Czy na pewno IBS?

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
hundzik
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 18 cze 2019, 22:01
Choroba: nie ustalono
województwo: podlaskie

Czy na pewno IBS?

Post autor: hundzik » 18 cze 2019, 22:20

Witam,
na początek kilka informacji podstawowych: kobieta, 39lat,4 lata temu rak piersi, usunięte jajniki i jajowody, aktualnie teoretycznie zdrowa. Zawsze miałam zaparcia ale bez większych z tym problemów, po prostu po kilku dniach zaparcia następowała krótka biegunka i tak co kilka dni, raczej nic niepokojącego. Od dwóch lat jest gorzej, coraz gorzej. Generalnie każdy dzień toczy się wokół jelit. Mam niby zaparcia, ale najczęściej stolec jest papkowaty ale ja nie mogę go wydalić, czsem działają czopki glicerynowe ale nie zawsze. Wzdęcia to codzienność. Okresowo ból z lewej pod żebrem tak silny że zwala z nóg. Wiele razy musiałam brać zwolnienie w pracy: wrażenie jakby jelita stanęły, dreszcze, mdłości, walenie serca, zawroty głowy. Wszystko mija jak sprowokuje wypróżnienie ale czasem dopiero po dwóch dniach to się udaje. Po wypróżnieniu dalsze uczucie parcia. I ostatnia przygoda: uczucie parcia na stolec, idę do toalety a tu gazy i spora ilość świeżej krwi, i tak trzy razy w ciągu dnia. Pojechałam na sor, stwierdzili że pewnie hemoroid pękł, ale potem w badaniu wyszło że raczej nie mam hemoroidów. Gastrologów odwiedzałam kilku, wszyscy mówią że IBS. Kazali jeść błonnik a ja po jabłkach czy owsiance mam taki ból przez kilka dni, że nie wiem co robić. Nie jem pieczywa bo po nim gorzej, ale badania z krwi nie wykazują nietolerancji glutenu, nie jem surowych owoców i unikam produktów bogatych w błonnik, dieta mi się mocno ograniczyła, a i tak cierpię, wody piję dużo. Kolonoskopia robiona 9 lat temu i było ok. Nie wiem co robić, jestem wykończona psychicznie. Może coś podpowiecie. Próbowałam leków różnych ale po tych na przeczyszczenie brak efektu tylko ból, a po innych zero poprawy.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Czy na pewno IBS?

Post autor: Noelia » 19 cze 2019, 01:22

Przydałoby się oznaczenie stężenia kalprotektyny w kale metodą ilościową oraz badanie na krew utajoną.
Kalprotektyna to wskaźnik stanu zapalnego w jelicie, w przyp. IBS jej poziom jest prawidłowy, czyli poniżej 50.
Na kolonoskopii sprzed 9 lat nie ma się co opierać, od tego czasu mogło się wiele zmienić, może masz jakieś przewężenia albo uchyłki i stąd takie objawy - a same badania laboratoryjne tego nie wykażą.
Ważne, żeby podczas kolonki pobrali wycinki hist-pat (do oceny pod mikroskopem).

Pozdrawiam :roll:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

hundzik
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 18 cze 2019, 22:01
Choroba: nie ustalono
województwo: podlaskie

Re: Czy na pewno IBS?

Post autor: hundzik » 19 cze 2019, 07:06

Dziękuję za zainteresowanie moim tematem. Jeżeli podczas kolonoskopii będzie na oko czysto to nikt nie będzie wnikał i nic pobierał. U mnie w mieście tylko guza w jelicie szukają a jak go człowiek nie ma to znaczy że zdrowy i wymyśla problem. Proszę o namiary na lekarza który naprawdę mi pomoże. Jestem z woj. podlaskiego.

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 238
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Re: Czy na pewno IBS?

Post autor: mari » 20 cze 2019, 08:59

z tego co wiem to w gestii lekarza rodzinnego jest wydanie skierowania na badania endoskopowe górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli np. kolonoskopia i gastroskopia.refundowane przez NFZ ,a w Twoim przypadku to badania konieczne i są ku temu podstawy żeby je wydać , skierowanie do gastro też rodzinny wyda pierwsza wizyta u gastrologa pewno będzie prywatna bo np. na NFZ do mojego gastro czekam około 1,5 roku prywatnie 4-5 miesięcy no chyba że jest sprawa b. pilna to jest inaczej,w czasie oczekiwania na wizytę u gastro mam już wynik z kolonoskopiii ,to bardzo skraca diagnozę, i Tobie też tak radzę najpierw badania ,wyniki potem lekarz.

hundzik
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 18 cze 2019, 22:01
Choroba: nie ustalono
województwo: podlaskie

Re: Czy na pewno IBS?

Post autor: hundzik » 20 cze 2019, 09:35

Prywatnie odwiedziłam kilku gastrologów i zawsze przepsiują forlax itp i każą stosować dietę jak przy IBS. Niedawno otrzymałam skierowanie od rodzinnego do gastrologa i na kolonoskopie. U gastrologa byłam i znów forlax i iberogast. Nic nie daje tłumaczenie że po lekach typu forlax nie wypróżniam się tulko mam bóle prawie jak porodowe. Lekarz wie przecież lepiej. Na kolonoskopie mam skierowanie na tryb pilny i już miałam ustalony termin ale zabrałam to skierowanie i szukam lepszego ośrodka, bo u nas nie diagnozują chorób zapalnych jelit. Sąsiadka kilka lat temu leczyła tu jelita i zmarła. Na ostatnim etapie była tak chuda i słaba że już nie chodziła, miała przez wiele lat krwiste biegunki. Lekarze w kolonoskopii noe stwierdzili raka i nie umieli nic innego zdiagnozować i ją leczyć. Dlatego szukać innego ośrodka. Ja już byłam u tylu lekarzy że zwątpiłam w nich.

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 238
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Re: Czy na pewno IBS?

Post autor: mari » 20 cze 2019, 09:56

pamiętaj,że skierowanie jest ważne przez określony czas,pozdrawiam

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Czy na pewno IBS?

Post autor: obyty.z.cu » 20 cze 2019, 16:31

hundzik pisze:
18 cze 2019, 22:20
Kolonoskopia robiona 9 lat temu i było ok. Nie wiem co robić, jestem wykończona psychicznie.
z takim wywiadem jak Tu piszesz, to lekarz rodzinny powinien od razu dać Tobie skierowanie na kolonoskopie. Od tego bym zaczął.
9 lat które minęło to epoka w jelitach. Tu może być choćby przewężenie w jelicie i stąd te kłopoty z wypróżnianiem.
Bez konkretnych badań nie zdiagnozujesz choroby. Ale leczyć się trzeba u lekarzy specjalistów od jelit, a nie takich ogólnych. Załatw sobie te skierowanie na kolonkę od rodzinnego, na NFZ, nawet jak poczekasz na badanie to warto,bo albo coś znajdzie, albo potwierdzi czyste jelito grube.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Czy na pewno IBS?

Post autor: obyty.z.cu » 20 cze 2019, 16:47

no to sorki, za szybko napisałem, bo nie otworzyłem następnej strony z Twoimi odpowiedziami.
Temat widać znasz więc, nie ma sensu robić badań w pracowniach, gdzie robią to nie specjaliści od chorób jelit, a "przypadkowi" inni, np. chirurg szukający raka.
Trzeba znaleźć ośrodek referencyjny dla naszych chorób .
Tu jednak potrzeba lekarza specjalisty od naszych chorób, leczących codziennie właśnie nas.
Jest wielu takich, choć ..trudno dostępnych.
Najlepiej takiego lekarza, który przyjmuje w poradni i jest też w szpitalu, wtedy łatwiej o te badania w pobycie szpitalnym.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

hundzik
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 18 cze 2019, 22:01
Choroba: nie ustalono
województwo: podlaskie

Re: Czy na pewno IBS?

Post autor: hundzik » 20 cze 2019, 17:02

Dlatego proszę o namiary na lekarza woj.podlaskim,mogę też do Warszawy jechać. Skierowanie na kolonoskopie jeszcze świeże. Dziś znów noc nieprzespana a wczoraj prawie nic nie jadłam, skurcze jelit bolesne i mdłości..

anetka30
Początkujący ✽✽
Posty: 114
Rejestracja: 08 gru 2017, 22:10
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Bytom

Re: Czy na pewno IBS?

Post autor: anetka30 » 20 cze 2019, 22:09

Skierowanie jest ważne do momentu że zrealizowania badania, ale nie warto czekać. Trzeba znaleźć dobrą pracownię i lekarza i w końcu postawić diagnozę i wdrożyć leczenie

hundzik
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 18 cze 2019, 22:01
Choroba: nie ustalono
województwo: podlaskie

Re: Czy na pewno IBS?

Post autor: hundzik » 21 cze 2019, 23:40

Jestem załamana, znów to samo. Odczułam parcie i cała muszla we krwi, tym razem sporo, pewnie ze szklanka była, nie czuje bólu, tylko wzdęcie lekkie. Krew jest bez kału, raczej świeża ale ciemnoczerwona,może ten ciemny kolor wynika z dużej ilości. Czy pęknięty hemoroid może tak się objawiać?

hundzik
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 18 cze 2019, 22:01
Choroba: nie ustalono
województwo: podlaskie

Re: Czy na pewno IBS?

Post autor: hundzik » 05 lip 2019, 18:20

Dla tych co podglądają mój wątek podam na czym stanęło. Jestem po kolonoskopii. Po moich dochodzeniach i wizycie u proktologa wychodzi na to że krwawienia są po zażyciu ibuprofenu, nie zauważyłam wcześniej tej zależności, ponieważ biorę go od wielu lat na bóle głowy. Kolonoskopia poza hemoroidami i zrostami nic nie wykazała. Mam zalecone usunąć zrosty w jamie brzusznej aby jelita mogły normalnie pracować, usunąć hemoroidy i nie brać leków typu ibuprofen.

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 238
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Re: Czy na pewno IBS?

Post autor: mari » 05 lip 2019, 22:24

to dobrze że wreszcie znasz przyczynę,jest szansa na ustalenie prawidłowego leczenia

agnieszkad
Początkujący ✽✽
Posty: 330
Rejestracja: 02 sty 2008, 18:43
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy na pewno IBS?

Post autor: agnieszkad » 10 lip 2019, 22:13

Przejrzyj dietę fodmap-wykluczenie fruktanów, pszenicy, cukru itp. badanie kalprotekryny obowiązkowe tak mowi prof. Rydzewska. Może badanie flory jelit-robi to Warszawa, Poznań. Wszystko oczywiście płatne.
Ja mam koszmarne wzdęcia, bóle, dolegliwości jelit uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Z badań endoskopowych nie wychodzi CU, CD. Ponioć dysbioza, którą nie wiadomo jak wyleczyć.Jednak choroba CD potrafi się w podstępny sposób ukrywać, tak powiedziała mi ostatnio profesor...
Pozdrawiam Aga
agnieszkad

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”