Zaparcia

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Zaparcia

Post autor: Noelia » 12 mar 2019, 15:06

BlackRose pisze:
12 mar 2019, 14:15
raz musiałam zrobić wlewke-lewatywę, bo przez tydzień nic mnie nie mogło ruszyć. Taka lewatywa z osolonej ciepłej wody.
Taka lewatywa z ciepłej wody (+ trochę soli) to też bezpieczna opcja w NZJ, chociaż to już raczej w skrajnych przypadkach, gdy nic innego (ani modyfikacja diety/stylu życia ani leki doustne) nie pomogło.
Lepiej zrobić taką domową, delikatną wlewkę niż sięgać po jakieś drażniące i gwałtownie przeczyszczające herbatki w stylu Figura, Xenna czy inne leki/suplementy na bazie senesu.

Jeszcze trzeba tutaj wziąć pod uwagę, że zatrzymanie stolca i gazów to może być objaw niedrożności lub podniedrożności jelit.
Jeśli takiemu długotrwałemu zaparciu towarzyszy ból brzucha oraz wymioty, to nie ma co zwlekać - jak najszybciej na SOR!
Zwłaszcza zielonkawe/zielone wymioty mogą wskazywać na niedrożność.
No i ogólnie - jeśli ktoś nie miał dotychczas problemów z wypróżnianiem, a tu nagle (mimo tej samej diety, tego samego stylu życia, tych samych leków itd.) zaparcie od wielu dni - to zdecydowanie powinno zaniepokoić.
Taka niedrożność/podniedrożność to zazwyczaj w CD, gdzie często dochodzi do zwężeń jelita czy guzów zapalnych blokujących światło przewodu pokarmowego.
W CU raczej rzadkość, no ale różnie bywa.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 238
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Re: Zaparcia

Post autor: mari » 12 mar 2019, 22:34

Dzięki za Wasze cenne rady -pomogło,Noelia Twoja wiedza jest nieoceniona ,w pełni zgadzam się ze zdaniem Romka ,taki wykaz : zakazane i dozwolone nie tylko "książkowo" ale z własnych doświadczeń to świetny pomysł.Wiem prawidłowa dieta jest bardzo istotna ,o ile biegunki wymuszają analizowanie każdego posiłku to jak jest lepiej zdarza mi się zapomnieć..... ,choć myślę że nie jest to jedyna przyczyna zaparć,moja gastro uważa,że ta choroba tak ma,ważne jest aby przy zaparciach nie występowały bóle brzucha czy wymioty .

masterdark
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 24 wrz 2018, 14:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Re: Zaparcia

Post autor: masterdark » 01 maja 2019, 14:22

Czy miewa ktoś z Was zaparcia przy płynnym bądź rzadkim stolcu? W sensie, że utrudnione jest oddanie rzadkiego bądź płynnego stolca, bo jelita nie mogą się "otworzyć" i boli brzuch?
Uczucie zablokowania stolca objawia się jakby w okolicy pempka, czasem trochę na lewo czasem trochę na prawo od niego i tam też lokalizuje się wtedy ból brzucha. Czasem pomaga mi wtedy kręcenie tułowiem przy brzuchu, w lewo w prawo, w lewo, w prawo..., wtedy jelita co jakiś czas się na chwilę "otwierają" i stolec może się po trochu przechodzić. Czasem muszę się mocno namęczyć, nagimnastykować, by wszystko "wylać" z jelit. Bo zazwyczaj dopiero, gdy cały płyn zejdzie, ból brzucha całkowicie ustępuje.
Utrudnione oddanie biegunkowego stolca stolca pojawia się niemal wyłącznie późnym wieczorem i w nocy.

Miewacie coś takiego? Co może być przyczyną zaparć przy biegunkowym stolcu i że tak się dzieje niemal wyłącznie późnym wieczorem i w nocy?

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Zaparcia

Post autor: Anette28 » 01 maja 2019, 14:59

masterdark pisze:
01 maja 2019, 14:22
Miewacie coś takiego? Co może być przyczyną zaparć przy biegunkowym stolcu i że tak się dzieje niemal wyłącznie późnym wieczorem i w nocy?
to raczej nie zaparcia, a przewężenia
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

masterdark
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 24 wrz 2018, 14:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Re: Zaparcia

Post autor: masterdark » 12 cze 2019, 21:51

Anette28 pisze:
01 maja 2019, 14:59
masterdark pisze:
01 maja 2019, 14:22
Miewacie coś takiego? Co może być przyczyną zaparć przy biegunkowym stolcu i że tak się dzieje niemal wyłącznie późnym wieczorem i w nocy?
to raczej nie zaparcia, a przewężenia
Przewężenia to częściowa niedrożność jelit?

wiki6666
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 13 cze 2019, 08:57
Choroba: nie ustalono
województwo: wielkopolskie

Re: Zaparcia

Post autor: wiki6666 » 13 cze 2019, 09:02

dobry do lewatywy jest ten -> Wlewnik do lewatywy :) używałam i polecam :)
Też ciekawy artykuł podsyłam, może kogoś zainteresuje https://slowoseniora.pl/model-opieki-pi ... gniarskie/

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Zaparcia

Post autor: Anette28 » 13 cze 2019, 10:14

masterdark pisze:
12 cze 2019, 21:51
Anette28 pisze:
01 maja 2019, 14:59
masterdark pisze:
01 maja 2019, 14:22
Miewacie coś takiego? Co może być przyczyną zaparć przy biegunkowym stolcu i że tak się dzieje niemal wyłącznie późnym wieczorem i w nocy?
to raczej nie zaparcia, a przewężenia
Przewężenia to częściowa niedrożność jelit?
tak, zależy co zje i czy pokarm przejdzie
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Zaparcia

Post autor: obyty.z.cu » 14 cze 2019, 11:01

te przewężenie zwłókniałe, nie elastyczne, zbliznowacenia po zaleczonych np. nadżerkach , potrafią "przyblokować" większe kawałki źle pogryzionego błonnika nierozpuszczalnego, a wtedy jest wielki ból i parcie.
W takich przypadkach naprawdę trzeba uważać co się je, dobrze wszystko długo gryź, a najlepiej to gotowane, może i zblendowane.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

masterdark
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 24 wrz 2018, 14:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Re: Zaparcia

Post autor: masterdark » 14 cze 2019, 11:18

W moim przypadku, jeśli to faktycznie jest przewężenie (to ostatecznie musi stwierdzić lekarz), to albo mi się któreś jelito jakby lekko skręciło, albo powstała jakaś mała przepuklina brzuszna w okolicy jelit, albo mi się "zapadła" do brzucha przepuklina rozworu przełykowego (bo z tego co czytałem, może się tak zdarzyć i dochodzi wtedy do częściowej niedrożności w jelicie), albo się zrobił jakiś mały guz przy jelicie bądź w jelicie. Jeszcze rok temu nie miałem żadnych przewężeń.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”