Przewlekłe niesklasyfikowane zapalenie jelita grubego.

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Posty: 763
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:51
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: nevermind

Re: Przewlekłe niesklasyfikowane zapalenie jelita grubego.

Post autor: Tomek0700 » 29 lip 2011, 16:21

Coralie pisze:Szczerze mówiąc nic z tego nie rozumiem, bo ja mam w opisie "nonspecyfica" a niby nie mam Crohna ani CU :szok: To jak to jest możliwe? :neutral:

W osobnym wątku: viewtopic.php?t=11315 opisywałam swoją chorobę, badania i leczenie, to napisali mi, żeby się nie martwić skoro wszystko ok. Z tego wątku zaś wynika, że jednak mam CU lub CD.


:smutny:
Nie no, spokojnie. Wkleiłem tylko przypadek, ze akurat Alutce to poszlo w CD. Jak sie czujesz dobrze, to w czym problem? jak sie pogorszy to dopiero zacznij sie matwic. Skoro na razie jest ok, to nie szukaj chorb :wink: W Twoim przypadku moze byc inaczej. U mnie ordynator podejrzewa wlasnie Crohna, jako jedyny sposrod 8 lekarzy. Niedługo bede mial wizyte w Poznaniu, 8 sierpnia to na pewno zdam raport jak oni traktuja nasz przypadek.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Coralie
Aktywny ✽✽✽
Posty: 535
Rejestracja: 12 lip 2010, 16:23
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z piekła

Re: Przewlekłe niesklasyfikowane zapalenie jelita grubego.

Post autor: Coralie » 29 lip 2011, 16:36

Bardziej niż o alutkę chodziło mi o sam przymiotnik "niespecyficzne", bo wynika z tego, że niespecyficzne = cd/cu.

Na razie jest ok za wyjątkiem wiecznych szczelin :cry:
New beginning :)

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Posty: 763
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:51
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: nevermind

Re: Przewlekłe niesklasyfikowane zapalenie jelita grubego.

Post autor: Tomek0700 » 29 lip 2011, 16:43

skoro jest ok oprocz szczelin, to ja bym sie naprawde cieszyl. Inni maja zaostrzenie, a Ty o ile dobrze pamietam czujesz sie ok bez lekow, wiec nie ma powodow do zmartwienia. Cos sie bedzie dzialo to do lekarza i juz, nie ma co teraz sie stresowac :wink:

Awatar użytkownika
Coralie
Aktywny ✽✽✽
Posty: 535
Rejestracja: 12 lip 2010, 16:23
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z piekła

Re: Przewlekłe niesklasyfikowane zapalenie jelita grubego.

Post autor: Coralie » 29 lip 2011, 17:28

Nie no ja nie narzekam na swój stan, tylko wolałabym zapobiegać zamiast leczyć później podobne zaostrzenia jakie już raz miałam i jakie mają inni ludzie na forum ;)

A samą chorobę-niechorobę bardzo źle znoszę psychicznie, to fakt.
New beginning :)

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: Przewlekłe niesklasyfikowane zapalenie jelita grubego.

Post autor: maggie0278 » 29 lip 2011, 17:52

Coralie pisze:Tzn sprecyzuję: jaka jest różnica pomiędzy "przewlekłym stanem zapalnym" a "nieswoistym przewlekłym stanem zapalnym"?
pozwolę sobie wkleić fragment opracowania na temat : "Choroby zapalne jelit w ujęciu dyscyplinarnym " ze spotkania w ramach Europejskiego Zjednoczonego Tygodnia Gastrologicznego (UEGW) :

" (...) Wzjg i ch L-C określane są mianem zapaleń nieswoistych, ze względu na brak znanego czynnika przyczynowego. Łączą je również pewne podobieństwa epidemiologiczne, udział mechanizmów immunologicznych w patogenezie oraz wybitnie przewlekły, nawrotowy przebieg. Etiologia innych chorób zapalnych, przede wszystkim infekcyjnych jest w większości dobrze poznana, leczenie jest przyczynowe i zwykle nie stwierdza się, tak charakterystycznej dla nzj nawrotowości (...)".

Całość tu :
http://www.egastroenterologia.pl/Chorob ... -1279.html
Myslę, że ta definicja ujmuje sedno sprawy
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Posty: 1591
Rejestracja: 23 wrz 2010, 12:59
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z Polski

Re: Przewlekłe niesklasyfikowane zapalenie jelita grubego.

Post autor: Alis » 29 lip 2011, 21:34

No ale ja dalej nie kumam co mi w końcu dolega czy ma nieswoiste zapalenie, czy przewlekłe. czy mam się martwić skoro mam ciągle bóle. Niech ktoś kto to ogrania wytłumaczy mi:)))
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
Coralie
Aktywny ✽✽✽
Posty: 535
Rejestracja: 12 lip 2010, 16:23
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z piekła

Re: Przewlekłe niesklasyfikowane zapalenie jelita grubego.

Post autor: Coralie » 29 lip 2011, 23:12

Alis, każde zapalenie nieswoiste jest przewlekłe ze swojej definicji. Z tego co napisała maggie, to jeśli ja mam w kolonoskopii napisane nieswoiste = mam Crohna. A lekarz mówi, że nic nie wskazuje na Crohna.

Ja pierniczę... :slina:

[ Dodano: 29-07-2011 ]
Odkopałam specjalnie swoje dwie kolonki:

pierwsza - 2008:
A - 4 fragmenty błony śluzowej jelita cienkiego z pojedynczymi ogniskami limfoplazji, nadto w obrębie blaszki właściwej z dostrzegalnym niewielkiego stopnia przybytkiem komórek limfocytarnych
B - fragmenty błony śluzowej jelita grubego z cechami ogniskowej limfoplazji, nadto miejscowo w obrębie blaszki właściwej z niewielkiego stopnia przybytkiem komórek limfocytarnych i granulocytów kwasochłonnych (colitis chronica nonspecifica gradu levi)
C - fragmenty błony śluzowej jelita grubego z cechami ogniskowej limfoplazji



druga - 2010:
- colitis minimalis


:zdziwko:
New beginning :)

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Posty: 763
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:51
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: nevermind

Re: Przewlekłe niesklasyfikowane zapalenie jelita grubego.

Post autor: Tomek0700 » 30 lip 2011, 00:25

Dari pisze:
Nie można wnioskować, że każde niesklasyfikowane NZJ to już prosta droga do crohna albo CU. Z drugiej strony są przypadki crohna (właśnie tak :!: ) i CU bardzo łagodne i dużo mniej problematyczne niż niektóre niesklasyfikowanego NZJ. A te cięższe CD czy CU- to też nie wyrok..
Pisze to od poczatku tu. Zreszta nawet jak bedzie Crohn to co? lepiej zebyscie cierpieli dalej czy zeby jasno sie wyklarowalo co wam dolega? zreszta to wcale nie musi byc crohn ani wrzody. Dajcie sobie na looz, temat zalozylem zeby zdobyc jakas wiedza co nam dolega, zeby bylo nam latwiej. No i zeby lekarze nas nie pozbywali z tym wynikiem. Po co komu stresy..

PS. Prawda jest taka, ze w internecie na kazdej stronie inaczej jest opisane niesklasyfikowane zapalenie.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Coralie
Aktywny ✽✽✽
Posty: 535
Rejestracja: 12 lip 2010, 16:23
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z piekła

Re: Przewlekłe niesklasyfikowane zapalenie jelita grubego.

Post autor: Coralie » 30 lip 2011, 02:02

Dari pisze:"Nieswoiste Zapalenia Jelit (NZJ) należą do chorób przewlekłych o niejasnej etiologii i zaliczane są do chorób autoimmunologicznych. stanowią one niejednorodną grupę chorób przewodu pokarmowego, w której mieszczą się: choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, kolagenowe zapalenie jelit, kwasochłonne zapalenie jelit oraz łagodniejsze niespecyficzne zapalenie jelita grubego i inne rzadsze zespoły chorobowe, np. choroba Behceta." - kolejna definicja NZJ- ze strony małopolskiej J-Elity:

http://www.nzj.malopolska.pl/index.php?id=2
Coralie pisze:każde zapalenie nieswoiste jest przewlekłe ze swojej definicji. Z tego co napisała maggie, to jeśli ja mam w kolonoskopii napisane nieswoiste = mam Crohna. A lekarz mówi, że nic nie wskazuje na Crohna.
Coralie- z tego wynika, że nie masz crohna.

Nie można wnioskować, że każde niesklasyfikowane NZJ to już prosta droga do crohna albo CU. Z drugiej strony są przypadki crohna (właśnie tak :!: ) i CU bardzo łagodne i dużo mniej problematyczne niż niektóre niesklasyfikowanego NZJ. A te cięższe CD czy CU- to też nie wyrok..

Zresztą chyba :wink: nie ogarniemy tego wszystkiego rozumowo tu i teraz na forum- ale może kiedyś tam któregoś pięknego dnia.. :smile:

O, dziękuję Ci bardzo, teraz zrozumiał mój mały rozumek o co chodzi :D Mi tam nie robi różnicy crohn czy nie crohn, ważne żeby nie dokuczał :)
Pozdrawiam :)
New beginning :)

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Posty: 1591
Rejestracja: 23 wrz 2010, 12:59
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z Polski

Re: Przewlekłe niesklasyfikowane zapalenie jelita grubego.

Post autor: Alis » 30 lip 2011, 10:45

Dari, bardzo ładnie to ujełaś i zrozumiale,dziękuję!!!!
Wiem teraz, że mam niesklasyfikowane nzj i nie ma w tym nic strasznego...oprócz dolegliwości rzecz jasna.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Posty: 763
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:51
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: nevermind

Re: Przewlekłe niesklasyfikowane zapalenie jelita grubego.

Post autor: Tomek0700 » 02 sie 2011, 10:25

hej, jak tam sie czujecie? ja dzis mialem rektoskopie i dalej nie mam zadnych zmian. Pobrano wycinki z odbytnicy wiec sie dowiem co tam z moim colitisem chronica :wink: lekarz mowil mi, ze colitis wychodzi bo: "na 60 kg przypada 2 kg bakterii, gdy pobiera sie wycinek robi sie automatycznie stan zapalny z tego, dlatego wyszedl Ci colitis. " na mojego polipa zapalnego tak samo powiedzial. Jeszcze tydzien do wizyty w klinice, wiec ciekawe co taka powazna klinika ma na temat naszego colitisa :wink:

Awatar użytkownika
Coralie
Aktywny ✽✽✽
Posty: 535
Rejestracja: 12 lip 2010, 16:23
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z piekła

Re: Przewlekłe niesklasyfikowane zapalenie jelita grubego.

Post autor: Coralie » 03 sie 2011, 17:29

Jestem bardzo ciekawa co Ci powiedzą :)

A ja czuję się jelitowo bardzo dobrze, odpukać! :)
New beginning :)

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Posty: 763
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:51
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: nevermind

Re: Przewlekłe niesklasyfikowane zapalenie jelita grubego.

Post autor: Tomek0700 » 08 sie 2011, 19:47

hej i wrocilem z poznania. No to tak, kolejny lekarz stwierdzil, ze takie zapalenie ma kazdy czlowiek ale jak ma sie dolegliwosci to trzeba je leczyc :wink: powiedzial, ze jest to do wyleczenia, leki przeciw zapalne przez 3 miesiace i odlozyc. Nie powinno wrocic. W moim przypadku dla przypomnienia: colitis chronica non classificata. W zbadanym materiale ujawniono mnogie grudki chlonne. Przez grudki chlonne stwierdzil, ze mialem infekcje bakteryjna i stad zapalenie. Przepisal mi pentase 3x2. Jak nie pomoze - to badania na yersine.
Cierpialem na yersinie az 2 lata.
Przeszedlem wszystkie szczeble diagnostyki (od kolonoskopii do enteroskopii)
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

"zawisc, zazdrosc, zamiast starac sie miec wiecej"

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Posty: 1591
Rejestracja: 23 wrz 2010, 12:59
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z Polski

Re: Przewlekłe niesklasyfikowane zapalenie jelita grubego.

Post autor: Alis » 09 sie 2011, 11:43

A nieswoiste zapalenie też ma każdy człwiek?? hmm
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
Coralie
Aktywny ✽✽✽
Posty: 535
Rejestracja: 12 lip 2010, 16:23
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z piekła

Re: Przewlekłe niesklasyfikowane zapalenie jelita grubego.

Post autor: Coralie » 09 sie 2011, 14:04

Mam wrażenie, że lekarze stosują pojęcia non clasyficata i non specyfica zamiennie :roll:
New beginning :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”