Wrzód samotny odbytnicy

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kaszka
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 26 maja 2004, 17:11
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląsk

Wrzód samotny odbytnicy

Post autor: kaszka » 14 cze 2007, 10:55

Witam bardzo serdecznie,
dawno nie pisałam, ale od 2003 r. czułam się super. Leki, dieta ( w miarę) i super samopoczucie. Aż tu nagle 21.03.2007 r. bez zapowiedzi krowtok ....2 szpitale i ...zaskoczenie ....Pan dr stwierdził,że crohn'a to on nie widzi ale.........może to być " wrzód samotny odbytnicy czyli SRUS..wynik h-p: kątnica: colitis chronica simplex, odbytnica+esica: w prep. widoczne drobne ogniska martwicy oraz pojedyncze torbielowato poszerzone cewki gruczołowe. Obraz cytologiczny może odpowiadać SRUS". I tu moje zaskoczenie. W internecie na ten temat jest bardzo mało, więc jestem ciekawa czy ktos ma może jakieś materiały na ten temat . Czekam jeszcze na badanie p-Anca i c-Anca, białko C-reaktywne, morfologię, OB miałam w normie. Pozdrawiam serdecznie.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wrzód samotny odbytnicy

Post autor: Mamcia » 14 cze 2007, 11:58

Są jednak zmiany w kąnicy co raczej nie odpowiada srus (solitary rectal ulcer syndrome).
Jak wrzucisz w googla angielska nazwę to jest mamsa artytułów. Wolała bym srus od CD, ale zastanawiałabym się nad ponownym obejrzeniem wycinków
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

kaszka
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 26 maja 2004, 17:11
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląsk

Re: Wrzód samotny odbytnicy

Post autor: kaszka » 14 cze 2007, 12:19

Bardzo dziękuje za odpowiedź....wyniki h-p napewno dam do weryfikacji. Jednak co do angielskojęzycznych stron o srus - nie znam na tyle dobrze angielskiego aby w pełni zrozumieć co jest napisane. Mam nadzieje że znajdę kogoś z kim będe mogła jeszcze porozmawiać na ten temat. Jednak najbardziej co mnie przeraża w tej chorobie to krwawienie bez zapowiedzi....żadnej zapowiedzi, świetnie się czułam, miałam tylko uczucie najnormalniejszego paracia na stolec i nagle...krew.....kikakrotnie......teraz przed wakacjami trochę się boje, że jak pojadę na wczasy to znowu może się powtórzyć. Oczywiście leki biorę cały czas Salofal 500 3 x dz i czopki 1 x . ..ale niepewność jest.....

engineer
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 03 wrz 2007, 15:49
Choroba: CU
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

jaka dieta przy wrzodzie samotnym odbytnicy?

Post autor: engineer » 03 wrz 2007, 16:14

Witam! Też borykam się z wrzodem samotnym odbytnicy i bardzo się cieszę, że jest forum poświęcone na ten temat. Również miałam podejrzenie o chorobę Cohna [OB. 36/80]. Faktycznie – na stronach internetowych jest mało informacji poświęconych na ten temat. Początkowo stwierdzono zespół jelita drażliwego na który leczyłam się kilka lat. Póżniej w jednym ze szpitali stwierdzono ostry nieżyt jelitowy [nie wiem na jakiej podstawie, gdyż nie miałam badań endoskopowych], potem polipa... Aż w końcu w kolejnym szpitalu, po kolonoskopii [opis: w odbytnicy widoczne głębokie owrzodzenia pokryte włóknikiem, widoczny obrzęk i zatarcie rysunku naczyniowego – chociaż nie wiem co oznacza ostatnie określenie] stwierdzono wrzód samotny odbytnicy. Brałam salofalk w czopkach, później wlewki z salofalku i hydrocortizonu, Tribux, regularnie piję Duphalac, ale to przynosi ulgę na krotki czas. Mój prowadzący mówi, że tego się praktycznie nie leczy, gdyż zdarzają się nawroty. Męczą mnie przewlekłe zaparcia, krew w stolcu i niemożność wypróżnienia. Jaką dietę należy stosować przy tym schorzeniu? Może macie jakieś sprawdzone przepisy na te upierdliwe zaparcia?
Pozdrawiam 

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Wrzód samotny odbytnicy

Post autor: ranka » 03 wrz 2007, 20:05

zatarcie rysunku naczyniowego
naczynia sa slabo widoczne albo w ogole,bo tak naprawde fizjologicznie widoczna jest tam siatka naczyn.
przepis na zaparcia?dobre leczenie zarowno lekami,jak i dieta.dieta to ta zlozona z blonnika ,leki-te ktore spowoduja ustapienie objawow.
mam podobny problem co ty w rzutach,ale kiedy ustepuja zaparcia,wiem ze leki dzialaja.prawdopodobnie u ciebie sluzowka jest obrzeknieta,jest stan zapalny,dlatego masz zaparcia.pozdrawiam
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wrzód samotny odbytnicy

Post autor: Mamcia » 03 wrz 2007, 22:35

To trochę dziwny opis. Przy CU wrzody okołoodbytowe w zasadzie nie występują, zaś w CD tak, ale wtedy odbytnica jest bez zmian. Zdarzają się przypadki mieszane (nieokreślone zapalenie jelita). Gdzie miałęś postawioną diagnozę i gdzie się leczysz?
Jak poszukasz na forum to o wrzodach znajdziesz sporo.
Z zaparciami musisz walczyć skutecznie, bo na stan jelita mają bardzo zły wpływ nawet u osób zdrowych.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

engineer
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 03 wrz 2007, 15:49
Choroba: CU
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Wrzód samotny odbytnicy

Post autor: engineer » 04 wrz 2007, 18:14

Witam! Leczę się w Rzeszowie, przy szpitalu wojewódzkim. Diagnozę postawił ordynator oddziału, a leczenie prowadzi inny lekarz. Z tego co wiem od innych i co sama widzę lekarz jest ok i mam do niego zaufanie. I zmiana lekarza nie wchodzi w grę [za to chętnie zmieniłabym innych ] Jedyny problem [poza zdrowotnym] jest taki, że placówki w tym rejonie ciągle strajkują, na wizytę długo się czeka dlatego też sama próbuję się wyleczyć. Chociaż po ostatniej sigmo nastąpiła poprawa - mnie ciągle męczą zaparcia, krew [mimo stosowania diety wysokobłonnikowej]. Podejrzewam też, że zaparcia mogą występować przez moją niedoczynność tarczycy. Nie chcę dozgonnie używać Duphalac-u, bo pewnie niedługo przestanie i on na mnie działać Pozdrwiam.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Wrzód samotny odbytnicy

Post autor: ranka » 04 wrz 2007, 19:01

krew wyklucza zespol jelita drazliwego o czym juz tu byla mowa.zaparcia wystepuja prawdopodobnie w zwiazku ze stanem zapalnym.oczywiscie moga byc zwiazane z niedoczynnoscia tarczycy ale jesli jest leczona wlasciwie to nie moze byc tu o tym mowy.ja stawiam na zly stan odbytnicy,jednak.
Obrazek

Little Jay
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 21 sty 2019, 19:13
Choroba: inna choroba jelita
województwo: pomorskie
miasto: Gdańsk

Re: Wrzód samotny odbytnicy

Post autor: Little Jay » 21 sty 2019, 21:56

Łączę się w bólu.
Jestem tu nowa (na forum), natomiast z jelitami mam problem od przedszkola właściwie.
Szkoda, że wątek umarł :-/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”