Witamina B12

Artykuły naukowe związane z NZJ (zawsze pamiętamy o podaniu autora i źródła kopiowanego materiału).

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Witamina B12

Post autor: Mamcia » 16 sty 2009, 10:44

Afty w NZJ mają trochę inny charakter, ale kto wie jak jest u nas.
Effectiveness of Vitamin B12 in Treating Recurrent Aphthous Stomatitis: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial
Ilia Volkov, MD, Inna Rudoy, MD, Tamar Freud, MBA, Gabriel Sardal, MD, Sody Naimer, MD, Roni Peleg, MD and Yan Press, MD
Department of Family Medicine, Siaal Research Center for Family Medicine and Primary Care, Faculty of Health Sciences, Ben-Gurion University of the Negev Beer-Sheva (IV, IR, TF, GS, SAN, RP, YP)
Clalit Health Services (IV, IR, GS, SAN, RP, YP), Beer-Sheva, Israel

Correspondence: Corresponding author: Ilia Volkov, MD, Lea Imenu St. 59/2, Beer-Sheva, 84514, Israel (E-mail: r0019@zahav.net.il)


Background: The frequency of recurrent aphthous stomatitis (RAS), the most common oral mucosa lesions seen in primary care, is up to 25% in the general population. However, there has been no optimal therapeutic approach. Our objective was to confirm our previous clinical observation of the beneficial treatment of RAS with vitamin B12.

Methods: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial was done using primary care patients. A sublingual a dose of 1000 mcg of vitamin B12 was used in patients in the intervention group for 6 months.

Results: In total, 58 patients suffering from RAS participated in the study: 31 were included in the intervention group and 27 were included in control group. All parameters of RAS among patients in the intervention group were recorded and compared with the control group. The duration of outbreaks, the number of ulcers, and the level of pain were reduced significantly (P < .05) at 5 and 6 months of treatment with vitamin B12, regardless of initial vitamin B12 levels in the blood. During the last month of treatment a significant number of participants in the intervention group reached "no aphthous ulcers status" (74.1% vs 32.0%; P < .01).

Conclusion: Vitamin B12 treatment, which is simple, inexpensive, and low-risk, seems to be effective for patients suffering from RAS, regardless of the serum vitamin B12 level
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

moldero
Debiutant ✽
Posty: 30
Rejestracja: 15 gru 2007, 19:46
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Witamina B12

Post autor: moldero » 17 sty 2009, 01:28

Kurcze czytam o tym calym RAS, nota bene, straszne choróbsko, ale nie widze nigdzie żadnych informacji o aftach :neutral:
REFLEX ANOXIC SEIZURES occur mainly in young children but can occur at any age. Any unexpected stimulus, such as pain, shock, fright, causes the heart and breathing to stop, the eyes to roll up into the head, the complexion to become deathly white/grey, often blue around the mouth and under the eyes, the jaw to clench and the body to stiffen, sometimes the arms and legs jerk. After 30 seconds or so, the body relaxes, the heart and breathing resume and the person is unconscious. One or two minutes later the person may regain consciousness but can remain unconscious for well over an hour. Upon recovery the person may be very emotional and then fall into a deep sleep for two to three hours and looks extremely pale. RAS attacks may occur several times per day/ week/ month. The attacks appear to come in batches.



Unfortunately, because of the symptoms, it is known that RAS is often mis-diagnosed as temper tantrums, breath holding or as epilepsy. It is, therefore, one of the aims of the Group to bring about both professional and public awareness of RAS.
EDIT. Po głębszej analizie doszłem do wniosku, że to dwie różne choroby :mrgreen:

BTW. Dziękuje Mamciu za przydatną informację, następnym razem jak afciore mnie zatakują to spróbuje odeprzeć atak witaminką;)

Pozdrawiam
Lepiej wcale niż w ogóle!

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Witamina B12

Post autor: Mamcia » 17 sty 2009, 18:48

Gdybyś czytał nie tylko skróty to zauważył byś, że streszczenie jest o recurrent aphthous stomatitis (RAS) czyli - nawracającym aftowym zapaleniu jamy ustnej
a nie o reflex anoxic seizure (RS)
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Jo--anna
Początkujący ✽✽
Posty: 61
Rejestracja: 24 paź 2007, 11:44
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Mazury

Re: Witamina B12

Post autor: Jo--anna » 21 sty 2009, 07:36

Ni groma nie mogę tego przeczytać ... dla kogo to jest wklejone ?? :neutral:
Leki -Sulfasalazin EN, Azathioprina, Encorton,wit.
Wzrost 166 cm, waga 61kg.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Witamina B12

Post autor: Mamcia » 21 sty 2009, 19:52

Przepraszam, że wklejam po angielsku, ale naprawdę nie mam czasu tłumaczyć. Może ktoś będzie robił skróty.
Ogólnie chodzi o to, że witamina B12 wydaje się być skuteczną metodą leczenia nawracającego aftowego zapalenia jamy ustnej .
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

gregtech

Re: Witamina B12

Post autor: gregtech » 03 wrz 2010, 13:03

Miałem nawracające aftowe zapalenie jamy ustnej. Afty miałem od 12 roku życia, i towarzyszyły mi właściwie do teraz. Nie było ani tygodnia spokoju. Co chwile jakaś afta jedna mniejsza druga większa. Niektóre wielkości 5 złotówki nie chciały sie goić nawet w ciągu 2 miesięcy !!!! Czasami był wysyp kilku aft. Nie można było przy tym jeść, człowiek chudł masakrycznie. Zupełnie nikt nie potrafił mi pomóc, lekarze bagatelizowali sprawe i kazali kupować APHTIN, który raczej pogarszał sytuację.Nie mówię o sytuacji jak afta sie zrobiła w gardle, bo to było cierpienie i ból nie do opisania, połykanie własnej śliny sprawiało ból. Odkąd zacząłem smarować jeszcze małe afty VAGOTHYL'em w miarę opanowywałem ich rozrost (VAGOTHYL "odkryłem" dopiero w wieku 23 lat). Zażywałem też B12 w dawce 1000 mcg ale nie zauważyłem poprawy. Dopiero jak wykryto mi (albo raczej sam wykryłem) kilka miesięcy temu CROHNA i przepisano ENTOCORT to po miesiącu brania problem z aftami zniknął.

JEŻELI CHODZI O BADANIA TO RADZIŁBYM ZBADAĆ WSZYSTKIM KTÓRZY MAJĄ NAWRACAJĄCE AFTOWE ZAPALENIE JAMY USTNEJ JELITO CIENKIE - jeżeli by ktoś przeprowadził takie badanie....... wyjaśniło by wiele...... ale niestety nikt nigdy takiego badania nie zrobił....... a szkoda.

Powinni zrobić wiele cennych i oczywistych badań, które wyjaśniły by wiele spraw..... ale nikt tego nie robi nie rozumiem..... ja przeciętny "kowalski" mam pomysły na wiele badań, nawet Pani Dr przytakuje i mówi "no faktycznie cenna uwaga a nikt jeszcze takich badań nie przeprowadził...." SMUTNE

Awatar użytkownika
ita71
Doświadczony ❃
Posty: 1885
Rejestracja: 28 sty 2009, 22:45
Choroba: CD u dziecka
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Witamina B12

Post autor: ita71 » 03 wrz 2010, 22:30

gregtech pisze:JEŻELI CHODZI O BADANIA TO RADZIŁBYM ZBADAĆ WSZYSTKIM KTÓRZY MAJĄ NAWRACAJĄCE AFTOWE ZAPALENIE JAMY USTNEJ JELITO CIENKIE - jeżeli by ktoś przeprowadził takie badanie....... wyjaśniło by wiele...... ale niestety nikt nigdy takiego badania nie zrobił....... a szkoda.
Chorzy z CD mają z reguły badane jelito cienkie,w innym przypadku nie
byłoby diagnozy...ale fakt bez diagnozy trudno domyślić się,że za tym
może kryć się Crohn.
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2010, 23:12 przez ita71, łącznie zmieniany 1 raz.
Nigdy nie mów nigdy...

Zielonka
Debiutant ✽
Posty: 10
Rejestracja: 26 sie 2010, 12:25
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Witamina B12

Post autor: Zielonka » 04 wrz 2010, 10:40

Ja również od zawsze miałam w apteczce wszelkie dostępne mazidła i płyny gojące afty. Stomatolodzy szukali przyczyn w ostrych koronach zębów a zaraz potem wbraku higieny. Straszyli mnie możliwością zrakowienia takich stanów aplanych i raz na jakiś czas miałam wypalane te zmiany.
Sama jestem zaskoczona jak wiele dyskretnych sygnałów dawał mój CDpotwór i wściekam się sama na siebie, że nie słuchałam swojego ciała. Dodam że jestem z wykształcenia pielęgniarką i zdawać by się się mogło że powinnam być bardziej czujna.
Leczenie:
Sulfosalazin EN 2-0-2
Azathioprine 1-1-1
Encorton 20mg 1-0-0
BioMarine 570 2-0-2

gregtech

Re: Witamina B12

Post autor: gregtech » 04 wrz 2010, 19:10

Sama jestem zaskoczona jak wiele dyskretnych sygnałów dawał mój CDpotwór i wściekam się sama na siebie, że nie słuchałam swojego ciała. Dodam że jestem z wykształcenia pielęgniarką i zdawać by się się mogło że powinnam być bardziej czujna.
No właśnie :) prawdopodobnie nawet aż 80% ludzi mających afty ma jak to mówisz CDpotwora ;) czyli CROHNA , możliwe że o bardzo lekkim podłożu (powoduje tylko afty), nawet nie wiedząc o tym :) dlatego wszystkim AFTOWICZOM powinni zbadać jelita !!!

DOPIERO po około 15 latach nawracających paskudnych aft jamy ustnej odkryłem że mam CROHNA (niestety jak stawy, żoło i jelita zaczeły sie odzywać). Jakby ktoś wcześniej odpowiednio zareagował to by sie CROHN'ik dalej nie posuwał jakby sie udało to zatrzymać wcześniej. A pamiętam że zasugerowałem kiedyś że to może od CROHNA to mnie lekarze wyśmiewali, a byłem z tym problemem u wielu lekarzy !!! Wniosek: ufać sobie i robić badania na własny koszt :)

sonecznik
Początkujący ✽✽
Posty: 65
Rejestracja: 18 maja 2010, 17:12
Choroba: CD u dziecka
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: zachodniopom

Re: Witamina B12

Post autor: sonecznik » 16 wrz 2010, 22:23

Niestety nie znam ang. ale na afty u nas robi się mixture vit b12 ,vit a , gliceryna , mozna dodać anestezyne zawsz troche znieczuli i można troche zjeść dokłdnej receptury musiałabym poszukać . Ale na afty przy CD to i tak nie zadziała trzeba leczyc główną chorobe

gregtech

Re: Witamina B12

Post autor: gregtech » 17 wrz 2010, 11:39

Po co robić mikstury jakieś do smarowania, dla tych co im wyskoczy afta to jak najszybciej vagothylem 3x dziennie, na trzeci dzień afty nie ma , a i nie boli jak sie posmaruje przez wiele godzin bo sie robi taka biała ochronna struktura.

VAGOTHYL dzięki silnie kwasowemu charakterowi powoduje szybką koagulację zmienionej chorobowo tkanki, przyspieszając odnowę komórek nabłonka oraz niszczy florę patogenną, dzięki czemu bakterie nie wchodzą do nadżerki i nie powodują jej rozrostu. Najskuteczniejszy środek na afty.

Awatar użytkownika
artur
Początkujący ✽✽
Posty: 330
Rejestracja: 06 paź 2006, 20:10
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Witamina B12

Post autor: artur » 17 wrz 2010, 15:14

nie na każdego działa ten sam lek
na Ciebie działa vagothyl, a na innych różne inne mikstury
Murphy:
Jeśli świetnie się czujesz, nie przejmuj się. Przejdzie ci ...

gregtech

Re: Witamina B12

Post autor: gregtech » 18 wrz 2010, 12:47

Nie znam osoby na którą nie działałby VAGOTHYL, ty jesteś pierwszy , o ile faktycznie go stosowałeś

Awatar użytkownika
artur
Początkujący ✽✽
Posty: 330
Rejestracja: 06 paź 2006, 20:10
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Re: Witamina B12

Post autor: artur » 18 wrz 2010, 14:40

stosowałem, ale mi lekarz przepisał jakis fiolet, on wypolał pleśniawki.
Teraz jak miałem, to stosowałem aftin i taż łagodził
Murphy:
Jeśli świetnie się czujesz, nie przejmuj się. Przejdzie ci ...

gregtech

Re: Witamina B12

Post autor: gregtech » 18 wrz 2010, 19:24

Po pierwsze pleśniawki a afty to zupełnie inna bajka. Przewlekły aftowicz dobrze rozróżnia te dwie sprawy. AFTIN ani fiolet w ogóle nie pomaga na afty !!!! tylko na pleśniawki. Vagothyl natomiast nie działa na pleśniawki. Rozmawiamy o dwóch różnych rzeczach !!!!

PLEŚNIAWKI WYWOŁUJĄ DROŻDŻE I GRZYBY !!! Dlatego fiolet ci pomaga.

Widać z twojej niewiedzy i braku rozróżniania podstawowych spraw w tej dziedzinie, że nie masz ani nie miałeś przewlekłego problemu z aftami. Nie rozumiem ludzi wypowiadających się o pewnych sprawach, wymądrzających się a tak naprawde nie mających o tym najmniejszego pojęcia. Stąd też powstają plotki... tworzą się różne bzdury itp....

Zablokowany

Wróć do „NZJ - artykuły naukowe”