IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Mamcia » 21 lip 2016, 20:56

Dodatkowo czy masz wykluczoną celiakię. Czy miałaś badane przeciwciała w kierunku chorób z autoagresji.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Agula84
Aktywny ✽✽✽
Posty: 873
Rejestracja: 20 lip 2010, 21:59
Choroba: IBS
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolska

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Agula84 » 21 lip 2016, 22:09

celiakie mam wykluczona. przeciwciała ANCA mialam robione 5 i 2 lata temu. 5 lat temu wyszly ujemne, 2 lata temu dodatnie 1:10, ale lekarka powiedziala ze to o niczym nie swiadczy bo to bardzo mala wartosc jest. może powtorzyć? TSH mam w normie, jak mi sie diagnostyka otworzy to podam wynik,o ostatnie mam 1 czerwca- wynik 0,384, wczesniej 0,565. Proby watrobowe, fibrynogen, uklad krzepniecia w porzadku.
mialam robiony tez lipidogram, cukier, wszystko w normie. poza potasem jeden raz na dolnej granicy, wszystkie wyniki dotychczas robione mam w normie. morfologia ostatnia czyli z poprzedniego miesiaca tez prawidłowa.

badano Ci kiedyś przeciwciała tarczycowe pod kątem choroby Hashimoto? antyTPO, antyTG- tych badan nie mialam.
Kurcze biegam po tych lekarzach, nikt mi specjalnie nie potrafi pomoc, kazdy patrzy na jeden objaw, ale mnie sie wydaje ze to ma wszystko związek. w sumie to wolalabym, żeby to byla nerwica.

Mamia ktore to są przeciwciala w kierunku chorob z autoagresji?
Agula 84 :)

Anonymous_13ece955

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Anonymous_13ece955 » 22 lip 2016, 00:46

Agula84 pisze:celiakie mam wykluczona. przeciwciała ANCA mialam robione 5 i 2 lata temu.

to nie są przeciwciała na celiakię jeśli dobrze zrozumiałam Twoją wypowiedź, te są:


- p/ciała przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA)
- p/ciała przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG)
- p/ciała przeciwko deamidowanej gliadynie (potocznie: „nowej gliadynie” DGP lub GAF)

p/ciała te bada się w klasie IgA oraz w klasie IgG- IgG zwłaszcza kiedy ogólne stężenie IgA we krwi jest poniżej normy
poza tym...znam sporo dorosłych osób, którym przeciwciała wychodziły ujemne, a wycinek hist-pat z dwunastnicy oznajmiał: celiakia.

Agula84 pisze: Mamia ktore to są przeciwciala w kierunku chorob z autoagresji?
tu chyba właśnie chodzi o ANCA, ASCA itd

Agula84 pisze:kazdy patrzy na jeden objaw
standard..
Agula84 pisze:cukier, wszystko w normie
cukier to tak zmienny wskaźnik, że pojedyncze badanie mało co powie. warto zobaczyć jak to wygląda po posiłkach i kiedy odczuwasz te objawy. ja mam zacną cukrzycę i za niski jak i za wysoki cukier powoduje właśnie kołatanie i ból głowy.

Agula84
Aktywny ✽✽✽
Posty: 873
Rejestracja: 20 lip 2010, 21:59
Choroba: IBS
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolska

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Agula84 » 22 lip 2016, 12:59

moze zle sie wyrazilam. Celiakie mam wykluczona innymi badaniami,
a te ANCA ANA ASCA mialam robione niezaleznie.
Dzisiaj zrobilam sobie morfologie, glukoze, potas- te wyszly ok,
natomiast crp wyszlo mi 11. niby nie szaly ale podwyzszone. ide po recepte dzis na lek, to spytam lekarza co z tym zrobic. mam klopot z zebem tez, a od kilku dni boli mnie gardlo, wiec mam z czym to crp powiazac.
Agula 84 :)

Anonymous_13ece955

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Anonymous_13ece955 » 22 lip 2016, 19:47

Agula84, ok już czaję :)
ciekawe, że raz wyszły ujemnie a potem dodatnie, czy to było to samo labo? w jakim odstępie czasu robiłaś badania?

Agula84
Aktywny ✽✽✽
Posty: 873
Rejestracja: 20 lip 2010, 21:59
Choroba: IBS
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolska

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Agula84 » 22 lip 2016, 21:51

Maatylda, nie to samo laboratorium, ale do tego pierwszego mam na szczescie juz prawie 350 km i nigdy tam nie wroce ;) pierwsze badania 2010, drugie 2014.
No wiec tak... mam jeszcze zrobione
magnez 0,87 (0,66 1,07)
antyTPO <5,00 (0,00 34,00)
anty TG <10,00 (0,00 115,00)
TSH 0,845 (0,270 4,200)

Generalnie lekarka popatrzyla tez na holtera, i mowi ze jej zmianem to jet hormonalne, pytanie czy od nieprawidlowej pracy tarczycy ( ale jak patrze to wszystko ok), cczy jednak ze stresu- kazala jeszcze prolaktyne zrobic, ale to sie robi w konkretnym dniu cyklu, wiec czekam na miesiaczke...
odnosnie CRP uznała ze to od gardla, kazala powtorzyc za tydzien.
Dzisiaj mi troche lepiej, chociaz teraz tez mnie lekko meczy. co ciekawe podczas wizyty tetno mialam 60..... nic tylko chodzic po lekarzach... :)
Agula 84 :)

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽
Posty: 192
Rejestracja: 08 sty 2012, 16:27
Choroba: IBS
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: LOSMARCELOS » 10 sie 2016, 11:29

Ja ograniczyłem IBS przypadkiem lecząc gardło (lekki przerost Candidy w gardle i częste bóle gardła)
Na początku wiadomo Flukonazol, Nystatyna, Daktarin Oral żel,ale raczej to nie pomogło na IBS.
Dopiero kolejny etap:

- Dieta przeciwgrzybiczna
- homeopatia
- leczenie izopatyczne
- dodatkowo odkwaszanie organizmu...
- probiotyki (takie lepsze typu Enterol, Sanprobi IBS, Vivomixx)
- cynk

Kto wie czy IBS nie jest spowodowany przez Candide...
"... Wprowadzam do doliny łez teorie sensu życia... "

Jac
Początkujący ✽✽
Posty: 170
Rejestracja: 14 lip 2013, 13:29
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Jac » 10 sie 2016, 13:34

Z tego zestawu pewnie najbardziej pomógł Vivomixx i SanprobiIBS.
Jeśli chodzi o Candidę, to miałem do czynienia z lekarką (podkreślam - lekarką medycyny, a nie żadną "uzdrowicielką"), która obwiniała Candidę o powodowanie wielu chorób i dolegliwości, dlatego miała na biurku w gabinecie przygotowany stosik kartek z zaleceniami dla pacjentów. Oczywiście prawie każdy wychodził z taką samą diagnozą i kartką ze stosu, dlatego podchodzę dość ostrożnie do hasła "Candida".

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽
Posty: 192
Rejestracja: 08 sty 2012, 16:27
Choroba: IBS
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: LOSMARCELOS » 10 sie 2016, 19:54

Candida niestety jest coraz bardziej powszechna. Kwestia żywności mocno przetworzonej, stresów, dużej ilości cukrów, antybiotyków, podawania antybiotyków zwierzętom (a później te zwierzątka przerabiane są na mięso,a my zjadamy z nim antybiotyki), pestycydów itp.

Dla zainteresowanych:
http://www.janus.net.pl/grzybice%20candida.htm

:roll:
"... Wprowadzam do doliny łez teorie sensu życia... "

Jac
Początkujący ✽✽
Posty: 170
Rejestracja: 14 lip 2013, 13:29
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Jac » 11 sie 2016, 12:08

Dla mnie pan Janus i jego wiedza przestali być przekonujący, kiedy w jego książce trafiłem na opisywany przez niego test, jak wykryć Candidę w organizmie: należy napluć rano do szklanki z wodą i patrzeć jak układa się ślina. W zależności od tego jak się ułoży - mamy problem z Candidą, albo nie. Ręce opadają na taką diagnostykę i poziom wiedzy... Ja wolę pozostać przy medycynie konwencjonalnej i badaniach na poziomie XXI wieku. Ale jak ktoś chce w to wierzyć, jego sprawa. W końcu chodzi o to, aby kupić jego książkę, w której nawiasem mówiąc nie ma odwołania do jakichkolwiek badań, prac naukowych itp.

Przechodziłem już kilka lat temu przez "leczenie Candidy". Wtedy wydawało mi się, że wreszcie znalazłem przyczynę i rozwiązanie moich problemów, zwłaszcza, że akurat długotrwałe stosowanie probiotyków, będące jednym z elementów "leczenia grzyba" w moim przypadku przyniosło pozytywne rezultaty. Jednak dziś uważam, że reszta tego leczenia, w tym długotrwałe stosowanie leków przeciwgrzybiczych, przyniosła więcej szkody niż pożytku.

LOSMARCELOS
Początkujący ✽✽
Posty: 192
Rejestracja: 08 sty 2012, 16:27
Choroba: IBS
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: LOSMARCELOS » 12 sie 2016, 07:44

Leki przeciwgrzybiczne stosuje się krótko. Zwłaszcza flukonazol.
Tzn. max 2 serie z przerwą. Więcej nie ma sensu. Istotna jest DIETA i ruch.
"... Wprowadzam do doliny łez teorie sensu życia... "

Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Posty: 763
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:51
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: nevermind

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Tomek0700 » 21 sie 2016, 16:26

LOSMARCELOS pisze:
Kto wie czy IBS nie jest spowodowany przez Candide...
90% chorób można wytłumaczyć candidą. Masz zatkany nos? candida. Masz biegunkę ? candida. Masz bóle pleców? candida.

Pod ,,ibs" łączy się wiele chorób - jeszcze niedawno SIBO było ibsem. Jedną z przyczyn IBSu jest serotonina. Konkretnie receptor 5ht3. Serotonina odpowiada m.in za regulację przewodu pokarmowego. Jesli ktoś ma problem z jelitami (biegunki) polecam (za poradą lekarza) amitryptyline 25 mg. W polsce nie ma alosetronu (5ht3 antagonista) ale jest ondansetron (drogi) ale też mamy mirtazapine, która jest mocnym antagonistą tego receptora i może pomóc jelitom. Niskie dawki leków przeciwdepresyjnych pomagają na jelita i nie świadczy to o problemach z ,,głową". Bo niskie dawki praktycznie to efekt placebo na psychikę a pomagają bardzo z ukł. pokarmowym.
Cierpialem na yersinie az 2 lata.
Przeszedlem wszystkie szczeble diagnostyki (od kolonoskopii do enteroskopii)
Jelito drazliwe po infekcyjne, wydaje sie, ze tylko a to naprawde powazny problem.

"zawisc, zazdrosc, zamiast starac sie miec wiecej"

aneane
Debiutant ✽
Posty: 7
Rejestracja: 19 paź 2014, 18:16
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: śląskie
Lokalizacja: Rybnik

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: aneane » 24 wrz 2017, 21:41

Kochani, mam pytanie: czy ktoś z Was bierze Colilen IBS? Przysięgam,że nie reklama: zaproponowano mi to w łódzkiej aptece Braci Bonifratrów (tam kosztowało jakieś 70zł, w aptekach internetowych jakieś megadrogie)/ 70zł wciąż dużo, ale próbuję wszystkiego(; Musze przyznać, że już dawno mi nic tak nie pomogło. W marcu zaczęłam psychoterapię, dieta eliminacyjna (dużo sobie podczytałam o FOODMAP), przy większych problemach Tribux i Sulpiryd ale wciąż dużo incydentów było, zwłaszcza przy koniecznym jedzeniu gdzieś/u kogoś itd., colilen mega mi pomógł(małe nieszczęścia przytrafiają się o wiele rzadziej, wzdęcia i gazy prawie wyeliminowane). Ale nie wiem czy to nie placebo XD Macie jakieś wnioski ad. Colilenu?

tekturka
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 09 lut 2018, 15:22
Choroba: nie ustalono
województwo: śląskie

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: tekturka » 09 lut 2018, 16:01

Chciałabym prosić o wyjaśnienie - co dokładnie jest przyczyną bólu jelita w przypadku IBS.
Rozumiem, że chodzi o skurcze jelit, które mogą powodować ból,
ale jeżeli ból występuje nie tylko po posiłku i objawia się silnym kłuciem,
a nie skurczami, to co właściwie go wywołuje, jeżeli w jelicie nie ma zmian organicznych?

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: Tubisia » 09 lut 2018, 16:41

Mięśnie w jamie brzusznej chociażby, może być duzo przyczyn.

https://www.mojbrzuch.pl/zespol-jelita- ... formy-ibs/
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”