Witamina D w leczeniu choroby Crohna

Artykuły naukowe związane z NZJ (zawsze pamiętamy o podaniu autora i źródła kopiowanego materiału).

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marcin820201
Początkujący ✽✽
Posty: 416
Rejestracja: 19 mar 2011, 14:13
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.
Kontakt:

Re: Witamina D w leczeniu choroby Crohna

Post autor: marcin820201 » 19 mar 2014, 20:49

Salofalk 3x1g, Multivitamina High Potency, Witamina D3 7000IU, Omega 3 - 3 g, LDN 4.5 mg, lipolic acid 600 mg, probiotyk. momentami melatonina 1-5 mg.

Jednej rzeczy nauczyłem się w moim długim życiu: że cała nasza nauka w konfrontacji z rzeczywistością wydaje się prymitywna i dziecinna - a jednak jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. (Albert Einstein)

Z czasem zrozumiesz, że 3 rzeczy się liczą: zdrowie, miłość i.... (Obyty z CU)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Witamina D w leczeniu choroby Crohna

Post autor: Mamcia » 19 mar 2014, 21:17

Nie wiem skąd akuku, ale dane podane w tym tekście nie są oparte na faktach, czyli badaniach wykonanych w Polsce. W ramach projektu PolSenior były prowadzone badania epidemiologiczne niedoborów witaminy D w populacji osób w wieku podeszłym. Polecam http://polsenior.iimcb.gov.pl/sites/pol ... /II.14.pdf
Niedobory w starszym wieku są częstsze, więc mówienie o 90% w populacji ogólnej jest chyba dziennikarską przesadą. Natomiast suplementację w zimie i osób, które powinny unikać słońca zawsze polecałam, ale w rozsądnych granicach.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Posty: 462
Rejestracja: 01 wrz 2012, 20:40
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie

Re: Witamina D w leczeniu choroby Crohna

Post autor: Nibiru » 19 mar 2014, 23:57

Mamcia pisze:Nie wiem skąd akuku, ale dane podane w tym tekście nie są oparte na faktach, czyli badaniach wykonanych w Polsce. W ramach projektu PolSenior były prowadzone badania epidemiologiczne niedoborów witaminy D w populacji osób w wieku podeszłym. Polecam http://polsenior.iimcb.go...zialy/II.14.pdf
Niedobory w starszym wieku są częstsze, więc mówienie o 90% w populacji ogólnej jest chyba dziennikarską przesadą. Natomiast suplementację w zimie i osób, które powinny unikać słońca zawsze polecałam, ale w rozsądnych granicach.
A z którego roku ta ksiażka ?

Ja bym przychylał się bardziej do "akuku" kolegi niż tej książki i badaniach na seniorach.
W USA około 70% populacji ma niedobory witaminy D, w wieku od 18 do 25 lat aż 55% ma zaniżony poziom witaminy D. Więc w Polsce jak nic poziom ten jest o wiele wyższy bo słońca mniej. Może nie 90% ale powyżej 70% na pewno.
Aktualnie trwa ogólnokrajowa akcja dotycząca badania poziomu witaminy D, w wielu miastach są organizowane badania bezpłatne na poziom tejże witaminki, zobaczymy jakie będą wyniki i jak to będzie wyglądać w statystykach.

Awatar użytkownika
kalatos
Aktywny ✽✽✽
Posty: 599
Rejestracja: 20 cze 2013, 13:45
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Witamina D w leczeniu choroby Crohna

Post autor: kalatos » 20 mar 2014, 08:43

Dlatego właśnie ja zacząłem brać 2x1 2000uj
Asamax, Sulfasalazin EN, Azatropine, VSL#3

Lepiej dziesięć razy ciężko chorować niż raz lekko umrzeć...

Fotografia okolicznościowa:
Obrazek.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Witamina D w leczeniu choroby Crohna

Post autor: Mamcia » 20 mar 2014, 11:24

Badania są na dużej reprezentatywnej grupie i robiono je w latach 2007-20011. Mam do nich zaufanie.
W zaleceniach jest wyraźnie o suplementacji natomiast nie należy z nią przesadzać. Sama biorę około 1500j, bo na słońce nie wychodzę.
Jestem bardzo ciekawa obecnie prowadzonych badań. trzeba też pamiętać, że wpływ na poziom wit D ma nie tylko słońce, ale także używanie filtrów.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

jowita1977
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 18 mar 2014, 21:22
Choroba: nie ustalono
województwo: łódzkie
Lokalizacja: łódź

Re: Witamina D w leczeniu choroby Crohna

Post autor: jowita1977 » 25 mar 2014, 16:17

Najnowsze doniesienia ze świata medycznego donoszą że wit D praktycznie nie można przedawkować a na pewno są dopuszczalne kilkakrotnie większe dawki od tych zalecanych

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Witamina D w leczeniu choroby Crohna

Post autor: Mamcia » 25 mar 2014, 20:16

Podaję link do przeglądówki cytowanej w Medline http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3798924/ w której jest wyrażona inna opinia. będę zobowiązana za linki do prac zalecającej w profilaktyce dawki po parę tysięcy jednostek. Jakoś nie trafiłam.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Witamina D w leczeniu choroby Crohna

Post autor: obyty.z.cu » 25 mar 2014, 21:00

jowita1977, wszystko mozna przedawkować.Pytanie po co ?
Jaki efekt z tego ? Brac trzeba ile potrzeba i sie wykorzysta.
ech..jakas mania z tym ...
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

jowita1977
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 18 mar 2014, 21:22
Choroba: nie ustalono
województwo: łódzkie
Lokalizacja: łódź

Re: Witamina D w leczeniu choroby Crohna

Post autor: jowita1977 » 26 mar 2014, 07:16

Mamcia pisze:Podaję link do przeglądówki cytowanej w Medline http://www.ncbi.nlm.nih.g...les/PMC3798924/ w której jest wyrażona inna opinia. będę zobowiązana za linki do prac zalecającej w profilaktyce dawki po parę tysięcy jednostek. Jakoś nie trafiłam.
Nie stety nie mogę podać bo to słyszałam no konferencji w 2013 r w USA .A Ppodam ci prosty przykład jaki tam został przytoczony nie możliwe jest praktyczne przedawkowanie bo w innym przypadku nie mogli byśmy latem z domu wychodzić w słoneczne dni .Poza tym chuba w zezłym roku znajoma mi przysłała nagranie z JAK WY TO NAZYWACIE DNI EDUKACJI bodajże z Warszawy i tam też nie pamiętam nazwiska jakiś profesor to samo mówił więc jak to jest i to podobno twuj znajomy Mamciu .
A tak off to forum czytam od kilku lat i zawsze jak ktoś nowy coś ma do powiedzenia to pani wymieniona wyżej zawsze się czegoś czepnie

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Posty: 462
Rejestracja: 01 wrz 2012, 20:40
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie

Re: Witamina D w leczeniu choroby Crohna

Post autor: Nibiru » 26 mar 2014, 13:37

jowita1977 pisze:Nie stety nie mogę podać bo to słyszałam no konferencji w 2013 r w USA .A Ppodam ci prosty przykład jaki tam został przytoczony nie możliwe jest praktyczne przedawkowanie bo w innym przypadku nie mogli byśmy latem z domu wychodzić w słoneczne dni .
Masz 100% rację, tydzień temu czytałem artykuł naukowy, że efekt przedawkowania mógłby wystąpić przy braniu dużo powyżej 10.000 IU Witaminy D3 przez wiele miesięcy/lat.
Ogólnie FDA określiło 10.000 IU Witaminy D3 dziennie jako bezpieczną dawkę, nie wywołującą skutków ubocznych.


"Przykładowo iniekcja 600 000 IU (15 mg) witaminy D podnosi poziom 25(OH)D z 2 ng/ mL do 22ng/mL w czasie do dwóch tygodni i do 27 ng/mL w czasie do 6 tygodni bez objawów toksyczności.
Dawki 2000 IU/na kilogram wagi ciała stosowane przez 3 dni (200 000 IU dziennie przez 3 dni dla dorosłego ważącego ok. 100 kg) mogą się zdawać mocno przesadzone dla tych, którzy nie są zaznajomieni z farmakologią i toksycznością witaminy D. W rzeczywistości dawki takie są dość powszechne w wielu częściach świata w celu ochrony lub uzupełnienia deficytu witaminy D."


http://www.dobrametoda.com/ARTYKULY/Sto ... icznej.pdf

Pamiętam jak wiele lat temu 80mg-160mg witaminy C to była górna dawka, ostrzegali toksycznością. teraz można kupić bez problemu 1000mg witaminy C.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Witamina D w leczeniu choroby Crohna

Post autor: Mamcia » 26 mar 2014, 15:25

Wnikliwa lektura art. do którego podałeś link wskazuje, że te ograniczenia są. Nie znaczy, że zalecenia nie mogą się zmienić. Zmieniają się na podstawie wyników badań. Należy też pamiętać, że czym innym jest leczenie niedoborów, a czym innym suplementacja.
Bardzo dobrze widać to na podstawie żelaza. Zdrowi pobierają z dietą, a wiele CUDaków musi otrzymywać dożylnie.
Nikogo nie odwodzę od suplementacji, tylko namawiam do rozsądku.
Oznaczanie witaminy D jest możliwe, ale dość kosztowne (25-hydroksykalcyferol - 70 PLN w detalu). Myślę, że można znaleźć taniej.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

marcin820201
Początkujący ✽✽
Posty: 416
Rejestracja: 19 mar 2011, 14:13
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.
Kontakt:

Re: Witamina D w leczeniu choroby Crohna

Post autor: marcin820201 » 10 sie 2014, 07:43

Hej mam wyniki badania 25OHD3 - po roku suplementacji codziennej 5000 IU mój poziom wynosi 57nmol/ml.
Salofalk 3x1g, Multivitamina High Potency, Witamina D3 7000IU, Omega 3 - 3 g, LDN 4.5 mg, lipolic acid 600 mg, probiotyk. momentami melatonina 1-5 mg.

Jednej rzeczy nauczyłem się w moim długim życiu: że cała nasza nauka w konfrontacji z rzeczywistością wydaje się prymitywna i dziecinna - a jednak jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. (Albert Einstein)

Z czasem zrozumiesz, że 3 rzeczy się liczą: zdrowie, miłość i.... (Obyty z CU)

Anonymous_13ece955

Re: Witamina D w leczeniu choroby Crohna

Post autor: Anonymous_13ece955 » 10 sie 2014, 13:42

marcin820201, to pięknie! Gratuluję.

Nigdy chyba nie uda mi się osiągnąć takiego poziomu :P

Suplementowałeś w postaci tabletek czy kropelek?

marcin820201
Początkujący ✽✽
Posty: 416
Rejestracja: 19 mar 2011, 14:13
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.
Kontakt:

Re: Witamina D w leczeniu choroby Crohna

Post autor: marcin820201 » 11 sie 2014, 10:23

Kapsułki.
Salofalk 3x1g, Multivitamina High Potency, Witamina D3 7000IU, Omega 3 - 3 g, LDN 4.5 mg, lipolic acid 600 mg, probiotyk. momentami melatonina 1-5 mg.

Jednej rzeczy nauczyłem się w moim długim życiu: że cała nasza nauka w konfrontacji z rzeczywistością wydaje się prymitywna i dziecinna - a jednak jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. (Albert Einstein)

Z czasem zrozumiesz, że 3 rzeczy się liczą: zdrowie, miłość i.... (Obyty z CU)

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Posty: 462
Rejestracja: 01 wrz 2012, 20:40
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie

Re: Witamina D w leczeniu choroby Crohna

Post autor: Nibiru » 12 sie 2014, 02:24

marcin820201 pisze:Hej mam wyniki badania 25OHD3 - po roku suplementacji codziennej 5000 IU mój poziom wynosi 57nmol/ml.
A początkowo ile wynosił, badałeś w międzyczasie jak się zmieniał poziom?. Regularnie brałeś dzień w dzień przez 365 dni jedną kapsułkę 5000 IU ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „NZJ - artykuły naukowe”