IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tekturka
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 09 lut 2018, 15:22
Choroba: nie ustalono
województwo: śląskie

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: tekturka » 09 lut 2018, 23:17

Dziękuję. Próbuję zrozumieć.
...
Mam jeszcze pytanie dotyczące badania na krew utajoną w kale.
Czy jej występowanie jest w jakiś sposób sugerowane przez kolor kału?
Czy właściwy kolor wyklucza jej obecność i nie trzeba robić badania?

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: Tubisia » 09 lut 2018, 23:51

Lepiej zrobić badanie. Jak sama nazwa wskazuje "utajona" czyli niewidoczna gołym okiem, krew wydalana z kałem jest znikoma, więc nie daje koloru. Dopiero, gdy masz szczelinę odbytu, CU czy hemoroidy krew jest widoczna normalnie tu masz info
Krew utajona. Zaś kolor stolca może mówić co się dzieje w organizmie Kolor i kształt stolca
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

tekturka
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 09 lut 2018, 15:22
Choroba: nie ustalono
województwo: śląskie

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: tekturka » 10 lut 2018, 01:35

Dziękuję. Sama nie potrafię podjąć żadnej decyzji. Od pół roku zmagam się z problemami jelitowymi, dopadło mnie w międzyczasie zapalenie żołądka, ale nie chudnę, mam doskonały apetyt, aktualnie towarzyszy mi kłujący ból, który wędruje w moim brzuchu, pojawia się kiedy chce i znika, kiedy ma na to ochotę. Staram się nie nakręcać, a im bardziej się staram, tym bardziej mi to nie wychodzi. Stwierdziłam, że to IBS.
Zrobię to badanie dla swojego świętego spokoju.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: Tubisia » 10 lut 2018, 11:09

Najlepiej, jak udasz się do gastrologa i ten wyśle Ciebie na kolonoskopię z wycinkami. Badanie samego kału w kierunki krwi utajonej to tylko jedno z podstawowych badań, a jest ich wiele.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

tekturka
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 09 lut 2018, 15:22
Choroba: nie ustalono
województwo: śląskie

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: tekturka » 11 lut 2018, 14:46

Wiem, że tych badań jest mnóstwo :cry:
Na kolonoskopię skierowanie miał mi wypisać rodzinny, pójdę doń, gdy ból znowu zwali mnie z nóg, tymczasem jest na poziomie oswojonym i akceptowalnym, a ponieważ podczas ostatniej wizyty lekarz potraktował mnie jak histeryczkę, nie jestem aktualnie w stanie pójść do przychodni.
Potrzebuję silniejszego bodźca, a ten pewnie niebawem się pojawi :twisted:
Później na kolonoskopię będę czekała ok. 6 miesięcy, stąd wpadłam na pomysł, że może jest sens, by zrobić to badanie na krew utajoną i uspokoić się co do najgorszego. Bo oczywiście mam świadomość, że gdyby to było coś groźnego, to w przeciągu tego półrocza już by się coś złego zadziało, ale z drugiej strony, pojawiający się ból ciągle przynosi poczucie niepewności.

Pozdrawiam
i cieszę się, że mogłam się gdzieś wypisać :smile:

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: Tubisia » 11 lut 2018, 15:30

Sęk w tym, że NZJ można badać latami i nie mieć diagnozy.Dlatego badania robi się wtedy, gdy są objawy.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

tekturka
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 09 lut 2018, 15:22
Choroba: nie ustalono
województwo: śląskie

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: tekturka » 11 lut 2018, 17:04

Czyli muszę iść jak najszybciej po to skierowanie na kolonoskopię.
Będę to miała na uwadze.

tekturka
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 09 lut 2018, 15:22
Choroba: nie ustalono
województwo: śląskie

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: tekturka » 27 lut 2018, 19:05

Cześć, mam jeszcze jedno pytanie.
Odkąd pojawiły się u mnie problemy z jelitami dziwnie reaguję na leki.
Np. kiedyś brałam 3 cyclo fort (na układ krwionośny) i nie miałam żadnych problemów z tym związanych, aktualnie po zażyciu jednej tabletki mam zaraz biegunkę (zapisana m.in. w działaniach niepożądanych), gdy odstawiam te tabletki, biegunka mija.
Po tabletkach rozkurczowych mam zawroty głowy i czuję słabo.

O co w tym chodzi?
Będę wdzięczna za odpowiedź.

AniaB4
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 28 lut 2018, 14:46
Choroba: inna choroba jelita
województwo: mazowieckie

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: AniaB4 » 28 lut 2018, 14:52

Dzień dobry. Witam wszystkich serdecznie. Jeżeli taki temat już był to przepraszam ale liczę na Wasze rady. Po długiej walce w końcu stwierdzono u mnie ZJD. Głównymi objawami są bóle brzucha i biegunki. Przeszłam już długą drogę i wydaje mi się, że powoli wychodzę na prosta. Jestem na etapie szukania dobrego probiotyku. Stosowałam juz ich wiele ale po poprawie wszystko wracało do normy - znowu biegunki.Czy możecie mi polecić jakiś dobry probiotyk? Co u Was daje dłuższą poprawę?

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: Tubisia » 28 lut 2018, 17:05

Temat probiotyków opisany jest tutaj. Na chwilę obecną najlepszym probiotykiem jest Vivomix w saszetkach.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

AniaB4
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 28 lut 2018, 14:46
Choroba: inna choroba jelita
województwo: mazowieckie

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: AniaB4 » 01 mar 2018, 09:31

Bardzo dziękuję za link! Idę czytać :)

masterdark
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 24 wrz 2018, 14:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: masterdark » 29 wrz 2018, 13:46

Mnie powiedziano, że IBS tp zaburzenie czynnościowe. Na mój rozum, aby potwierdzić/wykluczyć IBS obrazowo, należałoby wykonać PET bądź SPECT jamy brzusznej, no bo to są badania mogące sprawdzić narządy od strony funkcjonalnej. Sek tylko w tym, że na NFZ skierowania na te badania w przypadku podejrzeń IBS się nie dostanie, NFZ je refunduje tylko w przypadku podejrzeń chorób zagrażających życiu, a w pozostałych przypadkach można je zrobić jedynie prywatnie.

natalii244
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 27 lis 2018, 11:53
Choroba: IBS
województwo: małopolskie
miasto: Kraków

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: natalii244 » 27 lis 2018, 11:58

Witam, mi na IBS pomógł Colilen. Już po pierwszym opakowaniu wszystkie objawy ustąpiły. Zakupiłam 2 opakowania (każde za około 100 zł). Dlatego mam do odsprzedania jedno za 60 zł. Podaje link, gdyby ktoś był zainteresowany: https://www.olx.pl/oferta/colilen-ibs-8 ... 80f8104cba

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: Noelia » 10 kwie 2019, 05:49

Ciekawy artykuł dot. IBS:
Specjaliści: nadwrażliwość jelitowa zwykle nie ma podłoża psychogennego

Najistotniejsze fragmenty:
Błędne jest dość powszechne przekonanie, że nadwrażliwość jelitowa ma podłoże psychogenne, głównym jej powodem jest zaburzenie mikrobioty jelitowej - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii prof. Grażyna Rydzewska.
To nieprawda, że tzw. jelito nadwrażliwe ma podłoże psychogenne, jak się nadal dość powszechnie sądzi. Oczywiście, stresy u niektórych osób mogą się przyczynić do tej dolegliwości, jednak nie jest to schorzenie psychosomatyczne. Główną jego przyczyną jest zaburzenie mikrobioty jelitowej oraz na osi jelitowo-mózgowej" - przekonywała prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego prof. Grażyna Rydzewska.
Wiele osób cierpiących z powodu nadwrażliwości jelitowej może odczuwać również inne zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, np. rozrost flory bakteryjnej przewodu pokarmowego (SIBO). Objawami tej dolegliwości są wzdęcia, biegunki, wymioty i chudnięcie, a także ciągłe zmęczenie, senność, depresja i bóle stawów.
Prof. Rydzewska apelowała żeby w pierwszej kolejności sprawdzić tzw. objawy alarmowe, które mogą świadczyć o poważniejszych chorobach przewodu pokarmowego, np. o rozwoju raka jelita grubego. Zwykle poza chudnięciem i biegunkami oraz zaparciami może na to wskazywać krew w stolcu. W takiej sytuacji należy przeprowadzić badania, np. kolonoskopię (wziernikowanie jelita grubego), które może wykryć guz.
Zdaniem prof. Rydzewskiej, w leczeniu nadwrażliwego jelita najważniejsze jest stosowanie odpowiednich probiotyków pomagających zmodyfikować mikrobiom flory bakteryjnej. Stosunkowo dużą skuteczność wykazują również antybiotyki dojelitowe oraz suplementacja diety rozpuszczalnym błonnikiem.

- Warto przestrzegać diety bogatej w błonnik rozpuszczalny, jednak w tej dolegliwości potrzebne są tak duże jego ilości, że trudno zapewnić je wyłącznie pożywieniem - tłumaczyła prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Jac
Początkujący ✽✽
Posty: 170
Rejestracja: 14 lip 2013, 13:29
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: Jac » 10 kwie 2019, 13:09

Świetny artykuł ! Nareszcie autorytet w dziedzinie gastrologii potwierdził, że chorzy na IBS nie są grupą świrów wymyślających sobie dolegliwości.
Ile razy słyszałem w moim otoczeniu komentarze, że "powinienem wziąć się za siebie", "gdybym chciał, to byłbym zdrowy", "a skąd ja wiem, że to jedzenie mi zaszkodzi" itp.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”