Wytyczne dotyczące postępowania z pacjentem z CD (ChLC)

Artykuły naukowe związane z NZJ (zawsze pamiętamy o podaniu autora i źródła kopiowanego materiału).

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lorema

Wytyczne dotyczące postępowania z pacjentem z CD (ChLC)

Post autor: lorema » 26 sty 2015, 11:06

Wytyczne Grupy Roboczej Konsultanta Krajowego w dziedzinie Gastroenterologii i Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące postępowania z pacjentem z chorobą Leśniowskiego-Crohna
- umieszczam artykuł z 2012 roku
http://www.termedia.pl/Artykul-specjaln ... 5,1,0.html
" .... Niniejsze opracowanie zawiera 42 stwierdzenia dotyczące objawów, kryteriów rozpoznania oraz postępowania terapeutycznego w ChLC. Stwierdzenia te są oparte na wynikach wiarygodnych badań klinicznych oraz zaleceniach ekspertów w zakresie postępowania w ChLC ..."
źródło cytatu:
http://www.termedia.pl/Artykul-specjaln ... 5,1,0.html

Awatar użytkownika
deth
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3130
Rejestracja: 02 lut 2011, 16:33
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Reda

Re: Wytyczne dotyczące postępowania z pacjentem z CD (ChLC)

Post autor: deth » 26 sty 2015, 14:28

Dzięki lorema :-) już myślałem, że CD pominęli :-P

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wytyczne dotyczące postępowania z pacjentem z CD (ChLC)

Post autor: Mamcia » 26 sty 2015, 20:09

O wytycznych pisałam, gdy się pojawiły. Natomiast trzeba umieć je czytać i interpretować. Zawsze jak pisałam w "Wielkiej Księdze napisano" to powoływałam się na wytyczne polskie lub ECCO (te były wcześniejsze).
Jest to wiedza istotna również dla pacjentów, bo mają podstawę do pytania dlaczego leczeni są inaczej.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Anonymous_13ece955

Re: Wytyczne dotyczące postępowania z pacjentem z CD (ChLC)

Post autor: Anonymous_13ece955 » 26 sty 2015, 20:20

lorema, dzięki!

Anonymous_13ece955

Re: Wytyczne dotyczące postępowania z pacjentem z CD (ChLC)

Post autor: Anonymous_13ece955 » 09 cze 2015, 20:13

wróciłam już nie wiem który to już raz do wytycznych..
Metotreksat podawany drogą doustną nie jest skuteczny w ChLC.
ciekawe :neutral:
wzrost aktywności aminotransferazy asparaginianowej (AspAT) 2-krotnie powyżej górnej granicy normy jest wskazaniem do zaprzestania leczenia do czasu normalizacji
ja właśnie zbliżam się do 4-krotnego wzrostu, jak miło, że któryś z lekarzy zareagował..

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wytyczne dotyczące postępowania z pacjentem z CD (ChLC)

Post autor: Mamcia » 09 cze 2015, 20:32

Weź wytyczne i pokaż swojemu lekarzowi i zapytaj. Od wytycznych są odstępstwa i o tym pisałam w ostatnim kwartalniku. Czasem jest to wybór coś za coś. Na pewno na jelita le[iej MTX brać w postaci ampułkostrzykawek. Walczyliśmy o to, aby w NZJ były na liście refundacyjnej, bo nasze MZ uznało, że nie jest to konieczne. Co do enzymów wątrobowych, to może lekarz obserwuje i uważa, że zyski z terapii przeważają nad ryzykiem, ale o tym powinien z tobą porozmawiać.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Anonymous_13ece955

Re: Wytyczne dotyczące postępowania z pacjentem z CD (ChLC)

Post autor: Anonymous_13ece955 » 09 cze 2015, 21:15

Mamcia, dziękuję za odzew. na pewno masz rację, coś za coś. choć wyczuwam, że czeka mnie odstawienie :cry:

MTX w zastrzykach znoszę o niebo lepiej niż tabletki, ale to co przeszłam by je fizycznie zdobyć w jakiejkolwiek aptece..tragikomedia :)
w sumie cudem zdobyłam to jedno magiczne pudełko z zestawem strzykawek :wielbie:

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Wytyczne dotyczące postępowania z pacjentem z CD (ChLC)

Post autor: patkaas » 17 sty 2016, 18:00

Niniejsze opracowanie stanowi uzupełnienie opublikowanych wcześniej wytycznych Grupy Roboczej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii i byłego konsultanta krajowego w dziedzinie gastroenterologii dotyczących postępowania z pacjentem z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Szczególną uwagę poświęcono nowym lekom zarejestrowanym w leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit.
Źródło z artykułem: http://www.termedia.pl/gastroenterologi ... 20362.html
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

To-Masz1980
Debiutant ✽
Posty: 42
Rejestracja: 24 lut 2015, 12:46
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Jasło

Re: Wytyczne dotyczące postępowania z pacjentem z CD (ChLC)

Post autor: To-Masz1980 » 18 lut 2019, 09:29

Witam. Wynika z tego ze imuran jest bezpieczny dla ciazy? Moja zona naczytala sie ze jest to lek ryzykowny i myslalem odstawic leki na 3m ale widze ze chyba nie ma potrzeby i mozemy starac sie o dziecko.

ODPOWIEDZ

Wróć do „NZJ - artykuły naukowe”