Marihuana w leczeniu padaczki

Artykuły o różnych chorobach - w tym autoimmunologicznych - pomagające w zrozumieniu NZJ

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tata pirata
Specjalista ds. nowości w medycynie
Posty: 209
Rejestracja: 17 mar 2007, 12:39
Choroba: CD u dziecka
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Zielona Góra

Marihuana w leczeniu padaczki

Post autor: tata pirata » 09 sie 2013, 18:48

Na naszym forum kilka razy był poruszany temat działania przeciwbólowego marihuany w NZJ.
Poniżej podaję link do dzisiejszej "Gazety Wyborczej" o zastosowaniu marihuany w leczeniu rzadkiej odmiany padaczki.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... Miala.html

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Marihuana w leczeniu padaczki

Post autor: obyty.z.cu » 10 mar 2015, 17:31

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju, ... 22731.html
W stołecznym Centrum Zdrowia Dziecka w ostatnich miesiącach już dziewięcioro dzieci zaczęło przyjmować medyczną marihuanę w terapii padaczki opornej na leki. Jak informują lekarze, pierwsze wyniki są obiecujące – liczba napadów spadła nawet o 90 proc.

Neurolog z Kliniki Neurologii i Epileptologii Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" dr Marek Bachański od kilku miesięcy w CZD leczy marihuaną grupę dzieci cierpiących na padaczkę oporną na leki. Pierwszym pacjentem z tej grupy był 5-letni Maks, który miewał nawet do 200-300 napadów padaczki dziennie. Pod koniec września ubiegłego roku chłopca zaczęto leczyć medyczną marihuaną, a liczba napadów spadła o ok. 90 proc.

Również u innych pacjentów dra Bachańskiego zaobserwowano znaczną redukcję napadów padaczki. Łącznie w ostatnich miesiącach w IPCZD dziewięcioro dzieci rozpoczęło leczenie z zastosowaniem marihuany. Dr Bachański w rozmowie z PAP przyznał, że najczęściej to rodzice proszą o tę formę leczenia. - Czasem ja też proponuję, natomiast to nigdy nie jest na siłę – zaznaczył.
Z apteki w Holandii do Polski
Żeby zastosować medyczną marihuanę, lekarze musieli wystąpić o tzw. import docelowy, czyli sprowadzenie leku z zagranicy dla konkretnego pacjenta. Import realizowany jest na podstawie szczegółowych i zweryfikowanych zaleceń lekarza. W tym przypadku wniosek musiał być potwierdzony przez konsultanta w dziedzinie neurologii dziecięcej, a następnie został skierowany do akceptacji ministra zdrowia. Po wydaniu zezwolenia na sprowadzenie leku lekarz wypisał receptę, która została zrealizowana w holenderskiej aptece.
Legalizacja medycznej marihuany?

Były minister zdrowia dr Marek Balicki zwrócił uwagę, że marihuana to "lek bezpieczny, skuteczny i tani". Dodał, że sytuacja, w której lek ten może być zastosowany dopiero w wyniku procedury importu docelowego, jest "absurdalna" i należy domagać się wprowadzenia do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zapisu jednoznacznie wskazującego, że marihuana może być stosowana do celów medycznych. - Jeśli chcemy, żeby prawa do ochrony zdrowia w Polsce były w pełni przestrzegane, to musi być dostępna medyczna marihuana dla wszystkich pacjentów, którzy tego potrzebują – dodał Marek Balicki.
Dziennikarz Piotr Pacewicz podkreślał konieczność oddzielenia dyskusji o legalizacji medycznej marihuany od rozmów o legalizacji narkotyków, ponieważ różni je m.in. cel tych postulatów i motywacja zwolenników; różne są też grupy, które miałyby z tych zmian skorzystać. Jednocześnie Pacewicz przyznał, że "legalizacja marihuany medycznej będzie prowadzić do dekryminalizacji marihuany niemedycznej".
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nie tylko o NZJ”