IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Wszelkie choroby jelit, poza CD i CU

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Agala

IBS a Crohn

Post autor: Agala » 21 lis 2003, 11:16

Witajcie
Trafilam na forum przypadkowo. Nie choruje na Crohna ale mam IBS jelito nadwrazliwe.
Czytalama rozne artykuly i wasze posty o chorobie i troche sie martwie, ze IBS moze przejsc w Crohna albo moze to byc zla diagnoza.
I co teraz robic?
Jakie badania moglabym zrobic zeby mie cpotwierdzenie ze to IBS a nie Crohn. ??

Mecze sie od 99 roku, przeszlam sigmoidoskopie, badania na pasozyty, bakterie, utajona krew. wszytsko bylo okej. jak to w IBS, objawy zawsze sa. mam okresy spokoju i okresy zaostrzenia.
a moze to crohn??

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Posty: 4331
Rejestracja: 06 lis 2003, 15:04
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Re: IBS a Crohn

Post autor: -Ania- » 22 lis 2003, 18:54

U mnie podstawowym badaniem do wykrycia crohna by3 pasa? jelita oraz badanie histopatologiczne.

—ycze Ci by by3 to IBS niz crohn :)

Pozdrawiam Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Ela
Początkujący ✽✽
Posty: 279
Rejestracja: 21 kwie 2003, 21:05
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: IBS a Crohn

Post autor: Ela » 22 lis 2003, 22:38

Witaj,
u mnie podstaw? diagnozy (colitis ulcerosa) by3o badanie histopatologicznie wycinka jelita pobranego w trakcie kolonoskopii. Pocz?tkowo podejrzewano IBS, ale szybko okaza3o sie co innego. Niedawno dowiedzia3am sie o badaniach immunologicznych, które podobno mog? pomóc w diagnozie zapalnych chorób jelit, ale nic na razie o nich nie wiem.
Tak czy inaczej, staraj sie nie martwia na zapas. Pozdrawiam E.

Agala

ibs czy crohn

Post autor: Agala » 25 lis 2003, 13:09

Dziekuje za odpowiedzi.
Zapisalam sie na poczatek na usg u bardzo dobrego specjalisty.
znalalzma w starych badanich, w 99 roku, ze mialam usg, w ktorym widac bylo powiekszony wezel chlonny krezkli jelita. z tego co wyczytalam z ksiazek, to moze to byc spowodowane zapaleniem jelita cienkiego. niestety z tego co pamietam, nikt mnie nie leczyl na cos takiego, tylko na IBS:-(.
po 4 latach to moge teraz miec crohna! chociaz u licha! czy moge czuc sie dobrze, i miec zapalenie? chociaz bole czasami wracja, raczej z lewej storny biodra, stolce luzne ale to nie biegunki, czasami zielonkawe? co myslicie??
ehhhhhh, jednak sprawdze co wyjzie w usg, i badania podstawowe krwi no i zobacze.
Czy wiecie jak bada sie jelito cienkie?? przez kolanoskopie??

Pozdrawiam wszystkich
Agala

Ela
Początkujący ✽✽
Posty: 279
Rejestracja: 21 kwie 2003, 21:05
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: IBS a Crohn

Post autor: Ela » 25 lis 2003, 15:58

Je?li chodzi o jelito cienkie, to na pewno nie bada sie go przy pomocy kolonoskopii. To co mi przychodzi do g3owy, to prze?wielenie rtg z kontrastem. Ostatnio s3ysza3am o metodzie polegaj?cej na po3ykaniu malutkiej kamery, która przechodzi przez ca3y przewód pokarmowy i rejestruje wszystko, co widaa. W?tpie, czy mo?na u nas zrobia takie badanie, chyba ?e w ramach jakiego? programu eksperymentalnego. Ciekawe, czy tomografia lub rezonans magnetyczny s? stosowane do badania jelit. Mo?e co? o tym wiecie?

Agala

Re: IBS a Crohn

Post autor: Agala » 26 lis 2003, 11:28

[quote="-Ania-"]U mnie podstawowym badaniem do wykrycia crohna by3 pasa? jelita oraz badanie histopatologiczne.

pasaz to zncazy rentgen z polykaniem papki?? - jak to wyglada??
a badanie histopatologiczne - podczas kolonskopii?

Ela
Początkujący ✽✽
Posty: 279
Rejestracja: 21 kwie 2003, 21:05
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: IBS a Crohn

Post autor: Ela » 26 lis 2003, 20:41

Przyznam, ?e niewiele wiem o diagnostyce jelita cienkiego, bo moja choroba póki co zaatakowa3a tylko jelito grube. Je?li chodzi o badanie histopatologiczne przy kolonoskopii, to polega to na tym, ?e podczas kolonoskopii (dotyczy jelita grubego) pobiera sie wycinek tkanki i przekazuje do badania histopatologicznego. Mo?e ono wykazaa istnienie choroby Crohna lub colitis ulcerosa, choa nie musi bya rozstrzygaj?ce.

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Posty: 4331
Rejestracja: 06 lis 2003, 15:04
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Re: IBS a Crohn

Post autor: -Ania- » 27 lis 2003, 19:03

Tak pasa? to badanie rtg z po3ykaniem papki. Oprócz tego mia3am i tomografie i rezonans magnetyczny, ale nie jelit. Co do badania histopatologicznego mia3am na my?li operacje- w moim przypadku wyciecia jelita grubego i jednocze?nie pobranie wycinków.

Podczas badania proktologicznego zbadano mi fragment jelita ciekiego, na ile sam organizm pozwoli3- mówi?c bezpro?rednio- w zale?no?ci od czysto?ci jelit( brak ka3u). Istnieje równiez rektoskopia do badania jelita grubego. Oba badania sa bardzo nieprzyjemne, w niektórych klinikach wykonywane bez znieczulenia :!:

pozdrawiam Ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Krzysiek(R)
Początkujący ✽✽
Posty: 88
Rejestracja: 02 gru 2003, 12:00
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Zamosc/Głogów
Kontakt:

Re: IBS a Crohn

Post autor: Krzysiek(R) » 03 gru 2003, 07:43

Witam Was.
Chce nawi?zaa do postu Eli i diagnozy jelita cienkiego.Je?eli chodzi o kolonoskopie i badanie jelita cienkiego to jest to mo?liwe.W moim przypadku tak by3o.Podczas kolo0noskopii pobrano wycinek z jelita cienkiego w3a?nie i stwierdzono Crohna.Co prawda dosz3y do tego jeszcze inne badania typu pasa? i tp.,ale kolonoskopia byla decyduj?ca.
Wszystko po prostu zale?y od do?wiadczenia, "wygimnastykowania" i zreczno?ci lekarza wykonuj?cego badanie.

POzdrawiam
Krzysiek
zawsze mozemy o tym poGGadac...
GG 3141303

Ela
Początkujący ✽✽
Posty: 279
Rejestracja: 21 kwie 2003, 21:05
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: IBS a Crohn

Post autor: Ela » 04 gru 2003, 19:06

Bije sie w piersi. By3am przekonana, ?e - jak sama nazwa wskazuje - kolonoskopia s3u?y do badania tylko jelita grubego. S?dzi3am, ?e zastawka miedzy jelitem cienkim a grubym uniemo?liwia wprowadzenie kolonoskopu do jelita cienkiego. Ale jak widaa sie myli3am. A swoj? drog? ciesze sie, ?e jest to forum, bo mam wra?enie, ?e czesto wiecej sie mo?na dowiedziea od innych pacjentów ni? sk?din?d. Pozdrawiam

gosc

Re: ibs czy crohn

Post autor: gosc » 04 gru 2003, 23:16

Wszystkich zainteresownych diagnostyka jelita cienkiego odsylam do http://www.borgis.pl/czytelnia/med_rodz/2001/01/11.php. Znajdziecie tam wiele ciekawych informacji na ten temat.
Zycze wszystkim wytrwalosci w walce z choroba

Gość

Re: ibs czy crohn

Post autor: Gość » 05 gru 2003, 09:17

gosc pisze:Wszystkich zainteresownych diagnostyka jelita cienkiego odsylam do http://www.borgis.pl/czytelnia/med_rodz/2001/01/11.php. Znajdziecie tam wiele ciekawych informacji na ten temat.
Zycze wszystkim wytrwalosci w walce z choroba
niestety strona jesy w takcie konstrukcji, nie mozna jej otworzyc.

turecki

Re: ibs czy crohn

Post autor: turecki » 05 gru 2003, 17:32

mozna to zrobic ale "na piechote":)
trzeba wejsc na www.borgis.pl, nastepnie do czytelni on-line, wybrac czasopismo "Medycyna rodzinna" nr 1/2001. Artykul nazywa sie "Obrazowanie jelita cienkiego u pacjentow z choroba Crohna".

Pozdrawiam

pea
Początkujący ✽✽
Posty: 85
Rejestracja: 10 sie 2010, 21:06
Choroba: IBS
województwo: śląskie
Lokalizacja: ...

IBS - Zespół Jelita Drażliwego

Post autor: pea » 10 gru 2010, 21:26

Przeglądając forum sporo razy natknęłam się na profile użytkowników, którzy jako diagnozę mają wpisany właśnie zespół jelita drażliwego. Nie znalazłam żadnego osobnego wątku gdzie poruszano by "holistycznie" kwestie związane z tą "chorobą" (nie wiem czy w środowisku medycznym tak to można nazwać) i brakuje mi tutaj takiego tematu... Mam nadzieję, że fakt, iż jest to forum o zapaleniach nie przekreśla racji bytu takiego topicu.

Dlatego też proszę wszystkich użytkowników z taką diagnozą o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami czyli:
- opis dolegliwości, czas trwania
- na jakiej podstawie postawiono diagnozę (jakie badania się przeszło, jakie schorzenia muszą zostać wykluczone, aby postawić taką diagnozę)
- formy leczenia i jego rezultaty
- reakcja organizmu na typowe leki przepisywane przy tych dolegliwościach (duspatalin, debretin/tribux, xifaxan, doraźne leki rozkurczowe/przeciwwzdęciowe/przeciwbiegunkowe itp)
- czy we własnym odczuciu jest to dla Was dolegliwość typowo psychosomatyczna?

Zespół jelita drażliwego jest na tyle nieodgadniony, że w sumie każde informacje będą poniekąd przydatne

Większość z Was pewnie nie raz słyszała od lekarzy: "zespół jelita drażliwego to nic, proszę się nie martwić, na to się nie umiera", ale jakość życia ciągle leci w dół... Objawy są często bardzo podobne jak w choroba zapalnych jelit (okropne bóle brzucha, skurcze, wzdęcia, biegunki, zaparcia, śluz) i zdarza się, że występują codziennie bez żadnej "objawowej remisji" .
Brak konkretnych/jednoznacznych kryteriów, które pozwoliłyby na jednoznaczną diagnozę tylko pogarsza sprawę, bo ciągle w głowie pali się czerwona lampka czy to czasem nie jest coś innego, czy czegoś nie przeoczono, czy inny lekarz nie znalazłby czegoś nowego...

Może Wasz lekarz w ogóle neguje istnienie tego zespołu, albo ma jakąś inną super ciekawą wizję? A może dysponujecie wiedzą na temat najnowszych badań prowadzonych w celach znalezienia przyczyny/skutecznego leczenia zjd? ;)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zespół jelita drażliwego

Post autor: Mamcia » 10 gru 2010, 22:15

Bardzo dobry pomysł.
Poglądowy materiał http://www.unipharm.pl/artykuly/Dolegli ... azowki.pdf
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Choroby Jelit”