Pomoc w diagnozie.

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Iwona123
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 30 sty 2021, 11:49
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Pomoc w diagnozie.

Post autor: Iwona123 » 30 sty 2021, 12:10

Witam jestem tutaj na forum od niedawna, wcześniej tylko czytałam o waszych przypadkach a teraz postanowiłam się poradzić bo niestety brakuje mi już sił.
Od listopada dokuczaja mi straszne boleści brzucha, najczęściej po prawej stronie pod żebrem i bóle podbrzusza raczej po środku promieniujace do prawej pachwiny. Jeśli chodzi o toaletę to bywało różnie raz biegunka raz zaparcia ale częściej załatwiałam się luźno. Nie były to wyścigi do toalety tylko po prostu nie załatwiałam się normalnie tylko stolec był luźniejszy.
Byłam już u 3 ginekologów wszystko ok, dwa razy u urologa i też wszystko ok wyniki moczu super. Aż w końcu trafilam do gastrologa. Wyniki z krwi też ok, wątroba i cholesterol ok. Gastrolog stwierdził zespół jelita drazliwego. Trzy razy miałam robione usg brzucha nic nie widać. Wykonałam gastroskopie mam delikatny refluks. Wymusiłam na lekarzu wykonanie kolonoskopii, pobrane zostały dwa wycinki na których stwierdzono 'blona śluzowa z procesem zapalnym bez cech zlośliwych'. Rozpoznanie 'colitis chronica'. Zmieniłam gastrologa na innego i otrzymałam xifaxan, debretin, enterol. I obecnie jestem na diecie food map. Niestety obecnej Pani gastrolog nie pasuje moja kolonoskopia i będę musiała ją powtórzyć za około miesiąc a moje boleści trwają dalej. Zalatwiam się normalnie, 1/2 razy dziennie, stolec raczej normalny. Ostatnio wylądowałam na SORZE bo miałam tak straszne boleści brzucha ale niestety morfologia super, tomograf brzucha z kontrastem też nic nie wykazał. W przyszłym tygodniu polecę zrobić badanie na krew utajona w kale i kalprotektyne.
Pomóżcie czy po takich wynikach z kolonoskopii mam prawo myśleć o zespole jelita drazliwego?
Co mogę jeszcze zrobić, jakieś badania wyniki? Jestem już w kropce a mój ból brzucha nie daje mi normalnie funkcjonować.

Awatar użytkownika
jacek_Powrotny
Debiutant ✽
Posty: 34
Rejestracja: 31 gru 2020, 22:13
Choroba: CU
województwo: pomorskie
miasto: Gdańsk

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: jacek_Powrotny » 30 sty 2021, 17:01

Jest to możliwe .
Pisze to doświadczony Pacjent 17 lat z problemami i mimo że 1 problem to CU to jelito jest moje w znacznym stopniu drażliwe.

Przy takich kłopotach jak Twoje warto zapisać się do Psychologa czy Psychiatry który pomagał osobom przy problemach z drażliwością jelit i poradzić się co oni o Twoich kłopotach sądzą.

Korona z głowy nie spadnie z głowy ani Tobie ani Lekarzowi czy Psychologowi.

Pozdrawiam

Iwona123
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 30 sty 2021, 11:49
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: Iwona123 » 30 sty 2021, 17:43

Zapisałam się do psychoterapeuty właśnie czekam na termin spotkania. Bardziej martwię się o moje dolegliwości bo tak naprawdę żaden lekarz jeszcze mi nie powiedział co mi dolega oprócz IBS a z dnia na dzień jest ze mną coraz gorzej. Boję się że to jednak nie jest IBS i tak szukam jakie jeszcze badania mogłabym porobić na własną rękę.

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: romek » 30 sty 2021, 19:29

Podstawowe badanie przy NZJ to kalprotektyna w kale - koniecznie ilościowo. Wynik powie Ci czy masz stan zapalny w jelicie.

Poza tym morfologia, crp, alt, ast, fe, kreatynina - to podstawowe badania u nas.
Ja sobie jeszcze dodatkowo robię mocznik (od czasu Metypredu mam kłopoty z nerkami) i elektrolity (sód, potas)

Iwona123
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 30 sty 2021, 11:49
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: Iwona123 » 30 sty 2021, 19:40

Romek kreatynine też robiłam. Byłam już u dwóch gastrologów jednak żaden nie skierował mnie na badanie kalprotektyny w kale, wykonam to w przyszłym tygodniu.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: Noelia » 30 sty 2021, 21:27

Dokładnie jak Romek napisał 🙂 + skopiuję Ci jeszcze odpowiedź z Niezbędnika na stronie z mojego podpisu:

Jakie badania warto wykonać w trakcie diagnostyki problemów jelitowych?

• Kolonoskopia - podstawowe i najważniejsze badanie umożliwiające diagnostykę chorób jelit. Badający powinien pobrać wycinki (tzw. biopsja) z różnych odcinków jelita bez względu na to, czy zaobserwował "na oko" makroskopowe zmiany śluzówki, czy też nie. Niektóre choroby da się wykryć dopiero w badaniu hist-pat pod mikroskopem (np. mikroskopowe zapalenie jelita grubego). Bardzo ważne jest pobranie wycinka z końcówki jelita krętego (ileum terminale), w której często umiejscawia się Crohn. Wycinki opisuje patomorfolog i w przypadku wątpliwości co do diagnozy można je przesłać do innego ośrodka w celu ponownej oceny. Na opis badania histopatologicznego czeka się ok. 10-14 dni, a jego wynik bardzo często decyduje o diagnozie. Warto, aby kolonoskopię wykonywał gastroenterolog specjalizujący się w chorobach jelit (np. NZJ), a nie chirurg czy internista.

• Kalprotektyna - jest to biomarker (wskaźnik) stanu zapalnego w jelicie. Najlepiej oznaczyć ją z kału metodą ilościową.

• Badanie kału na krew utajoną - wykrywa nawet niewielkie krwawienia do przewodu pokarmowego, które nie wywołują zmian w wyglądzie kału.

• Badanie (posiew) kału na bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty jelitowe - np. Clostridium difficile (badanie w kierunku obecności tych bakterii oraz ich toksyn A+B), Yersinia, Giardia lamblia, Candida itp.

• Badanie krwi - zwłaszcza morfologia, HGB (hemoglobina), żelazo oraz wskaźniki stanu zapalnego w organizmie - CRP i OB. Jednak nie u wszystkich chorych są to miarodajne badania, np. można mieć prawidłowy wynik CRP, a przy tym stan zapalny jelita i zaostrzenie NZJ.

• Enterografia/enterokliza - te badania obrazowe warto wykonać przy podejrzeniu zmian w jelicie cienkim. Mogą być w opcji TK (tomografia komputerowa, CT) albo RM (rezonans magnetyczny, MRI).

• Test oddechowy wodorowo-metanowy z laktulozą - diagnostyka w kierunku SIBO, czyli przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego.

Colitis chronica to przewlekłe zapalenie jelita grubego, zaś IBS (ZJD) to choroba czynnościowa, a nie zapalna.
Póki co nie wiadomo u Ciebie, jakie jest podłoże zapalne, co jest przyczyną tego stanu zapalnego - nie musi to być NZJ.
Możliwe, że wynik hist-pat z nadchodzącej kolonki da konkretną odpowiedź.

Choroba zapalna może też współistnieć z czynnościową.

Trzymam kciuki, żeby jak najszybciej udało się postawić właściwą diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie 🙂
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Iwona123
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 30 sty 2021, 11:49
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: Iwona123 » 31 sty 2021, 07:49

Noelia bardzo dziękuję za odpowiedź. Do mojego gastrologa jestem umówiona dopiero na 18 lutego, w międzyczasie zarejestrowałam się jeszcze do profesora który zajmuje się chorobami jelit, bardzo się stresuje moimi dolegliwościami.

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: romek » 31 sty 2021, 11:46

Iwona123 pisze:
30 sty 2021, 19:40
Romek kreatynine też robiłam. Byłam już u dwóch gastrologów jednak żaden nie skierował mnie na badanie kalprotektyny w kale, wykonam to w przyszłym tygodniu.
gastro są różni jak wszyscy lekarze. Ale nawet jak jest dobrym gastrologiem, to nie znaczy, że się zna na NZJ. Od tego są specjaliści. Ja, zanim trafiłem do MSWiA (czekało się rok) to poznałem wielu gastro - konowałów. Trzeba koniecznie sprawdzać, czy specjalizuje się w NZJ. Na innych szkoda czasu i pieniędzy.

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: romek » 31 sty 2021, 11:49

W poradniku Noelii jest spis lekarzy znających się na NZJ. Może tam będzie jakiś z Twojej okolicy

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: Noelia » 31 sty 2021, 16:24

romek pisze:
31 sty 2021, 11:49
W poradniku Noelii jest spis lekarzy znających się na NZJ. Może tam będzie jakiś z Twojej okolicy
Dokładnie :roll:
Zerknij do działu Lekarze.

Przejrzyj też ten wątek na forum - ja również się w nim wypowiadałam, tutaj: Badania przed diagnozą-zbieramy materiał
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Iwona123
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 30 sty 2021, 11:49
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: Iwona123 » 31 sty 2021, 19:29

Jestem zarejestrowana akurat z tej listy do przychodni gastro ale dopiero na 8 lutego. Niestety muszę jakoś wytrzymać, najgorsze są jednak te bolesci podbrzusza które dokuczaja mi niemal codziennie.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: Noelia » 31 sty 2021, 21:55

Iwona123 pisze:
31 sty 2021, 19:29
Niestety muszę jakoś wytrzymać, najgorsze są jednak te bolesci podbrzusza które dokuczaja mi niemal codziennie.
Tylko nie bierz leków przeciwbólowych z grupy NLPZ, ponieważ mogą nasilić stan zapalny w jelitach, zaostrzyć objawy, spowodować krwawienia.
Warto połączyć któryś z bezpiecznych dla flaczków leków przeciwbólowych (np. paracetamol) z rozkurczowym (mężowi najbardziej pomaga Spasmolina w kapsułkach, tylko to na receptę niestety).
BCFEC41A-FBD2-46D0-9B41-F222CF9A5CE6.jpeg
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

BlackRose
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 03 sie 2017, 22:29
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: BlackRose » 01 lut 2021, 16:07

Noelia dobrze napisała z przeciwbólowymi. Mi Po Ketonalu dosłownie skręca jelita. Tylko te dozwolone można , reszta jeszcze nasili objawy brzucha. Termofor mi bardzo pomaga albo ciepła kąpiel

Iwona123
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 30 sty 2021, 11:49
Choroba: nie ustalono
województwo: dolnośląskie

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: Iwona123 » 15 lut 2021, 13:36

Hej chciałam odświeżyć troche temat, byłam na wizycie u pana profesora we Wrocławiu. Po rozmowie i wynikach od razu wykluczył wrzodziejace jelito, zasugerował że mogę mieć początki choroby leśniowskiego crohna albo endometrioze. Aby wykluczyć Crohna miałam mieć wykonanie kalprotektyny na miejscu u niego w klinice ale nie udało się :wink: Zgodnie z umową zrobiłam wynik kalprotektyny u siebie, który wyszedł 27. Jestem również po wizycie u ginekologa z którym zaczęłam badania w kierunku endometriozy i czekam co dalej. 12 marca mam mimo wszystko zaplanowana kolonoskopie na NFZ bo tamta poprzednia ponoć jest źle wykonana :cry:

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Pomoc w diagnozie.

Post autor: Noelia » 04 mar 2021, 13:45

BlackRose pisze:
01 lut 2021, 16:07
Termofor mi bardzo pomaga albo ciepła kąpiel
Tylko z termoforem i gorącymi kąpielami ostrożnie przy skłonnościach do krwawień - naczynia krwionośne rozszerzają się pod wpływem ciepła.
Iwona123 pisze:
15 lut 2021, 13:36
Aby wykluczyć Crohna miałam mieć wykonanie kalprotektyny na miejscu u niego w klinice ale nie udało się Zgodnie z umową zrobiłam wynik kalprotektyny u siebie, który wyszedł 27.
Kalprotektyna nie u wszystkich jest miarodajnym badaniem, tzn. nie zawsze odzwierciedla realny stan flaczków, zwłaszcza gdy choroba/zapalenie dotyczy przede wszystkim jelita cienkiego (mowa o Crohnie ofkors, bo CU obejmuje tylko jelito grube).
Dlatego wynik 27 nie wyklucza NZJ, niestety, skoro takie objawy i dolegliwości nadal się utrzymują.
Jedynie kolonoskopia z wycinkami hist-pat może rozwiać wątpliwości.
Trzymam kciuki :roll:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”