Znaleziono nowy gen powiązany z CU!

Artykuły naukowe związane z NZJ (zawsze pamiętamy o podaniu autora i źródła kopiowanego materiału).

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
David
Debiutant ✽
Posty: 24
Rejestracja: 29 wrz 2006, 10:42
Choroba: CU
Lokalizacja: Podlaskie

Znaleziono nowy gen powiązany z CU!

Post autor: David » 28 lip 2007, 07:13

Witam,

Chyba jeszcze tego nie było, więcej na stronie: http://www.sickkids.ca/mediaroom/custom/colitis07.asp

Pozdrawiam.

kasinp
Znawca ❃❃
Posty: 2418
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:48
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Znaleziono nowy gen powiązany z CU!

Post autor: kasinp » 28 lip 2007, 09:10

David, niestety czesc forumowiczow jest polskojezyczna i trudno zrozumiec to co jest napisane w jezyku angielskim , czekamy na spolszczenie ;)

Awatar użytkownika
aleksandra12
Aktywny ✽✽✽
Posty: 959
Rejestracja: 07 lut 2006, 22:09
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Znaleziono nowy gen powiązany z CU!

Post autor: aleksandra12 » 28 lip 2007, 12:15

Skrótowo - odkryto nowy, dotąd niepodejrzewany gen połączony z CU. Jest to gen o nazwie PTPRS, który koduje enzym nazywany PTP sigma. Enzym ten bierze udział w regulacji wzrostu komórek, w rozwoju ssaków oraz w raku.

U badanych chorych na CU stwierdzono, że w PTP sigma brak jednego fragmentu białka. Naukowcy podejrzewają, że ten brak może być znaczący w rozwoju CU.

Ode mnie - PTP sigma to białkowa fosfataza tyrozynowa, czyli enzym, który defosforyluje, usuwa reszty fosforanowe z białek. Obecność lub brak tych reszt fosforanowych bardzo często decyduje o aktywności białka, np. aktywne są tylko te ufosforylowane, a deaktywacja następuje przez defosforylację z udziałem fosfataz.

Bardziej przystępne? ;>
Pozdrawiam, Aleksandra

kasinp
Znawca ❃❃
Posty: 2418
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:48
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Znaleziono nowy gen powiązany z CU!

Post autor: kasinp » 28 lip 2007, 12:18

bardziej! dziekuje :mrgreen:

Awatar użytkownika
tata pirata
Specjalista ds. nowości w medycynie
Posty: 209
Rejestracja: 17 mar 2007, 12:39
Choroba: CD u dziecka
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Znaleziono nowy gen powiązany z CU!

Post autor: tata pirata » 06 maja 2008, 20:17

Witam,
kolejne doniesienia z 27.04.08 o genach zwiazanych z CU

http://www.nature.com/ng/journal/vaop/n ... g.148.html
http://www.nature.com/ng/journal/vaop/n ... g.145.html

"Dwie grupy badaczy opublikowały w Nature Genetics doniesienia o kolejnych genach powiązanych z występowaniem NZJ, w tym po raz pierwszy o genach związanych z CU. Wynika z nich, że niektóre geny stanowiące ryzyko występowania choroby Crohna (IL23R, IL12B, HLA, NKX2-3, MST1, 3p21.31 oraz CCNY) są również powiązane ze skłonnością do zachorowania na CU. Inne geny natomiast (ECM1, PTPN2, HERC2 oraz STAT3) są powiązane wyłącznie z występowaniem CU. Potwierdzono również wyłączność powiązania genów ATG16L1, IRGM, NOD2/CARD15 z chorobą Crohna"

wojtek444
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 19 cze 2007, 14:14
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: wrocław

Re: Znaleziono nowy gen powiązany z CU!

Post autor: wojtek444 » 06 maja 2008, 22:19

mam pytanie ... w jakim stopniu może pomóc nam już chorym to odkrycie ???
Każdy nowy dzień niesie nadzieje ....Każde nowe doświadczenie sprawia że podchodze z dystansem do codzienności ....

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Znaleziono nowy gen powiązany z CU!

Post autor: Mamcia » 07 maja 2008, 15:38

I CU i CD to choroby o dość róznych objawach, przebiegi itp. Istnieje więc przypuszczenie (sprawdzane obecnie w prowadzonych badaniach), że przebieg choroby jest zależny od predyspozycji gnentycznych. Np osoby z NOD2/CADR15 zapadają na CD wcześniej i mają cięższy przebieg.
Osoby z różnym genotypem różnie reagują na leczenie. Ten dział nazywamy farmakogenetyką. Np polimorfizm metylotransferazy tiopuryny odgrywa rolę w nietoleracji azatiopryny, co prowadzi do supresji szpiku. Dlatego w wielu krajach przed podaniem AZA bada się albo występowanie polimorfizmu, albo aktywność metylotransferazy.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Ania16
Początkujący ✽✽
Posty: 496
Rejestracja: 25 mar 2004, 14:27
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdansk-Przymorze
Kontakt:

Re: Znaleziono nowy gen powiązany z CU!

Post autor: Ania16 » 04 cze 2008, 10:29

hmm.. moze troche odbiegam.. ale czy jest mozliwosc zrobienia tych badan genetycznych? moze ktos cos wie.. bo pytalam mojej lekarki to powiedziala, ze za mloda jestem...
http://magdamroczkowska.pamietajmy.com.pl/
Moj Aniołek (*)

Obrazek

Ileostomia od 7.03.2013

Potfur

Re: Znaleziono nowy gen powiązany z CU!

Post autor: Potfur » 07 cze 2008, 13:15

no i w sumie nic dla chorych z tego nie wynika :smutny:

Awatar użytkownika
Bona
Początkujący ✽✽
Posty: 144
Rejestracja: 02 sie 2008, 13:11
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Londyn

Re: Znaleziono nowy gen powiązany z CU!

Post autor: Bona » 02 sie 2008, 20:30

no w sumie nie ale im wiecej poznaja detali tym wieksze szanse na lepsze leki, szczepienia etc...
Nie wiem gdzie to wyczytalam wiec linku nie podesle ale naukowcy w UK stwierdzili ze gen odpowiedzialny za astme jest gen odpowiedzialnym za crohna - to postep bo im wiecej wiemy o tym paskudztwie tym lepij mozemy z tym walczyc...
Nie wiem jak w Pl ale w Uk prowadzi sie wiele roznych badan nad tym jak obie choroby sie rozprzestrzeniaja i jak je poskromic... Miejmy nadzieje ze nie dlugo im sie uda!!

Pozdrawiam :wink:
Cheers :-)

Awatar użytkownika
Harry
Początkujący ✽✽
Posty: 61
Rejestracja: 30 sty 2010, 15:52
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Znaleziono nowy gen powiązany z CU!

Post autor: Harry » 01 lut 2010, 22:13

Bona pisze: Nie wiem jak w Pl ale w Uk prowadzi sie wiele roznych badan nad tym jak obie choroby sie rozprzestrzeniaja i jak je poskromic...
Na ostatniej wizycie lekarz powiedział mi, że w Polsce nie są robione żadne statystyki dotyczące zachorowań na CU i CD, ani wywiady z chorymi w celu rozpoznania przyczyn zachorowania.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Znaleziono nowy gen powiązany z CU!

Post autor: Mamcia » 02 lut 2010, 20:33

5 tys na CD to szacunek z rejestru prof. Rydzewskiej. 50 tys to liczba, która pojawiła się, nawet w ministerialnych papierach policzona na podstawie zachodnich statystyk przeliczonych na populację polską ze współczynnikiem 0,8. Zrobiłam to parę lat temu, ale nadal jest powtarzana.
Dokładnych danych brak.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Zablokowany

Wróć do „NZJ - artykuły naukowe”