Eozynofilowe zapalenie jelit.

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Thunder_one
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 02 lis 2010, 20:16
Choroba: kwasochłonne zap. j.
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdynia

Eozynofilowe zapalenie jelit.

Post autor: Thunder_one » 25 kwie 2011, 18:27

Od 1 roku stwierdzono u mnie chorobę pod nazwą eozynofilowe zapalenie jelit (choruje prawdopodobnie od lat kilku). Przez ostatnie 12 miesięcy:
- przeszedłem 3 kolonoskopie :smutny: (dwie potwierdziły tą diagnozę przy czym zaznaczając, że brak jest widocznych zmian endoskopowych)
- gastroskopie (wynik: lekkie eozynfilowe zapalenie przełyku), tym akurat lekarka nie kazała się przejmowac, ponieważ taki wynik może miec większośc osób,
- badanie alergi na ok 15 podstawowych pokarmów nic nie wykazało,
- pomimo to lekarka kazała wyłączyc z jedzenia cytrusy, mleko, jajka (po 6 miesiącach mogę powiedziec, że nie zdało egzaminu)

Efekt: przy 184cm wzrostu ważę ok 76 kg, ostatnio schudłem jakieś 2-3 kg. Mam lużny stolec czasem ołowkowaty na przemian z prawidłowym. Bóle jelit, złe samopoczucie (często nagły spadek formy).

Leczenie: do dzisiaj broniłem :wink: się przed sterydami ja tylko mogłem, mój lekarz prowadzący powiedział, że jeżeli już teraz nie będzie poprawy to przepisze budesonid w tabletkach przez 3 miesiące (nie wiem jak to się pisze).

Pytanie do Was, kto z Was jeszcze choruje na eozynofilowe zapelenie jelit. Przejrzałem forum, ale znalazłem tylko szczątkowe informacje. Chciałbym wymiany doświadczeń co do sposobów leczenia, ich efektów, jakie badanie i gdzie najlepiej można je zrobic.

W internecie znalazłem firmę Vida-med z W-wy, która robi badanie na alergię pokarmową dla 150 produktów :roll: . Nie wiem czemu moja lekarka z Gda odnosi się krytycznie do ich wyników. Jakie są wasze doświadczenia odn. wykrycia alergenów pokarmowych?

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Eozynofilowe zapalenie jelit.

Post autor: Mamcia » 25 kwie 2011, 19:33

budesonid to steryd o działaniu miejscowym i może pomóc. Dieta raczej nie ma tu nic do rzeczy.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Thunder_one
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 02 lis 2010, 20:16
Choroba: kwasochłonne zap. j.
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdynia

Re: Eozynofilowe zapalenie jelit.

Post autor: Thunder_one » 26 kwie 2011, 18:42

Czemu dieta nie ma nic tu do rzeczy?

Sama choroba jest wywołana w wyniku alergii pokarmowej, niestety szukanie na co jest się uzależnionym nie jest łatwe.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Eozynofilowe zapalenie jelit.

Post autor: Mamcia » 27 kwie 2011, 23:18

Sama choroba jest wywołana w wyniku alergii pokarmowej, niestety szukanie na co jest się uzależnionym nie jest łatwe.
Ja niestety takiej pewności, ani wiedzy nie posiadam. Jeśli jest to alergia to leczenie jest proste - eliminacja. W NZJ takiego czynnika nie ma.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
ewa1325
Początkujący ✽✽
Posty: 113
Rejestracja: 15 sty 2013, 08:42
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie
miasto: Koszalin
Lokalizacja: wybrzeże

eozynofilowe aktywne przewlekłe zapalenie jelita grubego

Post autor: ewa1325 » 31 sty 2013, 16:46

Hej!
Właśnie się dowiedziałam, że choruję na eozynofilowe aktywne przewlekłe zapalenie jelita grubego dużego stopnia.Czy jest ktoś kto ma to samo?

scaliłam
Ostatnio zmieniony 31 sty 2013, 22:02 przez ewa1325, łącznie zmieniany 1 raz.

johnson88
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 01 maja 2016, 21:58
Choroba: niesklasyfikowane NZJ u dziecka
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Eozynofilowe zapalenie jelit.

Post autor: johnson88 » 01 maja 2016, 22:07

Witam, u mojego 2-letniego synka rok temu zdiagnozowano eozynofilowe zapalenie przewodu pokarmowego. Główny efekt - hipalbuminemia, a w jej wyniku obrzęki, retencja wody wody w organiźmie i problemy z sikaniem. Jest leczony sterydami.

Szukaliśmy alergenów pokarmowych, ale bez konkretnych wniosków.. klasa II - banan, klasa I - wieprzowina.. Od diagnozy na diecie bez BMK.

Czy komuś udało się komuś pokonać chorobę? Z góry dziękuję.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Eozynofilowe zapalenie jelit.

Post autor: Mamcia » 02 maja 2016, 19:57

Jak rozumiem jesteście pod opieką szpitala w Prokocimiu. To naprawdę dobry adres. A co w waszym przypadku oznacza dieta BMK nie wiem, bo może to być wszystko.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

renata12334@o2.
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 03 maja 2016, 21:19
Choroba: inna choroba jelita
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Ustka

Eozynofilowe zapalenie jelit

Post autor: renata12334@o2. » 04 maja 2016, 21:02

Witajcie.
Szukam osób które chorują na eozynofilowe zapalenie jelit .
Jestem mamą 17 - letniego syna który choruje na to od czterech lat.
Zażywa azathiopirynę i pentasse wa w zaostrzeniach encorton. Ni możemy zejść z leków bo cały czas ma stan zapalny jelita grubego, wybroczyny, przerost grudek chłonnych, ponad to refluks przepuklinę wpustu żołądka. Testy pokarmowe praktycznie nic nie wykazały, ma jedynie nadwrażliwość na laktozę. Leczymy się w szpitalu Szczecin Zdroje. Chciałabym zmienic szpital myślę o Gdańsku.
Proszę osoby które na to chorują może moglibyśmy wymienić się spostrzeżeniami i poradą.
Pozdrawiam Renata z Ustki
Renata

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Eozynofilowe zapalenie jelit.

Post autor: Mamcia » 07 maja 2016, 20:11

A co to za szpital? Gastroenterologia pediatryczna? Jeśli zmiana na Gdańsk to już chyba dla dorosłych.
Był ostatnio wątek o letach i wadach szpitali w 3mieście - poszukaj. Co do entocortu, to obecnie na rynku jest bedesonid MMX (cortiment), który ze względu na mechanizm uwalniania może być skuteczniejszy niż entocort. Niestety w tym wskazaniu nie jest w Polsce jeszcze refundowany. Ma refundację w CU, a w mikroskopowym czekamy.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

asasar
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 08 wrz 2016, 22:17
Choroba: inna choroba jelita
województwo: -- poza Polską --

Re: Eozynofilowe zapalenie jelit.

Post autor: asasar » 25 wrz 2016, 18:11

Witajcie,

Czy eozynofilowe zapalenie da się wyleczyć?
Nie mam alergii pokarmowych.
Czy leki na tą chorobę są refundowane?
Każdy lek mam pełnopłatny, wliczając jeszcze probiotyki wychodzi koszt ogromny leczenia :/

Mamcia, te zapalenie należy do mikroskopowych zapaleń jelita?

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Eozynofilowe zapalenie jelit.

Post autor: Mamcia » 28 wrz 2016, 20:32

Tak to jest jedna z postaci mikroskopowego zapalenia jelita.
Wyleczyć się nie da, ale zaleczyć tak. Refundacja do sprawdzenia na stronach MZ lub portalach medycznych.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Helga Ta
Debiutant ✽
Posty: 17
Rejestracja: 09 lip 2017, 23:09
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie

Re: Eozynofilowe zapalenie jelit.

Post autor: Helga Ta » 09 lip 2017, 23:14

Mój syn 13 letni choruje id dwóch lat na eozynofilowe zapalenie jelit. Dostał lek cortiment....zastanawiam się czy warto go podać? Obawiam się skutków ubocznych. Leczymy się w Warszawie.

-- 14-10-2017 --

Co do refundacji cortiment to mam szczegółowe wyjaśnienie z ministerstwa zdrowia. W jakich konkretnie schorzeniach jest refundowany.

czarown1
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 01 wrz 2021, 19:40
Choroba: nie ustalono
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: Eozynofilowe zapalenie jelit.

Post autor: czarown1 » 01 wrz 2021, 19:43

Dzień dobry,
U kogo leczycie się w Warszawie?
Eozynofilowe zapalenie obu jelit jest raczej rzadką przypadłością i chciałabym aby moja mama trafiła od razu pod właściwy adres, tj. do lekarza z doświadczeniami w tym zakresie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”