pentase zanim pojawiła się remisja. Ja też miałam przepisaną pentase tabletki i czopki ale po drugim opakowaniu zmieniłam na asamax bo jest tańszy :(

[ Dodano: 24-10-2010 ]
Jeszcze jedno :P czy podczas remisji odżywiasz się już normalnie czy ciągle przestrzegasz diety? Nie mogę się doczekać kiedy znowu będę mogła jeść normalnie :(
Aktualnie biorę: Asamax 500: 3x3

EMMA
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 28 maja 2008, 16:16
Choroba: kolagenowe zap. j.
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: szczecin

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: EMMA » 02 lis 2010, 12:43

Na moje kolagenowe zapalenie asamax pomógł i to dość szybko , znaczy to ze wszystko kwestią organizmu jest .teraz mam nawrót choroby po 2 latach prawie z tym że większe dolegliwości mam ze strony żołądka mdłości , pełność po posiłkach.W każdym razie asamax ponownie mam brać. Kochani jak to jest z celiakią ,jak z nią żyć ?

zoha3110
Początkujący ✽✽
Posty: 59
Rejestracja: 22 paź 2010, 17:04
Choroba: kolagenowe zap. j.
województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: zoha3110 » 02 lis 2010, 17:09

Ja łykam Asamax od lipca i nic. Na początku 2x2 a od września 3x2. Emma, mogłabyś napisać jak się odżywiałaś podczas remisji?
Aktualnie biorę: Asamax 500: 3x3

genus
Początkujący ✽✽
Posty: 378
Rejestracja: 26 lis 2007, 10:04
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Poznan

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: genus » 03 lis 2010, 08:24

zoha3110 pisze:ile czasu brałaś pentase zanim pojawiła się remisja. Ja też miałam przepisaną pentase tabletki i czopki ale po drugim opakowaniu zmieniłam na asamax bo jest tańszy
Z pentasa u mnie to bylo tak: bralam wczesniej asamax (czopki i tabletki) i metypred (dosc dlugo, kilka razy odstawialam i wracalam na wieksza dawke).
Remisja utrzymywala sie okresowo na asamaxie i bylo ok, nadal byl problem w okolicach katnicy ale generalnie czulam sie dobrze. Problem w tym ze po jakims czasie asamax zaczelam wydalac w niezmienionej formie, stad decyzja o zmianie na pentase, i to byl moim zdaniem strzal w dziesiatke u mnie. Od czasu jak biore pentase czuje sie super (ponad rok) choc czasem dokladane mialam czopki (salofalk).Metypredu nie biore dwa lata ponad chyba.

Co do zamiany - pentasa i asamax dzialaja w roznych czesciach przewodu pokarmowego!!! nie mozna ot tak sobie zamieniac, bo tanszy asamax! pentasa rozpuszcza sie od zoladka poczawszy, przez cala droge az do jelita grubego, ale sila rzeczy jej dzialanie nie koncentruje sie w jelicie grubym (choc tez tam dziala)
asamax natomiast ma taka otoczke ze dopiero w grubym w ogole zaczyna sie rozpuszczac! bez konkretnych wskazan stosowanie pentasy przy zapaleniu w jelicie grubym nie ma sensu.

co do jedzenia w zaostrzeniu i remisji - od zywienia pozajelitowego przeszlam do zupelnie normalnej diety - jem wszystko, unikam tylko cebuli kalafiora i kapusty (ale tez bez przesady). jem smazone,domowe,restauracyjne i wszelakie :wink:

Aha, wiem ze to nie bedzie odkrywcze, ale naprawde polecam przy rozszerzaniu diety na spokojnie sobie wprowadzac jedna rzecz, nie musi to oznaczac np ze zjesz od razu caly obiad typu smazonego w sosie, ale mozesz zjesc kawalek. kilka dni z rzedu, obserwujesz, co sie dzieje,itd. Metoda prob i bledow dojdziesz do tego,co i ile mozesz, tolerujesz. Np niekoniecznie musisz wykluczac jakies potrawy, moze po prostu zjesz ich mniejsza ilosc i bedzie ok?
Poczytaj koniecznie poradnik zywieniowy na stronie j-elity
powodzenia
Ostatnio zmieniony 03 lis 2010, 09:20 przez genus, łącznie zmieniany 1 raz.

EMMA
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 28 maja 2008, 16:16
Choroba: kolagenowe zap. j.
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: szczecin

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: EMMA » 03 lis 2010, 09:14

Dzięki Niszka .
Zoha3110 zaobserwowałam że u mnie dieta , tak jak napisał Genus, nie ma większego wpływu na przebieg choroby, raczej stres, nerwy.W remisji jadłam wszystko, miałam wzdęcia po większości, ale wzdęcia to już norma, bolesne biegunki czasem, także było miło w sumie. Od roku nie mogę znaleźć pracy i przewód pokarmowy zaczął reagować na zmartwienia i stres.

zoha3110
Początkujący ✽✽
Posty: 59
Rejestracja: 22 paź 2010, 17:04
Choroba: kolagenowe zap. j.
województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: zoha3110 » 03 lis 2010, 14:11

genus pisze:Co do zamiany - pentasa i asamax dzialaja w roznych czesciach przewodu pokarmowego!!! nie mozna ot tak sobie zamieniac, bo tanszy asamax! pentasa rozpuszcza sie od zoladka poczawszy, przez cala droge az do jelita grubego, ale sila rzeczy jej dzialanie nie koncentruje sie w jelicie grubym (choc tez tam dziala)
asamax natomiast ma taka otoczke ze dopiero w grubym w ogole zaczyna sie rozpuszczac! bez konkretnych wskazan stosowanie pentasy przy zapaleniu w jelicie grubym nie ma sensu.
Z poradnika j-elity dowiedziałam się że pentasa w jelicie grubym działa już słabo a asamax tak jak napisałaś dopiero zaczyna działać. Ja mam zmiany zlokalizowane w jelicie grubym (wstępnica i zstępnica) - stąd decyzja żeby zmienić pentase na asamax. Cena była dużym plusem ale nie powodem zmiany. Poza tym po pentasie miałam dolegliwości żołądkowe, pewnie właśnie dlatego że zaczyna uwalniać się już w żołądku. Dziękuję za porady odnośnie żywienia, staram się porzerzać jadłospis i poradniki j-elity też przeczytałam :wink:

Dzięki EMMA. Przyjmowałaś może podczas remisji leki podtrzymujące remisję?
Aktualnie biorę: Asamax 500: 3x3

EMMA
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 28 maja 2008, 16:16
Choroba: kolagenowe zap. j.
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: szczecin

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: EMMA » 05 lis 2010, 11:37

Stopniowo zmniejszałam dawkę asamaxu do zera i to wszystko.Jakie masz objawy?

zoha3110
Początkujący ✽✽
Posty: 59
Rejestracja: 22 paź 2010, 17:04
Choroba: kolagenowe zap. j.
województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: zoha3110 » 05 lis 2010, 16:47

Główne objawy to częstsza potrzeba korzystania z wc :P (3-5 razy na początku choroby, teraz 1-2 ale to wynik stosowania leku przeciwbiegunkowego, gdy go odstawiam na chwilę jest od razu gorzej), czasami zauważam ślady krwi na papierze toaletowym, oprócz tego odbijanie, przelewanie, burczenie, i inne krępujące dźwięki które wydaje mój brzuch :(
Aktualnie biorę: Asamax 500: 3x3

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: Mamcia » 05 lis 2010, 20:25

Leki (ja to nazywam preparaty) przeciwbiegunkowe to nie jest wyjście i w NZJ są przeciwwskazane.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

mjmartino
Początkujący ✽✽
Posty: 85
Rejestracja: 20 cze 2010, 13:51
Choroba: kolagenowe zap. j.
województwo: śląskie
Lokalizacja: Będzin k/Katowic
Kontakt:

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: mjmartino » 07 lis 2010, 10:30

Mamcia pisze:Leki (ja to nazywam preparaty) przeciwbiegunkowe to nie jest wyjście i w NZJ są przeciwwskazane.
A dlaczego są przeciwwskazane ?? Możesz rozwinąć ?
Ja mam NZJ w zasadzie MKZJG
Jeśli kolagen jest uszkodzony to może przepuszczać bakterie i inne gady które stykają się bezpośrednio ze ścianką jelita... co wywołuje stan zapalny..
Leki przeciwbiegunkowe to nie tylko blokujące wypróżnianie opiodowe ale również sciągające..
Taninal czy czarna borówka. Oczywiście że nie można brać np taninalu na co dzień.. ale powiem że lepiej reagować od razu.. niż pozwalać się rozwijać chorobie.
Mimo że mam grubszą ściankę kolagenu .. nie znaczy od razu że działa 2x lepiej :roll:

A i taki mały off top szukam zioł/leków które pomagają wchłaniać wodę z jelita grubego.
Na priva bym poprosił jeśli ktoś zna :)
P.s. Poza tym bardzo mało informacji jest na temat kolagenowego zapalenia.. już od jakiegoś czasu myślę aby napisać większego posta zbierającego informacje na temat tego schorzenia, łącznie z opracowaniami naukowymi.
NFZ i biurokracje trzeba zlikwidować!
A lekarzy leczących na oko pozbawić prawa wykonywania zawodu!

Asamax 500 2|0|1
Budenofalk 3mg 0|0|0
Acidium Folicum 15mg 0|0|0 | co 2 dzień
Debutir 0|0|0
Colostrum 0|0|0
Imunoglukan 0|0|0
Bioastin Supreme 0|0|0 (6mg astaksantyna)

Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi!

zoha3110
Początkujący ✽✽
Posty: 59
Rejestracja: 22 paź 2010, 17:04
Choroba: kolagenowe zap. j.
województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: zoha3110 » 07 lis 2010, 11:49

Mjmartino, mam pytanko odnośnie dwóch leków które stosujesz. Zaciekawił mnie Debutir który stosujesz. Z tego co dowiedziałam się z netu jest to nowy lek. Rozważam zakup i chciałam się dowiedzieć czy jest skuteczny. Widzę, że bierzesz Budenofalk/ Entocort - pomaga Ci? Ja też prosiłam mojego lekarza o kurację budesonidem ale usłyszałam że przy KNZJG nie jest to konieczne, ponieważ budesonid jest zbyt silnym lekiem. Jestem ciekawa jak na niego reagujesz. Będę wdzięczna za wszelkie informacje.
Aktualnie biorę: Asamax 500: 3x3

mjmartino
Początkujący ✽✽
Posty: 85
Rejestracja: 20 cze 2010, 13:51
Choroba: kolagenowe zap. j.
województwo: śląskie
Lokalizacja: Będzin k/Katowic
Kontakt:

Re: Kolagenowe zapalenie jelita grubego

Post autor: mjmartino » 07 lis 2010, 12:31

zoha3110 pisze:Mjmartino, mam pytanko odnośnie dwóch leków które stosujesz. Zaciekawił mnie Debutir który stosujesz. Z tego co dowiedziałam się z netu jest to nowy lek. Rozważam zakup i chciałam się dowiedzieć czy jest skuteczny. Widzę, że bierzesz Budenofalk/ Entocort - pomaga Ci? Ja też prosiłam mojego lekarza o kurację budesonidem ale usłyszałam że przy KNZJG nie jest to konieczne, ponieważ budesonid jest zbyt silnym lekiem. Jestem ciekawa jak na niego reagujesz. Będę wdzięczna za wszelkie informacje.
Powiem tak Budenofalk 9mg (6mg) + debutir (2kp) działały rewelka :) Ale że Budenofalk się skończył bo nie było go przez jakiś czas w aptece.. to zacząłem brać Entocort i działanie tych leków jest naprawdę inne mimo że ta sama substancja czynna. (skutki uboczne też są inne!)
Ale nie mogę potwierdzić czy na pewno działał by rewelacyjnie przez dłuższy czas z budenoflakiem chodzi o debutir. Obecnie nie mam jak przetestować tego na sobie ;D (Jutro dzwonie do apteki pytać czy jest już dostępny)

Sam debutir jest lekiem dobrym powiem że podczas jego 3 miesięcznej kuracji apetyt mi się znacznie poprawił zacząłem odczuwać głód ;D Stolce lepsze nie wodniste.. w połączeniu z Budenoflkiem pisanym wyżej normalne wypróżnianie zero śluzu/wody 1x dziennie czasem stolec oddawny po 1,5dnia ;) Co do efektu ubocznego tycia u mnie nie wystąpiło więc waga się utrzymuje ... nawet po sterydach nie przytyłem.. :neutral: ale ja zawsze byłem szczupły ;))

Jeśli masz w aptece Budenofalk bierz budenofalk a nie "odpowiednik" Entocort.
Co do Debutir ... kup nie jest aż taki drogi stosuj 1 rano 1 wieczorem nie więcej bo z tego co zauważyłem stosowanie dłuższe w dawce 1|1|1 zaczyna boleć brzuch..
Efekt widoczny i odczuwalny do tygodnia :)
1 opakowanie starcza na 1 miesiąc cena 24.65pln 3 miesiące temu był po 21pln widać że więcej osób go kupuje... :roll:

Co do podpisu mojego to muszę zaktualizować bo obecnie wygląda to tak :)

//

Kod: Zaznacz cały

Asamax 500 2|0|2 
Budenofalk 3mg (brak) / Entocort 1|0|0 .. za mała dawka  powrót do 1|-|1  
Acidium Folicum 15mg 1|0|0 | co 2 dzień 
Omega 3 0|0|0 (przerwa) 
Cynk 30mg 0|1|0 jak mało mięsa jem  
Lactoseven 0|0|1 co 2 dzień
Chela-Mag B6 0|1|0 
Calcium C (rozpuszczalne) 2|0|2  -> w najbliższym czasie zmiana na Calcium junior.
Bromelain & papain 0|0|2 <- brak dowodów że działa na mnie przerwa
Debutir 1|0|1 przerwa do 8.11 
NFZ i biurokracje trzeba zlikwidować!
A lekarzy leczących na oko pozbawić prawa wykonywania zawodu!

Asamax 500 2|0|1
Budenofalk 3mg 0|0|0
Acidium Folicum 15mg 0|0|0 | co 2 dzień
Debutir 0|0|0
Colostrum 0|0|0
Imunoglukan 0|0|0
Bioastin Supreme 0|0|0 (6mg astaksantyna)

Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”