IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Larix
Debiutant ✽
Posty: 32
Rejestracja: 28 mar 2007, 14:07
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Sudety

Re: IBS - pytanie do mających ten problem.

Post autor: Larix » 14 sty 2016, 13:56

Agula84 pisze: 6 lat to nie duzo, jesli mowimy o podejrzeniu nowotworu w tym wieku, ale chyba jak na zapalna chorobe jelita to spory okres czasu.
Sęk w tym , że 6 lat temu też miała objawy a jelito miała zdrowe. Może mieć nadal zdrowe
a może coś się dzieje na cienkim... to jak to zdiagnozować ?
Co do tych opinii gastroenterologów na temat kolonoskopii to sam nie wiem co czasami myśleć.
Przykład : sam choruję na CU od 2006 (dosyć lekko). Po 10 latach zaleca się częste kolonoskopie. Byłem rok temu . Czysto. Pytam prowadzącej (w klinice gastro we Wrocławiu) : to za ile mam zrobić znowu ?
Ona na to: Jak nie będzie się nic działo to za 10 lat :neutral:
Oczywiscie pójdę wcześniej , ale czy mam podejrzewać Panią doktor , że jest niedouczona ? Chyba wie co mówi.
Wracając do problemu mojej połówki to wybierzemy się jeszcze do innego gastroenterologa.

Jac
Początkujący ✽✽
Posty: 170
Rejestracja: 14 lip 2013, 13:29
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: IBS - pytanie do mających ten problem.

Post autor: Jac » 14 sty 2016, 15:28

Larix pisze: I teraz pytania do cierpiących na IBS:
-Czy zdarza się Wam ból brzucha w nocy ? Włącznie z takim wybudzającym ze snu ?
Według opisów z sieci w nocy dolegliwości powinny ustępować.
Mam IBS od przynajmniej dwudziestu lat, a tak naprawdę to już w czasie podstawówki miewałem nieokreślone bóle brzucha i biegunki.
U mnie wybudzanie w nocy przez ból nieraz kończący się biegunką, albo przez skurcze, jest zjawiskiem normalnym i to od wielu lat. Według wyników badań (łącznie z kolonoskopią z badaniem histopatologicznym wycinków)nie ma się do czego przyczepić, więc zakładam, że diagnoza jest prawidłowa.
Badania krwi IBSchek aby potwierdzić tą diagnozę, jeszcze nie robiłem.

Opisy z sieci często nie odpowiadają faktycznemu przebiegowi ani przyczynom tej choroby.
Larix pisze:A tak na marginesie czy to nie dziwne , że oboje mamy problemy z jelitami ? Przecież to nie są choroby tak częste.
Przypadek ?
Jeśli chodzi o IBS, to podaje się, że dotyczy ok. 10 % społeczeństw krajów zachodnich. Do tego dodaj chorych na choroby zapalne jelit, więc wychodzi całkiem spory procent.
Jednak jak ktoś słusznie zauważył, są to choroby, o których rzadko się mówi, bo przecież "nie wypada rozmawiać o kupie" :)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: IBS - pytanie do mających ten problem.

Post autor: Mamcia » 14 sty 2016, 20:10

Poczytaj o badaniu na poziom kalprotektyny w kale. Jest nieinwazyjne badanie różnicujące problemy czynnościowe z zapalnymi. Niestety nie można na ich podstawie stwierdzić przyczyny ewentualnego zapalenia, ale można takowe wykluczyć.
Ostatnio zmieniony 17 sty 2016, 20:52 przez Mamcia, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Larix
Debiutant ✽
Posty: 32
Rejestracja: 28 mar 2007, 14:07
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Sudety

Re: IBS - pytanie do mających ten problem.

Post autor: Larix » 14 sty 2016, 20:23

Dzięki za info o kalprotektynie. Będę miał na uwadze.
Mamcia pisze: Jeśli macie coś obcej to może cie mić zakażenie różnego typu, dysbiozę, błędy dietetyczne itp.
Nie no , ja mam CU na bank od 2006 (teraz remisja od 2011). Moja niewiasta niby IBS (brak typowych objawów jak przy CU typu krew, jelito przy badaniu miała zdrowe, ale w sumie też mogła akurat mieć jakąś remisję).
Jedziemy 28-ego do prof Paradowskiego, może coś wymyśli.

Awatar użytkownika
malina1985
Debiutant ✽
Posty: 32
Rejestracja: 21 gru 2015, 19:33
Choroba: IBS
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: warszawa

Re: IBS - pytanie do mających ten problem.

Post autor: malina1985 » 17 sty 2016, 11:59

Larix pisze:Witam
-Czy zdarza się Wam ból brzucha w nocy ? Włącznie z takim wybudzającym ze snu ?
Według opisów z sieci w nocy dolegliwości powinny ustępować.
Mi się nie zdarza, że np przelewa mi się w jelitach (szczególnie po silnie stresującym dniu) i mnie to wybudza.

[/quote]
-internista wysyła ją na kolejną kolonoskopię a gastroenterolog mówi , że w tym wieku skoro miała 6 lat temu to nie trzeba.
Co o tym myśleć ?[/quote]

Ja mialam robioną kolono 2 lata temu, na czterech lekarzy, wszyscy powiedzieli mi, że skoro wtedy było "czysto" to badanie jest "świeże" i mimo zapstrzenia objawów w grudniu nie ma potrzeby powtarzania. Wydaje mi się, że lekarze często mają takie podejście :-/
Tylko ja zrobiłam kalprotektynę sobie dla świętego spokoju.


[/quote]A tak na marginesie czy to nie dziwne , że oboje mamy problemy z jelitami ? Przecież to nie są choroby tak częste.
Przypadek ?[/quote]

Ja mam wrażenie, że sporo osób ma takie problemy... U mnie w rodzinie IBS, nowotwór jelita itd to w prawie każdym pokoleniu. Wśrod znajomych rownież różne sytuacje. Szczerze? Jeśli chodzi o choroby ukladu pokarmowgo-zwalam po częsci winę na stres. U mnie wszystko nasila się podczas stresu, a choroby autoimmunologiczne odezwały się w momencie silnego, przewlekłego stresu. Kortyzol wariuje cały czas-wyniki czasami są x razy przekroczone bez żadnych przyczyn organicznych.
Jeżeli czegoś nie można, a bardzo się chce, to wolno ;)

Pakiet Srebrny w abonamencie 0 PLN- RZS, IBS, Bielactwo, Autoimm.zapalenie tarczycy

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:24
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: ....

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: leila » 16 maja 2016, 14:00

które leki z apteki bez recepty na biegunke pomogły by mi ?podejrzewam drazliwe
miałam stresy przez ostatni miesiac
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: patkaas » 16 maja 2016, 18:32

leila pisze:które leki z apteki bez recepty na biegunke pomogły by mi ?podejrzewam drazliwe
miałam stresy przez ostatni miesiac
jeśli ja mam już problem i potrzebę wstrzymania akcji to stosuję Laremid. (Loperamid bez recepty)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Agula84
Aktywny ✽✽✽
Posty: 873
Rejestracja: 20 lip 2010, 21:59
Choroba: IBS
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolska

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Agula84 » 07 lip 2016, 21:50

widzę że wątek zamarł, w sumie dobrze. Piszę to co napisałam praktycznie rok temu, znowu moje jelito daje znać o sobie. Najgorzej że teraz moja nerwica atakuje mnie już praktycznie kompleksowo- mialam ogromne bóle głowy, kłócia w klatce, tachykardie to teraz dochodzi mi jeszcze jelito. Muszę zwolnić.... :(
Agula 84 :)

Anonymous_13ece955

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Anonymous_13ece955 » 07 lip 2016, 22:18

Agula84, może jakaś joga, tai-chi, akupunktura, masażyki, psychoterapia?

Agula84
Aktywny ✽✽✽
Posty: 873
Rejestracja: 20 lip 2010, 21:59
Choroba: IBS
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolska

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Agula84 » 07 lip 2016, 22:32

Maatylda, no musze się za czyms rozglądnąć bo sie wykończę. :(
Agula 84 :)

Anonymous_13ece955

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Anonymous_13ece955 » 07 lip 2016, 22:39

Agula84, bez kitu, szukaj, szkoda życia.

grzes727
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 23 paź 2015, 08:43
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: grzes727 » 08 lip 2016, 17:03

Dopisze swoje "3 grosze". Bóle głowy towarzyszą mi od około 14 roku życia, zazwyczaj pojawiają się w niedziele, albo poniedziałek (tj przed pójściem do szkoły/pracy lub po pierwszym dniu), następne dni tygodnia są bez bólu. Kłucia w kaltce piersiowej również występowły, występują.
Jednak w moim przypadku zmiany w jelicie grubym, krew utajona dodatnia jasno wskazały diagnozę nzj. CU.
Teraz mam dziwną sytuacje nie wiem czy zbliża się zaostrzenie, czy nie. Stolce stały się luźniejsze, póki co bez krwi no i jest trochę nerwów w pracy. Objawy równoległe pojawiały się z ww nerwami.

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽
Posty: 192
Rejestracja: 08 sty 2012, 16:27
Choroba: IBS
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: LOSMARCELOS » 09 lip 2016, 10:58

Mi kiedyś ktoś powiedział, że "brzuch to nasz drugi mózg".
Niestety stres powoduje zaostrzenie różnych dolegliwości.
Pogorszenie nastroju w niedzielne popołudnie ma wiele osób... To nawet w psychologii jest opisane jako pewien syndrom.
"... Wprowadzam do doliny łez teorie sensu życia... "

Agula84
Aktywny ✽✽✽
Posty: 873
Rejestracja: 20 lip 2010, 21:59
Choroba: IBS
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolska

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Agula84 » 21 lip 2016, 20:12

Popadlam w paranoje i potrzebuje lekko pomyslu na siebie. a pisze tutaj bo ten watek od poczatku bbyl mi blisko a ibs to moja podstawowa choroba.
Mam ibsa od 2010r., generalnie 2 kolonki, masa badan z krwi, nic nie wskazuje dobitnie na nzj, chociaz czasem pojawiala sie krew - mialam szczeline. Generalnie utknelam na diagnozie ibs, wielu lekarzzy, wiele baadan, w wielu miastach. ok.
Od jakis 2 miesiecy dzieje sie ze mna cos dziwnego. Mam kolatanie serca, takie na holterze dochodzace do 157 uderzen na minute, ale holter poza tym tetnem nie wykazal zadnych nieprawidlowosci. ccisnienie takie 120 na 80, 100 na 70 mniej wiecej. echo ok. ekg oprocz tego ze szybkie tetno, tez ok. Kardiolog mowi, ze taka uroda, ale wizyte jeszcze mam 3 sierpnia ( teraz w krakowie SDM wiec trudno cos normalnie zalatwic). aktywowal mi sie brzuch, mam wzdecia, pojawiaja sie biegunki, mam mdlosci. do tego przez 2 miesiace bolala mnie glowa, takie epizody po 10 dni, nie chcialo przejsc po lekach, przeszlo dopiero po tomografii, jak sie okazalo ze wynik prawidlowy. rozregulowal mi sie okres.
W maju mialam troche stresow, umarla mi kolezanka, bardzo to przezylam. teraz w sumie nic sie nowego nie dzieje, nowych powodow do stresowania sie nie mam, a tak sie czuje. suplementuje potas i magnez wiec ich brak nie jest przyczyna klopotow z sercem. wyniki morfologii sa prawidlowe. tsh tez. czuje sie jak wariatka. na sorze jak mialam piperwszy raz to tetno takie wielkie to dostalam hydroxyzyne w syropie, potem w tabletce i potas musujacy i TYLE! zlecone przez nich badania wlasnie tarczycy elektrolitow morfologii mam prawidlowe... co myslicie?
Agula 84 :)

Anonymous_13ece955

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Anonymous_13ece955 » 21 lip 2016, 20:24

Agula84, TSH w normie, to znaczy ile?
dla młodych są inne normy, niższe.

badano Ci kiedyś przeciwciała tarczycowe pod kątem choroby Hashimoto? antyTPO, antyTG?
i ja bym jeszcze cukry skontrolowała, na czczo i po posiłkach i na pewno wtedy, kiedy czujesz to kołatanie i ból głowy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”