IBS i proctitis chronica

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Hanca
Początkujący ✽✽
Posty: 95
Rejestracja: 01 sty 2005, 16:39
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

IBS i proctitis chronica

Post autor: Hanca » 29 lip 2013, 13:45

Witajcie,
pisałam i czytałam to forum wiele lat temu, gdy mój ówczesny partner chorował na CU.
Sama od wielu lat cierpię na różne dolegliwości, które były przez lekarzy opisywane jako IBS.
Jakiś czas temu poszłam do nowego gastrologa, który zlecił mi szereg badań z krwi (wykluczył między innymi celiakię). Ostatnim etapem diagnostyki była sigmoidoskopia. Naocznie lekarz nie zauważył żadnych zmian, śluzówka ok, naczynia krwionośne też, brak hemoroidów. Pobrany wycinek z odbytnicy ujawnił: proctitis chronica. Lekarz powiedział, że w tym miejscu (odbytnica) to wynik całkowicie prawidłowy i nie wymagający leczenia.
Problem w tym, że ja ciągle mam objawy ze strony jelit. Kiedyś miałam tylko typowo IBS-owe: biegunki, lekkie zaparcia, ogromne ilości gazów i wzdęcia. Teraz od kilku miesięcy mam problem przy wypróżnieniu. Wypróżnienie jest bolesne, często przy jego początku czuję taki rozrywający ból w odbycie. 80% wypróżnień towarzyszy lekkie krwawienie ujawniane na papierze toaletowym. W zasadzie to odbytu nie mogę zaleczyć, stosuję maści doodbytnicze, ale niewiele to pomaga. od czasu do czasu robi mi się drobne pęknięcie skóry wokół odbytu, a nawet wyżej trochę poniżej kości ogonowej. Boli to bardzo.
Lekarz zalecił tylko dietę bogatą w błonnik, Forlax na 3 miesiące, dużo picia. Dotąd miałam o nim bardzo dobrą opinię, więc w zasadzie mu ufam. Ale z drugiej strony czytałam, że często taki wynik z wycinków był leczony, szczególnie przy występujących objawach.
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy na pewno powinnam "tak to zostawić" stosować się do zaleceń lekarz i nie przejmować się tym stanem (ciężko się nie przejmować, jak ciągle pojawia się krew...).
Z góry dziękuję za odpowiedź.
pzodrawiam

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: IBS i proctitis chronica

Post autor: Baby » 29 lip 2013, 14:58

Hanca, czy miałaś wykonywaną kiedykolwiek kolonoskopię? Czy prócz zaparć masz jakieś inne dolegliwości? Jak wyniki badań krwi i posiewy stolców?
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Hanca
Początkujący ✽✽
Posty: 95
Rejestracja: 01 sty 2005, 16:39
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: IBS i proctitis chronica

Post autor: Hanca » 29 lip 2013, 16:48

Kolonoskopii nie miałam nigdy.
Myślałam, ze po tym wyniku lekarz ją zaproponuje, ale on powiedział, że wynik jest dobry, więc nie ma co szukać dalej.
Wyniki mam dobre - walczę z lekką anemią, ale żelazo mam w normie. CRP i OB niskie. Kał był kilka razy badan w kierunku bakterii i krwi utajonej i wyniki były ujemne.
Dolegliwości mam całe mnóstwo: naprzemienne zaparcia i biegunki, przelewania, pobolewania w brzuchu, wzdęcia, gazy cuchnące, ból podczas wypróżnienia, krew na papierze, uczucie pękania odbytu, czasem widoczne ranki w i wokół odbytu.

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: IBS i proctitis chronica

Post autor: Baby » 29 lip 2013, 17:42

Hanca, ja bym zrobiła jednak kolonoskopię z pobraniem wycinków i zbadała poziom kalprotektyny w kale. Oczywiście stosowałabym się do zaleceń lekarza tj. dietka, Forlax, dużo, dużo płynów + probiotyki np. Dicoflor 60 albo Sanprobi IBS. Ja przy zaparciach piłam na czczo łyżeczkę oleju lnianego rozrobioną w szklance wody przegotowanej, ciepłej. Wyeliminowałam także słodycze i produkty zapierające. Zerknij sobie do poradnika żywieniowego http://j-elita.org.pl/images/upload/por ... eniowy.pdf
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Agula84
Aktywny ✽✽✽
Posty: 873
Rejestracja: 20 lip 2010, 21:59
Choroba: IBS
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolska

Re: IBS i proctitis chronica

Post autor: Agula84 » 29 lip 2013, 18:46

Hanca, zdecydowanie kolonoskopia to podstawa zeby uznac ze ma sie ibsa. objawy jelitowe w postaci szczelin moga wystepowac niezaleznie od choroby zapalnej, ale czesto jej towarzyszą. moim zdaniem kolonka i wycinki to podstawa.
Agula 84 :)

Hanca
Początkujący ✽✽
Posty: 95
Rejestracja: 01 sty 2005, 16:39
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: IBS i proctitis chronica

Post autor: Hanca » 29 lip 2013, 19:14

Wiem, że powinnam mieć zrobioną kolonoskopię. Ale leczę się już u 3 go gastrologa ?????(wszyscy prywatnie) i żaden mi kolonoskopii nie zaproponował. Nie wiem, czy mam ją wymusić... Lekarze twierdzą, że to nie może być żadna choroba zapalna jelit, bo mam za dobre wyniki...
Sama już nie wiem, męczę sie od 12 lat z tym.
A czy ten wynik z wycinków rzeczywiście może być uznany za prawidłowy?

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: IBS i proctitis chronica

Post autor: Baby » 29 lip 2013, 19:31

Hanca,proctitis chronica to przewlekłe zapalenie śluzówki odbytnicy. Czy lekarz przepisał Ci na to jakieś leki? Zazwyczaj stosuje się leczenie miejscowe - czopki (np. Pentasa albo Salofalk). Ja bym nie szukała innego lekarza tylko zmusiła tego do dalszej diagnostyki. Możesz mieć zmiany mikroskopowe w jelicie a tego zobaczyć lekarz gołym okiem nie potrafi.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Hanca
Początkujący ✽✽
Posty: 95
Rejestracja: 01 sty 2005, 16:39
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: IBS i proctitis chronica

Post autor: Hanca » 29 lip 2013, 19:50

Nie przepisał żadnych leków, bo mówił, że to normalne i tego się nie leczy...
Niby lekarz polecany także tutaj na forum, naprawdę jeden z lepszych lekarzy, jakich znam. Nie sądzę by zbagatelizował ten wynik, tym bardziej, że mam objawy. No nie wiem, chyba nie pozostaje nic innego, jak zmienić lekarza. U tego wizyty trwają naprawdę długo, kombinuje, szuka, wypytuje. Może zaczekam jakiś czas i znów do niego pójdę, ale chyba będę musiała podkoloryzować objawy. Właśnie myślałam, że mi jakieś czopki przepisze, mój brat chorował jakiś czas temu na jelita i właśnie dostał Pentasę i Salofalk i się wyleczył, choć długo to trwało.

agnieszkad
Początkujący ✽✽
Posty: 330
Rejestracja: 02 sty 2008, 18:43
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: IBS i proctitis chronica

Post autor: agnieszkad » 08 cze 2019, 19:12

Witaj
Dziś niechcący ( widzę, że po latach) przeczytałam twoją historię I jestem ciekawa, czy masz diagnozę? Ja mam podobne objawy od kilkunastu lat.
Odezwij się proszę.
Pozdrawiam
Aga
agnieszkad

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”