IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: Noelia » 10 kwie 2019, 21:02

Jac pisze:
10 kwie 2019, 13:09
Świetny artykuł ! Nareszcie autorytet w dziedzinie gastrologii potwierdził, że chorzy na IBS nie są grupą świrów wymyślających sobie dolegliwości.
No dokładnie :tak:

Jeszcze na taki fajny artykuł kiedyś trafiłam:
Nadwrażliwe jelita: to nie psychika jest tu winna

Najciekawsze i najważniejsze fragmenty:
Pacjenci z zespołem nadwrażliwego jelita to nie histerycy, lecz nadwrażliwcy, którym trzeba pomóc – przekonuje gastroenterolog prof. Grażyna Rydzewska. Nauka wie coraz więcej na temat chorób czynnościowych jelit i obala wcześniejsze hipotezy.
Dotychczas przyczyn objawów zespołu nadwrażliwego jelita doszukiwano się w psychice chorego. Dziś już wiemy, że winne są zaburzenia mikrobioty jelitowej. W dodatku zespół jelita nadwrażliwego (IBS) to nie jedna choroba, lecz zespół wielu objawów o różnych przyczynach.
Objawy podobne jak w zespole jelita nadwrażliwego mogą występować w celiakii, SIBO (czyli zespole rozrostu flory bakteryjnej), nietolerancji laktozy, czy produktów bogatych w FODMAP (nazwa pochodzi z zestawienia pierwszych liter wyrazów: Fermentable Oligosacharides, Disacharides, Monosacharides and Polyols), nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten oraz alergii na nikiel.

- To bardzo ważne, że zaczęliśmy w końcu identyfikować te wszystkie choroby, bo wcześniej się o nich nie mówiło – uważa prof. Rydzewska. Pojawiło się też nienazwane dotychczas zjawisko "SIBO", czyli rozrost flory bakteryjnej jelita grubego na jelito cienkie, które powoduje dolegliwości bólowe, przewlekłe biegunki, wzdęcia, odbijanie się – czyli objawy, które nakładają się na te występujące też w IBS. To nie to samo, ale 23-45 proc. pacjentów z zespołem jelita nadwrażliwego ma też SIBO.
Pacjentka z zespołem jelita nadwrażliwego to jest nasza księżniczka na ziarnku grochu. Ona nie kłamie, ona czuje to ziarnko grochu! Jeżeli zrobimy test balonem, który polega na wprowadzeniu do jelita balonu, który rozszerzamy powietrzem – zdrowa osoba nie będzie czuła bólu, a przy tej samej objętości osoba z zespołem jelita nadwrażliwego cierpi. I to nie jest histeryczka, to jest osoba nadwrażliwa – tłumaczy specjalistka
.
Według nowych wytycznych w leczeniu należy uwzględnić odpowiednią dietę, zwiększoną podaż błonnika (często w postaci błonnika rozpuszczalnego) oraz farmakoterapię – w tym m.in. leki rozkurczowe i specyficzny antybiotyk, który reguluje nasz mikrobiom, ale nie wchłania się z jelita, a więc nie działa na bakterie korzystne dla człowieka (ze względu na to nazywany jest eubiotykiem).
Lekarze mogą zalecać także łagodne preparaty o udokumentowanym działaniu, takie jak olejek z mięty pieprzowej, osmotyczne leki czyszczące (nie przeczyszczające!), kwas masłowy.
Diety eliminacyjne, tak lubiane przez pacjentów, mają małe znaczenie i bardzo często specjaliści je odradzają.

- Tak modna ostatnio dieta bezglutenowa nie jest dobra dla wszystkich, a stosowana na dłuższą metę przez osoby, które nie mają celiakii, jest wręcz szkodliwa – ostrzega gastroenterolog.

Podkreśla, że jedyną dietą jaka jest zalecana przez specjalistów w leczeniu chorób jelit jest dieta low-FODMAP.


Wspomniany wyżej eubiotyk to ryfaksymina (czyli Xifaxan), a kwas masłowy to np. Debutir, Intesta, Gastrobutin IBS, Aliness.
O diecie low-FODMAP dużo info w tym Kwartalniku: FODMAP a jelita – jeść czy unikać?
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

masterdark
Początkujący ✽✽
Posty: 258
Rejestracja: 24 wrz 2018, 14:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: masterdark » 30 maja 2019, 17:15

Jeżeli zrobimy test balonem, który polega na wprowadzeniu do jelita balonu, który rozszerzamy powietrzem – zdrowa osoba nie będzie czuła bólu, a przy tej samej objętości osoba z zespołem jelita nadwrażliwego cierpi.
Osoba z hipersensorycznością układu nerwowego i zdrowymi jelitami też może cierpieć.

itosja
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 07 cze 2022, 20:09
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: śląskie

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: itosja » 07 cze 2022, 20:21

Jestem tu nowa. Mam 37 lat. Mam niepotwierdzone wrzodziejące zapalenie jelita albo IBS. Moim głównym objawem jest przelewanie po posiłku i uczucie gazów w jelitach. Czy ktoś przy tej chorbie tak miał. Kolonoskopia wyszła niby dobrze ale były nacieki z krwi i w badaniu histopatologicznym dali wynik do konsultacji z obrazem kolonoskopii. Jestem bardzo z nerwicowaną osobą. Praktycznie wszystkim się przejmuję. Byłam u kilku lekarzy ale bez żadnego wywiadu wypisał jeden salazę, drugi kazał brać tribux i duspastalin i się nie przejmować. A ja już sama nie wiem co mam robić. Jedno jest pewne po chlebie czuję się okropnie. Mam podwyższone tętno i czuję jakbym była bardzo słaba. Bardzo proszę o odpowiedź jeśli ktoś miał coś podobnego.

Krzysiek_223
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 06 paź 2023, 14:22
Choroba: nie ustalono
województwo: łódzkie
miasto: Łódź

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: Krzysiek_223 » 21 lis 2023, 15:45

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie w kontekście stosowania maślanu sodu https://leki.pl/srodki_spozywcze/buti-n ... ki-350-mg/. Pojawiają się badania potwierdzające dużą skuteczność i ogólną poprawę jakości życia pacjentów

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”