Pomoc w diagnozie.

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Iwona123
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 30 sty 2021, 11:49
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: Iwona123 » 04 mar 2021, 15:28

Noelia to niestety mnie nie pocieszyłaś, wymieniłam kilka wiadomości z Panem Profesorem po wyniku kalprotektyny, widzial wszystkie moje badania w tym wczesniejsza kolonke, gastroskopie, wyniki z krwi, usg jamy brzusznej, opis tomografu jamy brzusznej z SOR i wykluczył u mnie Crohna i wrzodziejące jelito. Moje objawy trochę się uspokoiły, jedynie co mi dokucza to ten bol podbrzusza. Stwierdził że mam objawy IBS ale 12 marca mam jeszcze kontrolna kolonoskopię i modlę się żeby nic mi tam nie wyszło. Szczerze to jestem przerażona tą kolonoskopia.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: Noelia » 04 mar 2021, 15:47

Iwona123 pisze:
04 mar 2021, 15:28
12 marca mam jeszcze kontrolna kolonoskopię
Tak, właśnie czytałam wcześniej - w żadnym wypadku z niej nie rezygnuj i dopilnuj, żeby pobrano wycinki do badania pod mikroskopem.
Crohn bywa wybitnie podstępny, mnóstwo osób pisze na grupach o bardzo podobnej jak Twoja sytuacji i zdarza się, że dopiero po latach NZJ uwidacznia się w wycinkach hist-pat, a wcześniej bezskuteczne leczenie zbyt pochopnie rozpoznanego jelita drażliwego.

ZJD diagnozuje się dopiero z wykluczenia, wg tzw. "Kryteriów Rzymskich IV" - jeśli w badaniach endoskopowych, obrazowych i laboratoryjnych nie uda się postawić innego konkretnego rozpoznania, a objawy nadal dokuczają. Dopiero wtedy można postawić prawidłową diagnozę ZJD.
Ponadto choroba czynnościowa (ZJD) może współistnieć z zapalną (NZJ). W takim przypadku objawy tych dwóch chorób się nakładają i niejednokrotnie trudno ocenić, jaka jest w danej chwili przyczyna biegunki, zaparcia, wzdęcia czy bólu.

Nie zamartwiaj się na zapas, tylko ze spokojem trzymaj rękę na pulsie, nie odpuszczaj dalszej diagnostyki - ta kolonka już za parę dni i prawdopodobnie będziesz miała pewność, jaka jest przyczyna i skąd się ten uprzedni przewlekły stan zapalny okrężnicy "colitis chronica" wziął - wcale niekoniecznie z autoagresji i tego Ci życzę oczywiście :)
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

BlackRose
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 03 sie 2017, 22:29
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: BlackRose » 04 mar 2021, 19:12

Dokladnie jak Noelia pisze, zgadzam się . Gastrolodzy zawsze podejrzewają ibs bo to najłatwiejsza diagnoza 🙄 U mnie chcieli iść na łatwiznę byle przepisać xifaxan i do widzenia. Psychotropy i psychoterapię chcieli mi wcisnąć ale okazało się, ze jednak sobie Crohna nie wymyśliłam i całe szczęście, ze nie dałam się tak łatwo zbyć.
trzymam kciuki 💪

Iwona123
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 30 sty 2021, 11:49
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: Iwona123 » 04 mar 2021, 19:57

BlackRose pisze:
04 mar 2021, 19:12
Dokladnie jak Noelia pisze, zgadzam się . Gastrolodzy zawsze podejrzewają ibs bo to najłatwiejsza diagnoza 🙄 U mnie chcieli iść na łatwiznę byle przepisać xifaxan i do widzenia. Psychotropy i psychoterapię chcieli mi wcisnąć ale okazało się, ze jednak sobie Crohna nie wymyśliłam i całe szczęście, ze nie dałam się tak łatwo zbyć.
trzymam kciuki 💪
Jak w końcu u Ciebie wyszło że jednak masz Crohna? Możesz mi tutaj napisać albo gdzieś na priv?

BlackRose
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 03 sie 2017, 22:29
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: BlackRose » 06 mar 2021, 18:59

Iwona123 pisze:
04 mar 2021, 19:57
BlackRose pisze:
04 mar 2021, 19:12
Dokladnie jak Noelia pisze, zgadzam się . Gastrolodzy zawsze podejrzewają ibs bo to najłatwiejsza diagnoza 🙄 U mnie chcieli iść na łatwiznę byle przepisać xifaxan i do widzenia. Psychotropy i psychoterapię chcieli mi wcisnąć ale okazało się, ze jednak sobie Crohna nie wymyśliłam i całe szczęście, ze nie dałam się tak łatwo zbyć.
trzymam kciuki 💪
Jak w końcu u Ciebie wyszło że jednak masz Crohna? Możesz mi tutaj napisać albo gdzieś na priv?
Z wycinków kolonoskopii -to jest podstawa diagnostyki. Crohn jest wredny i się potrafi ukrywać w wynikach. Trzeba trafić w odpowiednie miejsce z wycinkiem, bo crohn jest odcinkowy, to jest charakterystyczne -zdrowe kawałki jelita na przemian z chorymi. Jak wycinek akurat z tych zdrowych odcinków to nic nie wyjdzie. Znam sporo osób, u których dopiero w którymś kolejnym badaniu się pokazał, a wcześniej nic -więc lekarze na odwal diagnoza ibs. A jeśli nadal są objawy i coś nie tak to nie można się poddać i dać zbyć, tylko się badać i pilnować żeby pobrali wycinki . Bo inaczej mogą wmawiać, ze to tylko jelito drażliwe i wszystko jest w głowie, a to bzdura. Życzę Ci żeby jelitko okazało się zdrowe w tych wycinkach :)

Iwona123
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 30 sty 2021, 11:49
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: Iwona123 » 06 mar 2021, 19:25

Black Rose dziekuje za odpowiedz. W piątek będzie mi robic kolonoskopie pani doktor, ktora mnie prowadzi. Jestem u niej z polecania od osoby, która choruje na Crohna. Oby wszystko było dobrze i wytrzymać do piątku.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”