Jak poprawnie załatwiać się

Artykuły o różnych chorobach - w tym autoimmunologicznych - pomagające w zrozumieniu NZJ

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mp3s
Początkujący ✽✽
Posty: 54
Rejestracja: 15 maja 2013, 13:55
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów

Jak poprawnie załatwiać się

Post autor: mp3s » 31 maja 2015, 22:16

znalazłem ciekawy artykuł jak należy korzystać z toalety. Całe życie robiłem to źle.

http://kobieta.onet.pl/zdrowie/siadacie ... =onetsg_fb

Może coś w tym jest?
Azatopiryna 3x1
Asamax 3x3
Pentasa 1x1
_____________
Szczęśliwy ten dom, gdzie dwa kible są ;)

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Jak poprawnie załatwiać się

Post autor: Anette28 » 02 cze 2015, 07:47

:wink: ten artykuł- wymiata
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Jak poprawnie załatwiać się

Post autor: chrzanovy » 02 cze 2015, 17:17

a ktos zkomentujących napisał:

Qrcze - siedziałem sobie na kibelku z lapkiem na kolanach i wyczytałem,że źle się wypróżniam. Już poszło no i co mam teraz zrobić - włożyć z powrotem ?

:D
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Jak poprawnie załatwiać się

Post autor: patkaas » 02 cze 2015, 18:45

To jest bardzo interesujące. Widziałam już kiedyś jakieś obrazki pokazujące kiedy pion jest drożny :D Kto wie, może niektórym z zwężeniami na końcu przybranie takiej pozycji mogłoby trochę pomóc?
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
Filifionka
Początkujący ✽✽
Posty: 375
Rejestracja: 12 gru 2014, 14:36
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Myślenice

Re: Jak poprawnie załatwiać się

Post autor: Filifionka » 02 cze 2015, 19:05

Zgadzam się z przedmówcami: ciekawy artykuł.

To teraz musimy to sprawdzić. Kto na ochotnika wypróbuje, a potem zda relację? :razz: Bo jestem na prawdę ciekawa :grin:

Awatar użytkownika
senior Martinez
Początkujący ✽✽
Posty: 146
Rejestracja: 24 mar 2006, 13:54
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak poprawnie załatwiać się

Post autor: senior Martinez » 02 cze 2015, 21:30

Temat prawidłowej pozycji przy wypróżnianiu pojawił się w sieci już z jakiś rok temu, może nawet więcej(przynajmniej ja od tego czasu o tym wiem). Powiem tylko tyle, że to jest szczera prawda :wink: Zresztą jak ktoś miał robioną kolonoskopię, to może lekarz wykonujący kazał mu podkurczać nogi do brzucha, było to właśnie po to, żeby kolonoskop lepiej wchodził :roll:

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Posty: 635
Rejestracja: 09 lut 2011, 18:54
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak poprawnie załatwiać się

Post autor: Dżordż » 02 cze 2015, 23:09

Hehe ponowne odlrycie ameryki typowa pozycja rodem z wychodka. Widziałem na pprtalu aukcyjnym taka lawke pod muszle.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak poprawnie załatwiać się

Post autor: Mamcia » 03 cze 2015, 20:03

PIsałam już dawno, że temat jest poruszany przez antropologów od dawna.
Post by brat_olin
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bristolska ... nia_stolca
Szkoda, ze nie podaja bibliografii. Wspominalem kiedys, ze medyk
Dzierzykraj-Rogalski zrobil doktorat na temat pierwotnej pozycji
defekacyjnej. Z powodu tej pozycji (kucznej, dla ulatwienia) zwany byl
przez kolegów Dzierzysraj.
Je tę historie znam ze szyszenia z dzieciństwa.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Jak poprawnie załatwiać się

Post autor: patkaas » 04 cze 2015, 22:35

Tu jeszcze bardzo ciekawy artykuł http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obc ... okieobcasy

Z dystansem i dawką humoru, a na dodatek trochę interesujących danych i faktów :)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Jak poprawnie załatwiać się

Post autor: obyty.z.cu » 04 cze 2015, 22:38

Wyczerpałeś już limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu
bez sensu takie linki
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
Posty: 1475
Rejestracja: 03 lip 2008, 10:38
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie załatwiać się

Post autor: Miska Ryżu » 04 cze 2015, 22:45

to ja z innej beczki i własnego doświadczenia dodam, że jeżeli kąt między nogami i tułowiem jest znacznie większy niż pisane 35st czyli tzw pozycja "na małysza" to załatwiać się jest ciężej. ;-)
Smutno Ci? A może budyń? :)

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Jak poprawnie załatwiać się

Post autor: patkaas » 04 cze 2015, 22:57

obyty.z.cu pisze:bez sensu takie linki
Link jest przecież dobry, a że komuś skończył się bezpłatny limit w PIANO, to co poradzę... Wkleję tu ten artykuł, bo naprawdę podoba mi się jego forma.
"Ludzie dzielą się na tych, którzy używają papieru toaletowego, i tych, którzy radzą sobie inaczej. Świat dzieli się na krainy, w których ludzie wypróżniają się na siedząco i w kucki. Nasza tradycja plasuje nas, niestety, po niewłaściwej stronie

Pociągiem niemiłosiernie kołysało, jakby lada chwila miał wypaść z torów. Przytrzymując się ścian, brnęłam w kierunku końca wagonu, z trudem łapiąc równowagę. Nie było łatwo, bo i podłodze daleko było do czystości. A przecież jechaliśmy dopiero siedem godzin. Do celu pozostało jeszcze siedem dni.

Minęłam przedział konduktora i otarłam się o olbrzymi samowar, z którego dzień i noc można było zaczerpnąć wrzątku. Zaraz za samowarem były drzwi do toalety. Za tymi drzwiami określenie "daleko do czystości" nabierało nowego, głębokiego wymiaru. Zaczerpnęłam głęboko powietrza i weszłam.

Najdziwniejszy był sam sedes: wyglądał jak bękart zrodzony ze spotkania europejskiej muszli z azjatyckim przybytkiem typu "dziura w podłodze i miejsce na nogi". Na pierwszy rzut oka przypominał te z naszych krajowych pociągów, ale jego stalowa deska miała dwa wyraźne miejsca ukształtowane tak, by postawić tam stopy. Po dokładnej lustracji dostrzec można było nawet wybite w metalu ślady podeszew buciorów, jakby usłużny producent chciał napisać w uniwersalnym, międzynarodowym kodzie: tu stań.

Na to, że kod został właściwie odczytany przez dziesiątki pasażerów, wskazywały rozmazane ślady odbite w błocie. Ostrożnie wspięłam się na postument. Pociągiem zakołysało.

Dalsza część (litościwie pominę szczegóły) wymagała zdolności ekwilibrystycznych, zimnej krwi, refleksu i szybkości. Jakże różne było to doświadczenie od porannego kwadransa, który zwykłam spędzać na przeglądzie prasy połączonym z niespieszną defekacją. Ta i kolejne wizyty w kibelku pociągu jadącego nad Bajkał zapadły mi w pamięć niemal równie mocno jak podwodne bajkalskie krajobrazy podziwiane w czasie nurkowania.

Składanie jelita

Świat dzieli się na krainy, w których ludzie wypróżniają się na siedząco i w kucki. Nasza tradycja plasuje nas, niestety, po niewłaściwej stronie.

Przywykliśmy do rozsiadania się w coraz to wygodniejszych warunkach i spędzamy w ten sposób - statystycznie rzecz ujmując - od dwóch do trzech lat życia (kobiety ok. 32 miesięcy, mężczyźni - 25). Wskutek tego dręczą nas zaparcia, hemoroidy i nierzadko cierpimy na uchyłkowe zapalenie jelit.

O wiele zdrowiej (i szybciej) załatwia się w kucki. W krajach arabskich, na południu Europy i w Azji "grubsza potrzeba" zajmuje zwykle nie więcej niż minutę. Lekarze tłumaczą to naszą anatomią: w pozycji siedzącej mechanizm odpowiedzialny za zamykanie jelit nie otwiera się całkowicie. Wokół jelita jak pętla lassa owinięty jest mięsień, który gdy siedzimy lub stoimy, podciąga je tak, że jelito "składa się wpół". Podobnie składamy czasem ogrodowy wąż, kiedy chcemy zahamować przepływ wody. O, właśnie. Siedząc w toalecie, składamy nasze jelito grube, a mimo to napinamy się z całej siły, by przepływ udrożnić. Rezultatem są wspomniane już dolegliwości.

Na szczęście daje się przywrócić ciału fizjologiczną pozycję bez przeprowadzania generalnego remontu łazienki. Wystarczy podnóżek o wysokości o 20 cm niższej niż siedzisko toalety, tak by kąt między nogami a tułowiem był nie większy niż 30-35 stopni.

Trzy płaskie kamienie i historia ostracyzmu

Ludzie dzielą się też na tych, którzy używają papieru toaletowego, i tych, którzy radzą sobie inaczej. Wbrew pozorom jesteśmy w mniejszości - z papieru korzysta zaledwie 30 proc. światowej populacji.

Jak dowodzi francuski antropolog medycyny Philippe Charlier na łamach "British Medical Journal", pierwsza wzmianka o papierze toaletowym w świecie Zachodu pochodzi z XVI wieku. Francuski pisarz (a zarazem lekarz) François Rabelais wspomina, że papier w tych sprawach się nie sprawdza i sprawdzać się nie może. Chińczycy tymczasem jeszcze przed narodzinami Chrystusa czyścili się namiastkami papieru i patyczkami. Inne nieznające papieru kultury radziły sobie w zależności od zwyczajów i klimatu za pomocą liści, zwierzęcego futra, patyków lub śniegu.

Rdzenni Amerykanie korzystali z kolb kukurydzy oczyszczonych z ziaren. Na wybrzeżach były popularne muszle i łupiny kokosów. W starożytnym Rzymie toalety publiczne wyposażone były w kijki zakończone gąbką, które trzymano zamoczone w wiadrach z solanką lub z octem. Bogatsi obywatele używali w swych domach w tym samym celu kłębków wełny moczonych w wodzie różanej. Starożytni Grecy załatwiali te sprawy za pomocą gładkich, zaokrąglonych, lecz płaskich kamieni lub potłuczonych kawałków ceramiki nazywanych pessoi, dla bezpieczeństwa zaokrąglonych na rogach.

Niektórzy badacze starożytności sądzą, że jako "skorupki toaletowe" służyły także Grekom ostraka - gliniane skorupki, na których wydrapywano imiona nieprzyjaciół. Stąd dzisiejsze określenie "ostracyzm" - społeczne napiętnowanie, które w dawniejszych czasach mogło być wyrażane, literalnie, poprzez pokrycie fekaliami znienawidzonych imion. Takie ostraka z imionami Sokratesa, Temistoklesa czy Peryklesa znaleziono podczas wykopalisk w Atenach.

Wreszcie w 1880 roku Brytyjczycy opracowali pierwszy papier, który nadawał się do wycierania. Był dość gruby, z wyrazistą fakturą, kupowało się go w pudełkach, pocięty w duże kwadratowe listki. Ćwierć wieku później Amerykanie dopracowali papier toaletowy, nadając mu formę miękką i puszystą (choć jeszcze przez długi czas korzystali z niego nieliczni - powszechne było stosowanie raczej pociętych gazet i starych książek).

Dziś dziennie wykorzystujemy ponad 100 mln rolek papieru toaletowego. Mimo to co drugi Europejczyk przyznaje, że przynajmniej raz w życiu był w sytuacji, kiedy musiał poradzić sobie z higieną wypróżnienia w warunkach awaryjnych. Z czego korzystał? Z liści - jeśli miał je pod ręką. Pozostali - z bilonu, co w przewrotny sposób jest sięgnięciem do greckiej tradycji kulturowej.

Prosiaki i SMS-y

A wracając do egzotyki wydalania w różnych zakątkach świata - jadąc do Finlandii, warto pamiętać, by podczas podróży mieć naładowany telefon, bo przydrożne toalety otwiera się poprzez wysłanie SMS-a do zarządcy dróg publicznych. W Indiach wciąż można się natknąć na świńskie wychodki, w których fekalia trafiają wprost do koryta w chlewie, co pozwala na chwilę zadumy nad obiegiem materii w przyrodzie. Przed londyńską galerią Tate stoi publiczny wychodek zrobiony z luster weneckich. Z zewnątrz wygląda jak lustrzana kostka, ale korzystający z niej delikwent ma swobodny widok na otaczającą go ze wszystkich stron ruchliwą ulicę.

Przybytki na ulicach Nowego Jorku otwierają się po kwadransie od wejścia niezależnie od tego, czy zdołaliście się uporać z pozostałościami po obiedzie, czy jesteście dopiero w trakcie. Nie dość zresztą, że się otwierają, to jeszcze rozpoczynają samoczynną procedurę dezynsekcji. A prawdziwy raj dla koneserów świątyni dumania znaleźć można w Japonii. Tamtejsze sedesy mają wszystko, o czym tylko można sobie zamarzyć - podgrzewaną deskę, konsolę zarządzającą zapachami, system elektronicznie sterowanych modułów bidetowych zapewniających operowanie najróżniejszymi strumieniami wodnymi pod wszelkimi możliwymi kątami oraz możliwość wyboru subtelnych ścieżek dźwiękowych dla zagłuszania naturalnych odgłosów jelit, by nie wprawiały wypróżniającego się w zakłopotanie.

A jeśli gdzieś podczas egzotycznych wojaży natkniecie się na kibelek zasilany energią słoneczną, generujący z zawartości wodór i elektryczność albo biologiczny węgiel i wodę, wiedzcie, że oglądacie prototypowe urządzenia wyłonione w konkursie "Reinvent the Toilet Challenge", czyli przeprojektowania toalety. A gdy jeszcze z odpływu oczyszczoną po neutralizacji odchodów wodę popijać będzie elegancki dżentelmen w stroju wskazującym na zamożność - trafiliście na organizatora konkursu, samego Billa Gatesa. Ten miliarder uważa, że stworzenie toalet niewymagających rozbudowanej infrastruktury odprowadzania ścieków jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoimy."

Źródło: http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obc ... okieobcasy
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Jak poprawnie załatwiać się

Post autor: obyty.z.cu » 04 cze 2015, 23:30

patkaas pisze:Link jest przecież dobry, a że komuś skończył się bezpłatny limit w PIANO,
ja nie mam takiego limitu..gwoli wyjaśnienia.
Czyli podajesz linka do płatnej strony,nie będę tam zakładał konta żeby to przeczytać..i o to chodziło.

Kiedyś,kiedyś za mojej młodości w wojsku były jeszcze takie ubikacje kucane,"tureckie"..
W wyprawach turystycznych też na niejednej kwaterze się takie widywało.
Ale....może to i zdrowe dla organizmu,tyle że ile one odbierają przyjemności ,ile człowiek godzin spędza na sedesie,czasem z książką,papierosem,a w zaostrzeniu to i z kompem się zdarzało :oops:
ten świat chce odebrać nam nasze małe przyjemności :idea:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
Posty: 1475
Rejestracja: 03 lip 2008, 10:38
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Jak poprawnie załatwiać się

Post autor: Miska Ryżu » 04 cze 2015, 23:42

serwisy rzeczpospolitej tak mają, że niby piszą że skończył się limit ale to jest pic na wodę gdyz można wejść np za 10-30 minut i juz limit jest - mam czasem wrażenie że jest to losowe i nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Smutno Ci? A może budyń? :)

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Jak poprawnie załatwiać się

Post autor: patkaas » 05 cze 2015, 00:06

obyty.z.cu pisze:ja nie mam takiego limitu..gwoli wyjaśnienia.
Czyli podajesz linka do płatnej strony,nie będę tam zakładał konta żeby to przeczytać..i o to chodziło.
no więc może jeszcze ja wyjaśnię, że odkąd na niektórych cyfrowych mediach elektronicznych wprowadzono system opłat za dostęp PIANO, każdy niezalogowany bez pakietu posiada określony dostęp, czyli ten bezpłatny limit. Strona wydawcy płatna w żadnym wypadku nie jest, tylko dostęp do wybranych artykułów i działów internetowych. Na dzień dzisiejszy coraz więcej wydawców tych głównych gazet przystępuje do tego systemu, a my Polacy nie jesteśmy przyzwyczajeni do płacenia za treści w internecie, gdy na zachodzie jest to już norma.

Koniec w tym temacie, tekst wkleiłam, można sobie przeczytać. Rozmawiamy o tym jak poprawnie korzystać z tronu. :)
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nie tylko o NZJ”